Jump to content

etriere vopsite da sau nu?


darius_x

Recommended Posts

Nu este chiar asa, ramanad la basket e ca si cum tu joci basket o data sau de doua ori pe saptamana si iti pui in picioare o pereche de Air Jordan si te imbraci cu un echipament de la Chicago Bulls si sa ai pretentii sa joci ca Michael Jordan.

 

Alta eroare :) Premisele voastre sunt gresite. Eu ma duc la basket, si am o pereche de Air Jordan in picioare pentru ca imi plac! De unde stii tu ca eu am pretentii sa joc ca Michael Jordan? Ai capacitatea de a citi gandurile? Noi nu vorbeam aici ca vrem sa vopsim etrieri ca sa franeze masina mai bine. Ci doar pentru aspect. Tu cand iesi in oras, ramai nespalat si neingrijit? Doar pentru ca nu ai pretentii sa fii ca Brad Pit? Sau te aranjezi putin pentru ca asa e normal. Sau? Nu am dreptate?

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Doar ca vopsirea etrierilor mi se pare inutila poate nu imi plac mie briz brizurile pe masina si imi plac masinile cat mai clean, la fel ca atunci cand ies in oras nu pun toate hainele din dulap pe mine sa vada lumea cate haine de firma am .
Link to comment
Share on other sites

Doar ca vopsirea etrierilor mi se pare inutila poate nu imi plac mie briz brizurile pe masina si imi plac masinile cat mai clean, la fel ca atunci cand ies in oras nu pun toate hainele din dulap pe mine sa vada lumea cate haine de firma am .

 

Asta e scopul acestui topic. Povestim despre "ce haine se luam pe noi cand iesim in oras, ca sa arate cat mai bine". Chestia cu brizbrizurile intradevar e subiectiva, nu te contrazic, dar nu poti sa presupui si sa spui tare si raspicat ca cei care vopsesc etrierii "nu ai bani de masina sport sau au 7 cai frumosi in plus".

Link to comment
Share on other sites

Nu am afirmat asta, doar ca etrierele rosii, verzi, portocalii, galbene sunt specifice masinilor sport, dupa parerea mea vopsirea etrierelor e ca si cum ai pune embleme cu M3 pe un 316.

Am avut si eu o masina cu etrierele vopsite rosii doar ca masina era rosie si le-am spus celor unde am fost sa vopsesc cateva elemente sa vopseasca etrierele negre si ei s-au gandit sa le faca rosii si au ramas asa.

Link to comment
Share on other sites

Eu zilele astea am vopsit etrierii! Acum masina trage mai bine ,franeaza cu 10% mai bine ca inainte :D

I-am vopsit pentru ca am schimbat jantele si cu astea noi se vedea ca dracu cu etrierii si aparatorile la discuri ruginite.am cumparat vopsea speciala pt etrieri neagra dar au iesit un gri sobolan mat,oricum se vad ok.

Nu stiu ce aveti impotriva vopsirii lor atata timp cat ei vin vopsiti de fabrica ,la mine nu mai era nici gram de vopsea pe ei.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Este foarte obiectiva aceasta discutie si se poate privii din mai multe puncte de vedere...ceva decent, in functie de x,y,z criterii, cum s-a mai spus anterior, poate fii de bun gust...acum, sigur, conteaza si cate tigle are fiecare pe casa... Edited by paulikk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Doar ca vopsirea etrierilor mi se pare inutila poate nu imi plac mie briz brizurile pe masina si imi plac masinile cat mai clean, la fel ca atunci cand ies in oras nu pun toate hainele din dulap pe mine sa vada lumea cate haine de firma am .

O prostie. Cum sa fie inutila vopsirea etrierilor, cat timp ii protezeaza de elemente, e mai bine sa stea plini de rugina? Nu mai vorbim de aspect ... ca ii vopsesti o culoare neutra sau una tipatoare este alta discutie ... fiecare cu gusturile lui, dar de vopsit este musai (respectand procedeul corect - curatare, degresare etc), parerea mea.

Link to comment
Share on other sites

Pai din fabrica nu sunt vopsiti? Ai vazut tu etrieri plini de rugina?

 

Unii ii revopsesc pentru ca nu ies in evidenta in culoarea de fabrica.

 

Eu n-am vazut etrieri de BMW ruginiti. La alte marci, da.

Eu am vazut etrieri ruginiti, la BMW - seria 3 - 2005, masina mea. Nu fac reclama negativa, ca nici n-are cum; faptul ca sunt atat de expusi.. se incalzesc, se racesc... dupa 10 ani.. orice vopsea se "duce".

Nu plini de rugina ci acoperiti de rugina.. :sorcerer:

Link to comment
Share on other sites

Rugina de suprafata se poate curata. Vopseaua termorezistenta aplicata din fabrica pe etrieri este foarte rezistenta.

 

Iar rugina la frane nu apare din cauza vechimii masinii ci atunci cand masina nu este utilizata.

 

Ai o alta masina de serviciu?

 

Nu am alta masina; pe a mea o conduc in fiecare zi. E drept ca nu se poate numi rugina ce am gasit pe ei.. dar faptul ca nu mai era vopseaua de fabrica inca de cand am luat masina, prin 2012, ci erau innegriti (nu doar de praful de pe placute..) ci de un start superficial, de rugina, sau fonta expusa... ca pana la urma din asta sunt facuti, nu(?) m-a facut sa dau cu spray pe ei, deocamdata din ala de se da pe tevi galvanizate ... dar o sa incerc sa gasesc si ceva mai durabil.

Link to comment
Share on other sites

Dc sa le vopsesti cand de pe ebay poti sa cumperi capace cu doar 10$ , eu le am de 4 ani si sunt ca noi , vopseaua se duce cu timpul

 

Sa pui capace, sa se adune apa cu sare acolo si sa rugineasca etrierul mai tare? Asa face romanu'. Curat peste murdar. Etrierul se curata si se vopseste. Asta ii face bine, nu capacul.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

am renuntat la rosu...am vazut o gramada d eloganuri si golfuri 3 cu etriere rosii...

..or fi inregistrati unii cu Dacia Logan sau Golf aici; din moment ce ti s-a dat "rosu" :onthequiet: vot negativ?

 

Dc sa le vopsesti cand de pe ebay poti sa cumperi capace cu doar 10$ , eu le am de 4 ani si sunt ca noi , vopseaua se duce cu timpul

Vorbesti despre capace pentru etrier sau pentru jante (roti)?

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

..or fi inregistrati unii cu Dacia Logan sau Golf aici; din moment ce ti s-a dat "rosu" :onthequiet: vot negativ?

 

 

Vorbesti despre capace pentru etrier sau pentru jante (roti)?

Pentru etriere eu am de 3 ani ani si sunt multumit de ele , arata ca noi si acuma , si nu mi-a ruginit etrierul , le-am avut vopsite inainte dar sincer tine vopseaua si mai putin e si mult de munca + si vopseaua speciala ptr ele ca sa nu se arda e si mai scumpa , cauta pe ebay brembo breake caliper covers

Link to comment
Share on other sites

Pentru etriere eu am de 3 ani ani si sunt multumit de ele , arata ca noi si acuma , si nu mi-a ruginit etrierul , le-am avut vopsite inainte dar sincer tine vopseaua si mai putin e si mult de munca + si vopseaua speciala ptr ele ca sa nu se arda e si mai scumpa , cauta pe ebay brembo breake caliper covers

maxim astea se pot monta , restul culorilor imi par un kitch cronic ,oricum sa stai sa le lipesti cu silicon ..mai bine o vopsea la 6 luni

 

http://www.ebay.co.uk/itm/Black-Brembo-Brake-Caliper-Covers-4pcs-Big-Front-Rear-Universal-Car-Truck-3D-11-/321503908455?pt=LH_DefaultDomain_3&fits=Car+Make%3ABMW&hash=item4adb205267

 

http://www.ebay.co.uk/itm/4x-Silver-Brembo-Brake-Caliper-Covers-11-Front-9-Rear-Universal-Car-Truck-3D/221495353504?_trksid=p2047675.c100005.m1851&_trkparms=aid%3D222007%26algo%3DSIC.MBE%26ao%3D1%26asc%3D20140122125356%26meid%3D2c5db89f33d840ca965891d553697f7a%26pid%3D100005%26rk%3D2%26rkt%3D6%26mehot%3Dpp%26sd%3D321503908455&rt=nc

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.