Jump to content

Ce cauciucuri se merita sa pui pe un seria 3 cu care mergi mai mult prin oras


alexk1

  

67 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Salut , am o mare dilema cand trebuie sa aleg cauciucuri pentru masina mea pentru ca nu stiu CARE SE MERITA! - PRET/PERFORMANTA

 

Unii zic ca mai bine iei cauciucuri mai IEFTINE si mergi cu ele 2 ani decat sa iei Michelin sau ceva foarte scump sa "crezi" ca te duc 4-5 ani ... si sa le schimbi tot dupa 2 ani pentru ca la ce drumuri avem te alegi cu galme si cu cauciucurile distruse ...

 

 

Cele mai bun exemple ar fi astea 2:

 

Facand abastractie de caracteristica Run Flat , chiar se simte diferenta intre Riken si Michelin la:

 

  1. ADERENTA
  2. CONSUM
  3. NIVEL DE ZGOMOT

sau astea 3 sunt aproape insesizabile si nu se merita diferenta de bani ?

 

CARE ESTE PAREREA VOASTRA ?

  • Like 1
  • Downvote 8
Link to comment
Share on other sites

Cred ca nu exista anvelope mai proaste decat riken(n-au pic de aderenta pe uscat, pe ploaie nici nu se mai pune problema sa ajute la ceva)

Cine e de parere ca mai bine o anvelopa nonpremium decat una premium este foarte limitat in ceea ce priveste soguranta lui si a celor din jur.

Gandeste-te ca astea 4 anvelope tre sa tina in frau o tona sau mai mult de fier.

Decat Riken mai bine scoti cauciucul si mergi direct pe janta, zic ca e mukt mai eficienta decat plasticul ala de riken.

Cauta alta firma premium: Conti, dunlop, toyo...etc

Tu aici ai facut o comparatie putin cam deplasata intre Michelin si Riken...Michelin e una din cele mai scumpe anvelope si Riken e...

 

 

 

Sent from my iPhone 1s using Tapatalk

  • Like 3
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Cred ca nu exista anvelope mai proaste decat riken(n-au pic de aderenta pe uscat, pe ploaie nici nu se mai pune problema sa ajute la ceva)

Cine e de parere ca mai bine o anvelopa nonpremium decat una premium este foarte limitat in ceea ce priveste soguranta lui si a celor din jur.

Gandeste-te ca astea 4 anvelope tre sa tina in frau o tona sau mai mult de fier.

Decat Riken mai bine scoti cauciucul si mergi direct pe janta, zic ca e mukt mai eficienta decat plasticul ala de riken.

Cauta alta firma premium: Conti, dunlop, toyo...etc

Tu aici ai facut o comparatie putin cam deplasata intre Michelin si Riken...Michelin e una din cele mai scumpe anvelope si Riken e...

 

 

 

Sent from my iPhone 1s using Tapatalk

 

Hai sa iti explic altfel ca sa intelegi ce am vrut sa zic ... cu banii de pe Michelin iti iei 5 riken.

Cum e mai bine ... Michelin tinute 5 ani sau Riken noi in fiecare an ?

Acuma te-ai prins ce am vrut sa zic ? :D

Edited by alexk1
  • Like 3
  • Downvote 14
Link to comment
Share on other sites

Hai sa iti explic altfel ca sa intelegi ce am vrut sa zic ... cu banii de pe Michelin iti iei 5 riken.

Cum e mai bine ... Michelin tinute 5 ani sau Riken noi in fiecare an ?

Acuma te-ai prins ce am vrut sa zic ? :D

e simplu Michelin chiar si dupa 5 ani o sa fie mai bune decat niste Riken noi.

  • Like 4
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Decat sa faci compromis la siguranta mai bine pui niste jante 15 max 17 inch si cumperi niste anvelope premium clasa c/b decat sa tii 18" pentru look "beton" si cu anvelope jalnice ca deh... is prea scumpe , daca n-ai de gand sa depasesti 50 km/h da... Eu is de parere ca alea sunt anvelope de dacie, iar la dimensiune mica pretul nu difera asa mult ca in exemplul tau, maxim dublu Edited by AndreiXXL
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Hai sa iti explic altfel ca sa intelegi ce am vrut sa zic ... cu banii de pe Michelin iti iei 5 riken.

Cum e mai bine ... Michelin tinute 5 ani sau Riken noi in fiecare an ?

Acuma te-ai prins ce am vrut sa zic ? :D

pai daca asa se pune problema.. ca poti sa mergi de cinci ori mai mult (dar asta numai in imainatie..)de ce ai mai ridicat asa dilema?

Pare ca stii FOARTE clar ce vrei. Ii mai intrebi si pe altii, sa ce? Sa ii contrazici cu argumente puerile (sa nu zic proaste..).

 

NU UITA CE TE OPRESTE SA NU AJUNGI DES IN "DECOR" SUNT PATRU "GUME" SI ALEA IN CONTACT CAT PATRU PLICURI CU ASFALTUL! .. daca vrei sa ramai pe asfalt... :sorcerer:

Edited by bimmer90f30
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

pai daca asa se pune problema.. ca poti sa mergi de cinci ori mai mult (dar asta numai in imainatie..)de ce ai mai ridicat asa dilema?

Pare ca stii FOARTE clar ce vrei. Ii mai intrebi si pe altii, sa ce? Sa ii contrazici cu argumente puerile (sa nu zic proaste..).

 

NU UITA CE TE OPRESTE SA NU AJUNGI DES IN "DECOR" SUNT PATRU "GUME" SI ALEA IN CONTACT CAT PATRU PLICURI CU ASFALTUL! .. daca vrei sa ramai pe asfalt... :sorcerer:

 

zi si mie cum ai calculat ca mergi de 5 ori mai mult in exemplul meu , ca nu pot sa imi dau seama cu matematica conventionala... sunt fascinat de cum am vrut sa zic ca mergi 5 ani cu aceasi bani dar in conditii diferite (riken le schimbi , michelin nu) si a iesit ce ai zis tu ...

Edited by alexk1
  • Like 1
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

Omul specifica pentru trafic in oras unde zilnic ai sanse sa tai cauciucul.Daca faci o galma la un michelin nou te cam ustura.Am patit-o personal,cauciuc nou Bridgestone 245/45/17,galma de la o groapa.Cu ce ma ajutat ca era nou si de firma?Cu siguranta nu am mers 5 ani cu el,am mers o saptamana.
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Exista si anvelope premium la preturi mai ok decat ce ai postat tu, de exemplu:

Pirelli P Zero Nero GT ~ 690 RON

Bridgestone Potenza S001 ~ 690 RON

Dunlop SP Sport Maxx GT ~ 715 RON

Goodyear Eagle F1 Asymmetric 2 ~ 725 RON

Continental SportContact 5 ~ 750 RON

La o cautare mai detaliata, le gasesti la preturi chiar mai mici de atat, dar oricum sunt la ~50% din ce ne-ai aratat tu.

 

Ca raport pret/calitate decent, adica mult mai bune decat Riken, iti recomand Nankang sau Nexen, de exemplu:

Nankang NS-2 ~ 370 RON

Nexen N 8000 ~ 450 RON

Edited by mgs
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

zi si mie cum ai calculat ca mergi de 5 ori mai mult in exemplul meu , ca nu pot sa imi dau seama cu matematica conventionala... sunt fascinat de cum am vrut sa zic ca mergi 5 ani cu aceasi bani dar in conditii diferite (riken le schimbi , michelin nu) si a iesit ce ai zis tu ...

Esti sigur ca pe mine vrei sa ma intrebi asta?

Pai nu platesti de 5 ori mai putin fata de Michelin. Tre sa te tina de 5 ori mai mult!

Nu te concentra mult pe ce spun eu. ;) ..alegi replica cea mai proasta si pe aceea o comentezi.. in sens negativ. Nu crezi ca poti sa patesti ceva grav doar din cauza cauciucurilor...? Poate acum observi afirmatia.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

[/b]Unii zic ca mai bine iei cauciucuri mai IEFTINE si mergi cu ele 2 ani decat sa iei Michelin sau ceva foarte scump sa "crezi" ca te duc ?[/color]

 

unii care ? Gy assymetric 2 aceleasi dimensiuni nici o galma in aproape 2 ani si 15k km si nici nu sunt de schimbat 5,5 mm spate , 6.5 fata . Deci de la mine ai alta parere :)))

 

la dimensiunea aia daca e anvelopa proasta dansezi pe sosea cu tramlining valsat :)))

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Si in oras poti sa mori. Si nu din vina ta, apare un copil alergand, intri in balans, rupe aderenta si iei un stalp in portiera. La 60 la ora.

 

Pe langa comparatie, CARE SE MERITA ala mi-a facut deja o parere despre tine. Data viitoare scoate se-ul de acolo.

  • Like 3
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

In primul rand iti iei cauciucuri bune ca sa nu mori ca un caine sau sa omori pe altcineva.

 

Nu e vorba de rezistenta in timp ci de cum franeaza, cum se comporta masina la viteza si pe ploaie.

 

Nu sunt bani? Vinde jantele pe 18, iar unele pe 15 sau 16 si ia-ti pneuri bune la dimensiunea aia.

Edited by Service Premium
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Cred ca problema ta este legata mai mult de buget, pentru ca altfel comparatia e inutila. Pot sa iti dau un alt exemplu, similar cu cel gandit de tine: ce alegi intre un Logan nou in fiecare an, timp de 5 ani, sau un seria 5 nou pe care sa il pastrezi 5 ani?

Iti sugerez sa cauti o anvelopa cu pret mediu, Kumho, Nankang, Toyo samd, pe la 500lei. Bafta!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Este ceva de genul ce am observat eu ca fac romanii adica isi iau masina scumpa si isi pun cauciucuri Sh. Mentalitatea asta deh.. carpeala stupida.

Daca nu iti permiti gume premium pe jante 17-18-19 atunci iei jante mai mici si rezolvi si aspectul asta, decat ca mergi cu jartele de cauciucuri.

Eu am pe Mercedes continental sport contact5 pe 17 si au cam 20 de mii de km si mai au cca 5 mm. Ca si aderenta pe uscat si ud sunt ff bune. La cuplul masinii de cca 600+ Nm rar pierd aderenta, la zgomot de rulare sunt de asemenea ok. Ca pret sunt cca 600 de ron 225 45 17 adica decent.

La Audi am Michelin Pilot sport pe 18 care sunt si ele ff bune. Ce nu imi place este ca se uzeaza mult mai repede decat Conti. Si sunt mai scumpe, la dimensiune echivalenta. La Bmw avem tot Michelin insa premium contact parca, nu sunt asa aderente insa sunt foarte silentioase. Si de ex pe 16 sunt maxim 100 euro cred.

Dunlop se tocesc f repede.

Incearca si Falken, am avut acum vreo 5 ani si sunt aderente desi parca mai zgomotoase decat Michelin.

  • Like 3
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.