Jump to content

Sfat schimb ulei cutie automata F10 la ZF faur


SimionBaws

Recommended Posts

30 minutes ago, six in line said:

Revin cu update! Schimb facut la cutie conform procedurii, etc Cutia schimba aproape la fel, sa zicem poate poate un pic mai finut dar diferenta este insesizabila. Nu regret ca am facut-o dar nu era necesar. Masina are 241K km si avea uleiul in cutie OE. Nu avea pilitura deloc pe fund sau li[ita de magnetul acela. Per total ma declar multumit. 

Bravo! Ti-ai facut si resetare pe adaptari?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
On 3/22/2023 at 4:30 PM, six in line said:

Revin cu update! Schimb facut la cutie conform procedurii, etc Cutia schimba aproape la fel, sa zicem poate poate un pic mai finut dar diferenta este insesizabila. Nu regret ca am facut-o dar nu era necesar. Masina are 241K km si avea uleiul in cutie OE. Nu avea pilitura deloc pe fund sau lipita de magnetul acela. Per total ma declar multumit. 

Salut. 

Si eu sunt in aceeasi situatie ca si tine, sa schimb, sa nu schimb uleiul la cutie....

Masina este f36 2018, are 175k km, stiu doar ca este cu 8 trepte, nu stiu modelul... cumpatata in luna februarie (a fost pe leasing de Olanda) o fi fost schimbat uleiul, nu o fi fost ... habar nu am...  cutia schimba bine, dimineata la rece din cand in cand, simt trecere de la a-I-a la a-II-a, putin mai accentuat, dar la cald totul bine.

Ma gandesc sa mai astept pe la 200k sa-l schimb, acum ce spuneti si voi....astept cateva pareri daca aveti timp de discutii.

Este prima cutie automata BMW. 

Cat te-a dus schimbul?

Thx

Link to comment
Share on other sites

Salut, un schimb de ulei clar nu-i face rau cutiei, deci sigur nu dai gres daca-l schimbi. Pe mine m-a dus 400 ron la un service specializat pe BMW, baietii reconstruiesc motoare BMW. Sunt ft profi ca mecanici. Daca vrei mai multe informatii, da-mi msg privat sa nu facem reclama aici. 

Link to comment
Share on other sites

Nu inteleg de ce multi dintre noi cred ca daca schimbi uleiul ori strici cutia daca nu a fost facut la timp ori cumva prin magie repara cutia daca da semne de defectiune. 

Trebuie sa intelegeti ca absolut orice lichid dintr o masina se schimba periodic.  

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, six in line said:

Salut, un schimb de ulei clar nu-i face rau cutiei, deci sigur nu dai gres daca-l schimbi. Pe mine m-a dus 400 ron la un service specializat pe BMW, baietii reconstruiesc motoare BMW. Sunt ft profi ca mecanici. Daca vrei mai multe informatii, da-mi msg privat sa nu facem reclama aici. 

Cum doar 400 de lei? Doar consumabilele costa mult mai mult de atat..

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, mgi said:

Cum doar 400 de lei? Doar consumabilele costa mult mai mult de atat..

Manopera doar, piesele mai jos de 950 lei nu sunt si astea daca sunt ZF, daca alegi OE sunt peste 1500lei.

Edited by enders
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Shep86 said:

Nu inteleg de ce multi dintre noi cred ca daca schimbi uleiul ori strici cutia daca nu a fost facut la timp ori cumva prin magie repara cutia daca da semne de defectiune. 

Trebuie sa intelegeti ca absolut orice lichid dintr o masina se schimba periodic.  

Stiu ce spui, nu era vorba de asta, la mine situatia era alta, nestiind daca a fost schimbat uleiul la cutie, ea merge bine deocamdata, eu ma gandeam sa nu bag 500e in ea, daca totul este ok, sa mai astept 20k km si dupa ii fac clar. 

2 hours ago, six in line said:

Salut, un schimb de ulei clar nu-i face rau cutiei, deci sigur nu dai gres daca-l schimbi. Pe mine m-a dus 400 ron la un service specializat pe BMW, baietii reconstruiesc motoare BMW. Sunt ft profi ca mecanici. Daca vrei mai multe informatii, da-mi msg privat sa nu facem reclama aici. 

Da, ar fi ok sa-mi lasi un contact in privat, este bine primit.

Thx

Link to comment
Share on other sites

Si eu am schimbat uleiul dar dupa cateva luni a aparut o problema de care nu mai scap: ulei in mufa de la mecatronic. 

Din cauza uleiului in contacte apare o falsa eroare de solenoid valve de la care intra apoi ori in warning ori in eroare.

Deja am schimbat mufa de 3 ori, 2 mecanici diferiti + 1 data personal ca sa ma asigur ca baietii fac ce trebuie.

Daca aveti vreo recomandare, idee, sugestie...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Up-date dupa inlocuire ulei cutie 8HP:

- masina schimba mult mai lin in treptele 1-2, nu ca ar fi avut socuri mari inainte dar este o diferenta.

- la franare nu se mai simte retrogradarea treptelor. 
 

Pana acum multutumit de schimbul uleiului. 
Sper ca pe viitor sa nu se schimbe cu mult mersul. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, enders said:

Up-date dupa inlocuire ulei cutie 8HP:

- masina schimba mult mai lin in treptele 1-2, nu ca ar fi avut socuri mari inainte dar este o diferenta.

- la franare nu se mai simte retrogradarea treptelor. 
 

Pana acum multutumit de schimbul uleiului. 
Sper ca pe viitor sa nu se schimbe cu mult mersul. 

Elegant! Nu are de ce sa-si schimbe mersul, o sa fie ok! Unde ai facut schimbul? L-ai facut gravitational, asa-i?

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Edwin said:

Elegant! Nu are de ce sa-si schimbe mersul, o sa fie ok! Unde ai facut schimbul? L-ai facut gravitational, asa-i?

Schimbul l-am efectuat la un service de pe Sos Chitilei, Ady ama sau ceva de genul, este un cunoscut cu care mai colaborez.

Nu stiu daca a fost gravitational sau flush, am lasat masina la el si m-am intors cand m-a sunat, tind sa cred ca a fost gravitational pentru ca i-am dus kitul- de la ZF( 850lei), filtrul de ulei + cei 7l de ulei, am inteles ca prin metoda flush ar intra mai mult. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.