Jump to content

Seria 5 G30, 2017 - 2024


deeJayOg

Recommended Posts

Am intrebat acum cateva luni si nu aveam, o sa intreb iar. E penibil ce a facut bmw cu racitoarele estea.A mea nu mai e in garantie.

Vezi ca ți-a ĂŽntrat și ție informare pe rĂŁcitor.

ĂnsĂŁ ai grija, e doar informare nu rechemare.

DacĂŁ verifica racitorul și nu prezintĂŁ probleme plĂŁtești manopera aferenta verificĂŁrii.

DacĂŁ prezintĂŁ probleme va fi ĂŽnlocuit de cĂŁtre BMW fĂŁrĂŁ costuri adiționale.

 

Salutare! Hmm, aiurea...

Notificarea ti-a venit in apljcatie? Mersi!

 

Notificarea se regĂŁsește ĂŽn portalul celor de la BMW sau, dacĂŁ nu ai acces acolo, poți solicita aceasta informație de la orice reprezentanta BMW printr-un e-mail care sa conținĂŁ și seria de sasiu a masinii.

Link to comment
Share on other sites

Tind sa cred ca doar te tachineaza, ce aveti de impartit?! Exact, nimic....deci cred ca nu este nimic personal. :)

 

Eu cred ca platim prea mare atentie unor indivizi de acest gen ... trebuie sa acceptam ca democratia mai are si rateuri si libera exprimare lasa loc si unora ce au puncte de vedere slightly different then ours, continul postarilor lor tinzand spre nulitate atat dpdv tehnic cat si ca atitudine abordata.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Si eu asa cumva regret ca nu am luat benzina, aveam buget de 2l, dar si de 3l, fac cu ea pe an cam max 7-8 mii si am zis sa nu igrop niste bani aiurea doar pt o masina pe care o conduc intr-un concediu si pana la auchan, eu merg zilnic cu cea de serviciu, skoda rapid 1.6 tdi, o minune de masina, masinade serviciu :))
Link to comment
Share on other sites

Salut baieti. Trebuie sa mi schimb placutele de frana pe spate la al meu G30 520d, chestia e ca garantia mi a expirat luna asta si ma gandeam sa mi cumpar eu piesa si sa mi le pun la un service autorizat. Am tot cautat pe net dar nu gasesc.. asadar de unde pot cumpara placute frana spate + senzor ? Astept link-uri sau sugestii :)
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Salut baieti. Trebuie sa mi schimb placutele de frana pe spate la al meu G30 520d, chestia e ca garantia mi a expirat luna asta si ma gandeam sa mi cumpar eu piesa si sa mi le pun la un service autorizat. Am tot cautat pe net dar nu gasesc.. asadar de unde pot cumpara placute frana spate + senzor ? Astept link-uri sau sugestii :)

 

La G30, nu se schimba placutele!!! :))

  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Cateva intrebari ajutatoare:

- unde anume ai cautat si n-ai gasit? Poti sa dai o lista de site-uri?

- ce service autorizat te primeste cu placutele tale?

- n-ar fi mai simplu sa le cumperi de la service-ul ala autorizat?

 

Mai am, daca astea nu ajung :D

  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

hai sa nu ne suparam - pt intrebare google.ro placute frana G30 520d ai nspe mii de siteuri autokarma autoeco epiesa si asa mai departe, vrei original ai realoem.ro bavauto stoauto, da ca si principiu vei iesi mai ieftin vs reprezentanta. Nu poate nimeni sa iti dea mura in gura nu avem seria de sasiu sa stim daca masina are vreo dotare mai "speciala" desi la placute in teorie nu sunt probleme de genul acesta. Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

@mgi am vorbit la bmw filaret unde mi am tot facut reviziile, mi au cerut undeva la 1200 lei cu tot cu senzor.. nu ma pricep daca este un pret bun , de aia am intrebat poate “ies” mai ieftin daca mi le cumpar eu.

 

Tot in jur de 1200 de lei am platit si eu pe spate la reprezentanta.

Sigur iesi mai ieftin daca le pui/cumperi in/din alta parte, mai economisesti 3-4 sute de lei, depinde si ce marca iei, daca le iei pe cele mai ieftine poate si mai mult.

Link to comment
Share on other sites

Salut baieti. Trebuie sa mi schimb placutele de frana pe spate la al meu G30 520d, chestia e ca garantia mi a expirat luna asta si ma gandeam sa mi cumpar eu piesa si sa mi le pun la un service autorizat. Am tot cautat pe net dar nu gasesc.. asadar de unde pot cumpara placute frana spate + senzor ? Astept link-uri sau sugestii :)

 

Ce legatura au schimbarea placutelor de frana cu terminarea garantiei?)

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

@raduron10 Atunci o sa ma duc tot la reprezentanta. Nu se merita pt 300 lei sa le fac in alta parte. Mersi.

 

Si eu in locul tau, la fel as face.

 

 

Ce legatura au schimbarea placutelor de frana cu terminarea garantiei?)

 

Pai este ideea ca atata timp cat e masina in garantie nu o duci in alta parte, in caz ca ai nevoie de garantie apoi.

Link to comment
Share on other sites

 

Pai este ideea ca atata timp cat e masina in garantie nu o duci in alta parte, in caz ca ai nevoie de garantie apoi.

 

Atat timp cat folosesti placute/senzori originale, nu vad care e problema, crezi ca atunci cand vei merge la garantie pt o problema la articulatii sa zicem (pt ca daca ar fi vorba de discuri ovalizate sau amortizoare, sunt catalogate drept cosnumabile si nu sunt acoperite de garantie) va verifica cineva daca placutele sunt noi, masina are 50k km si nu exista inregistrare in sistem ca s-au schimbat, hai sa fim seriosi..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

BunĂŁ seara!Locuiesc ĂŽn Germania, sunt nou posesor de G30 - 530 xDrive cumpĂŁrat de la dealer BMW.. DacĂŁ se poate va rog sa ĂŽmi rĂŁspundeți la un set de ĂŽntrebĂŁri.

1.La ce interval se schimba uleiul motorului+filtre? Cei de la BMW au spus 30.000.Mi se pare exagerat.

2.Uleiul din cutie? Am 117.000 km. Stiu ca cei de la ZF recomanda ~120.000.

3.Daca fac schimburile in alta parte, la un service autorizat ĂŽn afara de dealerul auto, masina având garanție, e posibil sa se piardĂŁ garanția?

Link to comment
Share on other sites

BunĂŁ seara! Ăn legĂŁturĂŁ cu schimbul uleiului din cutia de viteza, locuiesc ĂŽn Germania și am contactat un service ZF din apropiere. Masina doar ce am cumpĂŁrat o, are garanție BPS 2 ani, BMW mi a spus ca uleiul nu se schimba niciodatĂŁ, ĂŽnsĂŁ știm cu toții ca acest lucru nu este adevĂŁrat. Cei de la ZF recomanda ca la 120.000-150.000 KM sa se facĂŁ schimbul.

Am primit o oferta de ~650 euro costuri de schimb. Voiam sa va ĂŽntreb dacĂŁ ĂŽn România este service ZF, și dacĂŁ ați schimbat cât v a costat?

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca Victor a raspuns punctual prin exemple.

Si noi la firma avem multe masini care sunt trecute de 200k km, diverse marci si nu au picat cutiile cu ulei neschimbat.

 

Nu spun ca e bine, insa asta e rezultatul.

Pe site la ZF scrie 150.000km.

Bmw spune ca e pe viata.

Fiecare isi ia informatia asa cum ii place si cum i se potriveste.

Victor a specificat si cat costa un schimb, precizand ca nu poate cuantifica acea suma daca e corecta pt un schimb de ulei pt cutie.

Nu prea inteleg ce e gresit.

Edited by edit
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.