Jump to content

Seria 5 G30, 2017 - 2024


deeJayOg

Recommended Posts

Saptamana trecuta, in parcare, mi-a dat de m-a julit un tinerel de 82 de ani pe bara din spate si as vrea sa cer ceva pareri daca sa o revopsesc, daca e posibil sa rezolv cu un polish ?

Eu tind sa cred ca nu, pt ca se observa mici portiuni de lipsa vopsea... Nea omu' mi-a dat asigurarea si un deviz pentru revopsire este undeva la 500 Euro si ma cam nelinisteste asta pt ca sigur o sa apara dauna la autodna si dracu o sa ma creada pe mine la o revanzare ca a a avut o mica zgarietura...

post-1068-0-46604600-1602498765_thumb.jpg

post-1068-0-00376500-1602498783_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Saptamana trecuta, in parcare, mi-a dat de m-a julit un tinerel de 82 de ani pe bara din spate si as vrea sa cer ceva pareri daca sa o revopsesc, daca e posibil sa rezolv cu un polish ?

Eu tind sa cred ca nu, pt ca se observa mici portiuni de lipsa vopsea... Nea omu' mi-a dat asigurarea si un deviz pentru revopsire este undeva la 500 Euro si ma cam nelinisteste asta pt ca sigur o sa apara dauna la autodna si dracu o sa ma creada pe mine la o revanzare ca a a avut o mica zgarietura...

 

Imi pare rau de patania ta... :hmm: dar daca am ajuns sa numai vopsim bara de frica istoricului e cam naspa e inevitabil sa nu gasesti masina zgariata/atinsa daca umbli cu ea prin haosul de la noi. Atunci ce facem, daca tinem o masina 4-5 ani o vindem cu toate defectele posibile sa fie cat mai "cinstita".

La zgarieturi de genul ala, ce se simte la atingere nu iese la polish inseamna ca e distrus lacul si s-a luat stratul de vopsea, in cazul asta doar revopsirea e solutia. Daca tot ai asigurarea eu zic sa o duci intr-o reprezentanta si sa vopsesti toata bara. Am vazut si baieti, prin reprezentante insa nu, care vopsesc doar partial, si la ce ai tu acolo chiar nu s-ar vedea daca ai vopsi doar coltul ala de bara, se poate face si asa dar repet nu cred ca face reprezentanta asta.

Link to comment
Share on other sites

Saptamana trecuta, in parcare, mi-a dat de m-a julit un tinerel de 82 de ani pe bara din spate si as vrea sa cer ceva pareri daca sa o revopsesc, daca e posibil sa rezolv cu un polish ?

Eu tind sa cred ca nu, pt ca se observa mici portiuni de lipsa vopsea... Nea omu' mi-a dat asigurarea si un deviz pentru revopsire este undeva la 500 Euro si ma cam nelinisteste asta pt ca sigur o sa apara dauna la autodna si dracu o sa ma creada pe mine la o revanzare ca a a avut o mica zgarietura...

Pare atat de mica incat cred ca merge cu ceva pasta gen Meguiar's Ultimate Compound. Eu am aplicat cu succes (manual) pe mai multe zgarieturi de gen.

Edited by LYM
Link to comment
Share on other sites

Unele chesti sunt mai slab calitative decat la f10.

Oglinda centrala nu este electrocromata total, are un contur, oglinda din dreapta nu e electrocromata deloc.

Buzunarele din usi pe partea exteriora sunt din plastic de 2 lei, portbagajul e mai mic,nu are spati de depozitare asa mari ca la f10.

La mine mini torpedoul de la sofer nu are mocheta in interior( e pur si simplu plastic de 2 lei). Usile la cotiera nu se inchideau bine.

Tetierele de la scaunele din fata sunt dintr un plastic ce suna a gol, la f10 erau moi, ma refer la partea din spate. Pe lateral la scaune daca nu ai napa e un sansatec ieftim care se crapa, am vazut multe asa la sofer partea de jos stanga lateral. Oricum acolo pe lateral o parte e din panza... Reducere de costuri, putin penibil.

Estea sunt partile negative, multe la interior. Mecanic nu stiu ca nu o am de mult.

Cutia este mai buna, consuma mai putin vs acelas motor pe f10. Antifonarea e cam la fel, asa mi se pare. Interiorul e mai actual, navigatie mai misto...

Edited by branevl
Link to comment
Share on other sites

Mda, sa stii ca si eu am observat plasticul de doi lei de la buzunarele usilor, dar referitor la piele, nu stiu, eu am alcantara si chiar imi place. Imi plac mult si scaunele sport, odata cazut in ele, ca asta e cuvantul, cazut, ma simt asa in siguranta, stau foarte bine in ele, nu pot sa zic ca si confortabil si coroborat cu suspenia sport M, este o adevarata placere sa o conduci. As fi preferat sa am si EDC asa cum am avut la F10, dar asa este cand cumperi sh....

Masina fata de F10 525Xdrive, o simt mai...sprintena, mai usoara, mai manevrabila, cu toate ca asta are 190cp vs 218cp, poate si din cauza fatpului ca masina chiar este mai usoara, sasiu si caroserie din aluminiu.

Link to comment
Share on other sites

Diferenta intre interiorul tau wyktor si al colegilor e posibil sa fie de la optiunea continutului extins de piele(individual). Eu la f10 am optiunea de piele merino si este cam la fel cum ai descris tu interiorul tau. Edited by Enachedc
Link to comment
Share on other sites

Cred ca primele modele lansate in 2017 aveau acel loc de depozitare din stanga volanului din plastic ieftin de 2 lei, neimbracat in nimic pe interior. Apoi cred ca si-au dat seama ca e penibil si l-au imbunatatit.

Buzunarele de la usi cred ca sunt toate la fel, plastic la exterior si au un capitonaj pe interior, e cineva cu G30 la care buzunarele sunt altfel ?

Lateralul scaunelor e facut cu panza ca sa nu se mai rupa pielea sub greutatea oamenilor de buna ce e, la alte modele se indoia si nu dupa mult timp apareau rupturi in zona aia.

Link to comment
Share on other sites

E o scala . Probabil alte motorizari din serie ajung pe la performanta aia . Cat despre consum, nu prea cred ca ala instant e relevant - poate erai usor la vale sau in decelerare. Mergi chiar pe o autostrada goala cu 80-90 la ora si nu o sa scoti 3.6-3.8 consum . Multe chestii sunt gacute sa "bucure" clientul. Mai verifica-ti si consumul la pompa .
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.