Jump to content

Seria 5 G30, 2017 - 2024


deeJayOg

Recommended Posts

Salutari. Da, aia e ))

O gramada de polemici si comentarii aiurea, totusi. Nu ma asteptam la atata ura. Nu iti place ceva, ok, gusturile nu se discuta, dar sa intri in extrema aia rea, negativa, ura... mi se pare de prost gust.

 

####################################################

 

Ai o masina deosebita! Nu-ti bate capul cu comentarii.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ca tot se discuta de anvelope, am si eu o intrebare/nelamurire referitor la anvelopele de iarna: tinand cont ca nu as lua alte jante la a mea( din varii motive), as vrea sa iau anvelope de iarna pt jantele M, dar imi trebuie in doua marimi 245 40 18 fata si 275 40 18 pe spate.

Oare sunt indicate aceste marimi pt conditii de ....zapada? :)

 

Pentru G30 la jante pe 18 cu latime 9 pe spate, ar trebui sa ai 245 45 18 pe fata si 275 40 18 pe spate.

Presupun ca asa ai si cauciucurile de vara deci ia-le la fel si pentru iarna.

 

Exista setup-ul de 245 45 18 pe toate 4, dar asta inseamna ca si jantele sa fie toate 4 aceeasi latime.

 

Jantele care vin cu pachetul M sunt late pe spate cel putin la modelele pe care le stiu eu.

Link to comment
Share on other sites

Pentru G30 la jante pe 18 cu latime 9 pe spate, ar trebui sa ai 245 45 18 pe fata si 275 40 18 pe spate.

Presupun ca asa ai si cauciucurile de vara deci ia-le la fel si pentru iarna.

 

Exista setup-ul de 245 45 18 pe toate 4, dar asta inseamna ca si jantele sa fie toate 4 aceeasi latime.

 

Jantele care vin cu pachetul M sunt late pe spate cel putin la modelele pe care le stiu eu.

 

 

 

Mda, asa o sa iau de iarna: 245 45 18 si 275 40 18. :)

Link to comment
Share on other sites

"Tot pe xdrive, daca pun non runflat de iarna fara steluta, o sa faca probleme cutia de transfer? Runflat sunt prea tari."

Eu nu am mai pus runflat de ceva vreme, tot din cauza rigiditĂŁții, și nu am avut nici un fel de problemĂŁ. (Ăn cazul meu, fiind SUV, am cĂŁutat sĂŁ fie XL). Tot ce trebuie sĂŁ faci e sĂŁ crești presiunea fațĂŁ de cea recomandatĂŁ pentru run-flat cu aprox. 0,3. Ex: de la 2.2 la 2.5 sĂŁ nu afecteze comportamentul pe viraje. Și nici nu am cĂŁutat cu steluțĂŁ. Acum am Michelin Latitude Sport 3 care nu apare ĂŽn lista BMW pentru X5. Oricum gama de anvelope e limitatĂŁ, date fiind dimensiunile "exotice" (mai late pe spate).

Link to comment
Share on other sites

Daca nu ai roata de rezerva sunt run flat, cam asa vin din fabrica, uleiul l as schimba mai devreme, cat de devreme te lasa bmw, cred ca ai revizi incluse...

 

Acum am run flat pe 18, probabil o sa iau de iarna non run flat doar XL.

Edited by branevl
Link to comment
Share on other sites

Tot pe xdrive, daca pun non runflat de iarna fara steluta, o sa faca probleme cutia de transfer? Runflat sunt prea tari.

 

Eu am xdrive , iar cauciucurile de iarna si vara sunt non-runflat! fara probleme de cand am eu masina , km acum 207000...roti aceiasi dimensiune fata-spate

Edited by Haurar
Link to comment
Share on other sites

Datorita voua, am verificat cauciucurile. Masina a venit cu roti pe 19 din fabrica, 245/45 fata si 275/40 spate, Goodyear F1 Asymetric cu un simbol cu stea si o "laba" de picior cu un cauciuc, nu stiu cum sa descriu ))).. Aveti idee ce inseamna? Sunt run flat?

Pt iarna am cumparat un set pe 18, conform recomandarilor dealer-ului, 245/45 cu gume Pirelli xl sottozero3, toate 4 identice.

Multumesc!

 

Vreau sa va intreb ceva.. din 28 august, cand am ridicat masina, pana in prezent, am peste 7.000 km. Calculatorul Imi spune sa ii schimb uleiul in 25.000 km. Voi respectati ceea ce spune calculatorul, sau faceti schimbul de ulei mai des??? Eu fac 4-5.000 km lunar, 95% mers doar pe autostrada/in afara oraselor.

Multumesc!

 

Personal, la toate masinile pe care le-am avut am facut schimb de ulei si filtre la max 10 000 km si max 1 an si asa am sa fac si cu G30.

Cu masina personala fac max 7000-10000 pe an, cu cea de serviciu 40-50 mii. :)

Link to comment
Share on other sites

Datorita voua, am verificat cauciucurile. Masina a venit cu roti pe 19 din fabrica, 245/45 fata si 275/40 spate, Goodyear F1 Asymetric cu un simbol cu stea si o "laba" de picior cu un cauciuc, nu stiu cum sa descriu ))).. Aveti idee ce inseamna? Sunt run flat?

Pt iarna am cumparat un set pe 18, conform recomandarilor dealer-ului, 245/45 cu gume Pirelli xl sottozero3, toate 4 identice.

Multumesc!

 

Vreau sa va intreb ceva.. din 28 august, cand am ridicat masina, pana in prezent, am peste 7.000 km. Calculatorul Imi spune sa ii schimb uleiul in 25.000 km. Voi respectati ceea ce spune calculatorul, sau faceti schimbul de ulei mai des??? Eu fac 4-5.000 km lunar, 95% mers doar pe autostrada/in afara oraselor.

Multumesc!

 

Interesant - si pe 19" si pe 18" tot 245/45 ? Parca nu dau aceeasi circumferinta . Asa scrie incartea masinii, sau pe stalp ?

 

In Romania, tendinta este sa se schimbe uleiul pana in 15k km. Asta pt cine e interesat de subiect , ca intervalul de schimb oficial este tot undeva spre 30k km. O sa-ti mai scada si tie previziunea de timp pentru schimbare, dupa ce se mai aduna niste km . Condusul pe autostrada creste distanta intre schimburi, iar in oras o scade .

Link to comment
Share on other sites

A gresit vyktor.

245/45R18 respectiv 245/40R19, asta se pune pe fata. La fel ca la f10

 

@branevl, daca nu ai roata de rezerva, nu inseamna ca ai anvelope runflat. Masina poate veni cu anvelope normale si kit de reparatie pana, fara roata de rezerva, daca o comanzi astfel. Asa am facut eu.

Edited by edit
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

nu am gresit. din fabrica, rotile pe 19 au dimensiunile 245/45 fata si 275/40 spate. am verificat de 10 ori. )))) pot face poze

pe 18, dealer-ul mi-a recomandat R18, 245/45, fata si spate

 

 

 

 

 

da, dimensiunea cauciucurilor este corecta, asa scrie si pe stalp, si in computerul de bord.

Masina o folosesc in interes personal, dar, lucrand la 1.000 km de casa si familie .... eu fac 4-5.000 km lunar, naveta.... nu stiu daca merita sa schimb uleiul la 15.000 (la 3-4 luni) deoarece 95% din kilometri facuti sunt doar in afara, autostrada si drumuri nationale...

 

Tu poti sa folosesti 245/45/18 fara probleme . Eu am intrebat care ar fi dimensiunea corecta, in conformitatea cu cartea sau indicatia de pe stalp . 245/45/19 nu bate cu 245/45/18 si o sa ai diferente de viteza afisata in bord . Uita de cele de pe spate- alea sunt puse sa se potriveasca cu fata la circumferinta .

 

In general lumea e de parere ca uleiul nu rezista bine la 30k km, cum da fabricantul intervalul de schimb si ca acesta o face pentru a induce o uzura programata care se va manifesta dupa perioada de garantie , cand fabricantul nu are de pierdut ci doar de castigat prin reparatii, vanzari de piese , vanzari de masini noi etc.

Lumea e de parere si ca o schimbare mai deasa a uleiului e benefica pentru o folosinta mai indelungata- si nu poate nimeni sa contrazica asta . Afara, in general masina nu este cumparata sau luata in leasing pentru o folosire asa de lunga . Deci daca intentionezi sa tii masina doar vreo 2-3 ani, cred ca poti sa schimbi uleiul la 30k km .

Edited by seaman
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Mie uleiul mi s-a "consumat" de fiecare data intre 22k si 23k. Atunci am facut schimburile.

 

PS

 

Imi place de prostul care ma urmareste si imi tot da minusuri. Dar si mie imi place sa ii remintesc ca a fost fatat prost direct. Desi, nu cred ca e acelasi mereu. Posibil sa fie doi, la intrecere.

Edited by edit
  • Like 8
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Tot timpul incerc sa bag "d-aia buna" . O singura data, din prostie, am alimentat in Ucraina cu motorina de 3 lei, la propriu. Gatul pompei era foarte ingust si nu se dechidea clapeta busonului. Au venit baietii cu o palnie metalica, exact pe dimensiune, si am alimentat. Sincer, nu am vazut nici o diferenta. Masina a mers la fel, consum la fel.

 

Intreb deoarece unii zic ca aia scumpa e mai uscata si nu ar fi buna pt pompa de inalte, naibi stie ce sa mai crezi.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.