Jump to content

Seria 5 G30, 2017 - 2024


deeJayOg

Recommended Posts

Stiu ca asa ar fi cel mai corect, dar nu prea ma atrag masinile pe benzina ca stil de condus. Personal prefer sa ma distrez cu masina la viteze mici, cu ceva cuplu, decat sa fiu zmeu la viteze mari, daca intelegi :)). O sa caut sa mai citesc despre incalzire, cum sa diferentiez tipurile
Link to comment
Share on other sites

Stiu ca asa ar fi cel mai corect, dar nu prea ma atrag masinile pe benzina ca stil de condus. Personal prefer sa ma distrez cu masina la viteze mici, cu ceva cuplu, decat sa fiu zmeu la viteze mari, daca intelegi :)).

 

Daca zici tu, cine sunt eu sa spun altceva..

 

post-26959-0-28770200-1604947038_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Cum sa iei diesel pentru drumuri de 5km?

Pentru ce infrastructura avem noi ca tara, trebuie un job anume sa justifice un diesel - ceva tip drumuri foarte multe in exterior, intre orase, DN/autostrazi.

 

Pentru orice altceva, o benzina e mult mai buna. Si mai sanatos, mai putine dureri de cap si mai eficient pe termen lung.

 

Orice diesel de la Euro 5 in sus iti va aduce probleme in Romania daca nu e exploatat corect, cu drumuri in afara orasului.

Link to comment
Share on other sites

Mutati-va in alta parte si discutati cat vreti despre diesel vs benzina si nu mai poluati topicul aiurea, omul isi ia ce pana lui vrea cu banii lui.

branevl, daca tu vrei sa dai un branci, noi nu.

 

Corect, un diesel e ultima masina care ar trebui luata pentru in drum zilnic de doar 5km.

Cand mama masii invatam sa alegem potrivit nevoilor!?

 

OP, cu un benzinar poti face economie de carburant, se incalzeste muult mai repede (inauntru, daca macar asta te intereseaza), iar motorul nu v-a avea mai multe probleme!

 

Tot ce trebuie sa inveti, dupa cum zici ca esti tentat, e sa nu te dai prea tare cu ea.

Edited by bimmer90f30
  • Downvote 6
Link to comment
Share on other sites

Mutati-va in alta parte si discutati cat vreti despre diesel vs benzina si nu mai poluati topicul aiurea, omul isi ia ce pana lui vrea cu banii lui.

 

Oh, Cerber al forumului!

 

Nu e un versus, in cazul in care nu e evident. Doar informam omul despre niste chestii pe care se pare ca nu le stie ca sa faca alegerea potrivita pentru el. Ca la urma urmei, asta e ideea pe un forum, sa te mai informezi din cand in cand.

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Unde costĂŁ 45 lei?pe net 5w30 e 32 lei recipientul la 1l, iar la reprezentanțĂŁ cam 100 lei.

Desigur, ei ĂŽți pun dintr-un butoi de 200l, pe care fiecare dintre noi ĂŽl poate lua de pe site uri dedicate cam la 3600 lei, deci iese cam 18lei pe litru.

Tocmai m-am uitat,pe târgul de piese e 3742 lei butoiul la 209l, deci iese sub 18 lei litrul. Asta e prețul pt noi, pĂŁlmașii, cĂŁ ei ĂŽl iau la alt preț.

Edited by Cristian.O
Link to comment
Share on other sites

Oferta pret bavaria Bucuresti 2900 lei, ulei si toate filtrele, acelas lucru oferta bmw ploiesti 2000 lei, ca sa vedeti in ce hal sunt reprezentantele din Bucuresti.

Mare grija, sunt foarte multe cazurile in care mecanicii nu au schimbat deloc uleiul sau doar partial, bineinteles in acte s-a schimbat totul.

Edited by branevl
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut.Poti sa imi trimiti topicul respectiv despre Mild Hybrid? Eu as avea nevoie de pareri legate de acest aspect

 

Cred ca glumesti? :) Tocmai ti-au raspuns colegii, sa te duci pe topic de la inceputul lui si tot ce trebuie sa faci este sa iei o un pahar termic cu cafea, 5 biscuietei digestivi si spor la lecturat....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.