Jump to content

Inmatriculare Auto - SH


Liquid_dimi

Recommended Posts

Salut,

 

Va rog care va pricepti, ma puteti ajuta si pe mine cu pasii pentru inmatricularea unei masini;

Am cumparat pentru sotie un Megane 3 Coupe - GT Line, 1.9 dci - 131 hp , din Mioveni, de la o firma, masina fiind adusa din Italia, acum avand numere rosii - expirate, pe timpul starii de urgenta.

 

Ca si documente, din ce imi amintesc am asa :

 

- cartea masinii, cu rar efectuat IT - pana in 2022

- cartea masinii tradusa

- CMR transport masina

- factura platita prin banca care atesta achizitia masinii;

- Fisa de inmatriculare cu viza de taxe locale de la firma respectiva

- Fiscal emis de primaria Moveni, care atesta ca firma respectiva nu are datorii.

 

Atat imi amintesc pentru moment. O sa verific dosarul din nou, sa vad daca mi-a scapat ceva. Momentan dosarul nu este la indemana, ca sa verific.

 

Ma puteti ajuta cu pasii necesarii pentru inmatriculare.

 

Va multumesc mult!

Link to comment
Share on other sites

programare RAR si CIV efectuat.

inregistrata la primarie la impozite

si apoi cu dosarul la inmatriculari

numerele rosii se prelungesc automat de drept inca 45 zile de la iesirea din starea de urgenta

 

https://www.drpciv.ro/document-details/inmatriculari/5aaa7736a172e07a9b042adc

 

 

Multumesc mult.

 

Ma pot duce eu la RAR, sau trebuie sa fie sotia acolo - proprietarul?

Link to comment
Share on other sites

Eu acum am un set de numere rosii, dar sunt expirate de vreo 10 zile.

Vanzatorul mi-a spus ca pot sa circul, deoarece pe timpul starii de urgenta nu se puteau scoate alte numere.

Si ca astea sunt valabile 90 zile.

Infine eu vreau sa o imatriculez a.s.a.p

Ideea este, ma pot duce pe roti la RAR ?

Link to comment
Share on other sites

Pai daca nu ai si asigurare valabila nu sant valabile nici nr.Tu trebuie sa mergi la un broker si sa iti faca aaigurare incepand cu data de azi sa zicem,ce ai umblat pana acum alea 9 zile au fost pe neveu,daca aveai vreun eveniment o incurcai.

 

 

Stai ca nu inteleg. Numerele au expirat, asigurarea este valabila.

Link to comment
Share on other sites

Pai nu ai specificat ca ai deja cartea facuta, cu IT 2022, ce sa mai cauti la RAR?

 

 

Eu oricum sunt paralel....;

Pana acum am avut doar o masina luata de noua, pe care inca o detin si merge destul de ok. ( deci nu ma pricep deloc )

 

Dar am senzatia ca vorbim pe alte limbi rau de tot !!!

 

Cartea masinii, este este in Limba Italiana, de asemenea are ITP-ul italian facut ( sau cum s-o numi la ei ) valabil pe 2 ani, pana in 2022.

Sa inteleg ca nu trebuie sa mai merg la RAR!???

Am inteles ca tot trebuie sa merg la rar, pentru identificare auto...; In cel mai bun caz, nu mai fac ITP-ul, se ia in calcul valabil cel din Italia, si asa scutesc 120 RON. Dar la Rar tot trebuie sa ajung , NU!???

 

programare RAR si CIV efectuat.

inregistrata la primarie la impozite

si apoi cu dosarul la inmatriculari

numerele rosii se prelungesc automat de drept inca 45 zile de la iesirea din starea de urgenta

 

https://www.drpciv.ro/document-details/inmatriculari/5aaa7736a172e07a9b042adc

 

 

Linkul pus de tine este pentru vehicule care nu au fost inatriculate nici o data, adica noi.

 

AM mentionat - este SH.

Link to comment
Share on other sites

Omul a confundat ce ai scris tu ,ca ai cartea de IT,el a inteles ca ai cartea de Ro cu itp 2 ani....daca asigurarea e in vigoare,poti sta linistit.

Deci treaba sta in felul urmator:daca vrei sa o inscrii pe numele sotiei atunci ai nevoie de programare la RAR,unde se emite CIV romanesc,itp ul de IT nu mai are nici o relevanta,poate fii pana in 2100,t-i se face altul valabil 2 ani de cand se emite cartea.Varianta cealalta e sa o lasi cu nr.de IT,si umblii asa cu ea,pana te hotaresti sa o inscrii pe Ro,asta in cazul in care masina nu e cumva radiata de fostul proprietar italian.

Link to comment
Share on other sites

https://www.drpciv.ro/document-details/inmatriculari/5ab1302cfa4e9422012c2b81

sunt aceiasi pasi de urmat oricum.

ti am scris tot ce trebuie.

ti am mai spus si ca numerele daca sunt expirate in perioada de stare de urgenta (pana in 15 mai) se prelungesc automat inca 45 zile, timp in care ai timp sa faci tot ce trebuie. fa partea de RAR (programare si deplasare indiferent de persoana) si mergi la un birou de acte, ca se ocupa ei de acolo, daca nu te pricepi cum zici.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Salut,

Aveti idee daca la vanzarea unei masini mai nou nu se mai trece noul proprietar in CIV, ci doar in talon?

Informatia asta o am de la un dealer de auto sh care spune ca se face contract v-c vizat de DITL, plus factura stampilata, iar de cateva luni sustine ca la schimbarea proprietarului in carte.

 

merci

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

talonul tine loc de act de proprietate , astept ziua cand nu va mai fi nevoie de talonul masinii pt dovedire diverse , buletinul ar trebuie sa fie suficient la legitimare si din cnp sa vada toate datele , talon permis , asigurare . Ideea asta de a cara acte dupa tine imi pare atat de invechita si stupida , cand anumite institutii ar putea comunica la o simpla interogare in baza de date . Dar ar elimina un motiv de a da amenzi  , nu stiu daca ar fi interes in zona asta .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.