Jump to content

Piata auto SH din Romania...


CSergiu

Recommended Posts

Recent am decis sa-mi vand masina. Dupa ce am discutat cu cativa potentiali cumparaturi, am tras niste concluzii, pe care mai mult sau mai putin le constientizam dar nu le-am experimentat pe propria piele.

 

E incredibil de proasta piata din Romania pentru masinile SH. Asta e prima masina pe care incerc sa o vand si oamenii au niste asteptari imense si sunt complet irealisti. Daca s-ar putea, sa fie si ca noua, si dotata, si fara dauna in istoric, si sa fie si jumate din cat e pretul pietei, atunci e perfect. Am dat doar de negociatori de coltu blocului, nici o persoana mai serioasa.

 

Cand le zic ca distributia nu a fost schimbata sau ca bando-ul e putin zgariat, renunta, chiar daca sunt dispus sa las din pret piesele+manopera pt distributie de exemplu.

 

Preferabil sa fie masina rasturanata de 7 ori si facuta din bucati, dar sa arate tipla si sa coste jumate din cat e pretul de piata... o cumpara si pe urma se lauda la rude ca ce mare afacere o facut :mellow: si pe urma ii vezi intinsi pe DN-uri la stiri dupa ce masina s-o rupt in doua.

 

In contextul asta, tu daca esti un om sincer, cum vinzi o masina in tara asta? Doar la pret de nimic.

 

Eu am masina pusa la 8000e negociabil, in timp ce una asemanatoare ca si km si dotari pe mobile in DE se invarte pe la 9-10 mii. Am primit oferte de la "6000 ca mai mult nu face" pana la schimburi cu hale metalice si alte porcarii :mellow:

 

In conditiile astea, prefer sa-mi fac leasing la o masina cu valoare reziduala mare si sa o schimb din 4 in 4 ani. E mega frustrant cand te suna toti combinatorii si-ti ofera niste preturi de nimic.

 

/rant off

Edited by CSergiu
  • Like 6
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ai mare dreptate, majoritatea cumparatorilor SH din Romania sunt doar amatori de chilipiruri. Daca pui pret fix ei tot vor sa negocieze, daca pui pret negociabil si pe parcursul negocierii le spui un ultim pret, ei vor sa-l negocieze si pe ala. Din cauza asta am vandut de multe ori lucruri mai ieftin decat valoarea lor reala. Si pentru ca mie nu-mi place sa ma tiganesc cumpar lucruri scump.
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Asa e, toti vor masini ieftine, full, intretinute ca la carte doar cu piese originale si 4K sub pretul pietei. Este o mizerie sa vinzi masini SH la noi. Eu din fericire le-am vandut unor cunoscuti care m-au rugat ei sa le cumpere dar am prieteni care au parcuri de masini corecte si imi zic cu ce se confrunta. Eu am zis ca atunci cand va fi momentul sa o vand, o dau la un parc cu masini SH si pierd 2K sub piata dar nu-mi bat capul cu toti martafoii care bani 2000 de euro in buzunar si vor masina de 10K.
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Acum depinde si ce vinzi,eu de exemplu nu ma lasa inima sa las 2000 la pret in conditiile in care eu cer 6000 pe ea si am investit constant in mantenanta si reparatii .Cu toate ca ma arde rau sa trec la altceva mai nou ,nu fac pomana la altii,mai bine imi iau ce vreau si o tin si pe asta pana iau un pret corect pe ea.
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Sa o cumpere pe aia mai ieftina si dupa mai baga el vreo 3.000 euro la reparat si tot peste pretul cerut de tine ajunge.

 

Oamenii "sensibili" la cap, nu se uita la astfel de masini, isi iau ceva ce nu le dau batai de cap(chesti noi, dacii, skode, etc.)

Cei care stiu si vor o astfel de masina, cam stiu preturile si ce se strica, iar de obice aleg masinile mai atent.

 

Raman ceilalti, care se rastoarna cu ele in sant, sa demonstreze ca ei stiu conduce, iar astia nu baga nici un sfant in masini, decat in chestii sa atraga atenia...

Iar astia sunt cei mai multi care au genul de sume 4-6000 eur de aruncat pe masini, credite, imprumuturi si alte alea.

Edited by bogdanx
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

O sa imi spun si eu parerea pe topicul asta.

Dupa cum bine a zis si autorul topicului, sunt de parerea ca masina personala pe care am ingrijit-o cum am putut mai bine merita daca rudelor sau prietenilor apropiati cat inca, sau daca inca are o valoare..; sau tinuta efectiv pana cand vanduta sa fie banii luati pe ea sa nu reprezinte valoare ei adica chiar sa nu ne para rau ca o dam pe nimic.

Atat.

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

o părere sa spun și eu, pentru bimmer90f30

de vina este fostul mercador(cumparati de olx la preț mic). Ei au fost cei care au inventat Care e ultimul preț? si le spunea romanilor sa adreseze intrebarea pe mesagerie privata pe mercador.

Atunci au aparut jmecherasii negociatori de la coltul străzii.

Bafta!

 

On topic : nu se merita sa vinzi masina unui străin, toti vor cu japca, pe degeaba. Ca sa aibă el baietasu de cartier cu ce sa se laude in scara blocului și pe la intalniri cu prietenii lui ratati prin cartier.

 

Masina se vinde la cunoscuti, prieteni, rude, familie, colegi.

Edited by Popescu 76
Link to comment
Share on other sites

Dupa pererea mea exista 2 tipuri de cumparatori:

 

1. Cei care vor masini bune si nu vor sa isi bata capul, ei fie iau masini noi fie cumpara direct din reprezentanta, si nu ma refer doar la BMW aici. Platesc mai mult dar stiu ce cumpara.

2. Cautatorii de chilipiruri cauta pe OLX si nu apreciaza decat PRETUL, nimic altceva. Vor ieftin si bun ceea ce evident nu se poate, ei doar isi imagineaza ca e bun, dar pe ei nu i intereseaza decat sa fie IEFTIN.

 

Adevarul este ca nici eu nu am cautat vreodata sa imi cumpar masina de pe Autovit/OLX fiindca iti trebuie o gramada de timp respectiv cunostinte ca sa cumperi ceva ca lumea...ca la balci.

Am preferat sa platesc ceva in plus, fara sa imi bat capul si in felul asta am luat doar de la dealer BMW.

Link to comment
Share on other sites

Recent am decis sa-mi vand masina. Dupa ce am discutat cu cativa potentiali cumparaturi, am tras niste concluzii, pe care mai mult sau mai putin le constientizam dar nu le-am experimentat pe propria piele.

 

E incredibil de proasta piata din Romania pentru masinile SH. Asta e prima masina pe care incerc sa o vand si oamenii au niste asteptari imense si sunt complet irealisti. Daca s-ar putea, sa fie si ca noua, si dotata, si fara dauna in istoric, si sa fie si jumate din cat e pretul pietei, atunci e perfect. Am dat doar de negociatori de coltu blocului, nici o persoana mai serioasa.

 

 

/rant off

 

Sergiu, daca masina e aceeasi pe care ai pus-o si pe forum, tu vinzi o masina de 12 ani vechime, cu motor de 3l, cu peste 250k km, cu soft, modificari si dpf off. Cam care crezi ca e tipul de cumparator caruia te adresezi tu? Nu cumva niste baietasi? Si atunci de ce te mira comportamentul?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Sergiu, daca masina e aceeasi pe care ai pus-o si pe forum, tu vinzi o masina de 12 ani vechime, cu motor de 3l, cu peste 250k km, cu soft, modificari si dpf off. Cam care crezi ca e tipul de cumparator caruia te adresezi tu? Nu cumva niste baietasi? Si atunci de ce te mira comportamentul?

 

Da, bine zici. Planul meu initial era sa o fac stock si sa o tin mai mult timp. Probabil ca la masini mai noi/nemodificate (2015-2016+) cu km mai putini ai parte si de alt gen de cumparatori.

Edited by CSergiu
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Da, bine zici. Planul meu initial era sa o fac stock si sa o tin mai mult timp. Probabil ca la masini mai noi/nemodificate (2015-2016+) cu km mai putini ai parte si de alt gen de cumparatori.

Cine poate sa dea minus cand OP recunoaste ca si-a modificat masina? si na.. asta e.

 

Bravo mgi, ai tinut minte.

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Daca stau bine sa ma gandesc in ultimii 10-12 ani puteam sa imi iau la fiecare 3-4 ani un cotet de logan nou chel sa nu investesc nimic in el si in al 4-lea an sa ma duc pe balta cu el si sa-i dau omor pana o rupeam in 2 si o bagam la programul rabla ptr next cotet

Eram mult mai castigat si mai multumit cred

  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

nu se rupe logan berlina asa de ușor, e foarte rezistent berlina!

A mai încercat unul din Timișoara cu un Oltcit Club 11r alb, ii taiase tavanul și stalpii(il facuse cabrio) , a mers cu el pe camp, zicea ca vroia sa il rupa in doua și nu a reușit. S-a imbatat și de oftica l-a dezmembrat in fata căminului din Timișoara și l-a vândut pe bucăți pe internet. Cauta ca era scris în 2006 pe un forum pe internet povestea Iov David mai nebun de fel, TM09JNX!

Edited by Popescu 76
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Daca stau bine sa ma gandesc in ultimii 10-12 ani puteam sa imi iau la fiecare 3-4 ani un cotet de logan nou chel sa nu investesc nimic in el si in al 4-lea an sa ma duc pe balta cu el si sa-i dau omor pana o rupeam in 2 si o bagam la programul rabla ptr next cotet

Eram mult mai castigat si mai multumit cred

Scuza ma ca intreb , in ce masina ai investit astea 3 loganuri noi in ultimii 12 ani?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Scuza ma ca intreb , in ce masina ai investit astea 3 loganuri noi in ultimii 12 ani?

Mai citeste o data ce a zis boaska.

Eu cred ca a zis altceva.

Ca ar fi putut sa aiba 3 loganuri (poate platit doar unul..), nu costul a 3 loganuri intr-o masina.

Cu o mica doza de exagerare, dar destul de realist ca nu te durea capul cu, ce ii trebuie unui bmw.

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.