Jump to content

Recommended Posts

12 hours ago, mgi said:

Am mai văzut acum ceva vreme și un video de-al lui Shmee care avea o grămadă de probleme cu încărcarea în US.. 

Nu ma asteptam sa faci asemenea remarci. Are treaba cu infrastructura cumva? 🤞 sper ca nu.

La cat de importanta o masina in viata unei familii ocupate sa puna o paine pe masa (adica sa adune bani in cont pentru vacante si alte lucruri necesare vietii moderne) o problema cu realimentarea unei masini poate reprezenta o intarzirea mjora in activitatile de zi cu zi. Iar asta nu poate fi sustinuta decat de O INFRASTRUCTURA EXTREM DE BINE PUSA LA PUNCT.

Parerea mea..

Link to comment
Share on other sites

Ma uitam astazi la noul e class, ma gandesc sa imi schimb A6 ele cu unul dar am ramas surprins ca e class are baterie mai mica decat glc coupe, eu ma asteptam sa fie la fel.

GLC coupe are: 31.2 kWh capacitate bruta si e class are doar 25.4 kWh, cred ca la momentul actual GLC coupe are cea mai mare baterie de pe o masina PHEV, faci relax 80-100 km full electric. Ei declara ca faci 119-131km.

 

Referitor la infrastructura mie mi se pare ca o masina electrica te poate face mult mai independent fata de o masina pe combustibili fosili, in caz de razboi sau ca cineva iti taie aprovizionare, daca e razboi petrolul mai tot se duce la armata daca cineva iti taie aprovizionarea la fel. 
Curentul electric il poti scoate din multe: vant, apa, nuclear, solar, carbuni, termal si ce mai sunt. Mi se pare ca iti ofera o oarecum flexibilitate mai ales daca ai si acasa montate panouri. Eu spre exemplu cand ma mut la casa 100% o sa am masina electrica. Ca o sa ma opresc eu odata la 400km sa o bag in priza pt 40 minute chiar nu ma deranjeaza. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Romulus said:

Eu am auzit o treaba din gura a 2 dealeri de masini din Romania. Tesla prin modelul de vanzare fara dealeri, gen ca si emag, online doar... si fara o retea clara de dealeri... Ajung sa omoare practic industria.

Extrem de lunga povestea.

 

Oarecuma treaba asta e buna cumva, ca un dealer sa functioneze are nevoie de bani si banii banuiesc ca-i ia de la client prin adaos la masina. Nu ar fi mai bine sa o iei direct online si sa fie mai ieftina ?

Si asa ar fi doar service-uri fara partea de vanzare a masinilor.

Link to comment
Share on other sites

Pai clar ai omoara, nu mai au "overheads" bonus nu mai stiu pe unde Musk incuraja pe proprietari sa isi schimbe singuri filtrele de aer acasa 🙂  . Pana la urma e un business "modern" unde faci totul cat mai "digital" si "on -line" iar la Tesla treaba asta cumva se muleaza masinile ajungand rar in service actualizariile facandu-se "on-line" .

Link to comment
Share on other sites

Just now, Alex3245 said:

Nu ar fi mai bine sa o iei direct online si sa fie mai ieftina ?

Depinde. Daca vrei sa iei masinile fara sa le vezi, atingi si drive-test... Si masinile sa aiba calitatea Tesla... poate e mai bine.

Eu personal, cred ca rolul dealerului e extrem de important si mi-e frica ca vom realiza asta dupa ce vor disparea.

1 minute ago, alex230ro said:

Pana la urma e un business "modern" unde faci totul cat mai "digital" si "on -line" iar la Tesla treaba asta cumva se muleaza masinile ajungand rar in service actualizariile facandu-se "on-line" .

Hai sa continuam discutia pe topicul dedicat.

Link to comment
Share on other sites

Just now, bimmer90f30 said:

.cum ma duc eu in vacanta cu masina aia cu 7 locuri si sa zicem 5 persoane? 

Esti rautacios. Cu varianta cu 5 locuri (cea fara scaune pe randul doi, care are bancheta) are portbagaj suficient. Cea care are 7 locuri, e pentru altceva. Nu au inventat chinezii asta...

 

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Alex3245 said:

daca e razboi petrolul mai tot se duce la armata daca cineva iti taie aprovizionarea la fel. 

Daca e razboi... 😲 fugi cat poti daca poti. Nu imi spune ca, cu gandul la un conflic te-ai gandit ca ai putea sa iti incarci masina la priza iar alti nu o sa aiba motorina... 🤯

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, bimmer90f30 said:

Daca e razboi... 😲 fugi cat poti daca poti. Nu imi spune ca, cu gandul la un conflic te-ai gandit ca ai putea sa iti incarci masina la priza iar alti nu o sa aiba motorina... 🤯

Majoritatea raman acolo, cum este si in Ucraina. Nu este vorba ca cineva nu are si tu ai dar iti ofera liberatea sa o incarci de la tine. Eu acolo vad ca se indreapta societatea usor, usor spre self sufficient.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.