Jump to content

Recommended Posts

3 hours ago, wolf20 said:

Altă petardă.

Acum in premiera indiana..

Sa te tii ca te fac cu, capu' acum toti..

Tooti pot sa faca masini de cand au realizat ca, cu un motor electric si o baterie ..sa le protapeasca intre patru roti poate sa le numeasca masini.. 

Ce o sa ajunga BMW marca consacrata.. ? 🤭

 

In alta ordine de idei, de cand cu temperaturile alea de la americani din Chicago, am gasit probabil cel mai complet ghid (practic) de folosire a unei masini electrice iarna.

Bine, poate sa retina si aia de stau la rascruce de drumuri ce inseamna o Electrica iarna:

Sa nu mai creada unii ca urasc electrocarele... iata ca pun si eu umarul la intelesul lor..

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Viper05 said:

probabil incarca doar la fast charger, unde fara discutie un bmw L6 benzina e mai ieftin 😂

Mi se pare o aberatie ca statul sau statele nu subventioneaza pe ani si ani si ani curentul electric in spatiile publice doar pentru incarcarea masinilor.

Pai cum aia sa nu iti vina sa te sucesti inapoi la ceva hibrid sau chiar ICE dupa ce vezi ca te costa sa incarci din drum!!!

Noormal ca o sa ne arda pe toti cand mai toti vom avea electrocare (asta nu mai incape discutie in caz ca mai e vreo indoiala..) da macar acum arata ca poti si incurajezi. 

Pai tu ca stat sa faci piata libera.. inca de pe acum la inceput, jaful asta la buzunare?

Pai ori reteaua chiar nu tine, ori esti tamp.. ca stat.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

pai stai ca de vrei sa incarci pe autostrada e si mai scump. pe autostrada de incarci poti sa ai linistit v8 ca e mai ieftin 

totusi in opinia mea o electrica e perfecta, sa o freci prin oras, cumparaturi etc, o bagi seara la incarcat, si gata. 

daca prin natura jobului, sau a vietii personale nu ai decat 4,5 drumuri pe an mai lungi de 200km ( si asta e 90%din populatie), o electrica se presteaza mai bine. 

in alea 4,5 ori pe an daca pierzi cu totul 200 euro asta e. per total esti mult mai castigat

dar neaparat trebuie sa ai incarcator acasa

Link to comment
Share on other sites

Asta de pe reddit zice asa ca incarca de la statii si ca mai foloseste si optiunea aia de super charge. Mai zice ca nu a incercat niciodata incarcarea standard si de aici de ce plateste mai mult.

Edited by Itarachiu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Aici un clip pentru prosumatori:

Aparent tot ce spuneau acele articole ca fac afaceri prosmatorii, ca destabilizeaza super tare reteaua sunt cam vrajeli 😄 

1 hour ago, Itarachiu said:

 

Banuiesc ca e o tara unde benzina e ieftina, eu daca as merge exclusiv pe benzina as avea un consum de 11-13l/100 km in oras. Astazi am zis sa vad ce consum am pe benzina in oras la ora 20, cand este gol cat de cat si a fost de 12,1% pe 25 km, am mai incercat odata si la ora de varf si aveam 16.5% pe 20 km 😄 . 

La un consum de 11-13% ar fi -> 7.9 lei * 11-13 -> 79 lei - 102.7 lei

Sa zic ca electrica imi consuma 28kWh -> 2 lei / 1kWh -> 56 lei 

 

Edited by Alex3245
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am incarcat azi la Tesla charger..pretul este mai mic decat incarcam la AC.. Daca la AC incarc cu 0.56 chf, la Tesla la DC incarc cu 0.31 😄 deci mi-am gasit incarcator prefereat..

Multi vorbesc din filme si habar nu am cum e in realitate

Exemplu concret cu 640GT  aveam un consum de 12l

12lx1.95 chf =23.4

23kWhx0.31 = 7.13 chf..

Acum nu stiu daca ma pricep prea bine la matematica ..dar am facut pe calculator si am primit rezultatelea astea.

Si daca as incarca cu 0.56 x23 = 12.88 chf..la jumate cat ma costa motorina.

Edited by TKD29
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, TKD29 said:

Am incarcat azi la Tesla charger..pretul este mai mic decat incarcam la AC.. Daca la AC incarc cu 0.56 chf, la Tesla la DC incarc cu 0.31 😄 deci mi-am gasit incarcator prefereat..

Francul elvetian a depasit euro, wow! Am dat acum un convert si am vazut ca e 5.2 lei.

Romania inca sta bine la pretul superchargelor 2-2.5 lei 😄 

Edited by Alex3245
Link to comment
Share on other sites

Oricum mi se pare jegos pretul in RO  daca aici unde salariul minim este 3.500 chf si eu incarc cu 0.31( 1.65 RON) si in RO este peste 2 RON unde salariul minim nu se apropape nici macar la jumate de ala din Swiss .. WTF!?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, TKD29 said:

Multi vorbesc din filme si habar nu am cum e in realitate

Tu realizezi ca realitatea din Elvetia e alta In Franta, alta in Anglia si alta in Romania (?) cand e vorba de preturi la carburant sau kw..

1 hour ago, TKD29 said:

Oricum mi se pare jegos pretul in RO  daca aici unde salariul minim este 3.500 chf si eu incarc cu 0.31( 1.65 RON) si in RO este peste 2 RON unde salariul minim nu se apropape nici macar la jumate de ala din Swiss .. WTF!?

Si tot asa .. sa tot compari mere cu pere.. 

Daca mai continui asa ne mutam toti in Elvetia aia.. vrei?

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, bimmer90f30 said:

Tu realizezi ca realitatea din Elvetia e alta In Franta, alta in Anglia si alta in Romania (?) cand e vorba de preturi la carburant sau kw..

Si tot asa .. sa tot compari mere cu pere.. 

Daca mai continui asa ne mutam toti in Elvetia aia.. vrei?

Tu poti sa te muti unde vrei, chiar si in Congo, nu-i treaba mea. Doream sa sublinez un fapt ca aia care fac comparatii ca iesi mai ieftin cu benzina/motorina habar nu au ce vorbesc. Cand faci astfel de comparatii o faci intre masinile din acceasi clasa, putere, etc, nu compari mere cu pere, e ca si cum ai zice uite ce putin consma Golf 4 1.9 TDi fata de Ferrari si ce misto e golfu ca consuma doar 4 l/100 km.

Eu am putut sa fac astfel de comparatii ICE vs EV pentru ca le-am detinut pe ambele, fata de toti papagalii de pe youtube care au vazut un EV doar in poze.

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, TKD29 said:

Tu poti sa te muti unde vrei, chiar si in Congo, nu-i treaba mea. Doream sa sublinez un fapt ca aia care fac comparatii ca iesi mai ieftin cu benzina/motorina habar nu au ce vorbesc. Cand faci astfel de comparatii o faci intre masinile din acceasi clasa, putere, etc, nu compari mere cu pere, e ca si cum ai zice uite ce putin consma Golf 4 1.9 TDi fata de Ferrari si ce misto e golfu ca consuma doar 4 l/100 km.

Eu am putut sa fac astfel de comparatii ICE vs EV pentru ca le-am detinut pe ambele, fata de toti papagalii de pe youtube care au vazut un EV doar in poze.

Hai sa o lasam asa..

Da' mai zic un lucru, ca poate asa te prinzi, una e sa compari din locul in care esti tu si alta e sa compari din locul in care stau mai toti (social..) si vad mult mai clar ce li se intampla! ..Elvetia fiind o tara speciala, nici nu ar trebui sa intre in discutie. Dar tu probabil o sa insisti ca e absolut normal, ca toti papagalii de YT nu inteleg nimic. Ai dreptate in felul tau.

Apropo, te contrazici pe elvetiana sau pe alta limba mai internationala? Sau nu te contrazici deloc? 🤭 

Uite mie imi place sa ma asez la masa paturii de mijloc (din America, UK..) ca aia duc tara in spate. Adica, caut sa ii inteleg pe ai de's mai intelectuali, mai cititi.. mai priceputi.. / nu neaparat artisti, visatori.. si din ce inteleg de la ei, ma "fasonez" si eu.. (da sa fie tara cat de cat normala.. 😉 )

(A, m-as muta si maine in Elvetia aia daca mi-as permite, in caz ca uit sa spun)

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, TKD29 said:

Tu poti sa te muti unde vrei, chiar si in Congo, nu-i treaba mea. Doream sa sublinez un fapt ca aia care fac comparatii ca iesi mai ieftin cu benzina/motorina habar nu au ce vorbesc. Cand faci astfel de comparatii o faci intre masinile din acceasi clasa, putere, etc, nu compari mere cu pere, e ca si cum ai zice uite ce putin consma Golf 4 1.9 TDi fata de Ferrari si ce misto e golfu ca consuma doar 4 l/100 km.

Eu am putut sa fac astfel de comparatii ICE vs EV pentru ca le-am detinut pe ambele, fata de toti papagalii de pe youtube care au vazut un EV doar in poze.

sincer nu sunt de acord cu tine aici. eu am facut comparatiile astea pe tru ca am un ice, si ocazional mai conduc electrice de la bmw cand a mea e in service. in uk la fast charger un kw cost 80 de centi. ix1 are baterie de 66kw deci 52 de lire un “plin”. cu care masina face 180 mile care inseamna vreo 300km , deci cam 17lire pe 100km.

un litru de benzina e 1.35 deci de 17 lire cumperi 12.5 litrii de benzina/100km, mult peste consumul de 320i pe care il detin

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Alex3245 said:

Asta e un lucru bun.

Pe electronica faci un fel de rezumat al surselor tuturor semiconductoarelor de cel putin 10 ani de zile.Doar ca nu e publica analiza. O tine OEM-ul pt el.

Unde se fabrica siliciul, unde se impacheteaza (in capsula lui) unde se testeaza si unde impacheteaza pe banda. 

Cred ca ar fi un lucru bun sa stii istoricul bateriei. Poate si cateva date despre posibilitatea reciclarii. Sa fie transparent. 

Un argument pe langa transparenta ar fi ca am mai scapa (poate) de invazia chineza/indiana.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   1 member

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.