Jump to content

BMW iX xDrive50


TKD29

Recommended Posts

Da..deci m-am hotarat sa fac pasul cel mare..sa trec de la ICE la electrica..facand foarte multi km ma ardea foarte tare la buzunar pretul motorinei..asa ca ..de ce nu o ..electrica.

Asa ca m-am apucat sa caut sa vad ce electrica mi-as putea cumpara.. aveam cateva cerinte de la ea: sa fie mare, loc mult in spate, portbagaj si cel mai important autonomia minim 500 km, si aici s-au incadrat decat foarte putine masini..finalistele au ramas BMW iX xdrive 50 si Mercedes EQE 350+. mercedesul a picat pentru ca vanzatorul a fost ididot si nu a stiut sa isi vanda masina, plus..loc mult mai putin in spate si portbagaj 400l fata de 500l la BMW si tractiune doar pe spate. La autonomie erau cam la fel. Doar ca BMW are 523 hp iar EQE 292.

Din pacate nu am apucat sa o conduc decat vreo 80 km. doar marti pot sa o inmatriculez.

Pana acum imi place aproape tot la ea 🙂

 

 

20220916_172626 (Large).jpg

20220916_172747 (Large).jpg

20220916_172815 (Large).jpg

  • Like 5
  • Thanks 1
  • De acord! 1
  • Hot!! 4
Link to comment
Share on other sites

Sunetul de la H&K din iX nu are nicio legatura cu cel din 640GT, au pus difuzoare in scaune si bancheta..iti tremura c**l cand dau volumul peste jumate 🙂

Prima data acm condus EQE si cand am vazut ce head-up display are fata de 640GT..am zis ca nu e adevarat, dupa ce am condus iX..lol head-ul display-ul de pe EQE..mi s-a parut minuscul..este imens la iX cred ca e aproape cat ecranul de la sofer 🙂

Se conduce foarte bine, autonomie peste 500km 523 hp 🙂 lol, prinde 100 in 4.4 , e racheta in modul sport, suspensie pneumatica, etc.

  • Like 3
  • Hot!! 2
Link to comment
Share on other sites

Dupa ce o testez am sa va spun, pana acum din ce am vazut pe youtube merge peste 500 km

Prin oras la statii de incarcare, am una chiar in fata casei la 200 m, dar inca nu sunt nevoit sa o incarc, mai am 77% baterie 🙂

Edited by TKD29
Link to comment
Share on other sites

Am pus azi numerele pe ea.. 246 km dintre care 150 km autostrada  Posted Image consum mediu 20.7 kWh/100 km
O sa vad cum se comporta maine in oras, m-am invatat sa o conduc in B ( adica doar cu o singura pedala) si nu mai vreau sa revin la ambele pedale Posted Image Posted Image
Se comporta exemplar dihania . Din pacate modeul meu nu are camera din interior.. nu pot face poze la pitiopoance Posted Image Posted Image

Am bagat si o sesiune de incarcat 50 kw..cost 0 :) :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.