Jump to content

BMW iX xDrive50


TKD29

Recommended Posts

1 hour ago, TKD29 said:

Depinde despre ce masini vorbim. Cand faci astfel de calcule trebuie facute intre masini din aceeasi clasa. Nu ai cum sa compari Model 3 cu iX, comparatia se face cu Model X. Nu are cum iX sa scoata un cosum similiar cu Model 3 cand masina este cu aproape o tona mai grea. Si totusi iX se apropie de de Model 3 la consum pe autostrada sau iarna.

@TKD29 corect, doar ca @Bala a facut o trecere in revista a numerelor in general ca sa ajute noi fosilii sa intelegem ce e bun si ce e rau, ce e mult si ce e putin.

Link to comment
Share on other sites

Oricum o dai cu EV iesi mai ieftin in orice situatie. Daca mai ai si panouri sau curent de la Hidro mergi aproape gratis. Sa nu mai zic de costuri cu intretinerea care sunt aproape zero. Ca sa facem o comparatie simpla cine imi poate zice cat a bagat in consumabile in 80.000 km, ulei, frane, filtre etc. Pe mine in km astia m-a costat in RON 200. 
si daca luam o masina similara ca putere greutate si model nu cred ca cineva poate sa scoata sub 12% consum in oras. 
daca e sa facem un calcul simplu pe 100 km ar iesi cam asa

12l x 8= 96 ron

20kWh x2.5 ron = 50 ron 

2.5 ron am pus pretul de la incarcatoare publice , nu acasa. Daca ar fi sa incarcam acasa de la Hidro ar costa 14 ron 100 km.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, TKD29 said:

2.5 ron am pus pretul de la incarcatoare publice , nu acasa. Daca ar fi sa incarcam acasa de la Hidro ar costa 14 ron 100 km.

Au inceput orase sa vina in sprijinul celor care stau la bloc si nu numai. De ex in Timisoara incarci public cu 1.1 ron/kWh. Sunt mai multe statii rapide raspandite in oras si vad ca sunt folosite des. Practic platesti curentul si administrarea lor. Statia si montatul sunt cu bani de la UE. 

Acum cateva zile, timp de vreo 7-8 ore, pretul energiei electrice in Ro era zero. Media a scazut extrem de mult in ultima jumtate de an deci ma astept ca anul care vine pretul sa scada. Sau sa ramana ridicat (2.5ron) doar acolo unde ai viteza foarte mare (150kW+). 

 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, TKD29 said:

Si eu sper sa nu fie grav, da este inca in garantie. pana marti nu se atinge nimeni de ea ca e inchis. O sa ma duc marti dimineata sa vorbesc sa o faca cat mai repede.

Si-a gasit icxul cand sa dea ortul popii. Presupun ca puteai munci pe bani frumosi pana marti cu el.

giphy.gif

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, TKD29 said:

S-a stricat stricaciunea, propulsia, nu mai pleaca de pe loc...

Am mai auzit de asa ceva la nissan leaf. Se rezolva prin deconectarea bateriei de 12v cateva minute si daca nici asa nu o lua, se stergeau erori din diagnoza. 

Problemele apareau din orice motiv: umezeala la OBC, umezeala la conectori. 

Ar fi aiurea sa faca figuri si BMW tot de la asa ceva.

 

Link to comment
Share on other sites

Pare ca au patit mai multi treaba asta, si sunt mai multe cauze posibile, dintre care una sunt motoarele "new and improved" cu perii. Daca ai noroc se rezolva cu un update de soft, dar daca nu ai, e posibil sa stea ceva pe bara masina. Daca iti dau masina la schimb poti s-o folosesti la taxi, sau licenta e data pe numarul de inmatriculare?

https://www.ixforums.com/threads/drivetrain-error-message-you-can-continue-to-drive-contact-nearest-service-provider-led-to-a-later-full-stop.1821/

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.