Jump to content

Maserati Grecale Modena


edit

Recommended Posts

On 6/30/2023 at 10:39 AM, mgi said:

Din mașină nu se aude, dar de afara sau dacă deschizi capota o să-l auzi. Nu are un zgomot de motor pe benzina clasic, injecția directa e mai zgomotoasa la turație mica. 

Eu la un mom dat am zis ca e stricat, in anumite momente face ca un diesel. Cine zice ca nu se aude, nu are termen de comparatie 6 in linie, benzina

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

 

Ar putea fi pietricica? Disparea la franare.

Stanga fata. Pe exterior discul arata impecabil. Poate pe interior sa fi prins.

Am avut aproape 400km weekendul asta, ceva drum dificil la mijlocul distantei si doar la intarea in Bucuresti a inceput sa fluiere.

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Am mers mai tare ieri la un drun spre comarnic.

Am resetat comp la intrarea pe autostrada, vant puternic, cruise la 160kmh, 13% cand am ajuns pe centura ploiestiului. Probabil ar fi luat 11 fara vant.

Apoi am ridicat ritmul. Constant 150-170, accelerari multe cu pedala la fund, reprize destule pe la 190 si o data la 210 si am intrat in comarnic cu 14%.

Suge benzina masina asta de o ia dracul...fie ca iau in calcul vantul si urcarea aprox 500m in altitudine, deci panta usoara constanta.

Oricum ar fi, nu au depus niciun efort ca motorul asta sa aiba o minima decenta cu consumul

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

Cam 10. Nu peste.

9.5, cam asa.

Stiu ca am fost pana la zarnesti o data si am tras urat de ea. Am avut 10 fix. Plus ca urcusul la Predeal este la cota 1100m

La grecale tinand cont de 250kg in plus si aerodinamica mai proastra, ar fi trebuit intre 12 si 13 in opinia mea.

 

 

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

Eu nu prea gasesc relevant faptul ca are motor de 2 litri, trage de ii sar capacele si nu gafaie in niciun moment. In sensul ca nu l-am supus la teroare astfel incat sa fie pus sa dea tot ce poate, implicit insemnand sa consume tot cat poate.

Da, probabil pt a-l face sa traga si sa dea impresia ca o face relaxat, au trebuit sa ii dea sa consume bine, pe cand 3 litri trage by defaul

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, edit said:

Eu nu prea gasesc relevant faptul ca are motor de 2 litri, trage de ii sar capacele si nu gafaie in niciun moment. In sensul ca nu l-am supus la teroare astfel incat sa fie pus sa dea tot ce poate, implicit insemnand sa consume tot cat poate.

Da, probabil pt a-l face sa traga si sa dea impresia ca o face relaxat, au trebuit sa ii dea sa consume bine, pe cand 3 litri trage by defaul

Pai tocmai de aia consuma, ca e un 2.0 chinuit la 300cp, ceva performante fara consum nu exista... un 3.0 nu cred ca ar fi consumat mai mult... poate chiar o idee mai putin, pentru ca merge mai "relaxat".

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce sa zic cu chinuiala asta, peste 300cp din 2 litri era ceva iesit din comun acum vreo 10 ani.

Acum, daca ma straduiesc, fac si eu in balcon motor de peste 150cp pe litru.

De la 200cp pe litru in sus cred ca e intinsa coarda si nu o poti realiza decat cu un consum urias.

Chiar mcextrema are 730cp din 3 litri.

L-am intrebat pe frate-miu, maxim a reusit cu G05-ul lui 40i, un 18%.

o sa incerc si eu cu alta ocazie sa vad daca reusesc 16%.

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

@dj

Nevasta-mea prea tine cu casa. 🙂

Cat despre harb, poate sa consume absolut cat pofteste, de asta am si zis ca o sa incerc o data sa vad daca poate 16%. Atata timp cat ma inscriu in 2000 de lei pe luna cu ambele masini, nu ma costa nimic.

Pt mine, cand am vazut joi 14%, a fost socant si din acest motiv am mentionat aici, tinand cont ca pana acum 2 ani jumate am avut doar diesel.

 

 

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

Hai sa te oftic putin...bine a mea e un junghi pe langa maserati, dar am venot de la vatra dornei la CT tare de tot, 100 prin localitati si min 150 in afara, pe A2 cat am prins de la fetesti sub 200 nu....consum mediu 7.7% :)))))))))))) X3 xdrive b47 stock

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, mgi said:

E la vale 🤣

Te-ai prins! xD

Ajuta si aerodinamica, si in copilarie am facut karting, iar cand vrei sa depasesti si sa ai aflux de aer, tine-te dupa cel din fata pana stii ca poti sa il devansezi.

Saaau, bagi folie fata pe Grecale, si stai la aspiratie. 

Link to comment
Share on other sites

Am avut si eu 7.9 cu A6 duminica trecuta cu 100kg in portbagaj venind de la Iasi. 

Acelasi drum il faceam cu 12 cu Grecale.

Tot 12 am avut atat ieri cat si azi la dus si intors de la Comarnic la Caracal.

50% ia Grecale in plus extraurban in acelasi ritm.

Urban cam 30% extra. Diferenta de 20% vine de la aerodinamica, cu siguranta, in practica in oras aerodinamica nepunandu-si amprenta, ca-s viteze mici.

7 hours ago, Ciprian01 said:

Si eu as putea sa te oftic cu un 530i, mers 80-100 Comarnic - Predeal, iar Comarnic - Bucuresti min 150, consum final 7.2, B48 pe steroizi 😄 

Da, ca e pe coborare. Asa consuma si A6 pe coborare de la Predeal chiar in ritmul spus de tine. I-am dat odata un omor mare si de la Comarnic la Bucuresti am avut 11.2, maximul de consum avut vreodata pe A6.

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.