Jump to content

BMW X3 (G01) M40d Sonnenstein-metallic


sskkaa

Recommended Posts

E deja prea mult asta, 3kmph. Nu ia nimeni in calcul si eroarea. Pot spune ei ca sunt cele mai precise si omologate din lume, masina tot are o eroare viteza reala vs viteaza afisata in bord. Acest numar 3 e contestabil usor adca iti da amenda ca mergi cu 133 intr-o zona cu limita 130. Sa fim seriosi...

Link to comment
Share on other sites

Sa faca si la noi tot ce vor si sa tripleze si amenzile si perioada de suspendare a permisului.

Doar ca mai intai sa genereze si premizele respectarii legii si anume vreo 4000km de autostrazi si drumuri expres pt a se ajunge la densitatea de drumuri echivalenta lumii civilizate, acolo unde astfel de conditii drastice sunt aplicate.

Screenshot_20240507_085750_Gallery.jpg

  • Like 1
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, CosminEU said:

Pot spune ei ca sunt cele mai precise si omologate din lume, masina tot are o eroare viteza reala vs viteaza afisata in bord

Ce legatrura are camera/radarul cu "eroare" vitezei afisata in bord? 

Obligatia ta este sa respecti legea, nu ce scrie in bordul masinii, iar limita maxima, nu inseamna ca tre sa fie atinsa. Poti circula si cu 110 si 120. 

La noi, cei 10 km/h sunt pentru clasa de amenzi, nu toleranta aparatului radar, astfel, in caz ipotetic, daca te opreste politia la 141 km/h, iti iei prima clasa de amenda, poti contesta cat vrei, s-a schimbat legea acum ceva timp si cat arata aia e. (M am judecat si pierdut atat pe fond cat si la apel, 123 Km/h pe zona de 70). 

 

În anul 2018, Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a pronunţat o hotărâre obligatorie prin care s-a interzis instanţelor să mai aplice marja. De atunci, atât cât arată radarul este viteza pe care trebuie să o ia în calcul judecătorul.

 

https://www.ebihoreanul.ro/stiri/de-ce-marja-de-toleranta-a-aparatelor-radar-nu-mai-poate-fi-avuta-in-vedere-de-judecatori-141948.html

Link to comment
Share on other sites

Luciosu, cum adică "obligația e să respecți legea,nu ce scrie in bord"?😂 Vitezometrul pentru ce există?

Sigur că viteza afișată în mașină are o marja de eroare, însă afișează mai mult decât viteza reală,nicidecum invers.

Edited by Beam We
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

@Beam We Cred ca am fost destul de clar. Obligatia este de a respecta legea, ce iti arata tie vitezometrul este irelevant dpdv legal.

Vitezometrul, in functie de marca, poate avea 3,5,6,9 % eroare.

De acord ca afiseaza mai mult decat viteza reala, dar iarasi, un aparat radar (camera sau laser) n-are treaba cu vitezometrul, ci cu viteza de deplasare (sau  timpul dintre doua puncte, cu e in Cehia, determinand viteza medie). 

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, wolf20 said:

Marja la radarele noi din Austria ,e de 3km/h

Deci aveți grijă. 

https://ziarulromanesc.at/noul-super-radar-din-austria-te-amendeaza/

Articolul asta cred ca scris la gluma. Nu exista asa ceva...

2 hours ago, CosminEU said:

E deja prea mult asta, 3kmph. Nu ia nimeni in calcul si eroarea. Pot spune ei ca sunt cele mai precise si omologate din lume, masina tot are o eroare viteza reala vs viteaza afisata in bord. Acest numar 3 e contestabil usor adca iti da amenda ca mergi cu 133 intr-o zona cu limita 130. Sa fim seriosi...

Nu exista asa ceva, toleranta de 3kmh... e o aberatie.

2 hours ago, Ciprian01 said:

Haha, nici nu vreau sa ma gandesc :)))

Am stat dupa un austriac roman, cam tot drumul de Austria in 150 km/h si majoritatea faceau asta. Acum, ce o fi o fi.

Toata lumea merge in Austria 140-150kmh pe bord/cruise... nu vad ce probleme ar fi.

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, sskkaa said:

Articolul asta cred ca scris la gluma. Nu exista asa ceva...

Nu exista asa ceva, toleranta de 3kmh... e o aberatie.

Toata lumea merge in Austria 140-150kmh pe bord/cruise... nu vad ce probleme ar fi.

Nu stiu ce sa zic,m au luat la intrare cu 13km,inainte era mai lejer,nu erau asa boschetari.

45€.

IMG_0701.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Corect, dar nu scrie in notificare ca marja de eroare e de 3kmh...

Limitarile de viteza mai mici sau prin oras sunt mai stricte/drastice, decat pe autostrada unde limita e de 130 sau chiar 140 in anumite zone...

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Luciosu said:

Obligatia ta este sa respecti legea, nu ce scrie in bordul masinii, iar limita maxima, nu inseamna ca tre sa fie atinsa. Poti circula si cu 110 si 120. 

Pot circula si cu 60 la ora intr-o zona cu limita de 90. Daca radarul inregistreaza ca am 120 mi-am luat-o. Ca na, radarul e organul legal. Exagerez stiu, si inteleg si ce zici, dar trebuie sa existe si o baza legala unde viteza intregistrata de masina sa fie admisa ca proba, altfel ne certam cu morile de vant, din ce inteleg cum ai patit-o tu.... auci.

Link to comment
Share on other sites

Marja la radarele din Austria e foarte mică merg zilnic pe autoband la lucru, la limită de viteză 100 dacă mergi cu 110 din 5 radare fixe 1 te ia . Sunt acele radare noi din sticla care lucrează la 360° + că sunt foarte multe mașini  civile care patrulează pe autoband. 

Link to comment
Share on other sites

Limita de viteza pe autostrada in Austria e de 130kmh, cu zone ce 140kmh ( nu vorbim de zonele cu limitari speciale de viteza sau de IG-L-uri ).

Totodata, daca mergi cu 110 in limita de 100, cum adica te ia 1 radar fix din 5... au marje diferite sau cum? Ar trebui sa te ia toata dupa logica mea 😄 

@Romulus din nou again, dau o bere, cu rugamintea de a muta postarile legate de radarele fixe si limitele de viteza intr-un topic dedicat/separat/deja existent - daca este vreunul similar 😄  Vad ca discutia a prins interes si putem dezbate aspectele intr-o zona dedicata. Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Sa defineasca cineva ce inseamna "te ia".

In Austria, dar si in alte tari am fost flashuit de multe ori pe autostrada de catre radare fixe in ultimii 6-7 ani dar niciodata nu am primit o amenda prin posta.

Legat de Ungaria si radarele fixe anuntate/marcate eu sunt de parere ca nu exista radare si doar marcaje. Am trecut de nenumarate ori "prin" ele cu peste 160-170km/ fara absolut nici o consecinta, si eu si persoane apropriate care parcurg acest drum la ordinea saptamanilor. 

In schimb, am primit amenzi de pe drumuri nationale unde nici nu am sesizat vreun radar.

 

Edited by Jayson
Link to comment
Share on other sites

Pe zi flashuieste in Austria? Nu de alta dar am stat pe Waze, si waze-ul anunta tot timpul radarul, in schimb eu vedeam mult mai multe fata de cate zicea el. 😄 

Sau erau de vignieta, lucru pe care l-am cumparat digital, nu am mai pus sticker.

Link to comment
Share on other sites

In Ungaria din 10 camere, 9 sunt pentru Vignete... iar cel putin pe ruta Oradea - Budapesta M35-M3, radarele nu sunt alea vechi pe mijlocul autostrazii care te blitzuie, sunt sus pe structuri metalice ( ca si cele de vigneta )

In schimb pe M1, Budapesta -  Viena, sunt inca cele vechi pe mijloc... care pot fi intoarse/reglate pe oricare din sensuri...

image.jpeg.56a3d2cb6d6c94481a1ec1c1fee7de9c.jpeg

Link to comment
Share on other sites

10.03.2023 - 52245km - constatare generala la achizite, diagnoza, resoftare si update de soft motor/cutie/infotainment, update de harti, etc - BMW GROUP WEST ORADEA

10.03.2023 - 52273km - revizie ulei ARAL + filtre - ANDRION SERV

28.03.2023 - achizitie jante+anvelope 20" incl montaj + reglaj directie, unghi fuga, etc - BMW GROUP WEST ORADEA

23.05.2023 - 59900km - revizie ulei ARAL + filtre - ANDRION SERV

29.05.2023 - 59920km - schimb placute frana fata + diagnoza ventilator scaun dreapta fata - BMW GROUP WEST ORADEA

28.07.2023 - 68.080km - inlocuit EGR/Recitor pe campanie - gratuit + gresat usi + constatare mecanica pentru pompa de apa/accesorii - BMW GROUP WEST ORADEA

18.08.2023 - 70.741km - revizie ulei BMW + filtre + inlocuire pompa apa + antigel + simering palier fata + schimb ulei cutie transfer - BMW GROUP WEST ORADEA

13.09.2023 - 72.000km - Stage 1 la A TEAM PERFORMANCE

04.12.2023 - 80.250km - revizie ulei BMW + filtre + schimb uleiuri diferentiale fata + spate - BMW GROUP WEST ORADEA

06.03.2024 - 90324km - revizie ulei ARAL + filtre - ANDRION SERV

25.04.2024 - 98772km - schimb placute frana spate ( nu cred ca au mai fost schimbate vreodata ), verificat sistem climatizare ( ca tot vine vara ), completare freon ( lipseau cam 150ml dupa 4ani jumate aprox ) si igienizare clima, care a inclus obligat si schimbarea filtrului de aer - BMW GROUP WEST ORADEA

10.05.2024 - 101546km - revizie ulei BMW + filtre, inlocuire lichid frana ( era "scadent" in August oricum ) si schimb ulei cutie ZF8HP, si ceva conducta de alimentare carburant ( apro 200lei + TVA) - toate astea pentru suma de 5000lei + TVA - BMW GROUP WEST ORADEA... mi se pare un pret decent pentru o reprezentanta...

 

In ultimele 2 luni am adunat peste 10k km... merge zembeu, ii place la drum lung... 

Link to comment
Share on other sites

misto de voi astia care locuiti la fontiera vestica.

si eu as pleca cu masina peste tot. am plecat si eu acum 2 veri intr-un tur, am crezut ca mor pana la Bratislava. am plecat si tarziu, la 5.30, aglomerat, era august, s-a mers infernal.

Edited by edit
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)

@edit Din pacate doar vreo 2000 sunt afara, restul cu chiu cu vai prin Romania 😄 

Iulie/August e criminal peste tot, si in Europa si in Romania, ca sunt luni de concedii si toata lumea se misca... eu evit lunile astea de facut concedii, si bag doar ce e necesar.

Edited by sskkaa
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, sskkaa said:

 

Iulie/August e criminal peste tot, si in Europa si in Romania, ca sunt luni de concedii si toata lumea se misca... eu evit lunile astea de facut concedii, si bag doar ce e necesar.

nu am cum sa evit luna august pt ca doar atunci isi poate lua soacra concediu si o deportez pe fiica-mea la ea.

fiica-mea are concediul ei, iar al nostru, al parintilor, nu poate fi decat in august.

in aprilie 2026 iese soacra la pensie si pot face deportarea oricand iar la momentul ala voi scapa si eu de luna august si de aglomeratie. 

cel mai bine e de plecat de asa natura, astfel incat pe 20 iulie sa fii intors deja acasa.

 

anyway, cu masina spre vest mai plec doar vara asta si apoi astept sa avem autostrada pana la Nadlac, ca nu mai suport stadiul de degradare psihic pe care il acumulez pana trec granita. in rest, ma mai duc la anul in Muntenegru cu masina, ca degeaba astept fie si 2 decenii, sarbii si muntenegrenii nu vor avea nicicand autostrada.

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)

Sarbii au autostrada, dar depinde pe unde vrei sa tranzitezi... Au aprox 600km de la N la S, cap coada, Ungaria -> Macedonia 🙂 Am fost eu anul trecut... Daca vrei E-V nu stiu, nu cunosc.

Edited by sskkaa
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)

W/e asta am fost plecat la Tg Mures, si am avut o urgenta medicala cu fiica mea, ce m-a determinat sa ma teleportez efectiv de la Tg Mures la Oradea, Sambata noaptea in 1h45 ( drum normal de aprox 3h ), ceva peste jumate de rezervor in 250km... Ma asteptam sa ii crape pistoanele sincer, dar a rezistat eroic. Aici m-am felicitat ca nu am luat benzina, ca poate nu imi ajungea un plin... 🤣 ... oare cum era cu o electrica??? RETORICA!

Si ca treaba sa fie ok, Duminica seara a mai trebui sa bag un Oradea Tg Mures Oradea, asa de "fun", tot pentru interes personal. Dar aici la dus nu m-am grabit foarte tare iar la retur am scos doar 2h10min, de bun simt. Acum mi-a mai ramas ceva kerosen de plimbat azi prin oras, dar trebuie sa fac iar plinul.

Per total, extraordinar de multumit de masina, iar cei 800nm isi spun clar cuvantul... sunt toti acolo la nevoie...

DAR, ce m-a dezamagit MAXIM au fost scaunele astea "comfort" sau ce-o fi cu ventilatie, care ofera sustinere laterala ZERO, atat la sezut cat si la spatar... regret ca n-am ales scaunele sport normale, sau macar cele ///M. Mare diferenta... mai ales cand te grabesti pe un drum plin de curbe cum e Oradea/Cluj... asta e...

google... interior bej/crem X3 G01 cu scaune ///M sport... 🤣

Pana una alta +1000km w/e asta, si cam 3500km luna asta pana azi... am impresia ca-s camionagiu 😄 

Edited by sskkaa
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.