Jump to content

Rechemare service - cod 0011150700


Recommended Posts

Va salut,

Exista o noua campanie pentru F10 - cod 0011150700 - pentru inlocuirea racitorului EGR.
Mi s-a comunicat ca se face inlocuire direct, fara verificare/constatare prealabila.

In caz ca nu ati fost sunati inca de catre reprezentanta, poate va este utila aceasta informatia si ii contactati.

Link to comment
Share on other sites

Salut, 

Ieri de curios, dupa ce ti-am citit mesajul, mi-am verificat si eu seria de sasiu si am descoperit ca si eu pentru X1 F48 am disponibila o rechemare. Eu am fost si anul trecut pentru problema cu EGR si un update la motor. S-a verificat EGR si functiona corect. 

Acum codul pentru campania asta la mine, pentru X1 F48, este 0011290700. Se schimba piesa direct. 

Deci un info bun. Va puteti verifica seria se sasiu direct pe site la BMW si vedeti daca aveti disponibil ceva. Link https://www.bmw.ro/ro/footer/quick-link/bmw-vehicle-recalls.html

Link to comment
Share on other sites

cum zicea un coleg, intr-un alt topic cred, cei de la BMW zic ca aceasta e ultimul recall pe EGR intrucat e un producator diferit si un design diferit, mi-au zis ca producatorul da o garantie de 15 ani pe piesa, sa speram ca nu vor mai fi problemele nasoale cu luatul masinii foc. Daca nu primiti sms, desi daca aveti aplicatia myBmw cu siguranta va va venii mesajul, sunati sau verificati online dupa seria de sasiu. La masina mea asta va fi al 4lea egr schimbat pe recall, ultimul a fost schimbat in Nov. 2022.

Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

Am primit aseară mesaj

Screenshot_20230515_070915_MyBMW.thumb.jpg.c282e0070533eefa0da91a08526d7f17.jpgaScreenshot_20230515_070901_MyBMW.thumb.jpg.cfb13231966c642f63eb098db96e4145.jpg

Ar fi a doua oară pentru amândouă.

Plus update de soft.

Și da,vad ca au prelungit garanția la 15 ani, la racitoru vieții.. Screenshot_20230515_070811_MyBMW.thumb.jpg.dc7c61daca4c7120fe73b974dab36593.jpg

Nici nu stiu daca sa fac programari sau nu.vad ca antigelul e la nivel,nu pierde,la amandoua.

Link to comment
Share on other sites

Mare parte din vina o au cei de la Mahle / Behr pt ca ei erau producatorii racitoarelor cu probleme. Din cate imi aduc aminte, au fost multe cazuri (chiar si aici pe forum) cand montau oamenii termostate Behr noi care din start erau cu probleme, nu statea apa la 90 grade. Sa speram ca noile racitoare BorgWarner vor fi mai durabile si fara probleme. 
@wolf20 clar fa programare. 

Link to comment
Share on other sites

Mi-a venit si mie notificare in aplicatie si in masina. AB CT m-a chemat cu masina sa verifice si daca au fost alte piese afectate, deci e de durata, oricum se schimba indiferent de rezultat. Pana acum n-am avut nici o pierdere de antigel, dar nici nu merg cu masina, doar in weekend sau daca plec in concediu...

Link to comment
Share on other sites

On 5/15/2023 at 8:36 AM, mik15 said:

eu am fost la rechemare saptamana trecuta si mi-au fost schimbate EGR, galeria de admisie si update-ul de soft.

au constatat probleme la galeria de admisie?  care a fost motivul comunicat pentru care ti-a schimbat si galeria?

iti multumesc !

Link to comment
Share on other sites

Am fost si au controlat mașina vizual si tehnic. Au zis ca nu sunt probleme si nu este necesara imobilizarea mașinii.

Mi-au zis ca oricum este necesara schimbarea răcitorului si EGR, voi fi contactat in următoarele 2-3 luni pentru schimbarea lor.

Răcitorul a fost schimbat in 2020 si update soft in 2021 , am văzut in istoric.

Au zis pt ca au lansat toate recehemarile pentru toate si sun full.

Link to comment
Share on other sites

In cazul meu, un F34, 2015, au schimbat si racitor si egr pt ca noua componenta vine ca un tot, nu mai sunt separate cele doua piese. Asta au spus cei de la Cobalcescu, asta se vede si pe filmarea trimis si bineinteles se vede si cu ochiul liber 😛

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Shep86 said:

Asa repede ai reusit sa schimbi @BMS921 ? , Eu am fost pe 17 mai pentru verificare, si mi-a zis ca minim 2 luni sa ajunga piesele. 

Am fost pentru verificare la inceputul lunii Ianuarie, imediat dupa sarbatori iar piesa a fost schimbata acum 2 saptamani.

Deci... :))) Not that fast :)))

Edited by BMS921
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 5/25/2023 at 1:21 PM, WIN60 said:

Nasu a fost cu F30 gen azi si in 1-2 săptămâni l a chemat sa i schimbe răcitor si egr la Timisoara, fără pile, relatii, șpăgi sau altceva. 

Salut! La ce dealer, te rog? Eu nu reusesc sa il schimb in Bucuresti, imi spun ba ca nu il au pe stoc, ba ca de fapt nu e obligatoriu...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.