Jump to content

Rechemare service - cod 0011150700


Recommended Posts

On 5/4/2023 at 1:30 PM, Ion. said:

Va salut,

Exista o noua campanie pentru F10 - cod 0011150700 - pentru inlocuirea racitorului EGR.
Mi s-a comunicat ca se face inlocuire direct, fara verificare/constatare prealabila.

In caz ca nu ati fost sunati inca de catre reprezentanta, poate va este utila aceasta informatia si ii contactati.

Salut! Am primit si eu pe 15 mai notificarwa cu cod 0011160700 pt un F25, insa la service in Bucuresti mi-au facut doar o verificare, ca nu au piesa pe stoc... Tu la ce dealer ai reusit inlocuirea piesei?

Salut! Incerc si eu de 3 saptamani sa inlocuiesc acel racitor de EGR pt un F25, cod eroare 0011160700, insa in Bucuresti cica nu ar fi pe stoc. Stie cineva vreun dealer unde l-as putea gasi, in alt oras? Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, omurau said:

Ce se poate intampla daca se merge fara recallul 0011150700? Cat de mare e riscul sa ia foc, cum am citit prin alte parti?

Depinde cati km are masina, cat de incarcata este galeria de admisie, daca este fisurat racitorul Egr si sunt pierderi de antigel … sunt mai multi factori. Daca nu ai primit avertizare de nivel scazut antigel, nu cred ca este cazul sa iti faci probleme, inca.

Link to comment
Share on other sites

Cel mai bine mergi sa verifice. În urma verificării, dacă e nasol ei îți blochează mașina în service ( sau ma rog, pleci cu ea de acolo pe semnătura). Nici la mine încă nu a venit piesa și am făcut constatarea în aprilie. Ultima data când am sunat mi-au zis ca estimează 4 luni de la comanda pieselor, deoarece sunt foarte multe mașini afectate.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...

Are cineva informatii cu referire la stocuri? Am fost la inceputul lui Iulie la rechemare, au verificat si n-au gasit nimic la prima verificare, dar s-au comandat piesele. Dupa 1500-2000km, am inceput sa am eroare drivetrain, verificat iar la reprezenanta filaret, si vizual se vede ca este fisurat si scapa gaze in compartimentul motor. Mi s-a spus sa nu mai merg deloc cu masina, dar nici nu au un termen de livrare pentru piese. Am deja doua saptamani de cand stau cu masina pe dreapta, si tot imprumut masini de la cunostinte :)) 

Nivel antigel ok, miros gaze in habitaclu nu simt, dar recomandarea lor a fost stricta, sa nu mai merg cu masina deloc.

Vad ca sunt doua coduri pe rechemare, are idee cineva daca ambele sunt pentru racitor+egr, sau mai este rechemare si pentru altceva?

 Coduri îmbunătăţire: 0011560600, 0011350700

 

Edited by vladcristian77
Link to comment
Share on other sites

Am sunat acum la toti de mai sus, acelasi raspuns din pacate, fara termen de livrare, lista de asteptare lunga. Ma bate gandul sa achizitonez unul din dezmembrari sa il schimb si sa pot circula cu masina pana ajung piesele pe rechmare. Dar nu stiu cat de scumpa ar fi manopera, montat de doua ori racitorul (banuiesc ca trebuie sa il am pe ala defect cand ma duc la rechemare) si mai e si riscul sa cumpar ceva defect direct din dezmembrari... 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Ca sa nu mai fac topic separat, 520d - 76k km. A inceput sa consume antigel serios, adica am completat 1L in 3 saptamani.

Am fost cu masina la constatare, mi-au completat din nou si mi-au zis ca nu sunt probleme la racitor si nu se vad scurgeri. Totusi unde naiba se duce antigelul? Il mananca pisica? 

Link to comment
Share on other sites

Teoretic cu accentul pe teoretic in general pierderile de antigel apar asa:

-vas expansiune si buson vas  - aici ar trebui sa vezi in mod normal urme

-furtunuri in general cel mai greu e sa vezi daca ai furtun apropiat de bloc se evapora relativ repede 

-carcasa temostat/pompa de apa

-calorifer interior dar din nou ar trebui sa vezi relativ usor

-EGR

-garnitura chiulasa 

 

Cei de la service au facut un test de presiune al sistemului de racire? Cu acest test in 90% din cazuri gasesti vinovatul.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.