Jump to content

My 540dx g30


bobox

Recommended Posts

4 hours ago, mase said:

@sskkaa Ai schimbat la seria Gxx?

Da, am schimbat pe rechemare gratuit la BMW Oradea, la un X3 G01 M40d. O sa caut factura cand ajung acasa sa vad daca are vreun cod...

Edited by sskkaa
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Vă salut.
 

Ieri 06.03.2024 am făcut revizia la Bavaria Cluj, chiar dacă nu a trecut nici măcar un an de la ultima revizie 🙂 better be safe than sorry. Acum sper să nu cad în extrema cealaltă și să fac revizii la 6 luni 😄 

Pe lângă revizie am făcut și update de soft la ce era outdated și urmează să updatez și hărțile că am ieșit puțin din țară și m-am trezit conducând pe imaș. Hărțile ce le am acum sunt din 2019. Da, știu, le pot lua de pe net și cu un stick fac update-ul, dar vreau să le am pe toate de la mama lor. 

Spor în toate. 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, bobox said:

Vă salut.
 

Ieri 06.03.2024 am făcut revizia la Bavaria Cluj, chiar dacă nu a trecut nici măcar un an de la ultima revizie 🙂 better be safe than sorry. Acum sper să nu cad în extrema cealaltă și să fac revizii la 6 luni 😄 

Pe lângă revizie am făcut și update de soft la ce era outdated și urmează să updatez și hărțile că am ieșit puțin din țară și m-am trezit conducând pe imaș. Hărțile ce le am acum sunt din 2019. Da, știu, le pot lua de pe net și cu un stick fac update-ul, dar vreau să le am pe toate de la mama lor. 

Spor în toate. 

Daca iti cumperi pachetul de update harti din portalul connected drive iti poti face singur fara probleme cu un stick, si nu cred ca hartile de pe net au alta mama, sunt oficiale si platite.

Link to comment
Share on other sites

De fapt motivul este ca i este mai ușor sa se ducă sa le facă cei de la service decât sa îsi bată capul.. sunt aceleași hărți, nu are treaba una cu alta. 
 

Până la urmă dacă n ai timp, chef și ai bani de dat, de ce să nu i pui pe ei să facă 👍

Link to comment
Share on other sites

Sunt gratuite, dar daca ti e greu sa te ocupi, te pui și plătești. 
 

La Ford nu făceam nici contracost acest serviciu ca nu se justifica nicicum, sunt pe site ul Ford gratuite, inclusiv update de soft la navigație și inclusiv hărți, dădea acolo mură-n gură cum să ți faci update, mai veneau alții ca vor să li se facă și contracost, le spuneam ca nu se poate. 
 

Acum la Opel/Citroen/Peugeot același lucru “ nu facem nici contracost” 

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Lospaa said:

Normal update urile astea, de hărți, de soft, n ar trebui sa fie gratuite? 

Daca masina e in garantie poate iti mai fac updateuri de soft gratuite ( motor, cutie, infotainment, etc ) dar updateurile de harti la bmw sunt pe bani...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

La vechiul F10 mi-a băgat nasul și la hărți și la alte minuni, dar aveam timp mai mult de pierdut pe net 🙂 

În altă ordine de idei, la Cluj un update de hărți e 1000 de lei. Am preferat să dau 300 de lei și să îmi iau de-o grijă.

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salutare din nou.

Azi a fost zi de curățenie și m-am apucat să fac ce îmi propusesem de ceva vreme, dar din lipsă de timp am tot amânat, adică un "home made detailing". 

La exterior am:

  • spălat-o și dat-o cu ceară de la Meguiar's
  • aplicat tratament hidrofob pe geamuri cu TURTLE WAX Clearvue

La interior am: 

  • aspirat tot ce se putea aspira
  • curățat pielea cu Koch Chemie Pol Star
  • hidratat pielea cu Koch Chemie Leather Star
  • aplicat protecție ceramică Gyeon Q2 Leather Shield
  • curățat plasticele cu Koch Chemie Top Star
  • curățat instrumentele de bord cu șervețele pentru ochelari, W5 

Poze cu rezoluție mai bună AICI.

Azi mașina are la 103,909 km. 

IMG_3191.JPG

IMG_3192.JPG

IMG_3193.JPG

IMG_3194.JPG

IMG_3195.JPG

IMG_3196.JPG

  • Like 5
  • Love BMW 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.