Jump to content

ulei motor e90 320D


karim

Recommended Posts

5 hours ago, karim said:

Salutare!  detin un e90 320D N47. Ce ulei recomandati pt dpf off? 5w30 sau 5w40

Undelemn de la bunica.. e formula cea mai buna.

Mai in gluma dar in serios DACA tu afli ca un ulei e bun si de fapt NU E BUN, cine o sa fie vinovat pentru noxele care le produce uleiul ala care s-a dovedit prost!? Ca pe noi nu poti sa ne acuzi de nimic.. 

Vezi, mai bine nu intrebai, ca raspunsul la masina ta acum speciala, raspunsul nu il are decat zugravul de mai sus.

Sa imi spui daca te asteptai la asa raspuns.

Adevarul nu e departe.

Edited by bimmer90f30
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Salut, e primul bmw? Vad ca ti ai facut cont recent pe forum. 

Eu as merge cu uleiul recomandat de producator si schimbat la maxim 10k km, eu la mine il schimb la 7500.

Vezi ca sunt informații destule pe forum, exista si un topic despre uleiuri etc

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, bimmer90f30 said:

Undelemn de la bunica.. e formula cea mai buna.

Mai in gluma dar in serios DACA tu afli ca un ulei e bun si de fapt NU E BUN, cine o sa fie vinovat pentru noxele care le produce uleiul ala care s-a dovedit prost!? Ca pe noi nu poti sa ne acuzi de nimic.. 

Vezi, mai bine nu intrebai, ca raspunsul la masina ta acum speciala, raspunsul nu il are decat zugravul de mai sus.

Sa imi spui daca te asteptai la asa raspuns.

Adevarul nu e departe.

am auzit diverse opinii despre tipul de ulei in functie de dpf daca il ai sau nu pe masina. Dar daca n-ai raspuns la intrebare, mai bine raspunzi la alta. Da-mi tu 2000 euro si schimb dpf-ul si pun 5w30. Numai frustrati pe aici.. off

21 hours ago, mgi said:

Zugravul care a făcut dpf off ce a zis? 

pai inca astept sa imi raspunzi

Link to comment
Share on other sites

In loc sa citesti, sa te documentezi si sa tragi singur concluzii,,, referitor la ulei si nu numai, preferi un răspuns obraznic din care nu ai nimic de câștigat... 

Te am întrebat si eu, cate bmw uri ai avut pana la asta? Astept răspuns. 

Edited by lospa alin
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, karim said:

Da-mi tu 2000 euro si schimb dpf-ul si pun 5w30. Numai frustrati pe aici.. off

Nu mai nu o sa iti dau 2000 de euro PENTRU CA TU NU TI-AI LUAT MASINA POTRIVITA!!!

Sa stii de la mine pe forumul asta nu se incurajeaza DPF OFF! Sau daca se face sunt 3%. Iti asta zic pentru ca nu e etic ba chiar ilegal SA MODIFICI masina PREVAZUTA CU UN ANUME SISTEM DE FILTRARE DIN FABRICA.

Nu e cazul sa continui argumentatia cu mine ca esti clar in inferioritate logica modificand masina cum ai modificat-o!

Edited by bimmer90f30
  • Love BMW 2
Link to comment
Share on other sites

On 8/24/2023 at 8:47 PM, lospa alin said:

Salut, e primul bmw? Vad ca ti ai facut cont recent pe forum. 

Eu as merge cu uleiul recomandat de producator si schimbat la maxim 10k km, eu la mine il schimb la 7500.

Vezi ca sunt informații destule pe forum, exista si un topic despre uleiuri etc

de ce nu la 5000km? sau 4000?

Link to comment
Share on other sites

Mai bine puneai intrebarea asta pe FB, acolo sunt persoanele potrivite la o astfel de intrebare cu dpf off/ egr off/ adblue off, etc.

Pe forum toti incercam sa tinem masina cat mai curata, stoc si toate piesele pe ea. 

Daca intretinerea pentru BMW este mare, clar masina nu este potrivita.

  • De acord! 3
Link to comment
Share on other sites

@karim in primul rand nu detii proprietatea termenilor pe care-i folosesti cand te exprimi. Frustratii nu sunt aia care te iau la misto. Egsista o care mare si groasa fara poze DEX ii zice, am si eu una de cand eram mic si acum o folosesc post de opritor la usa.

 

Link to comment
Share on other sites

Din ce am inteles eu, schimbul de ulei la 10k km e de bun simt si in general valabil la toate masinile, eu il schimb la 7500 întrucât merg mai mult in oras, cum fac cam 15k km pe an, am zis ca nu sărăcesc... Bineînțeles, poate fi schimbat si la 4k, 5k sau 20k...

Edited by lospa alin
Link to comment
Share on other sites

On 8/25/2023 at 8:19 PM, bimmer90f30 said:

Nu mai nu o sa iti dau 2000 de euro PENTRU CA TU NU TI-AI LUAT MASINA POTRIVITA!!!

Sa stii de la mine pe forumul asta nu se incurajeaza DPF OFF! Sau daca se face sunt 3%. Iti asta zic pentru ca nu e etic ba chiar ilegal SA MODIFICI masina PREVAZUTA CU UN ANUME SISTEM DE FILTRARE DIN FABRICA.

Nu e cazul sa continui argumentatia cu mine ca esti clar in inferioritate logica modificand masina cum ai modificat-o!

Ok, sunt de un an pe forumul asta si nu aveam de unde sa stiu, puteai din prima sa ma informezi si in al doilea rand nu am facut dpf off, iau in considerare aceasta modificare, deoarece asta mi-a recomandat f multa lume (deocamdata am in calcul spalarea dpf-ului, dar nu eram 100% sigur de acest proces pentru ca in acelasi timp alta f multa lume mi-a zis sa nu il spal) Banii de intretinere nu sunt o problema, dar daca erai in locul meu nu cred ca ai fi preferat nici tu sa dai 2000 de euro pe un dpf, te minti singur daca imi spui asta :)).  In fine, concluzia este ca asa cum suntem o natie de romani, fiecare e mai destept decat altul, in loc sa informeze, lumea stie sa intepe. Asta este, suntem romani.

Spor in ce faci tu!

On 8/26/2023 at 10:52 AM, mgi said:

@karim Vasile, cam la ce te asteptai cand ti-ai luat o masina cu 3,000 de euro, cand ea noua costa 40,000? Ca s-au ieftinit si piesele de 13 ori? 

In plus, dupa ce ti-ai batut joc de masina, acum vrei sa "ai grija" si sa pui uleiul potrivit 🤣

Gheorghe, nu stiu de unde ai tras tu concluzia ca mi-am batut joc de masina. Punand intrebari pe acest forum inseamna ca ma interesez pentru a intretine masina cat mai corect. Nu am dpf off, am pus intrebarea ca sa stiu pe viitor daca voi face dpf off. Dar tare amuzant esti, sa imi zici cand mai mergi la stand up

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

On 8/26/2023 at 12:12 PM, Mircea-Si said:

@karim in primul rand nu detii proprietatea termenilor pe care-i folosesti cand te exprimi. Frustratii nu sunt aia care te iau la misto. Egsista o care mare si groasa fara poze DEX ii zice, am si eu una de cand eram mic si acum o folosesc post de opritor la usa.

 

Din raspunsurile tale la alte intrebari.... vad ca suferi cam mult de tine :))) viziteaza un psiholog ceva

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, karim said:

Punand intrebari pe acest forum inseamna ca ma interesez pentru a intretine masina cat mai corect. Nu am dpf off, am pus intrebarea ca sa stiu pe viitor daca voi face dpf off. Dar tare amuzant esti, sa imi zici cand mai mergi la stand up

A, am inteles. Deci daca lumea iti spunea ca trebuie pus ulei 5w30 la dpf off, si nu 5w40, nu mai faceai dpf off. Are logica, ce sa mai vorbim.

Ca si raspunsul pe care i l-ai dat lui @bimmer90f30, ca sa-ti dea el bani sa schimbi dpf-ul. E clar ca tu ai de gand sa intretii cum trebuie masina, si voiai doar sa stii cum sa faci treaba asta corect 🤢

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, karim said:

Banii de intretinere nu sunt o problema, dar daca erai in locul meu nu cred ca ai fi preferat nici tu sa dai 2000 de euro pe un dpf, te minti singur daca imi spui asta :)).

Daca banii de intretinere nu sunt o problema atunci de unde SCOPUL acestui topic? 

Adica te asteptai sa fie (existe) nu's ce ulei special sa nu mai iasa fum si sa nu mai poluezi plamanii altora, dupa ce dadeai tu fagurele DPF jos!? Nu exista asa ceva! Ca daca exista nu mai puneau fabricantii dopurile astea idioate pe esapament sa protejeze plamanii altora..

Sau la ce alt raspuns minune te asteptai?

Uite, hai sa iti dau unul chiar neasteptat; eu am in ingrijire un X1 din 2017 motor B47. Ii pun in rezervor (ca la E90, mult mai vechi) ulei 2T (doar norma JASO FD) de peste 14,500 km filtrul DPF al masinii nu a avut vreo problema cu regenerarea de 14'mii Iar masina e conduca zilnic cam 15 km la lucru si inapoi intre doua localitati dar si in oras. Te asigur ca de multe ori nici nu ajunge la regim... mai ales iarna.. (a mers o singura data, vara, la un drum lung de peste 2000 km dus-intors, in  prezent are 116k km)

Tu poti sa citesti printre randuri, asa rare cum sunt, sau sa te increzi in folclor.. / sau in placebo, ca sa fim mai moderni in lingua.. si sa faci ce fac eu.. sau  nu.

..Citeste bine postarea mea si actioneaza cum crezi tu mai potrivit, dar nu iti bate joc daca nu iti permiti..

(Iti dai seama ca in topicul deschis nu e vorba de vreo convingere ci mai mult de etica.. Pai nu?)

Masina e Euro 6 nu 5.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, karim said:

Din raspunsurile tale la alte intrebari.... vad ca suferi cam mult de tine :))) viziteaza un psiholog ceva

...E vorba de nevoia unui subiect serios.

Tu, consideri subiectul tau un subiect serios!? 

Uita-te la situatie (topic) putin de afara, daca poti, si revino.

(De aceea cred ca @Mircea-Si a raspuns nitel in raspar..)

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.