Jump to content

M-am născut pe banda 2...


wolf20

Recommended Posts

Pe mine mă enerveaza șoferii de tir,intră in depasirea altui tir ,unul merge cu 90 iar cel care depaseste cu 91,am venit de la Tm la Deva,,am prins 3 martalogi de genu,dureaza cel putin 1 min. daca nu mai mult pâna reintra pe banda unu,dupa el minim 15 masini pe frână.Retarzi.

Ps. M-am nascut la spital.😁

Edited by ADRIAN HD
  • Like 1
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, bimmer90f30 said:

@Godini asa cum am replicat si in alta postare, nu trebuie sa te dai de pe banda 1 daca situatia nu ti-o permite.

Eu, asa am "invatat" singur una din primele reguli nescrise ale autostrazii cand am inceput sa o "ard" pe autostrada.. adica invatam.. te dai cand este loc si pentru altul care vrea..

Daca esti in toate facultatile desgur ca e frumos si bine sa lasi loc.

Si in ziua de azi o fac si o voi face, DAR multi/destui cred ca daca le las prima banda ii si las sa ma depaseasca pe prima. Vezi, asta e alta chestiune, ce devine deja nitel complexa.. depasirea masinii mele in 90% din situatii se intampla prin spatele meu ceea ce e mai mult decat ok.

Vezi tu, viteza pe autostrada fie pe banda 1 sau pe 5 mai  intotdeauna va fi mai mare decat a celor care vor sa participe.. si de aici nu e bine sa risti incercand sa te dai cocos inca de cand intri.. Nici legea nu iti permite..

Poate tu vezi situatia putin altfel..

Din punctul tau de vedere gresesti ocupand banda superioara cand banda de langa banda de urgenta e goala. E atat de simplu.

Nu conteaza ca te dai sau nu. important e sa ocupi banda care trebuie si pe care ti-o indica legea, cea cat mai apropiata de cea de urgenta.

Se putea sa nu te bagi tu….

Tu mergi doar dupa lege… doar banda unu’ si cand depasesti-doi’! Mergi doar dupa tir-uri sau aia care merg cu 80 ca asa spune legea, si cand “trebuie” ramai pe doi la 130, asa i? Daca vine unu’ cu 150 pe doi, te dai sau nu laoparte? Cand vezi ca vine unu’ de pe bretea, te dai sau nu pe a doua? Despre asta e vorba!

Ba! mor p’astia ipocriti! 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, HitmaNLive said:

@bimmer90f30, tu daca mergi cu 200 km/h pe autostrada, treci dupa fiecare depasire (gresit) devansare pe banda 1? 🙂 Ipotetic vorbind, ca la viteza aia iti asumi ca vrei sa mergi cu atat. 

Da, desigur. Asa trebuie procedat. Dar la 200 nu stai pe prima... 

Pe de alta parte nu e bine nici sa o dam in a cui e mai mare. Aici discutam despre responsabilitate si reguli pe langa ceilalti soferi participanti la trafic ca sa nu dam in bucluc mare (si sa mai si credem ca nu am facut nimica..) adica sa fim vinovati fata de altii.. atat.

3 minutes ago, adi v said:

Ba! mor p’astia ipocriti! 

Macar AI INTELES cum e CORECT?

Aici asta discutam.

6 minutes ago, adi v said:

Cand vezi ca vine unu’ de pe bretea, te dai sau nu pe a doua

Nu, nu ma dau daca nu pot. 

Nota 4, mergi la codul rutier.. 😲

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, bimmer90f30 said:

Da, desigur. Asa trebuie procedat. Dar la 200 nu stai pe prima... 

Pe de alta parte nu e bine nici sa o dam in a cui e mai mare. Aici discutam despre responsabilitate si reguli pe langa ceilalti soferi participanti la trafic ca sa nu dam in bucluc mare (si sa mai si credem ca nu am facut nimica..) adica sa fim vinovati fata de altii.. atat.

Macar AI INTELES cum e CORECT?

Aici asta discutam.

Nu, nu ma dau daca nu pot. 

Nota 4, mergi la codul rutier.. 😲

Nu mah, nu am inteles! Mai explica mi odata! ca tu mergi cu codul rutier pe post de head up display! Ce ti mai place sa despici firi’n patru’ romaneste! “Mori cu legea’n” mana! Sunt curios de cate ori ai iesit afara si cum ai condus! Hai! dezvolta ca esti master of disaster pe subiect, ca intotdeauna, bineinteles!

Edited by adi v
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, adi v said:

Nu mah, nu am inteles! Mai explica mi odata! ca tu mergi cu codul rutier pe post de head up display! 

Mai Adi, daca tu te simti oe banda 2 sa stii ca nu ti-o ia nimeni..

Chill. 

In alte tari, cum ar fi Franta am inteles ca iti da amenda ca stai pe ax.. 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, bimmer90f30 said:

Mai Adi, daca tu te simti oe banda 2 sa stii ca nu ti-o ia nimeni..

Chill. 

In alte tari, cum ar fi Franta am inteles ca iti da amenda ca stai pe ax.. 

Ce treaba ai cu axul? Nu este vorba despre ax aici! Raspune la intrebarile mele, te rog, si nu dupa lege! Asa din bun simt! 
-daca este pe 2 cu 130, te dai la o parte daca vine unu’ cu 150?

-daca esti pe 1 si vine cineva de pe bretea(indiferent de viteza) te dai pe 2 (intotdeauna ai loc, rar se intampla sa nu ai)?

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, ADRIAN HD said:

Pe mine mă enerveaza șoferii de tir,intră in depasirea altui tir ,unul merge cu 90 iar cel care depaseste cu 91,am venit de la Tm la Deva,,am prins 3 martalogi de genu,dureaza cel putin 1 min. daca nu mai mult pâna reintra pe banda unu,dupa el minim 15 masini pe frână.Retarzi.

Ps. M-am nascut la spital.😁

Well, adica ei bine, demult, mult timp in urma am citit ca de fapt autostrazile NU au fost facute pentru masini mici, d'alde noi astia cu bmw.. ci pentru transport de tonaj mare..

Apoi de ce crezi ca strezeaza/testand podurile dupa ce le fac, la maxim cu vehicole foarte, foarte incarcate sau grele? 

In nici un caz pentru tiriflici ca noi..

E bine sa iti schimbi optica Adrian..

18 minutes ago, adi v said:

Raspune la intrebarile mele, te rog, si nu dupa lege! Asa din bun simt! 
-daca este pe 2 cu 130, te dai la o parte daca vine unu’ cu 150?

-daca esti pe 1 si vine cineva de pe bretea(indiferent de viteza) te dai pe 2 (intotdeauna ai loc, rar se intampla sa nu ai)?

Baiete ei ti-am raspuns la intrebari si fara sa te jignesc. Reciteste ce am scris, si daca mai ai poti sa intrebi altele. Ti-am spus CLAR ca nu ma dau de pe banda 1 (daca nu pot) daca tu vii din lateral! Si daca te bagi in mine e vina ta, e clar!??

33 minutes ago, adi v said:

Sunt curios de cate ori ai iesit afara si cum ai condus! Hai! dezvolta ca esti master of disaster pe subiect, ca intotdeauna, bineinteles!

De prea multe ori.

Tocmai ca incerc sa iti arat cum e sa fii civilizat.. pe autostrada..

In nici un caz nu pot avea parerile tale..

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, bimmer90f30 said:

Well, adica ei bine, demult, mult timp in urma am citit ca de fapt autostrazile NU au fost facute pentru masini mici, d'alde noi astia cu bmw.. ci pentru transport de tonaj mare..

Apoi de ce crezi ca strezeaza/testand podurile dupa ce le fac, la maxim cu vehicole foarte, foarte incarcate sau grele? 

In nici un caz pentru tiriflici ca noi..

E bine sa iti schimbi optica Adrian..

Baiete ei ti-am raspuns la intrebari si fara sa te jignesc. Reciteste ce am scris, si daca mai ai poti sa intrebi altele. Ti-am spus CLAR ca nu ma dau de pe banda 1 (daca nu pot) daca tu vii din lateral! Si daca te bagi in mine e vina ta, e clar!??

Nu este clar mosule, deloc!

 

Ramane 80km/h cu capul aplecat si tinand stras pe volan, este? In spatele tirului, sau alora care merg cu 70 pe autostrada, este? Tine te bine! De volan, bineinteles!

Edited by adi v
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, adi v said:

Nu este clar mosule, deloc!

Ai grija sa nu te intalnesti cu mine cand sunt pe autostrada  si vrei sa participi.. o sa imi deranjezi codul rutier de pe bord si o sa fie vina ta daca ma lovesti. Atat e tot ce trebuie sa stii din partea mea.

In rest nu mai conteaza.

Asta vroiai sa stii?

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, ADRIAN HD said:

Pe mine mă enerveaza șoferii de tir,intră in depasirea altui tir ,unul merge cu 90 iar cel care depaseste cu 91,am venit de la Tm la Deva,,am prins 3 martalogi de genu,dureaza cel putin 1 min. daca nu mai mult pâna reintra pe banda unu,dupa el minim 15 masini pe frână.Retarzi.

Ps. M-am nascut la spital.😁

Hai sa fiu eu avocatul “diavolului” pentru ca, desi nu sunt TIRist, mai lucrez din cand in cand cu ei si mi-au explicat fenomenul.

Asa cum intre 2 masini de acelasi fel pot exista diferente constructive (inclusiv tipuri diferite de cauciucuri) care sa le faca sa mearga cu viteze maxime diferite, asa si camioanele pot avea viteze maxime diferite in limitare. Vorbim de 3-5km/h, nu mai mult. Insa la o zi de condus (9-10ore) acesti cativa km care se aduna pot face diferenta intre a ajunge sau nu la un loc de parcare ca lumea/la descarcare la timp/acasa. In cazuri extreme, mai alea vara cand sunt multe restrictii, poate insemna ca soferu sa fie blocat tot weekendu pe undeva. Vorbesc bineinteles de cei care merg legal, nu cu maimute sau alte aparate.

Mai degraba ar fi de blamat dobitocii cu masini mici care se arunca pe banda 2 in depasire si nu accelereaza mai mult de 100 sau aia care pe bucatica aia de 3 benzi din A3 merg pe mijloc cu 90-100 ca “banda 1 e pentru camioane”.

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, bimmer90f30 said:

Ai grija sa nu te intalnesti cu mine cand sunt pe autostrada  si vrei sa participi.. o sa imi deranjezi codul rutier de bord si o sa fie vina ta daca ma lovesti. Atat e tot ce trebuie sa stii din partea mea.

In rest nu mai conteaza.

Asta vroiai sa stii?

”Ma friend”, tu esti ala care incurca circulatia pe autostrada, ala care sta crispat la volan, ala pentru care oglinzile nu conteaza, ala care din ipocrizie respecta regulile “la sange(desi ma indoiesc temeinic), esti ala pe care l depasec prin dreapta/stanga in.ro, esti “specificul” care provoca ambuteiaje si accidente pe autostrada! Dar asa se intampla cand circului din Gruiu pana in Bucuresti, si cand ajungi parchezi in Militari si iei metroul!

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, adi v said:
20 minutes ago, bimmer90f30 said:

 

”Ma friend”, tu esti ala care incurca circulatia pe autostrada, ala care sta crispat la volan, ala pentru care oglinzile nu conteaza, ala care din ipocrizie respecta regulile “la sange(desi ma indoiesc temeinic), esti ala pe care l depasec prin dreapta/stanga in.ro, esti “specificul” care provoca ambuteiaje si accidente pe autostrada! Dar asa se intampla cand circului din Gruiu pana in Bucuresti, si cand ajungi parchezi in Militari si iei metroul!

Daca zici tu asa o fi. Inca o data, vezi sa nu te intalnesti cu mine. De fapt, ca sa te linistesc, sunt prea departe de tine ca sa iti fac placerea.

Daca e vorba de smekerie, tu ii intreci pe toti. Diploma nu am sa iti dau ca ti s-a ridicat la cap.. deja.

Si stii, intuisem asta de la bun inceput.

Putem sa ne oprim acu_m?

Sa trecem la alte teme rutiere.. paana nu apas butonul de destresat..

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Phunctionist,ideea era alta,tu ca sofer de tir,limitat la 90 km/ora ,pe o autostrada aglomerata la acel moment si cu o vizibilitate mult mai buna in jurul tau,inclusiv in spate datorita inaltimii cabinei,te ambitionezi sa intri intr-o depasire a altui tir durându-te să nu zic unde ca din spate ,pe banda 2 se circula cu min.vit.maxima,o gramada de masini care vin relativ tare,nevoite sa franeze de la 130 la max 95,iar dupa incheierea depasirii celuilat tir merge in fata lui la max cativa metri zici ca sant la ștangă.Pai la ce căcat mai depăsesti acel tir,numai ca să i arați stopurile spate?

BIMER,nu are nici o relevanța pt.cine si ce au fost costruite autostrazile,atata timp cat legea imi da voie sa circul cu utilajul pe autostrada,si mai si platesc rovigniete nu vad de ce trebuie sa imi revizuiesc gândirea ,atata timp cat respect regulile de circulatie pe respectivul sector de drum.

Edited by ADRIAN HD
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, bimmer90f30 said:

Daca zici tu asa o fi. Inca o data, vezi sa nu te intalnesti cu mine. De fapt, ca sa te linistesc, sunt prea departe de tine ca sa iti fac placerea.

Daca e vorba de smecherie, tu ii intreci pe toti. Diploma nu am sa iti dau ca ti s-a ridicat la cap.. deja.

Si stii, stiam asta de la bun inceput.

Putem sa ne oprim acu_m?

Sa trecem la alte teme rutiere.. paana nu apas butonul de destresat..

Vorba aia cu destresatu’ este legata de aia cu biceps, triceps si cariceps?

Nu am nici o problema sa ma intalnesc cu tine, tu mergi doar pe drumuri comunale, slabe sanse sa ne intalnim pe autostrada! Iti suna cunoscut? Sau doar cand vrei sa treci dintr un sat in altul! In rest numa’ de bine! personaje ca dvs. ar fi mai bine sa ramana pe drumurile comunale, autostrada nu este inventatata pentru dvs.!

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, adi v said:

 Sau doar cand vrei sa treci dintr un sat in altul! In rest numa’ de bine! personaje ca dvs. ar fi mai bine sa ramana pe drumurile comunale, autostrada nu este inventatata pentru dvs.!

Destresatul are treaba doar cu scosul din discutia animozica in care ai intrat cu mine.

I-a zi, vrei sa iti trimit un scree-capture sa vezi unde sunt acum?

Hai lasa ca glumeam, sunt unde crezi tu, intre doua sate viagere altor comune si greu ajung la oras.. nu ca tine cavaleer al soselelor..

Sa fie clar, nu iti fac placerea sa afli unde sunt! Doar doi oameni pe acest forum stiu. Punct.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, bimmer90f30 said:

Destresatul are treaba doar cu scosul din discutia animozica in care ai intrat cu mine.

I-a zi, vrei sa iti trimit un scree-capture sa vezi unde sunt acum?

Hai lasa ca glumeam, sunt unde crezi tu, intre doua sate viagere altor comune si greu ajung la oras.. nu ca tine cavaleer al soselelor..

Sa fie clar, nu iti fac placerea sa afli unde sunt. Doar doi oameni pe acest forum stiu. Punct.

Boss ule, nu ma speria! “Regele soselelor”, “Forum stie tot”, unde te afli, PRINTULE!!! Daca conduci precum scrii, pregateste te pentru o amenda meritata!

Edited by adi v
Link to comment
Share on other sites

Eu sunt un specimen mai special. Trec pe banda 1 in situatii in care in 10 secunde trebuie din nou sa depasesc un vehicul mai lent si in spate urmatoarea masina care vine mai rapid e inca departe. Fac asta pentru a semnaliza intentia de a respecta:

Quote

Art. 42. -

Când circulația se desfășoară pe două sau mai multe benzi pe sens, acestea se folosesc de către conducătorii de vehicule în funcție de intensitatea traficului şi viteza de deplasare, având obligația să revină pe prima bandă ori de câte ori acest lucru este posibil, dacă aceasta nu este destinată vehiculelor lente sau transportului public de persoane.

Pentru cei din spate. Cel din spate vine linistit, isi vede de viteza lui, iar eu, ma asigur ca raman alert si nu ma complac in monotonia autostrazii.

Am sa uploadez si un video.

 

Trebuie doar sa editez convorbirile personale din masina.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Romulus said:

Eu sunt un specimen mai special. Trec pe banda 1 in situatii in care in 10 secunde trebuie din nou sa depasesc un vehicul mai lent si in spate urmatoarea masina care vine mai rapid e inca departe. Fac asta pentru a semnaliza intentia de a respecta:

Pentru cei din spate. Cel din spate vine linistit, isi vede de viteza lui, iar eu, ma asigur ca raman alert si nu ma complac in monotonia autostrazii.

Am sa uploadez si un video.

 

Pai asta spun si eu! Cand vine o masina(eu fiind pe 2) cu viteza mai mare, ma retrag pe 1, indiferent de masina si de reguli. La fel pe banda 1, ma retrag pe 2(in 99%) din situatii ca sa i permit celui care intra de pe bretea sa intre. 

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Romulus said:

Eu sunt un specimen mai special. Trec pe banda 1 in situatii in care in 10 secunde trebuie din nou sa depasesc un vehicul mai lent si in spate urmatoarea masina care vine mai rapid e inca departe. Fac asta pentru a semnaliza intentia de a respecta:

Fara discutie asa e de procedat cand vin altii si nu poti/vrei mai mult, iar altii chiar vin.. 

Raspunsul tau imi aduce aminte cum conduc Skoda de 1.6 litri si cum trag de E90. Ca tine, sunt un caz zpecial..

19 minutes ago, adi v said:

La fel pe banda 1, ma retrag pe 2(in 99%) din situatii ca sa i permit celui care intra de pe bretea sa intre. 

Si dupa ce ii faci loc, ce faci?

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, bimmer90f30 said:

Fara discutie asa e de procedat cand vin altii si nu poti/vrei mai mult, iar altii chiar vin.. 

Raspunsul tau imi aduce aminte cum conduc Skoda de 1.6 litri si cum trag de E90. Ca tine, sunt un caz zpecial..

Ce-i si cu ipocrizia in 2023….

Nu reiese din discutiile “noastre” asta.

Parca ziceai ca nu te dai la o parte?! Ca o tii p’a ta, pā lege! Hotaraste te! Ori e alba, ori e negra? Aaaaa, nu, mi am adus aminte, ipocrizia….

Edited by adi v
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, adi v said:

Ce-i si cu ipocrizia in 2023….

Nu reiese din discutiile “noastre” asta.

Parca ziceai ca nu te dai la o parte?!

Ai de gand sa raspunzi la ce am intrebat?

_______________________________________

Am zis ca tu nu intelegi.. ce tot incerc si iar incerc sa spun cu alte cuvinte.

Am zis (si repet) ca nu ma dau de pe banda 1 daca nu pot! Stii ce inseamna asta? Inseamna ca situatia in care sunt (pe autostrada) nu imi permite sa iti fac loc.  Cum adica...? Adica, cum ar fi daca vine deja cineva mai tare pe banda 2!?

Dupa tine ce ar trebuie sa fac? Sa intru pe banda 2 fortat ca sa te las pe tine sa intri pe autostrada?

Legea nu imi da voie. 

Tu trebuie sa adaptezi, nu eu trebuie sa iti fac loc obligat fortat!

 

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, bimmer90f30 said:

Ai de gand sa raspunzi la ce am intrebat?

 

Raspumzi cu o intrebare, la intrebare, bun asa! Degeaba ai varsta, daca nu ai inteligenta!Bine, mi se pare normal ca unul care a luat carnetul la “tara” sa nu poata/stie conduce pe autostrada! Este ceva normal, nu este o rusine, dar macar poate sa invete, nu sa fie atotstiutor! mai ales ca iese in an in pasti pe autostrada!

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, bimmer90f30 said:

Eu nu cred ca esti/poti fi obligat sa eliberezi banda 1. Vreau sa vad unde scrie asta in codul rutier. 

Altfel, iti pot explica de ce nu ar trebuii sau mai bine zis nu poti fi obligat sa treci de pe banda 1 pe alta mai "superioara"...

Mergi si vezi cum se circulă acolo(ai grijă la permis).

Lasă codu rutier că n are nici o legătură,doar chestiile de bază.

E diferență mare față de haosul de la noi.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, adi v said:

Raspumzi cu o intrebare, la intrebare, bun asa! Degeaba ai varsta, daca nu ai inteligenta!Bine, mi se pare normal ca unul care a luat carnetul la “tara” sa nu poata/stie conduce pe autostrada! Este ceva normal, nu este o rusine, dar macar poate sa invete, nu sa fie atotstiutor! mai ales ca iese in an in pasti pe autostrada!

Eu nu am raspuns la intrebare? La ce intrebare nu am raspuns. Ti-am repetat raspu sul baiete. Arata-mi la ce intrebare nu am raspuns.

Tu in schimb ai una la care trebuie sa raspunzi. Nu te mai eschiva.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.