Jump to content

M-am născut pe banda 2...


wolf20

Recommended Posts

În România nu se folosesc oglinzile și mersul pe autostrăzi este inexistent la școlile de șoferi.

De ex.,afară ești obligat sa eliberezi banda 1 în apropierea unei intrări pe autobahn,pentru a facilita intrarea de pe banda de accelerare.

La noi nu există așa ceva,se infige în curu tău cu faruri și claxoane până te albește,parcă ar fi banda mă sii  de acasă, lol.

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, wolf20 said:

În România nu se folosesc oglinzile și mersul pe autostrăzi este inexistent la școlile de șoferi.

De ex.,afară ești obligat sa eliberezi banda 1 în apropierea unei intrări pe autobahn,pentru a facilita intrarea de pe banda de accelerare.

La noi nu există așa ceva,se infige în curu tău cu faruri și claxoane până te albește,parcă ar fi banda mă sii  de acasă, lol.

Sa stii ca nu chiar, adica lumea se dadea la o parte in mod suprinzator pe Buc Constanta la dus am avut ceva masina cu nr de SB tot asa Toyota parca sau Honda care mergea fix 130 banda 2 am stat un pic in spate am mers pe dreapta , inaintea mea inca vreo 4-5 masini au facut aceasi manevra dupa minca inca 3 daca nu ma insel, la retur Honda si Fordul de care am mentionat , ma rog Fordul incerca inclusiv depasiri prin dreapta de era sa se faca bucati de 3-4 ori 🙂 , a si a mai fost ceva Q3 sau 5 sau cu o scandura scoasa pe geam ala mergea 160-170 geamul dreapta spate deschis si ceva care semana cu o scandura scoasa inafara cam 1,5 metri deasupa caroseriei si asta la fel a facut o depasire pe dreapta la limita la a doua s-a "blocat"  . Am trecut de "epoca flashuri" am fost nevoit cumva pe Valea Oltului sa dau pe o zona mai luna am depasit o coloana si m-am trezit brusc ca toata lumea de pe contrasens intra in depasire 🙂  probabil nu se asteptau sa fiu acolo , pe centura Eforie ceva TIR cu nr de BG a fost pe principiul am dat semnal m-am bagat de era sa raman fara partea dreapta .Dar as zice ca se merge mult mai decent in Romania fata de acum cativa ani, la fel din ciclul "intamplari" pe A1 m-am trezit cu un E91  335 d cred avea  2 evacurari sa imi sare literalmente in fata si baga "fum"  locomotiva era nimic fata de el, noroc cu ceramica altfel ma facea negru l-am "rezolvat" si pe el 🙂 .

Link to comment
Share on other sites

Pe toți ne supără pe autostrăzi cei născuți pe banda 2, e un postulat pe care nu cred că-l va contrazice nimeni.

Dar am întâlnit recent o altă specie. Autostrada aproape goală, A1 Sebeș - Nădlac, nu foarte aglomerație. Pe ambele benzi asfaltul și denivelările sunt similare, dar am întâlnit mașină, al cărui șofer deși atent în oglinzi și se dădea la o parte când venea cineva din spate, prefera să stea pe banda 2, imediat ce era depășit trecea înapoi pe banda 2, lăsând banda 1 goală. Nimeni altcineva în jur. 

Care e treaba aici? Se simt mai safe aproape de mediană? De unde chestia asta?

Sigur, pe A1 București - Pitești, poate mai înțeleg, acolo asfaltul și denivelările sunt mai proaste pe banda 1. Acolo niciodată nu a fost ok. Dar totuși acolo unde asfaltul este OK?

Am mutat aici discuția cu banda 2.

 

Link to comment
Share on other sites

Căzuți in cap. Inclusiv in orașe, unde sunt doua benzi, majoritatea stau pe a doua banda, chiar dacă au 2-3 km de mers și trebuie sa faca stânga, ei merg cu 50 și stau pe banda 2 pana la sensul giratoriu sau intersecția unde vor sa faca stânga. 
 

Aici toti au o problema, pe autostrada nu mai zic, aia sunt și mai căzuți in cap.

Am început sa ma bag prin dreapta in orașe, decât sa stau sa claxonez la ei sau sa le rău blițuri pana sa își da seama, unii nici așa nu se dau, mai ales femeile. 
 

Am zis ca odată și odată o sa ma pun in fata lor sa merg cu 30 la ora sa văd ce fac, dacă ma claxonează sau ma blituiesc, nu le fac Brake check, ma duc mai in fata și după încetinesc pe banda 2 sa văd dacă le convine. 

Edited by WIN60
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Teoretic - banda 1 mai are gropi plus denivelari 🙂  pe A2 la un moment dat am ramas si eu pe 2 a protestat sotia ce e drept in aglomeratie stai pe 2 100metru pe 1 inca 100 metri apoi iar 2 apoi 1 si tot asa 🤣 .Daca ai viteza destul de mare peste limita legala deja e mai "simplu" sa stai pe 2 

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

Eu cand am mai mers pe A2 am stat mai mult pe banda 2 ca mergeam peste limita si ma tot enerva sa fac dreapta, stanga, dreapta, stanga.... Plus daca venea cineva tare ma bagam in dreapta si apoi inapoi pe banda 2 nu au fost decat 2 masini care m-au depasit.

 

Cred ca asta se aplica multora, te cam enervezi sa faci stanga, dreapta non stop.

Edited by Alex3245
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, wolf20 said:

De ex.,afară ești obligat sa eliberezi banda 1 în apropierea unei intrări pe autobahn,pentru a facilita intrarea de pe banda de accelerare.

Eu nu cred ca esti/poti fi obligat sa eliberezi banda 1. Vreau sa vad unde scrie asta in codul rutier. 

Altfel, iti pot explica de ce nu ar trebuii sau mai bine zis nu poti fi obligat sa treci de pe banda 1 pe alta mai "superioara"...

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Perfect de acord cu @Alex3245. Pe banda doi trebuie sa mergi, nu sa dormi. Daca vrei sa dormi la volan si sa ajungi peste 2 zile unde ai de ajuns, pe motiv ca nu te grabesti, atunci stai pe prima banda si lasa pe aia care chiar vor sa mearga cum trebuie pe banda 2; e problema lor daca circula pe banda 2 cu 130, cu 150 sau cu 200. Fiecare isi asuma viteza cu care merge si e logic sa aiba cale libera.

Legal daca vrei sa mergi, poti merge cu 139 km/h si pe banda 1. 

Daca eu merg pe banda 2 cu 200 si vine altul care are cojones mai mari decat mine, ma dau fara nici o problema pe banda 1 sa il las sa mearga linistit. 

Link to comment
Share on other sites

Văd că toți vă plângeți dar nu luați în calcul limita de viteza . Teoretic ,daca merge cu 130 pe banda 2 ,nu ar avea pe cine sa încurce ,știut fiind faptul că la noi limita de viteza pe autostrada este 130 .

La fel și în orașe ,daca limita este de 50 ,cu ce va încurca ?

@bimmer90f30, nu știu dacă e lege sau nu dar e de bun simt sa îl lași să intre pe banda . I se termina banda și îl arunci in banda de urgenta ,unde sa se duca ?

PS : nu sufăr de banda 2 ,nu sunt vitezoman !

  • Facepalm 1
Link to comment
Share on other sites

Nu exista nicaieri in legislatie sa mentioneze ca cei care intra pe banda de accelerare au prioritate fata de cei care circula deja pe banda 1. Din contra, se specifica foarte clar ca pe banda de accelerare odata intrat, trebuie sa te asiguri si sa nu stanjenesti in nici un fel circulatia de pe prima banda. 

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Astia de merg pe banda a 2-a sunt tot ei revoltati ca le faci semn sa treaca pe prima, desi merg cu 50 la ora, iar limita pe acel sector de drum este 90. Si eu prefer sa ii crosetez pe prima banda si asta pt ca ii vezi ca-s setati sa stea acolo. 

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Romulus said:

Nici noi nu depasim viteza legala niciodata. Doar ne facem probleme cum se descurca masina politiei daca se grabeste si da peste un specimen de genul asta.

Am înțeles ironia ,nici eu nu sunt vreun sfânt ...vorbeam teoretic !

Mașina de poliție ,salvarea ,pompierii au girofar și mai au și banda de urgenta .

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Godini said:

Mașina de poliție ,salvarea ,pompierii au girofar și mai au și banda de urgenta .

Nah, e plina de cei care iau micul dejun.

 

2 minutes ago, Godini said:

Am înțeles ironia ,nici eu nu sunt vreun sfânt ...vorbeam teoretic !

Aici toti vorbim teoretic. 

Link to comment
Share on other sites

In general "statul pe banda 2 cu 130 pentru ca asta e viteza maxima" se lasa cu manevre din partea celor din spate - depasiri pe dreapta care la un moment dat vor pune in pericol pe cel care sta acolo , cum ziceam am vazut cateva cazuri - din diverse motive cel de pe banda 2 nu se replia ( in general sa zicem ca depasea o masina lenta si mai in fata 500 metri mai era o masina lenta) si aici aveam o masina "rapida " din spate care mergea tare pe dreapta apoi se replia brusc uneori la limita in fata celui cu 130 mai avem  si cazurile de "baieti " care  vor forta depasirea si vor frana in fata. Nu imi e clar la cine te referi cand spui " va plangeti" 

Am putea sa mergem mai departe cu discutia daca se vrea si sa ajungem la celebrul am dat semnal m-am bagat o alta manevra clasica in care cel care schimba banda nu tine cont de viteza (legala sau ilegala ) a celui care vine din spate / fata vorba aia nu ai vazut ca am dat semnal..

Cu toate astea repet overall in trafic pare ca sa se merge mai bine 🙂 

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, HitmaNLive said:

Din contra, se specifica foarte clar ca pe banda de accelerare odata intrat, trebuie sa te asiguri si sa nu stanjenesti in nici un fel circulatia de pe prima banda. 

Cred ca legea spune ceva de genul trebuie sa adaptezi viteza cu, cea acelor care sunt deja pe prima banda. Asta implica inclusiva ACORDAREA PRIORITATII a celor care sunt pe prima banda (ca si pe celelalte..) pe care intentionam sa ne inscriem. Numai unii intra ca boshii de parca toti are trebui sa sara din fata ca ei sunt pe accelerare.

DA desigur DACA SITUATIA DE PE AUTOSTRADA O PERMITE (!) putem si elibera prima banda... din politete.

Sa nu uitam ca viteza cea mai mare cu care vrem si putem merge e tot pe prima banda! Doar situatiile nu ne permit.

De aia, multi prea multi nu inteleg autostrada...

Edited by bimmer90f30
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

@bimmer90f30 vise am vazut ceva specimele care au iesit din benzinarie peste banda continua in banda 1 cu 60-80 km la ora maxim , "smecherul" absolut fiind un cetatean cu nr de GR si VW Passat cred care a iesit direct in banda 2 cu max 90km la ora si uite asa am franat 7 masini sa il evitam, bonus a crescut viteza la 100 si acolo a ramas 😄  deci se poate si "mai rau" 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, alex230ro said:

@bimmer90f30 vise am vazut ceva specimele care au iesit din benzinarie peste banda continua in banda 1 cu 60-80 km la ora maxim , "smecherul" absolut fiind un cetatean cu nr de GR si VW Passat cred care a iesit direct in banda 2 cu max 90km la ora si uite asa am franat 7 masini sa il evitam, bonus a crescut viteza la 100 si acolo a ramas 😄  deci se poate si "mai rau" 

Yeap, cate surprize nu ne ofera o autostrada. Multumesc si cerului ca nu am patit-o decat o data ca am franat cam prea brusc, recunosc pe banda de langa ax sa evit sa intrun in cel din fata care la randul lui franase cam brusc.. (in schimb eu am fost plesnit in spate.  de atunci prietene imi sunt oglizile. Pentru mine show-ul se intampla de cele mai multe ori in spate. Acolo e pentru mine ce se intampla in viitor. 

A si evit sa stau in palcurile de masini care se formeaza pe autostrada la drum foarte lung.

1 minute ago, HitmaNLive said:

@bimmer90f30, din motive personale, pentru ca am dat recent test pentru redobandire, stiam foarte bine ce scrie in legislatie. Iti atasez si poza ca sa te convingi ca am scris foarte corect ce am scris. 

Screenshot_20230829_174801_com.chestionare.boglex.jpg

Stiu, exact cum stiam. Bine ca ai aratat.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Godini said:

nu știu dacă e lege sau nu dar e de bun simt sa îl lași să intre pe banda . I se termina banda și îl arunci in banda de urgenta ,unde sa se duca ?

@Godini asa cum am replicat si in alta postare, nu trebuie sa te dai de pe banda 1 daca situatia nu ti-o permite.

Eu, asa am "invatat" singur una din primele reguli nescrise ale autostrazii cand am inceput sa o "ard" pe autostrada.. adica invatam.. te dai cand este loc si pentru altul care vrea..

Daca esti in toate facultatile desgur ca e frumos si bine sa lasi loc.

Si in ziua de azi o fac si o voi face, DAR multi/destui cred ca daca le las prima banda ii si las sa ma depaseasca pe prima. Vezi, asta e alta chestiune, ce devine deja nitel complexa.. depasirea masinii mele in 90% din situatii se intampla prin spatele meu ceea ce e mai mult decat ok.

Vezi tu, viteza pe autostrada fie pe banda 1 sau pe 5 mai  intotdeauna va fi mai mare decat a celor care vor sa participe.. si de aici nu e bine sa risti incercand sa te dai cocos inca de cand intri.. Nici legea nu iti permite..

Poate tu vezi situatia putin altfel..

14 minutes ago, adi v said:

Din pct. meu de vedere, este simplu: eu(pe autostrada) merg cu 140 pe banda 2. Daca vine cineva mai tare(indiferet de masina) ii fac loc.

Din punctul tau de vedere gresesti ocupand banda superioara cand banda de langa banda de urgenta e goala. E atat de simplu.

Nu conteaza ca te dai sau nu. important e sa ocupi banda care trebuie si pe care ti-o indica legea, cea cat mai apropiata de cea de urgenta. Vrei sa afli si un secret, cele mai oribile accidente se intampla pe benzile superioare!

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Nu exista nicio scuza si niciun argument (nici dpdv legislativ) sa se mearga pe banda a 2-a,  in condittile in care se poate folosi prima banda.

Indiferent cu ce viteza merg, chiar daca estimez ca retragerea pe banda 1 va fi pt max 1 km si voi fi nevoit apoi sa trec pe banda a 2-a, o fac

Edited by edit
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.