Jump to content

BMW G30 SH dotari


Romulus

Recommended Posts

Pai ai si leasing fara nr de km, acolo ce faci? Rata se calculeaza la valoare. Asta cu km e doar mai recenta, si mai mult pentru leasing operational, cand teoretic NU cumperi masina la final ( cel putin nu pe firma pe care ai avut leasingul ) si acolo ii intereseaza la final cand renunti cati km are masina ( nu e tot una 50k km in 4 ani sau 100k km )

La leasing financiar cam toti cumpara masina la final, indiferent de km, pentru ca valoarea reziduala e setata cam default cat mai mica...

Link to comment
Share on other sites

 

Depinde de tara:

Exista inchiriere clasica, pe lunga durata: se seteaza numarul maxim de km/an, durata contractului....tu ca utilizator te prezinti odata la 30.000 km la revizie, se mai schimba o anvelopa, un stergator si gata.....cand se termina contractul se plateste taxa pentru readucerea masinii la starea initiala ( nu se face pe casco), si gata.In general prima rataare o valoare substantiala...

Se poate semna si contract de leasing cu trei optiuni: se poate achizitiona masina la valoarea reziduala, se returneaza masina, se platesc eventuale daune, sau se incheie contract pentru alta. Si in acest caz exista o limita maxima de km prevazuta in contract ce poate fi parcursa , depasirea acestora implica taxe suplimentare.

Link to comment
Share on other sites

Deobicei leasingul operational este legat de km pentru ca acolo nu poti cumpara masina la final de contract, e ca si o chirie, factura lunara de leasing fiind deductibila integral din cate stiu, fiind tratata ca o chirie.

La leasingul financiar, pot fi cu sau fara limita de km, valoarea reziduala fiind doar un procent din valoarea finantata, care paote fi mai mic sau mai mare, si in functie de asta creste si scade si rata lunara. La financiar poti opta pentru cumparare auto la final, platind valoarea reziduala. Aici din cate stiu doar partial din factura de leasing este deductibila.

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Viper05 said:

in leasing defapt si de drept pana la valoarea reziduala platesti devalorizarea, care e direct proportionala cu nr de km care il faci in timpul ala

bine spus. sunt mai mult utilizatori, decat cumparatori. dupa 2-3 ani, masina e predata si e inlocuita de modelul mai nou.

nu stiu cat de mult isi bat capul sa plateasca valoarea reziduala, cat sa pastreze rata si sa inlocuiasca masina cu alta.

dupa cei 2-3 ani de finantare, le cautam pe bmw gebrauchtwagen..

Link to comment
Share on other sites

mie unul imi da cu virgula, atata timp cat nu esti obligat sa cumperi masina la final de contract, cu alte cuvinte sa platesti valoarea reziduala, trebuie sa fii legat de km. 

daca nu esti legat de km teoretic cel care vinde masina e in pierdere, sau iti da o rata de masina e platita inainte de valoarea reziduala, da nu vad de ce oricare parte( cumparator sau vanzator) s-ar baga la asa ceva. unul dintre ei iese jecmanit rau de tot

Link to comment
Share on other sites

Si daca spui ca faci km putini oe an si tu o dai cu 200k dupa 2 ani nu platesti deprecierea pe piata sau la dealer!?

_________________________________________________

Iar daca cumperi o masina SH cu banii jos @Viper05 risti sa iei o masina proasta si daca ti-ai facut temele de acasa!? Chiar daca valoare ei de piata e mare, de ce ai plati mai mult decat pretul corect pentru aceea masina, poti sa explici?

Nu vad nici o mare afacere in a cumpara o masina noua. In afara de placerea de a-ti purta funduletzul intr-o masina cu miros de nou 1-2 ani nu vad o mare sfaraiala..

Vreau sa inteleg mai mult ratiunea decat 

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, wolf20 said:

Este si leasing sh,nu numai 0km.

Iti iei între 2 si 5 ani pentru înșelăciune. 

Ma indoiesc. Daca ii anunti din timp de schimbarea situatiei declarate initial in contract, vor modifica dupa necesitatea clientului.. iar clientul plateste cat trebuie.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, wolf20 said:

Pai atunci nu mai dai km inapoi

Ajungem la dinastea?

Iar ei sunt niste prosti..

Hai sa revenim la subiectul SH ului..

(Pana la urma replica ta nu are relevanta in idea-intrebare adresata lui Viper)

Ideea fiind, care si cand e pretul cel mai corect nou vs sh? Si cand e afacerea profitabila la masini?

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, wolf20 said:

Zii

 

13 minutes ago, bimmer90f30 said:

Ideea fiind, care si cand e pretul cel mai corect nou vs sh? Si cand e afacerea profitabila la masini?

Pierzi randu'?  😉

 

Probabil castigi cand o iei SH  cat mai echipata.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, wolf20 said:

Nu,scrii cu pauze mari de gândire. 

Sa iti spun de cate ori revii pe postari ca sa intelegi? 

Mai lasa-l si pe Vioer sa raspunda..

8 minutes ago, wolf20 said:

Masina de 1 an sau 2 cu maxim 10 20 k km

Si aia facuti pe stand.. nu?

Vezi, daca continui sa raspunzi la misto se umple topicul aiurea..

Eu l-am intrebat la subiect pe Viper pentru ca se pare ca stie foarte bine cum sta treaba cu leasingul. De aceea l-am intrebat pe el.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Ok

Viper, te sună bimăr. 😃😃

6 minutes ago, bimmer90f30 said:

Sa iti spun de cate ori revii pe postari ca sa intelegi? 

Mai lasa-l si pe Vioer sa raspunda..

Si aia facuti pe stand.. nu?

Vezi, daca continui sa raspunzi la misto se umple topicul aiurea..

Eu l-am intrebat la subiect pe Viper pentru ca se pare ca stie foarte bine cum sta treaba cu leasingul. De aceea l-am intrebat pe el.

Nu e la mișto deloc

Sunt mașini care se vând la 50% din factură dar tre sa ai răbdare sa cauți. 

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, bimmer90f30 said:

Ajungem la dinastea?

Iar ei sunt niste prosti..

Hai sa revenim la subiectul SH ului..

(Pana la urma replica ta nu are relevanta idea- intrebare adresata lui Viper)

Ideea fiind, care si cand e pretul cel mai corect nou vs sh? Si cand e afacerea profitabila la masini?

daca am de ales intre nou si sh tot timpul as prefera nou, si sunt convins ca oricine ar prefera ceva nou.

pe de alta parte ca e noua masina ca e sh  profitabil nu e. a foat o anomalie dupa covid cand aveai sanse sa iei o masina noua sa te plimbi un an cu ea si sa ramai pe 0

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, bimmer90f30 said:

Ma indoiesc. Daca ii anunti din timp de schimbarea situatiei declarate initial in contract, vor modifica dupa necesitatea clientului.. iar clientul plateste cat trebuie.

Iar eu ma indoiesc ca știi ce presupune semnarea unui contract.

Asta am uitat sa ți zic..

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Luc89 said:

Va salut,

https://www.autovit.ro/autoturisme/anunt/bmw-seria-5-540i-xdrive-at-ID7H3gX8.html?isPreview=1

In caz de intereseaza pe cineva sau are cunostinte care ar fi interesat de achizitia unui 540i

 

Motivul vanzarii : Achizitionarea unui G20 

 

In afara de trapa si racire in scaune i lipseste ceva? Mai rar am vazut un G30 atat de dotat.

De ce G20 in locul lui G30?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, wolf20 said:

Iar eu ma indoiesc ca știi ce presupune semnarea unui contract.

Oare oi sti ce insemna sa semnezi un contract.. 🏋️♂️ 

"..Niste obligatii si indatorii (bine, si beneficii) reciproce ale partilor semnatare..?"

Sa ma mai incordez un pic poate imi iese mai bine!? Sau e randul tau?

Multumesc, Viper.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu, leasingul financiar nu are stipulat nr de km. O sa-i intreb pe ai mei de la firma, eu am masina in leasing financiar. 

La leasingul operational, masina este in chirie, cum scria cineva mai sus, cand o achizitionezi, spui ce dotari vrei, km pe an, durata, iar ei iti spun cat e chiria pe luna. Dupa mine este mai scump asa dar, ai avantaje: in afara de chirie si carburant,  nu ai grija de nimic, pana si anvelopele sunt la hotel, totul este platit de firma care o inchiriaza (ALD si ARVAL, in Romania). La final, o predai si gata, DAAAR, cand o verifica, te rup. Am predat un Mondeo si au facturat 16500 lei din care doar 7000 erau pe casco in 3 dosare. Ex: pentru o singura zgarietura pe un element, mai mare de 1 cm, iti calculeaza vopsirea elementului (daca zgarietura nu iese la polish).

Aici vorbesc de masini noi, nu stiu conditiile pentru sh

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.