Jump to content

CosminEU

Recommended Posts

De mult tot zic ca scriu si eu (de 5 saptamani astept, de 3 luni caut), in sfarsit am gasit ceva timp.

Greu de gasit un model cat de cat dotat, an 2020/2021 si la un pret acceptabil.

Se vede totusi si prezenta crizei de "silicoane". Ar mai fi mers in ordinea preferintelor: boxe HK, LED Dynamic, Trapa si Scaune electrice, dar nu erau 100%.

Intr-un final am gasit, modelul din titlu, din DE. Initial semnasem cu Bavaria Used pe ceva mai putin dotat, disel si 88k KM, dar pe aceasi platforma spre RO se afla modelul din titlu, cu 38k km si benzina, cum imi doream de fapt, asa ca am mutat repede comanda.

Masina a ajuns momentan in Arad, dupa vincheck , urmeaza RAR si sa o livreze la Iasi. Promisiune e ca saptamana viitoare. Speram sa se realizeze.

Sper suspensia M Sport sa nu imi dea batai mari de cap 🙂

image.thumb.png.43b5b864249d3d5d05cde998a7e1321a.png

Ca si dotari:
01CA Selection of COP relevant vehicles
01CB CO2 package
01DE Exhaust emission standards EU6 RDE
0230 Extra package, EU-specific
0248 Steering wheel heater
0258 Tire with run-flat functionality
02NH M Sport brakes
02PA Wheel bolt retainer
02TB Sport automatic transmission
02VB Tire pressure display
02VG Performance Control
02VL Variable Sport steering
0302 Alarm system
0322 Comfort access
03AC Trailer coupling
03AT Roof rail, aluminum, satin finish
03DS BMW display key
03KA Acoustic comfort windows
0413 Trunk room net
0420 Sun protection glazing
0423 Floor mats, velours
0428 Warning triangle and first aid kit
0430 Interior/outside mirror with auto dip
0431 Interior mirror with automatic-dip
0441 Smoker package
0481 Sports seat
0488 Lumbar support, driver and passenger
0493 Storage compartment package
04HA Seat heating, front and rear
04K7 Interior trim alu.rhomb.w.accent strip
04NE Blow-by heater
04U0 Electroplat.cover/clip f.operat.elements
04UR Ambient interior lighting
0534 Automatic air conditioning
0536 Auxiliary heating
0548 Kilometer-calibrated speedometer
05A1 LED Fog lights
05A4 LED headlight with expanded content
05AC High-beam assistant
05AL Active Protection
05AT Driving Assistant Plus
05DA Passenger airbag deactivation
05DM Parking assistance system
0610 Head-up display
0676 HiFi speaker system
06AC Intelligent emergency SOS call
This vehicle has no retrofits.
06AE Teleservices
06AK Connected Drive Services
06C4 Connected Package Professional
06U3 BMW Live dashboard Professional
0704 M Sports suspension
0710 M leather steering wheel
0715 M Aerodynamics package
0760 High gloss shadow line
0775 Headlining anthracite
07LF Modell M Sport
07R7 Innovation package
0801 National version Germany
0851 Language version German
0879 On-board vehicle literature German
08KA Oil service interval, 24 mos./30,000 km
08R9 Refrigerant R1234yf
08TF Active pedestrian protection
0925 Dummy-SALAPA
0931 Winter instead of summer tires ex-fact.
09AA Outer skin protection
09D6 Fahrerlebnis paket de
09D7 Wintersport package
A090 90 AH AGM battery

 

Edited by CosminEU
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Diferentele de confort la runflat urile noi fata de o anvelopa normala XL sunt mici 10-15 % in functie de producatori.

Confortul il poti jogla si din presiune, la x3 oricum ai talon mare, dar ma rog fiecare cu ale lui. Sa o stapnesti sanatos!

Eu am mers cu x3 2016 era rigid oricum si cu anvelope non runflat si suspensie normala fata de g30 ul meu cu  anvelope runflat si suspensie adaptiva , acum nu stiu cum e modelul nou.

Link to comment
Share on other sites

Mersi de pont cu presiunea.
Oricum am să văd în iarna asta cum se simte cu run flat dacă are (din specificații zice că da) și oricum nu schimb nimic până în primăvară. Îmi ajung investițiile🫣

A fost un bonus că vine deja cauciucuri de iarnă și nu mai bine vine și luna de schimbat cauciucurile. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, branevl said:

Diferentele de confort la runflat urile noi fata de o anvelopa normala XL sunt mici 10-15 % in functie de producatori.

Am mai citit argumentul aici pe forum, in discutiile RFT vs non RFT.  Din lipsa unei experiente personale cu "ultimele generatii" de RFT, am zis ca intr-adevar s-o fi schimbat ceva in bine.

Dar am folosit recent o masina cu RFT DOT 2021, am zis ca nu e adevarat. Pur si simplu tremuram odata cu masina pe drumuri mai proaste/denivelate. Daca as fi vorbit, imi tremura si vocea.

Dupa ce am parcat, am incercat sa apas pe flancul lateral. Cam orice anvelopa, inclusiv XL, cu presiunea corecta se lasa putin sub presiunea degetului. Nu s-a clintit un milimetru, parca apasam pe beton.
Asa ca nu stiu cat de valabila e afirmatia cu RFT generatie noua, mie mi s-au parut la fel cum mi le aminteam..

Link to comment
Share on other sites

Depinde si ce presiunea avea in ele. Daca avea peste 2.3 ... depinde si ce masina era. Ceva diferenta de confort este intre rft si normale dar nu foarte mare. Eu am mers cu 2 seria 3 f30 fl varianta ed cu jante pe 17 si e rigid si cu runflat si fara runflat , topaie mai mult cu runflat, dar oricum e rigida:)).

Daca vrei confort mare ia mercedes E class sau S class.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Romulus said:

Vine incet, dar ajunge sigur si totul e asigurat. Nu poti pierde nimic.

Știu 🙂 doar asta ma liniștește. Într-un fel asta și am vrut fără stresul de o aduce eu din DE, plimbări după acte, etc, rămâne doar așteptarea. Bun ca nu am timp prea mult nici de ea :)) 

8 hours ago, Viper05 said:

stii cumva daca masina vine cu id7?

Ar trebui sa vina cu iDrive 7 cu Apple CarPlay și android auto. Sau iDrive 7 light cum am mai auzit pe unele forumuri. iDrive 7 Full ar fi de pe LCI. Acum sa vedem. 

Link to comment
Share on other sites

Ahhh. O întrebare aș avea:

Mașina a avut schimbul de ulei in 09/2022. Cei de la Bavaria nu au schimbat și nu cred ca il vor schimba.
Am să întreb, deși cu cele 6 luni sau 10k km de întreținere inclusa s-au scos ei. Nu trebuie să facă nimic.  
Totuși credeți ca mai ține un an până zice in bord 09/24 sau sa ii schimb eu în regim propriu? + toate filtrele eventual.   

S-a rulat 12k km de atunci.  

 

Edited by CosminEU
Link to comment
Share on other sites

On 9/29/2023 at 3:09 PM, Romulus said:

Cum a decurs cu Bavaria Used?

A fost interesantă experiența, punctual:

- căutam oferte pe bmw.ro/rulate ceva de genul. Bavaria used merge f greu site-ul dar văd aceleași mașini. 
- am găsit un X3 2019 M Sport dotat interesant.

- am dat un mesaj cu vreau mai multe detalii și într-o oră aveam un e-mail cu oferta lor clasică cu toate specificațiile. 2 emails și 3 telefoane mai târziu (m-a sunat agentul să vb mai repede) am descoperit ca nu avea Apple CarPlay și am renunțat. El mi-a promis ca mai caută el la reprezentante în DE, i-am zis cam ce vreau și îmi dă oferte. 
- 2 zile mai târziu mi-a făcut niște oferte, din care una am ales-o, 12/2019 20D 83K KM rulați. Dotări OK.  Aș fi vrut mai puțini KM și pe benzină. Căutam deja de vreo 3 luni, și mă cam săturasem. 
- am făcut comanda am semnat contract cu promisiunea ca mai căutăm mai verificăm poate mai apare ceva și mai interesant, mai nou mai puțini KM. 
- 4 săptămâni mai târziu a apărut pe site mașina căutată de mine, am dat iar e-mail ca vreau mai detalii de pe site și surprinzător același agent a răspuns. 
- și mai curios e ca era de la Bavaria IS. Nu știu cum s-a nimerit. 
- am hotărât să o iau pe asta noua, cea din titlu. 
- coincidenta era ca era la fel in drum spre RO, posibil pe aceeași platformă cu prima mea comandă. 

- cam slabă comunicarea la Bavaria IS dacă nu e în avantajul lor. Nu sunt genul care sun să fac spam la telefon. Las un mesaj WhatsApp/e-mail  și aștept răspuns. Ca nu arde nimic sa sun …. Când aveau nevoie sa semen contract sunau eu de 5 ori în 39 min. După …. Pauză. Nu au mai căutat nimic probabil de la semnarea primului contract. Am mai dat un e-mail cu o variantă la un moment dat, nu au răspuns, când am găsit x3-ul actual am cerut oficial pe site-ul lor detalii. Așa au răspuns. 
- anyway așa am ajuns aici, aștept să vină odată. Intre timp am vândut mașina veche în 24 ore de la publicarea anunțului. În prima zi de la semnarea primului contract. Am zis ca am timp 6 săptămâni sa o vând. Nu am crezut ca în 24 ore. 😂

Link to comment
Share on other sites

Mersi mersi, aparent inca o saptamana.

Din ce am verificat dupa VIN, ar fi la zi su software updates, doar ulei si filtre sunt din 09/22, ar merge noi, sa nu mai stau un an cu ele, dar as vrea sa fie puse de Bavaria nu de mine.

Edited by CosminEU
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, CosminEU said:

Mersi mersi, aparent inca o saptamana.

Din ce am verificat dupa VIN, ar fi la zi su software updates.

Unde verifici daca esti la zi cu software updates?

Sun protection glazing am si eu dar stie cineva daca are si protectie uv pe toate geamurile sau sunt doar geamuri colorate pe spate? Eu am ceva probleme dermatologice si am nevoie de protectie UV, nu stiu daca sa mai pun si folie.

Edited by goangaus
Link to comment
Share on other sites

BMW.com/update ceva de genul îți zice daca sunt software updates. La mine zice ca se fac on-line. Cred ca pt infotainment și ca sunt la zi. 

La fel când am Decodat VIN-ul, zice ca no campaigns no updates…. Ceva de genul. Daca e vorba de soft la motor, transmisie, etc, de ce as face upgrade daca nu sunt probleme. Nu e ca și cum imi da niște căluți în plus. 
x3-ul e fabricat la sfârșit de generație aproximativ. Ma aștept să se fi rezolvat toate problemele majore până atunci și să fiu cat de cat la zi. 
Daca simt ceva probleme (cum ai mai descris și tu) atunci am sa cer probabil. Dar până atunci merg pe principiu ca e ok. 
 

Legat de protecție UV. Recomand foliere dacă ai probleme. Niciodată din fabrică nu sunt cele performante. Acum na … Sunt la primul BMW. Să ajungă și mă pronunț dacă foliez și eu sau nu 🙂. 

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Mai greu să aduci servere/infrastructură în RO. Unde nu vinzi ca în restul Europei. La fel cine cumpără toate serviciile. 1-2 oameni. Nea Pandele care vrea doar bmw cu pedale și frâna și piele nu îl interesează astea. Mai ales tot el românul nostru cum să dea bani pe soft când găsește totul pe cracks.ru 🙂. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, CosminEU said:

. 
x3-ul e fabricat la sfârșit de generație aproximativ. Ma aștept să se fi rezolvat toate problemele majore până atunci și să fiu cat de cat la zi. 
 

nici macar la mijloc de generatie nu e. face-liftul a aparut abia anul urmator. dar la sf lui 2020 toate modelele ( parca ) ai trecut pe id7

Link to comment
Share on other sites

@Romulus Saptamana asta are programare la rar in Arad. Am vb azi cu agentul dar nu mai stia exact ziua. Si probabil cealalta ajunge…. 
 

@Viper05 din ce stiu am vazut ID7 pe modele end of 2019 inmatriculate 01 2020 cand cautam sa cumpar. A mea fabricata prin oct 2020. In an mai tarziu au trecut pe LCI. Ma gandesc ca in acesti 3 ani de uzura DE au facut ei ceva soft update daca era nevoie. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.