Jump to content

Ati lua in considerare un BMW pur electric?


Romulus

Ati lua in considerare un BMW pur electric?  

42 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Eu incep sa imbatranesc, ma uit doar la range-ul care scade pe secunde. In rest, ca accelereaza si sus si jos, e normal, ca d'aia e cat un apartament bun.

Ontopic: Da, as alege un i5, il doresc in teste ca sa fiu 100% sigur, dar mi se pare ce trebuie dpdv ampatament, interior, tehnologie.

  • Like 1
  • Love BMW 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

am condus si eu astazi noul ix1 si il mai am pana maine.

conparativ pana acum singura masina electrica ce am mai avut-o pe mana pana acuma a fost un vw id3. masina asta e total diferita trebuie sa recunosc. 

am facut vreo 50km cu ea, timp in care am pierdut vreo 80/90km range( dar am si calcat-o) 

mi se pare o masinuta interesanta care as cumpara-o cred( la un pret corect) dar 20k diferenta(parca) fata de un model pe benzina mi se pare prea mult

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Viper05 said:

mi se pare o masinuta interesanta care as cumpara-o cred( la un pret corect) dar 20k diferenta(parca) fata de un model pe benzina mi se pare prea mult

Asta e marea problema, care daca nu o rezolva producatorii repede, ne suparam si trecem la carbuni.

12 minutes ago, Viper05 said:

am condus si eu astazi noul ix1 si il mai am pana maine.

Si te pregatesti de culcare? Adica nu esti la Sinaia deja?

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Viper05 said:

am condus si eu astazi noul ix1 si il mai am pana maine.

conparativ pana acum singura masina electrica ce am mai avut-o pe mana pana acuma a fost un vw id3. masina asta e total diferita trebuie sa recunosc. 

am facut vreo 50km cu ea, timp in care am pierdut vreo 80/90km range( dar am si calcat-o) 

mi se pare o masinuta interesanta care as cumpara-o cred( la un pret corect) dar 20k diferenta(parca) fata de un model pe benzina mi se pare prea mult

Pe configurator apare cea mai ieftină varianta 25e 47k și electric 53k benzina e 49k, mă rog scumpe toate

Edited by alex230ro
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

😂 neh maine am treaba devreme dimineata oricum, am ceva mai multi km de facut ( vreo 100) asa ca o voi studia mai mult.

nu m-am inteles cu id8 deloc, plus ca la x1 ii si lipseste rotita,deci a fost total diferit de ce era eu obisnuit la id7.

niste chestii ce m-au surprins rau, inchiderea automata a usilor in mers m-a facut sa tresar efectiv, suna atat de tare .ca pe vremuri cand inchideai din telecomana Cielo 😂

scanul chiar in pozitia cea mai de jos ( pe inaltime) m-a facut sa ma simt ca stau ca si pe banca

nu mi se pare la fel de stabila ca si seria 3

5 minutes ago, alex230ro said:

Pe configurator apare cea mai ieftină varianta 25e 47k și electric 53k benzina e 49k, mă rog scumpe toate

asta e 30e

8 minutes ago, alex230ro said:

Pe configurator apare cea mai ieftină varianta 25e 47k și electric 53k benzina e 49k, mă rog scumpe toate

probabil , m-am uitat fugitiv, probabil diferenta mare e de la entry level la electric dar si ai vreo 170cp in plus la electric

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

deci , am fost sa-l incarc timp in care am mai descoperit niste chestii.

masina cica are 313cp, nu mi se pare sincer.oricum am impresia ca are mai multi cp in sport decat in eco ( dar poate ma insel) . 

am descoperit un boost pe volan ( i know 🤦‍♂️) care cica da 40 din aia 313 cai. boost asta functioneaza 10 secunde ( dar se poate reactiva ). mi se pare relativ fals marketing, adica aia 313cp pentru 10 secunde daca tot tragi de maneta, in rest masina are ~270cp ,( posibil doar in sport)

e mai mare decat seria 3, compar cu g21, dar se simte mai ieftina per total.

range cica are 275 mile, mie imi arata 173 la full 🤦‍♂️. de incarcat a incarcat cu 124kw/h pentru cateva secunde dupa care a scazut si s-a stabilizat la 75kw/h

as alege oricand un 330e

 

Link to comment
Share on other sites

Singura masina pur electrica, pe care am condus-o, a fost o Dacia Spring a unui subaltern. Experienta este similara cu mancatul primei banane in copilarie (era necoapta, verde, cine a gustat asa ceva stie ce spun; a trecut ceva timp pana sa ma convinga cineva sa mai gust).

Am condus, in oras, Ford Explorer hibrid, daca apasam pedala de acceleratie mai tare, trecea pe benzina, nu era masina mea, asa ca nu am stat sa vad optiunile.

Cand am decis sa luam seria 5 in loc de 4, ma uitam si la hibride. Pana la urma am renuntat, parca dupa 4 ani de utilizare nu-mi mai venea sa cumpar o hibrida (mai noua nu-mi permiteam). Asa ca am luat benzinara.

Eu sunt adeptul autonomiei mari, nu as avea probleme sa conduc o electrica, cu exceptia asta. Deocamdata, mi se pare un pic stresant sa faci o calatorie in acest mod. Eu nici nu prea sunt adeptul pauzelor la drum, fie scurte fie lungi. In general opririle sunt pentru altceva, inclusiv de mancat mananc la volan. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Viper05 said:

am condus si eu astazi noul ix1 si il mai am pana maine.

conparativ pana acum singura masina electrica ce am mai avut-o pe mana pana acuma a fost un vw id3. masina asta e total diferita trebuie sa recunosc. 

am facut vreo 50km cu ea, timp in care am pierdut vreo 80/90km range( dar am si calcat-o) 

mi se pare o masinuta interesanta care as cumpara-o cred( la un pret corect) dar 20k diferenta(parca) fata de un model pe benzina mi se pare prea mult

Pai cum frate, ti-au dat masina de test pentru 2 zile? Nu-i posibil! :D:D:D 

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Romulus said:

de ce arata mile? esti in US?

uk

5 minutes ago, Luciosu said:

Pai cum frate, ti-au dat masina de test pentru 2 zile? Nu-i posibil! :D:D:D 

 

a mea e in service, s-a stricat senzorul de la apa de parbriz, cica trebuie sa schimbe tot recipientu 🤷‍♂️

si mi-au dat asta intre timp

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

"Ati lua in considerare un BMW pur electric? "

Da, probabil in 3-5ani dupa ce termin casa si voi avea unde sa o incarc seara cand ajung acasa. Un alt aspect pt care mi-as cumpara atunci ar fi pt ca majoritatea drumurilor le fac in oras si cred ca intr-un astfel de regim se preteaza f bine o astfel de masina. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.