Jump to content

G30 530i black sapphire


pvsilviu

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

La multi ani tuturor!

Masina a fost gata pe 27.12, totul ok.

Vreau sa o pregatesc de o mica revizie (chiar daca cei de la Tiriac i-au facut deja - ulei, filtre, placute de frana si baterie) si am nevoie de cateva sfaturi. Masina are 117000 km.

 

1. Bujii, ultimul schimb la 65k km.

Originale BMW sau alt brand?

2. Ulei motor, nu am incredere in uleiul pus la revizia Tiriac.

Castrol, BMW sau cel pus in Germania la penultima revizie (nu mai stiu de care, este o eticheta cu el la motor)? 0w30 sau 5w30?

3. Filtre (ulei, aer, polen) originale bmw sau mann?

Filtru benzina??? Sincer, nu m-am uitat la cat se schimba

4. Ulei cutie, nu a fost schimbat niciodata. Cati litri intra?

5. Furtun retur vas expansiune (preventiv). Ar fi bine sa schimb si lichidul de racire?

6. Frane, Tiriac a pus placute ATE, scartaie si vibreaza la franare la peste 70, 80 km/h (sau mai sus, nu stiu exact). Discurile, vizual, par ok, nu stiu daca au fost schimbate, probabil da. 

Placute originale bmw sau altceva?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu la G30 am mers pe uleiul BMW,. filtre Mann. in 190.000 km nu a consumat gram de ulei. eu am pus 5w30 long life.

Daca nu iti agata cutia nu te baga acolo.

Daca vibreaza problema sunt discurile. Nu are de la ce sa vibreze decat de la discuri., Cu scartaiul e la noroc si eu am avut problema asta, am incercat mai multe tipuri de placute, cred ca Brembo ar fi cele mai bune. dar si sunt mai scumpe

Edited by TKD29
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Cand am luiat 325xi, am avut aceeasi problema cu trepidatiile, sarea ca o caprita de la 60km/h in sus. Prima data am schimbat placutele (erau uzate cam 30%) si situatia s-a imbunatatit. Dupa un timp, am schimbat discuri si placute, nu a fost perfect dar nu a mai trepidat. 

Aici sper sa fie placutele de frana naspa, sunt Textar, cam ce-i mai ieftin pe piata. As pune ceva foarte moale, chiar daca se vor face negre jantele.

 

Uleiul la cutie se schimba sau nu? Oricum, inteleg ca nu se schimba oriunde, la orice service.

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, pvsilviu said:

1. Bujii, ultimul schimb la 65k km.

Se foloseste in reprezentanta NGK, asa mi-au pue mie.

2. Ulei motor, nu am incredere in uleiul pus la revizia Tiriac.

5w30, doar BMW 🙂 

3. Filtre (ulei, aer, polen) originale bmw sau mann?

Nu se schimba...la a mea nu s-a schimbat niciodata.

4. Ulei cutie, nu a fost schimbat niciodata. Cati litri intra?

Nu acum, recomandabil la 150k ->

5. Furtun retur vas expansiune (preventiv). Ar fi bine sa schimb si lichidul de racire?

Da si da si da. E perfect sa le faci pe toate ca sa fii sigur ca e ok.

6. Frane, Tiriac a pus placute ATE, scartaie si vibreaza la franare la peste 70, 80 km/h (sau mai sus, nu stiu exact). Discurile, vizual, par ok, nu stiu daca au fost schimbate, probabil da. 

Placute originale bmw recomand!

Salutare si la multi ani!

Ti-am raspuns punctual, pe baza experientei cu aceeasi motorizare la a mea 😄 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, pvsilviu said:

 

1. Bujii, ultimul schimb la 65k km.

Originale BMW sau NGK

2. Ulei motor, nu am incredere in uleiul pus la revizia Tiriac.

Doar BMW si ca vascozitate, as merge pe 5W30. 0W30 mi se pare prea subtire pt conditiile de la noi

3. Filtre (ulei, aer, polen) Originale bmw sau mahle

Filtru benzina??? Nu cred ca se schimba acela

4. Ulei cutie, nu a fost schimbat niciodata. Uleiul de cutie nu umbla inca, de la 150k km te poti uita sa schimbi. La mine la 160k km inca era decent.

5. Furtun retur vas expansiune (preventiv). Ar fi bine sa schimb si lichidul de racire? Nu ar fi o idee rea deloc, iar eu sunt pro schimbat si lichidele masinii

6. Frane, Tiriac a pus placute ATE, scartaie si vibreaza la franare la peste 70, 80 km/h (sau mai sus, nu stiu exact). Discurile, vizual, par ok, nu stiu daca au fost schimbate, probabil da. 

Discuri si placute originale BMW (desi eu personal am avut probleme si cu trepidat la discuri si placute originale) ori Zimmermann

Salutare Silviu si la multi ani!

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Am facut cateva poze cu ea, insa, fiind prea mare, a iesit din cadru, :))).

Zilele urmatoare facem o sedinta foto cu ea (ele), vremea sa fie ok.

A primit si covorase originale bmw seria 5, intre timp, de la BavAuto.

In continuare are probleme cu radarul din fata, din pacate.

radar.jpeg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Și la mine trepida oribil de la 130-140 sau mai sus când frânam, credeam că se rupe mașina în două. Schimbat discuri și plăcuțe pe original, merge brici acum. Tipul de la service a zis că recomandă original pe el că au tot mai fost probleme cu celelalte.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Se pare ca suportul de nr era cauza: de cand l-am mutat mai sus, nu mai apare mesajul (mesaj care nu era permanent).

Schimbat ulei la motor + filtru, 5w30 BMW si filtru BMW. Nu am stiut cat sa pun, am mers pe varianta 5.25 litri, arata nivel maxim, la fel ca si inainte. Uleiul si filtrul fusesera schimbate la 115500 km (doar ca nu stiu ce ulei fusese pus), masina are acum 117000 km.

Urmeaza bujiile si furtunul de retur de la vasul de expansiune. Masina are un bilet la motor cu lichidul de racire schimbat in 06.2020, avea 66000 km. Nu stiu daca este nevoie sa-l mai schimb (parca nu m-as mai complica).

O durata de viata la bobine?

  • Facepalm 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.