Jump to content

G30 530i black sapphire


pvsilviu

Recommended Posts

Precizare: uleiul si filtrul le-am schimbat pentru ca nu stiam ce au facut la revizia de la 115500, revizie comandata de Tiriac. 

1 minute ago, goangaus said:

Care e treaba cu furtunul de retur, și asta trebuie schimbat preventiv?

Pai, se pare ca pica pe la 120k km, pur si simplu se reteaza langa vas, este si pe forum postat. A costat 165 lei, preventiv nu cred ca e mult (dupa ce am dat 7000 lei pe far si bara, astea sunt seminte, :)).

Recapitulare:

-ulei + filtru, rezolvat

-filtre aer si polen, le verific maine, probabil sun ok, nu le mai schimb

-ulei cutie, mai vedem

-bobine, nu

-antigel, probabil nu

-lichid de frana scadent in februarie, vedem atunci si cu trepidatiile la franare

-bujii, saptamana viitoare, originale bmw

-furtun retur, preventiv, saptamana viitoare

Un detailing zilele astea si poze.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/3/2024 at 2:06 PM, pvsilviu said:

Am facut cateva poze cu ea, insa, fiind prea mare, a iesit din cadru, :))).

Zilele urmatoare facem o sedinta foto cu ea (ele), vremea sa fie ok.

A primit si covorase originale bmw seria 5, intre timp, de la BavAuto.

In continuare are probleme cu radarul din fata, din pacate.

radar.jpeg

mesajul apare de la condens, pana se usca zona respectiva, primeam mesajul asta in fiecare dimineata cand era frig. Dupa cateva minute dispare si nu mai apare pana a doua zi dimineata

Link to comment
Share on other sites

Pana acum nu a mai fost nici o eroare legata de radar.

Cateva constatari/intrebari:

-dezaburire luneta, dureaza mult

-incalzire scaune, dureaza mult, dar, dupa ce se incalzeste la interior, nu mai ai nevoie de incalzire in scaune

-are cric o astfel de masina? eu nu am gasit.

Link to comment
Share on other sites

Nu are cric, la nicio masina nu cred ca se ma da asa ceva, daca ai Runflat din fanrica nu primesti nimic, daca nu ai RF atunci iti da un compressor .

pai nici eu nu am Primit eroara cu radarul la inceput, a aparut tarziu.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, TKD29 said:

Nu are cric, la nicio masina nu cred ca se ma da asa ceva, daca ai Runflat din fanrica nu primesti nimic, daca nu ai RF atunci iti da un compressor .

Si daca ai kit de pana ce faci?

Just now, minu94 said:

ia un kit de reparatie pana si un compresor.

Si cum faci cu kitul de pana? Ca eu am dar nu am idee.

Link to comment
Share on other sites

Ah, atunci ai cu spuma si compresor. Acea butelie cu spuma se conecteaza la compresor si baga spuma in interiorul cauciucului ca sa etanseze locul unde a fost perforat cauciucul. Dar atentie, daca folosesti asta, dupa cauciucul e cam bun de aruncat, ft rar reusesc sa curete de acea spuma cauciucurile la vulcanizare.

  • Facepalm 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, minu94 said:

Vezi ca la astea pe iarna am mers vreo 5km pe runflat cu vreo 40-50 km/h si nu am avut treaba. Au pus petic si ura si la gara, cauciucul e acum pe masina si merge super bine.

Daca sunt 5km, sun pe cineva sa vina.

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, TKD29 said:

Nu are cric, la nicio masina nu cred ca se ma da asa ceva, daca ai Runflat din fanrica nu primesti nimic, daca nu ai RF atunci iti da un compressor .

pai nici eu nu am Primit eroara cu radarul la inceput, a aparut tarziu.

Eu, la Ford Puma, am cric si roata, G30 a avut runflat din fabrica, acum are normale, toate 8.

Link to comment
Share on other sites

eu la F34 am toate cauciucurile normale, am kit de pana cu spuma si snur, daca e mai grav platforma si aia e, la fosta masina tot bmw aveam runflat si m-au nenorocit la spate, bonus cand am facut pana si am mers cu el asa vreo 12-15 km am aruncat cauciucul ... asa ca nu ii vad rostul prea mult .

  • De acord! 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, TKD29 said:

Nu are cric, la nicio masina nu cred ca se ma da asa ceva, daca ai Runflat din fanrica nu primesti nimic, daca nu ai RF atunci iti da un compressor .

pai nici eu nu am Primit eroara cu radarul la inceput, a aparut tarziu.

la A6 in standard ai doar compressor cu kit cu spuma cred, fara posibilitate de runflat

iti poti lua roata de rezerva subtire si nu pierzi din spatiul portbagajui. ma incanta teribil treaba asta.

nu am vrut sa imi iau rezerva, insa a insistat omul de la vanzari.

in primele 2 sapt am facut o pana. dupa alte 2 sapt alta pana.

la acel moment aveam 550.000km de soferie si doar 2 pene la activ cat sa raman cu roata pe janta. 

mai facusem,  cred, alte 2 pene, insa doar pierdere usoara de aer si necesita roata umflata la cateva zile.

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 1/9/2024 at 12:49 PM, DragosPena said:

asa ca nu ii vad rostul prea mult .

in primul rand siguranta, eu am facut pana de 2 ori de autostrada , odata urat de tot de efectiv mi-a luat o bucata din cauciuc. 

eram la vreo 10km de casa, si am ajuns in siguranta, o anvelopa normala sunt convins ca ar fi sarit de pe janta

Link to comment
Share on other sites

Asa aratau ale mele dupa 57.500km, schimbate chiar sapt asta.

Sainteleg ca acea colorare portocalie de pe zona initial alba indica uzura?

Ca daca da, prin comparatie cu ale lui Ciprian, ale mele mai tineau o eternitate

received_1484083579207991.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.