Jump to content

Mentenanta\prevenție plafon panoramic


goangaus

Recommended Posts

As vrea sa stiu daca se fac ceva operatiuni de mentenanță pentru plafonul panoramic.

Sunt un pic îngrijorat de multiplele cazuri în care plafonul panoramic a "explodat" in mers sau chiar în parcare. Se poate face ceva pentru a preveni acest lucru? Ma gândeam oricum sa pun folie de protecție solara pe geamuri și pe plafon dar unii spun ca tocmai din cauza foliei este posibil sa se acumuleze mai multa căldură în plafon și sa cedeze. Sunt insa destule cazuri in care s-a spart in mers si nu au folie aplicata. As pune pe exterior, bănuiesc ca retine și plafonul în caz ca cedează și nu pica în masina, dar nu stiu daca e recomandat. Din ce vad pe site-urile internaționale BMW se face ca ploua și dau vina pe lovituri externe deși majoritatea se jura ca plafonul a crăpat când erau singuri pe drum. Se pare ca nici asigurările nu decontează la ei... la noi banuiesc și sper ca intra pe Casco.

O a doua problema ar fi infundarea scurgerilor care ar duce la inundarea habitaclului, desi nu îmi dau seama pe umde intra apa inauntru. Am cautat ceva pe net dar am văzut ca se curata ceva scurgeri sub masina, pe elevator. Deci putem face noi ceva preventiv sau doar sa solicitam verificarea la revizie?

https://glassbytes.com/2018/01/bmw-hit-with-lawsuit-over-alleged-shattering-sunroofs/

Google search for BMW sunroof exploding

Edited by goangaus
Link to comment
Share on other sites

Pe X3 nu am trapa, sau plafon panoramic, dar am avut pe masina anterioara ( Passat B8 ) plafon panoramic cu trapa.

Recomandarea e ca cel putin odata pe an sa cureti trapa de mizerie pe interior, sa gresezi sinele, si totodata sa cureti scurgerile si furtunele de scurgere.

Cred ca sunt firme specializate pe asa ceva, iar preturile din cate stiu eu, sunt de pe la 500-800 lei o curatare, pana la 1200-1500lei daca necesita si reparatii, inlocuire furtune, chedere, etansari, etc... 

E costisitor cu trapa, dar pana nu-ti ploua ( ma rog picura, si umezesc stalpii pe unde se scurg furtunele ) nu-ti dai seama... 🙂

Link to comment
Share on other sites

Cauzele exploziilor sunt necunoscute, se întâmplă la toți producătorii și nu au legătură cu folia. Ca BMW dau vina pe ea si anulează garanția e treaba lor, dar nici ei nu pot justifica fenomenul, plus ca sunt cazuri destul de izolate.

Alegi plafon panoramic și renunți la o anumită antifonare pentru mai multă lumină, care este deranjantă fără folie: soarele iti bate in cap, umbrele pomilor sunt exact pe ochii tăi, caldura excesiva in habitaclu pe timp de vară, imposibilitatea de a vedea ceva pe infotaintment cand soarele este fix deasupra etc. Cu folie, scapi in mare parte de acestea și te bucuri de plafonul panoramic așa cum trebuie, fără a-l acoperi vreodată. BMW trebuia să pună ceva de genul ăsta din fabrică. 
În plus, dacă ai ghinionul să îți explodeze plafonul, folia va împiedica cioburile să vină peste tine. 

  • Crying 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, afterglow said:

În plus, dacă ai ghinionul să îți explodeze plafonul, folia va împiedica cioburile să vină peste tine. 

La asta ma gândesc și eu plus protectie UV, eu am o problema cu alunitele și trebuie mai multa protectie. Dar am vazut discuții pe bimmerpost ca și firmele de asigurări ar da vina pe folie, nu stiu cum e pe la noi, o sa întreb la Casco dacă au vreo conditie de genul asta.

Știți cumva dacă dotarea S420 Sun Protection Glazing implica și ceva protectie UV sau e doar geam colorat?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.