Jump to content

Parere despre pret E92 325i


omar456321

Recommended Posts

Salut. Vreau sa cer si eu o parere despre pretul unei mașini de care sunt interesat. Masina este un E92 325i din 2007, 164.000 de km verificati, raport destul de curat, optionata, cu jante de 19 originale, revopsita integral, pachet m exterior si interior. Am mers sa o vad si din ce am vazut merge bine, urmeaza sa o si inspectez la un service.

Dar incep sa am dubii cu pretul. Omul vrea €9800 si a zis ca negociaza spre €9000

 

Link to comment
Share on other sites

Ce nu imi place mie la ea. Faruri modificate. La unul nu merge Angel Eye-ul. Fiind pe led/ custom tre sa gasesti ce a pus el.

Volanul pare

ca e de pe seria 1 daca nu ma insel 

Nuca de la schimbator nu e a ei

Pielea arata cam uzata. 

A mea are peste 200k si pielea arata mult mai ok.

Nu stiu daca e un indicator ca ar avea mai multi km masina decat declara dar fii pe faza. Personal nu cred ca are cat zice.

Pe mobile.de 325i-ul asta cu pachet M la sub 200k mk trecea de 12mii euro anul trecut.

Sa ai in vedere ce pica pe motorul asta dupa ce trece de 200k. Are reputatie ca e rezistent si fiabil dar pana si astea in 6 cil au limitele lor.

Daca te decizi sa il iei, sa ai ceva pus de-o parte pt reparatii.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Daca nu ai facut-o deja, iti recomand sa descarci, de pe site-ul RAR, istoricul vehiculului.

Intrucat pana prin 2016 era obligatorie certificarea autenticitatii la vanzarea masinii, din istoricul RAR (daca il interpretez corect) rezulta ca masina a schimbat proprietarul la doua luni dupa ce a fost adusa in tara in 2008, apoi de trei ori (!) in anul 2013, si din nou in 2014 si 2015. Iar cartea de identitate a fost inlocuita in 2017. Pe scurt, pare genul de masina care a fost frecvent plimbata din mana in mana, la intervale scurte de timp. Ceea ce ar putea indica potentiale probleme tehnice ascunse, sau o intretinere sumara. De asemenea, intrucat istoricul odometrului incepe abia in 2014, nu poate fi complet exclus riscul de a fi avut kilometrajul cosmetizat, la un moment dat.

Poate ar fi bine sa nu te grabesti si sa mai studiezi putin oferta din piata auto. Acest E92 are deja 17 ani vechime, are un istoric destul de tumultos, starea estetica nu impresioneaza pe nimeni, iar motorul N52 de 2.5l este renumit pentru faptul ca ii place sa consume mult ulei. Avand in vedere si pretul, mie unuia nu mi se pare un deal interesant.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Subscriu la ce a zis colegul mai sus, si mie imi ridica semne de intrebare ca a schimbat proprietarul asa des insa e posibil si sa fi fost luata de "pustani" pt o perioada scurta care nu o puteau intretine corespunzator. E destul de incerta masina. 

Legat de pret, avand in vedere preturile de acum, mi se pare fair sincer. Daca te decizi sa o iei, sper ca stii ca mai ai nevoie de cateva mii de euro pe langa strict pt cheltuieli. E o masina cu o vechime destul de mare care sigur va cere ceva bani. Oricum, in mare, orice ai gasi E92 va trebui sa cheltuiesti ceva ca sa fie intr-o stare tehnica corecta, nu cred ca exista vreuna chiar pusa la punct complet.

Link to comment
Share on other sites

Eu as cauta un 330i manual, luand in considerare si ce a spus colegul mai sus. N52-ul de pe 330i nu are problema consumului de ulei pe care il are 325i-ul.

Masina nu e rea pentru ca e manuala si bifeaza optiunile importante, daca ar fi avut istoric complet, fara accident si doar revopsiri locale, era discutabil.

Dar inteleg ca nu e cazul.

Pana nu demult, erau 330i in jur de 12k in Germania, cu istoric si revopsiri minime (decente, de la proprietar). Dar eu ma uitasem la sedan, nu stiu coupe-ul cat de usor il gasesti N52. E92 si N52 s-au suprapus foarte putin, cred ca doar un an.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pe parte de kilometraj pare ok, luand in calcul si proprietarii diferiti etc, n-as zice ca ar fi ceva ce imi sare in ochi.

Legat de accidente, again ceva ok. Dauna aceea intre 3-5k euro poate speria, dar se ajunge la acea suma ft ft usor. Ar fi fain daca ai reusi cumva sa afli. Avand in vedere pretul si anul (2012), eu tind sa cred ca a fost reparata la BMW deci poti verifica. 

Colegii, care era site-ul de verificare VIN care prelua si informatiile din BMW de service? https://ro.vin-info.eu/ ? 

Link to comment
Share on other sites

Vorbind la modul general despre model, km, dotari, e prea ieftina. Sau, ma rog, pretul pare prea bun 🙂

Pentru a vedea istoricul BMW, eu am folosit in trecut acest site: https://checkvin.eu

Iar legat de ce apare in istoricul rarom, si mie mi se pare foarte ciudat si probabil nici macar nu m-as duce sa vad masina.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.