Jump to content

Becuri xenon in faruri normale


Recommended Posts

  • Replies 136
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Andrei, calmeaza-te mah! Eu nu-mi pun xenon ca da bine. Eu imi pun pentru ca am nevoie. Nu-mi este suficienta lumina care o am acum. Vreau o lumina mai puternica. Sunt sigur ca le pot regla astfel incat sa nu deranjez (si chiar am sa fac eforturi in acest sens). Daca tu te-ai intalnit cu 2-3 matizuri noaptea pe sosea (matizul nu te orbeste doar daca-i pui bec ars), nu inseamna ca toti cei care-si pun xenon (fara lupa) deranjeaza :)

 

Am mai intalnit si eu pe drum faruri care mi-au rupt ochii. Dar am fost atent la drum si mi-am spus "lasa-l mah, ca poate are suv, si e mai inalt, sau eu stiu ce defectiune o avea la faruri si inca n-a reglat-o". As fi putut foarte usor sa dau si eu faza lunga ca sa vad mai bine si sa-i "multumesc"..

 

LE: Piata a fost de curand invadata de kituri false precum SiemensHID. Acesta este un brand fals neafiliat in nici un fel cu concernul Siemens. Cand veti gasi mentiunea ca in componenta produsului se gasesc "componente" Philips, Osram sau Bosch puteti fi sigur ca este vorba de un produs noname de proasta calitate. Costurile unor subansamble produse de aceste firme sunt foarte mari, iar politica lor de productie si marketing interzice strict comercializarea de subansamble si produse finite catre orice fabrica sau distribuitor retail. Deasemenea mai sunt pe piata instalatii "made in Japan" insa acestea nu sunt realizate in Japonia, "made in Japan" fiind chiar numele marcii, scopul fiind in mod evident acela de a insela cumparatorii.

Edited by chriss
Link to comment
Share on other sites

eu am avut xenon OEM si lumina extrem de prost, se pare ca era arsa oglinda de la lupa, noaptea nu vedeam nimic, [...]

oricum prefer farurile cu xenon aftermarket fata de cele OEM, am vazut si unele cu oglinda buna din lupa si sincer sunt mai slabe fata de cele aftermarket

ce-mi placeau la cele cu lupa era cum se vedeau din exterior

Edited by BoBo
reclama asupra serviciilor unui user
Link to comment
Share on other sites

Nu inteleg... faptu ca am spus ca nu totdeauna ce-i mai ieftin e mai bun, e considerata reclama ? trebuie avuta atentie ca nu toate firmele dau "garantie", si ce e ieftin e ieftin ca sunt mai slabe.

 

Oricum un xenon chiar si in far normal ofera vizibilitate sporita, fata de orice halogen, ce se poate face... e sa regleze fiecare farurile in functie de ce flashuri primesc din fata.. si sa obtina un compromis, intre vizibilitate foarte buna, si deranjul spre sensul opus.

Link to comment
Share on other sites

scuze, am gresit eu...sunt H7 la e46. sorry :)

 

cred ca reglajul farurilor e problema. daca sunt reglate bine sunt foarte ok. asa de ce nu se ia lumea si de cei care isi pun becuri de 100w in loc de 55w de exemplu? si alea sunt "altceva" decat ce vine din fabrica si te orbesc.

 

eu sincer vad in faruri bune un avantaj in ceea ce priveste siguranta... a mea si a celorlalti participanti la trafic. vad mai bine soseaua, evit mai usor obstacolele...logic.

 

si inca ceva...ce scrie in regulament ca trebuie sa faci cand o masina din sens opus circula cu faza lunga sau te orbeste cu farurile? sa dai flashuri ca nebunu? sa aprinzi toate becurile din dotare (eventual si avariile ca lumineaza si ele putin) ca sa-l acoperi pe ala? sau sa incetinesti pana la evitarea oricarui pericol si chiar sa opresti pe dreapta? cati dintre noi respecta aceste reguli de siguranta rutiera? :)

 

fiecare face ce vrea...e o tara libera. cand o sa se dea legi stricte in privinta asta, o sa imi cumpar far cu lupa.

Link to comment
Share on other sites

n-as pune xenon pe far cu oglinda normala, numai pe lupa. Prefer un halogen de calitate, credca totusi se vad mai bine decat xenon.

Asta din ce am vazut eu la unele masini, de ex. la Bora am pus H4 xenon pe far cu oglinda normala ,pe scurta mai vedeai ceva dar pe lunga total aiurea.

In schimb am pus la cineva xenon de 8k pe un Calibra cu faruri cu lupe, extraordinar se vedeau.

Link to comment
Share on other sites

Am pus Xenon H1 pe Vito, si se vede excelent, merge pe ceata foarte densa cu faza mica, foarte bine, la fel ca si BMW-u cu lupe, initial bateau farurile foarte sus, cu halogenele nu era foarte deranjant desi mai aveam parte de niste flashuri, dar la xenon era foarte evident ca bat spre cer... am coborat farurile, initial le-am coborat ca bateau la 20 de m , apoi le-am mai ridicat putin , si acum totul e ok, diferenta e imensa, in zonele foarte slab luminate... poti merge omeneste pe drum si in conditii de ceata, cu bmw-u cu lupe am mers pe ninsoare foarte foarte abundenta cu faza mica... si n-aveam treaba unde altii dadeau faza mare, incercam si eu sa vad care-i avantaju, si cu faza mare J7 fata de faza mica D2S vedeam mai rau..
Link to comment
Share on other sites

si inca ceva...ce scrie in regulament ca trebuie sa faci cand o masina din sens opus circula cu faza lunga sau te orbeste cu farurile? sa dai flashuri ca nebunu? sa aprinzi toate becurile din dotare (eventual si avariile ca lumineaza si ele putin) ca sa-l acoperi pe ala? sau sa incetinesti pana la evitarea oricarui pericol si chiar sa opresti pe dreapta? cati dintre noi respecta aceste reguli de siguranta rutiera? :)

 

Bine punctat.

 

Acum am vazut ca sunt si de 35W dar si de 50-55W. Astea-s mai puternice? Eu am crezut ca trebuie sa ma orientez doar dupa temperatura luminii, si ma gandeam la un 6000K.

Link to comment
Share on other sites

si inca ceva...ce scrie in regulament ca trebuie sa faci cand o masina din sens opus circula cu faza lunga sau te orbeste cu farurile? sa dai flashuri ca nebunu? sa aprinzi toate becurile din dotare (eventual si avariile ca lumineaza si ele putin) ca sa-l acoperi pe ala? sau sa incetinesti pana la evitarea oricarui pericol si chiar sa opresti pe dreapta? cati dintre noi respecta aceste reguli de siguranta rutiera? :)

 

fiecare face ce vrea...e o tara libera. cand o sa se dea legi stricte in privinta asta, o sa imi cumpar far cu lupa.

 

Libertatea ta se opreºte când Începe libertatea altuia.

Link to comment
Share on other sites

eu am xenon aftermarket in faruri fara lupa.... culoare 6000k... de 35 W.... sunt reglate bine.. nu mi-a dat nimeni blitzuri ca ar fi prea tari...

eu le-am pus sa vad mai bine ... diferenta e enorma. daca vroiam sa ma dau mare imi luam lupe OEM.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Azi noapte am bantuit umpic pe valea muresului, am ramas uimit cate masini si camioane erau cu xenon in faruri normale. Cel mai nasol e pe masinile mai inalte gen Sharan sau Sprinter. Practic nu mai vezi nimic cand vine unu din asta. Eu dau faza lunga direct, macar sa vad pe unde merg. Trebuie sa faca ceva in privinta astora, e foarte deranjant, risti sa iei o caruta sau un biciclist de nu-i adevarat.

Ar trebui si soferii posesori de xenon pe faruri normale sa se gandeasca umpic la ceilalti participanti la drum. Adica nu stiu cum sa zic, daca vezi ca te semnalizeaza noaptea ceilalti soferi ar trebui sa te gandesti ca ceva nu-i in regula cu farurile tale.

Link to comment
Share on other sites

da, dar vezi ca unii se bucura ca vad mult mai bine

 

 

"hohoho, ce l-am bronzat p-asta din fata!!! degeaba mah, ca am faruri nu gluma!" dooooh

 

 

intelesesem de la cineva ca exista chiar masini dotate de fabrica cu xenon si fara lupa?...e adevarat oare?

Edited by Rhaziel
Link to comment
Share on other sites

Probabil ca da. Uite, am montat mai demult la cineva pe o Scania destul de noua o instalatie de xenon de 100W la 24V. Seara cand am terminat am facut niste probe, practic faceau ziua nu alta, extraordinar ce putere aveau. Si era pe far fara lupa si disipa mult lumina. Parca te uitai la aparatul de sudura nu alta.

Insa nu sa bucurat prea mult de ele, pe autobahn l-au oprit BAG-ul intr-o parcare, amenda de 250e si camionul imobilizat pana cand rezolva problema luminilor. A avut ca i-am facut in asa fel instalatia incat in caz de ceva sa poata monta rapid vechile becuri. Si culmea, l-au oprit pt. ca un alt participant la trafic a sunat ca este deranjat de lumina farurilor.

Cand a venit in tara mi-a dat mie instalatiile gratis, nu ii mai trebuie in veci asa ceva.

 

Rhaziel, exista multe masini care au xenon fara lupa dar oglinda e altfel conceputa si bineinteles au sistem leveling si instalatie spalare. De ex. Mercedes E, Reno Laguna, Honda Civic si probabil si altele.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.