Jump to content

Inspectia tehnica periodica


verssatu

Recommended Posts

  • Replies 189
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

inca o problema, daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns

 

 

Am cumparat masina de fratele meu. azi am vrut sa fac itp si am constat ca nu am cartea masinii.

El nu tine minte pe unde a pus-o si nu o gaseste. cum as putea face itp sau ce ar trebui sa fac ca sa scot o alta carte si cam cat dureaza.

 

 

Multumesc anticipat

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Am fost sa-mi fac itp-ul si m-au respins, in mare pentru niste lucruri marunte.

Mi-au dat sa rezolv problemele in 30 de zile, dar am aflat la scurt timp ca o sa fiu plecat in delegatii in perioada urmatoare, si n-o sa pot sa ajung la service in timpul orelor lor de program.

As vrea sa merg la alt service, care are program si sambata sa fac inspectia de la capat fie inainte, fie dupa ce expira cele 30 de zile. Stie careva, e vreo problema?

Link to comment
Share on other sites

Pe de-o parte ma bucur ca am dat de un nene artagos, pentru ca nici cand am cumparat-o n-am verificat-o in halula asta.

 

Sa fiu ontopic: a zguduit-o si zgaltait-o jumatate de ora pe rampa si a verificat fiecare surubel si incheietura, mi-a cerut autorizatia de folii, dar nu m-a intrebat de triunghi, trusa sau extinctor; a verificat fiecare janta si cauciuc (si pe interior si pe exterior pt zgarieturi, dimensiune si mai stiu eu ce..), a verificat martorii din bord, nu doar cel de ABS, si pt noxe nici nu s-a atins de acceleratie, ci a folosit o sonda pe care a bagat-o pe la joja, la relanti...nici n-a durat 1 minut. A verificat cu minutiozitate conductele de tur si retur pt alimentare de la un capat la celalalt. A verificat franele, inclusiv frana de mana. Farurile - orice combinatie posibila: pozitii, proiectoare, faza scurta, flash, faza lunga, avarii, semnal stanga, stop, etc. Probabil s-a uitat si la luminile de la numarul din spate, dar n-am fost atent.

Link to comment
Share on other sites

Pe de-o parte ma bucur ca am dat de un nene artagos, pentru ca nici cand am cumparat-o n-am verificat-o in halula asta.

 

Sa fiu ontopic: a zguduit-o si zgaltait-o jumatate de ora pe rampa si a verificat fiecare surubel si incheietura, mi-a cerut autorizatia de folii, dar nu m-a intrebat de triunghi, trusa sau extinctor; a verificat fiecare janta si cauciuc (si pe interior si pe exterior pt zgarieturi, dimensiune si mai stiu eu ce..), a verificat martorii din bord, nu doar cel de ABS, si pt noxe nici nu s-a atins de acceleratie, ci a folosit o sonda pe care a bagat-o pe la joja, la relanti...nici n-a durat 1 minut. A verificat cu minutiozitate conductele de tur si retur pt alimentare de la un capat la celalalt. A verificat franele, inclusiv frana de mana. Farurile - orice combinatie posibila: pozitii, proiectoare, faza scurta, flash, faza lunga, avarii, semnal stanga, stop, etc. Probabil s-a uitat si la luminile de la numarul din spate, dar n-am fost atent.

Pai asta inseamna ITP.....Sa nu dai talonul politistului daca te opreste cu masina si a expirat ITP-ul. Iti va retine talonul si amenda e mare ( 700-1000 lei) , plus ca va trebui sa mergi la o reprezentanta RAR pentru ITP. Pentru ce anume te-a respins ??

Edited by user008
Link to comment
Share on other sites

Pai asta inseamna ITP.....Sa nu dai talonul politistului daca te opreste cu masina si a expirat ITP-ul. Iti va retine talonul si amenda e mare ( 700-1000 lei) , plus ca va trebui sa mergi la o reprezentanta RAR pentru ITP.

 

E mult mai mica, in sept 2008 era 250 ron in 48 de ore. Si da, ITP ul trebuie facut la RAR daca iti ia talonul pentru asta.

Edited by Piovra
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
HM :twoup: aia cu 1300 din 1970 toamna care nu au oglinzi oare cum iau ? Ca sunt si din astia care circula si au ITPul, am avut in familie un caz, pe bunicu'. Dacia respectiva era viata lui o avea de noua si deabia deabia a dat-o in decembrie(sau ianuarie ?) la rabla.
Link to comment
Share on other sites

Dan_316i:

 

 

ITP-ul urmareste standardele marcii / tip /an de fabricatie. Ai sa ramai surprins, dar la inceputuri, Daciile nu aveau decat oglinda interioara. Ulterior s-a introdus obligativitatea oglinzii retrovizoare de pe partea stanga si apoi de pe partea dreapta.

 

Uite si o poza cu prima Dacia 1100:

post-6567-1273561452_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

am fost si eu sapt trecuta cu masina unei amice (audi) sa ii fac ITP la o statie micuta , si nu ia`u iesit noxele si a venit omu cu o cutiuta mica a conectato la aparatu ala si avea un buton din care "accelera" masina si la tampenia aia de se baga pe teava de esapament a pus o simpla tabla si a facut omu noxele dupa cum a vrut el totu pt 20 ron spaga :twoup:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

salut. e vreun service cu ITP prin Militari / Iuliu Maniu? am incercat la Mazda dar ziceau ca nu are folii etc, si apoi am fost la Meridian si aia ziceau ca nu au cum sa vada seria motorului si ca nu au cum sa imi faca ITP...

stie careva un service cu ITP care sa faca ITP si la bmw prin zona militari? merci

Link to comment
Share on other sites

salut. e vreun service cu ITP prin Militari / Iuliu Maniu? am incercat la Mazda dar ziceau ca nu are folii etc, si apoi am fost la Meridian si aia ziceau ca nu au cum sa vada seria motorului si ca nu au cum sa imi faca ITP...

stie careva un service cu ITP care sa faca ITP si la bmw prin zona militari? merci

 

daca vrei in zona rahova sebastian pot sa te trimit la cineva .Scrie-mi pe pm daca doresti nr , ca nu stau sa urmaresc topic

Link to comment
Share on other sites

Ai fost la Ilie la merdian si ti-a zis ca nu se poate la BMW?

 

Mi0e greu sa cred.

 

Nu stiu cum il chema, nici Meridian nu stiu sigur daca era :twoup:, oricum servis-ul era imediat dreapta cum intrii pe valea cascadelor, din Iuliu Maniu...

 

cred ca o sa ma duc la Augsburg pana la urma, o sa dau un tel sa vad daca e ok.

Edited by Mika D
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Te resping la ITP daca ai cauciucuri de iarna? Mai am inca o masina care nu prea am mai miscat-o si a ramas cu rotile de iarna si nu prea am chef sa ma duc sa le dau bani si sa ma respinga fix din cauza cauciucurilor.

 

Si daca tot veni vrb de Militari, a gasit careva un ITP ok prin zona asta?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.