Jump to content

318is vs 320i E36


Bebe

Recommended Posts

Iarasi am auzit de vesnica problema la m52....nikasil

Oameni buni, care motoare au avut probleme in anii aia, NU MAI EXISTA, fiindca s-au schimbat complet de catre bmw, si motoarele care nu au avut probleme, merg si acum fara jena, la 200-400 de mii de km, fara interventii in motor.

e vorba de o masina noua?

sa nu iau motorul m52 ca se duce naibii ca e de nikasil?

problemele astea au deja 10-13 ani, de atunci pana acum nici nu mai existau pe masini daca erau motoare proaste.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 377
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Buna. Am o rugaminte la cei care stiu cate ceva despre cele 2 modele. E deosebit prin ceva 318is? Stiu ca e in 4 cilindri si 320 in 6, dar alte diferente? Cei care au avut, s-au au condus, cele 2 modele potr sa spuna ceva? Multumesc.

 

eu ti-as recomanda un 320i sau un 330xi,an de fabricatie din 2000 pana in 2004 sau 2005!<_<

Link to comment
Share on other sites

din cate stiu eu IS inseamna injection sport

cu ce drac sa fie supraalimentat are vreu charger as vrea eu:D <_<

 

Injection Sport????????.......ma faci sa rad......unde ai auzit asa ceva????

Cine ti-a zis sigur viseaza numai masini sort....ceea ce e bine intr-un fel......

Daca nu are vreun charger atunci ce are?........te-ai intrebat?.....sau cumva aia 140CP or fii din soft nu?....

:bashwall:)............

 

din cate stiu eu IS inseamna injection sport

cu ce drac sa fie supraalimentat are vreu charger as vrea eu:D :)

 

 

Ma faci sa zambesc unde ai auzit tu asta cu injection sport?.....cine ti-a zis sigur viseaz numai masini sport

Mai bine citeste pe paginile anterioare si vezi de unde are 318is 140cp.......nu ti se pare cam mult?

Sau crezi ca e din soft?.......sau crezi ca are chipuri?.........te inseli......."s" vine de la supraalimentat.

........:unsure:)...

Link to comment
Share on other sites

318is 1.9 L (1895 cc, 116 cu in) 4cyl DOHC 16V Petrol 140 PS (138 hp/103 kW) @6000 rpm 180 N·m (133 lb·ft) @4300 rpm M44B19 10.2 213 km/h (132 mph) 1996–1999

320i 2 L (1991 cc, 121 cu in) 6cyl DOHC 24V Petrol 150 PS (148 hp/110 kW) @5900 rpm 190 N·m (140 lb·ft) @4700 rpm M52B20 9.9 214 km/h (133 mph) 1993–1999

 

Eu zic ca e mai rentabil is-ul

Link to comment
Share on other sites

deci eu asa am inteles ca inseamna IS dar nicidecum nu cred ca inseamna supraalimentat de ce tin sa sustin aceasta chestie supra alimentate sunt motoarele charged americane sau ma rog alta natie iar cei 26 de cai in plus fata de un 18.i normal ii castiga din evacuare shi poate ceva din soft

ca sa fie supra alimentat ar trebuie sa aiba cel putin injectoare cu debit marit sa zicem ca ar avea o supra alimentare de combustibil in rest ,da se poate sa fie si din soft

cum se pot modifica softurile la alte mashini pt a creste puterea motorului de ce nu ar avea is-ul deja softul modificat

asta sustin eu

dar promit ca ma voi documenta sa iti voi spune cu certitudine ce insemna is

dar sunt mai mult ca sigur ca nu inseamna supra alimentat

ar fi fost IC injection charged

Edited by baubau
Link to comment
Share on other sites

diferenta dintre 318i si 318is pe langa axul cu came, injectoarele si pistoanele mai sunt si cele 16v fata de cele 8 ale 318i. si "s" nu vine de la supra alimentat, de la ce vine exact nu stiu dar 100% nu vine de la asta pt ca nu are asa ceva, pe el se poate pune un turbo fara prea mari modificari pt ca are pistoane forjate, alt ax cu came si alte injectoare.
Link to comment
Share on other sites

deci asa cum am spus m-am documentat

pe la niste prieteni care se cam stiu cu bmw

adica dani ala cu B65 LAF

deci de unde are calutii in plus

admisia este diferita fata de celelalte mashini

aveacuarea este serbing din fabrica ceea ce automat cere un altfel de osft fata de 318i

are doua axe cu came

are 16 valve

are bobina pe fiecare pt fiecare piston

deci uite aici cei 140 de cai sper ca acum te-am lamurit ca nu este un motorr supra alimentat

ia in legatura cu S-ul se pare ca de la SPORT vine dar nu stie nimeni sigur ca nu am reusit sa gasim ceva cert

eu voiam doar sa arat de unde vin calutii si sa te lamuresc ca nu este un motor supraalimntat

Link to comment
Share on other sites

In fine nu prea onteaza de la ce vine s......poate de la sport poate de la supraalimentat....eu asa stiam....oricum ar fii interesant de aflat ce inseamna ca nu prea cred sa vina dela sport deoarece exista is si in 4 usi ceea ce nu prea cred ca este sport. oricum daca aflati ziceti-mi si mie sa nu mor prost....thank's
Link to comment
Share on other sites

eu zic ca s-ul de la is are aceiasi explicatie ca cel de la tds, nu cred ca e ceva legat de valve

 

318i 8 valve - 318 is 16 valve

325td 12 valve - 325tds 12 valve

 

stiti careva explicatia pt disel ?

Edited by Dan_316i
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.