Jump to content

318is vs 320i E36


Bebe

Recommended Posts

cat subiectivism pe topicul asta...incredibil...

eu as merge pe is...am avut 320 e36...mi se pare un compromis intre consum si putine performante...nu i prea vad rostul....in schimb am mers cu un is si am ramas foarte placut impresionat...

la 320 am avut un consum de 14-15-schimbat la 2500-3000rpm...cam mare...vezi ca aia cu consum de 14 in bucuresti mint...sub 14 in lejera timisoara nu am scos(aviz bucuresti).

extrase?extrasele vin pe motoarele mari nu pe un amarat de 2L.

6 cilindrii?ptr ce?consum mare?taxe?...ptr asa o mica dif nu merita...overall nu am ramas impresionat de 320 punct

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 377
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Am gasit eu ceva pt de toate

 

* Cd - Diesel coupe

* Ci - Fuel Injected coupe

* Csi - Fuel injected sports coupe

* CSL - Coupe Sport Lightweight

* d - Diesel Vehicle

* e - ETA model: Fuel efficient cars with lower-revving engines. This meant more torque due to shorter stroke[citation needed].

* es - ETA: Sports ETA model with sports package

* g - Biogas

* i - Fuel injected

* iA - Individual Edition

* ic - Fuel injected cabriolet and convertible models

* is - Fuel injected sports: Sports package with better suspension, sway bars, etc. On E36 BMWs it meant the car was a two door, not that it had a sport package as is commonly believed

* iT - Fuel injected touring. BMW's station wagon

* iX - Fuel injected all-wheel drive

* xi - All-wheel drive sedan/coupe (post 2001)

* L - Luxury (pre-E32), Long wheelbase (post-E32)

* M - Motorsport

* t - Hatchback or turbo charged engine

* Ti - Fuel injected touring compact

* Tii - Fuel injected touring international

Link to comment
Share on other sites

cat subiectivism pe topicul asta...incredibil...

eu as merge pe is...am avut 320 e36...mi se pare un compromis intre consum si putine performante...nu i prea vad rostul....in schimb am mers cu un is si am ramas foarte placut impresionat...

la 320 am avut un consum de 14-15-schimbat la 2500-3000rpm...cam mare...vezi ca aia cu consum de 14 in bucuresti mint...sub 14 in lejera timisoara nu am scos(aviz bucuresti).

extrase?extrasele vin pe motoarele mari nu pe un amarat de 2L.

6 cilindrii?ptr ce?consum mare?taxe?...ptr asa o mica dif nu merita...overall nu am ramas impresionat de 320 punct

 

Ai ramas placut impreionat de ce?Intre is si 320 nu sunt diferente foarte mari deci ar fi trebuit sa fii la fel impresionat si de 320. Un 320 are putine performante in comparatie cu ce? Un 2.5, un 2.8, un ///M? Atunci si un e46 330i are putine performante,pentru ca exista M3-ul, si vad ca ii dati inainte cu taxele, ce taxe mai mari platesti la un 320 decat la un is? Intre 1800 si 1999 cm3 sunt aceleasi taxe,motorul este de 1991cm3. Eu am platit impozitul cu un leu mai mult decat la e46 316i. Si consumul fata de un is este cu un litru mai mult.

Link to comment
Share on other sites

Am gasit eu ceva pt de toate

 

* Cd - Diesel coupe

* Ci - Fuel Injected coupe

* Csi - Fuel injected sports coupe

* CSL - Coupe Sport Lightweight

* d - Diesel Vehicle

* e - ETA model: Fuel efficient cars with lower-revving engines. This meant more torque due to shorter stroke[citation needed].

* es - ETA: Sports ETA model with sports package

* g - Biogas

* i - Fuel injected

* iA - Individual Edition

* ic - Fuel injected cabriolet and convertible models

* is - Fuel injected sports: Sports package with better suspension, sway bars, etc. On E36 BMWs it meant the car was a two door, not that it had a sport package as is commonly believed

* iT - Fuel injected touring. BMW's station wagon

* iX - Fuel injected all-wheel drive

* xi - All-wheel drive sedan/coupe (post 2001)

* L - Luxury (pre-E32), Long wheelbase (post-E32)

* M - Motorsport

* t - Hatchback or turbo charged engine

* Ti - Fuel injected touring compact

* Tii - Fuel injected touring international

iA eu stiam ca e injection automatik...... nu cred ca A ala vine de la Individual

Link to comment
Share on other sites

sa revenim totusi la subiect...

 

eu am 320 si am mers si cu 318is

dupa ce m-am dat jos din ala.... vreau sa zic ca am ramas cu gust amar, tragea mult mai bine decat al meu

adica imi placea mai mult decat 2.0

acum exista si posibilitatea ca acel 1.8is sa fii fost cipuit, dar nu bag mana in foc

ideea e ca daca toate 18is trag la fel ca ala care l-am condus eu sunt 2 posibilitati

1. 1.8is e mai bun si mai reusit decat 2.0

2. 2.0 al meu are ceva probleme si acel 1.8is era in mintile lui

ca diferente de consum nu ma pot pronunta, am neglijat acest aspect

Si eu sunt de aceasi parere 318is trage mai bine dect 320

Link to comment
Share on other sites

cat subiectivism pe topicul asta...incredibil...

eu as merge pe is...am avut 320 e36...mi se pare un compromis intre consum si putine performante...nu i prea vad rostul....in schimb am mers cu un is si am ramas foarte placut impresionat...

la 320 am avut un consum de 14-15-schimbat la 2500-3000rpm...cam mare...vezi ca aia cu consum de 14 in bucuresti mint...sub 14 in lejera timisoara nu am scos(aviz bucuresti).

extrase?extrasele vin pe motoarele mari nu pe un amarat de 2L.

6 cilindrii?ptr ce?consum mare?taxe?...ptr asa o mica dif nu merita...overall nu am ramas impresionat de 320 punct

 

Ai ramas placut impreionat de ce?Intre is si 320 nu sunt diferente foarte mari deci ar fi trebuit sa fii la fel impresionat si de 320. Un 320 are putine performante in comparatie cu ce? Un 2.5, un 2.8, un ///M? Atunci si un e46 330i are putine performante,pentru ca exista M3-ul, si vad ca ii dati inainte cu taxele, ce taxe mai mari platesti la un 320 decat la un is? Intre 1800 si 1999 cm3 sunt aceleasi taxe,motorul este de 1991cm3. Eu am platit impozitul cu un leu mai mult decat la e46 316i. Si consumul fata de un is este cu un litru mai mult.

 

 

Aici te inseli nu sunt aceleasi taxa......318is are motor 1795cm si se incadreaza intre 1.6-1.8....pe cand 320.....intre 1.8-2.0

Verifica si vezi cat costa impozitul, asigurarea,etc.....e un pic de diferenta....nu mai zic de taxa de inmatriculare.....

 

salut

na sper ca te-am lamurit ca S-UL vine de la spor <_< t

 

Da se pare ca ai avut dreptate.....nu sunt convins dar sa zicem....

 

cat subiectivism pe topicul asta...incredibil...

eu as merge pe is...am avut 320 e36...mi se pare un compromis intre consum si putine performante...nu i prea vad rostul....in schimb am mers cu un is si am ramas foarte placut impresionat...

la 320 am avut un consum de 14-15-schimbat la 2500-3000rpm...cam mare...vezi ca aia cu consum de 14 in bucuresti mint...sub 14 in lejera timisoara nu am scos(aviz bucuresti).

extrase?extrasele vin pe motoarele mari nu pe un amarat de 2L.

6 cilindrii?ptr ce?consum mare?taxe?...ptr asa o mica dif nu merita...overall nu am ramas impresionat de 320 punct

 

Ai ramas placut impreionat de ce?Intre is si 320 nu sunt diferente foarte mari deci ar fi trebuit sa fii la fel impresionat si de 320. Un 320 are putine performante in comparatie cu ce? Un 2.5, un 2.8, un ///M? Atunci si un e46 330i are putine performante,pentru ca exista M3-ul, si vad ca ii dati inainte cu taxele, ce taxe mai mari platesti la un 320 decat la un is? Intre 1800 si 1999 cm3 sunt aceleasi taxe,motorul este de 1991cm3. Eu am platit impozitul cu un leu mai mult decat la e46 316i. Si consumul fata de un is este cu un litru mai mult.

 

 

Uitasem probabil ai vrut sa zici 1L a 100km......dar la 10 mii....sau 100 mii.....aproape ca iti mai iei un bmw....

 

Stiu ca exista is si in 4 usi deaceeam am zis ca "s" nu cred ca vine de la sport adik.....mi se pare stupid is in 4 usi.....asta este

 

Pai de ce ? Pentru ca si passatul asta nou "CC" (coupe confort) e tot ceva de genul "IS"

 

Pai tu faci nishte comparatii care nu-si au rostul 318is vs passat cc......nu crezi ca e cam mare diferenta?.......2 masini total diferite.....iar din cate stiu eu coupe inseamna 2 usi......iar la intrebarea "Pai de ce ?" ......ce raspuns sa-ti dau decat ca .......asa mi se pare mie ca e stupid o masina sport in 4 usi, iar daca vrei sa-ti dezvolt .....prefer sa-ti dau o tema de reflectie:

Ce inseamna sport?

La ce te duce cuvantul sport.?.......

Cumva la tuning????

Stii cumva cum ar arata un 320 in 4 usi cu lombo doors?

STUPID........ZIC EU.

 

Stiu ca exista is si in 4 usi deaceeam am zis ca "s" nu cred ca vine de la sport adik.....mi se pare stupid is in 4 usi.....asta este

 

Pai de ce ? Pentru ca si passatul asta nou "CC" (coupe confort) e tot ceva de genul "IS"

 

Pai tu faci nishte comparatii care nu-si au rostul 318is vs passat cc......nu crezi ca e cam mare diferenta?.......2 masini total diferite.....iar din cate stiu eu coupe inseamna 2 usi......iar la intrebarea "Pai de ce ?" ......ce raspuns sa-ti dau decat ca .......asa mi se pare mie ca e stupid o masina sport in 4 usi, iar daca vrei sa-ti dezvolt .....prefer sa-ti dau o tema de reflectie:

Ce inseamna sport?

La ce te duce cuvantul sport.?.......

Cumva la tuning????

Stii cumva cum ar arata un PASSAT in 4 usi cu lombo doors?

STUPID........ZIC EU.

EU AM VAZUT SI E CHIAR PENIBIL

IMI PLACE PASSATUL DAR NU O VAD NICIDECUM CA O MASINA SPORT SI MAI DEGRABA CA UNA DE FAMILIE, CHIAR LIMUZINA

Edited by bmwiscoupe
Link to comment
Share on other sites

Cred ca ai inteles tu gresit ideea, ca si concept passat cc si 318is sunt acelasi lucru, sedan-uri sport, eu nu vb de tuning si lambo doors eu vb de masini stock de fabrica.

Tu ai zis ca e stupid o asemenea idee (318is, ex meu passat cc), mie nu mi se pare. Daca ar fi sa o luam cum zici tu si M3 si M5 sedan sunt o stupizenie.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca ai inteles tu gresit ideea, ca si concept passat cc si 318is sunt acelasi lucru, sedan-uri sport, eu nu vb de tuning si lambo doors eu vb de masini stock de fabrica.

Tu ai zis ca e stupid o asemenea idee (318is, ex meu passat cc), mie nu mi se pare. Daca ar fi sa o luam cum zici tu si M3 si M5 sedan sunt o stupizenie.

 

 

Eu mi-am spus doar parerea .....daca conteaza pentru cineva......si nu am zis ca sedanurile in 4 usi sunt urate doar ca in 2 usi eu cred ca arata mai sport si am si argumentat de ce. Si da ai dreptate mi se pare o stupizenie sa ai o masina in 4 usi de familie cu motor de la 3000cm in sus........chiar daca acea masina este M3, sau M5, sau Passat CC sau orice o mai fi., exceptand SUV, sau Jeep-urile sau masinile din clasa mare ...unde binenteles nu poti avea motor de 1.4 sau chiar mai mici.

Asadar daca M5 sedan in 4 usi nu mi se pare ca este o masina sport?????? Degeaba are moor sport ca nu arata sport, daca vorbim de masinile stock, fara tuning.......asa cred eu....

Link to comment
Share on other sites

 

 

Uitasem probabil ai vrut sa zici 1L a 100km......dar la 10 mii....sau 100 mii.....aproape ca iti mai iei un bmw....

 

Inseamna ca poleposition sau ciupanezu ar trebui sa isi ia un 320D pentru ca intr-un an economisesc banii de pe carburant si isi fac Rent a car cu BMW-uri. Hai fii serios cand iti iei o masina esti constient la ce costuri te ajunge intretinerea, carburantul piesele

Link to comment
Share on other sites

Probabil ei au bani si nu este problema carburantul.Sunt insa mult proprietari de BMW care se uita la consumul masinii.

 

Eu cred cĂŁ aproape toatĂŁ lumea se uitĂŁ la consumul maÂşinii.

Atunci când alegi o maºinã trebuie sã te gândeºti ºi la cât consumã, este o chestie de bun simÞ.

Apoi, având În vedere prioritãÞile proprii, alegi o maºinã care sã Þi se potriveascã.

 

Una este sã-Þi consume maºina 20-22% atunci când faci 20-25 000 km pe an ºi alta este când ÎÞi consumã la fel dar parcurgi 40 000 pe an.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.