Jump to content

318is vs 320i E36


Bebe

Recommended Posts

  • Replies 377
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Asta e un topic ca si benzina vs diesel,niciodata nu se va termina, eu zic sa se inchida daca Dan,posesor de 316 a ajuns la concluzia asta inseamna ca un is e mai bun decat un 2.0. Ce este asa Sf sa pui doua axe cu came nu stiu <_<. Edited by Cosm1n
Link to comment
Share on other sites

Prietene nu cred ca ai tu dreptul sa faci supoziti la ce stiu eu sau altul, plus ca daca sunt posesor de 316 si in stanga paginii scrie incepator, nu inseamna ca tu trebuie sa insinuezi ceva legat de persoana mea. Din punctul meu de vedere 318is e cel mai bun compromis.
Link to comment
Share on other sites

Nu m-am legat nici de faptul ca esti incepator nici ca ai 316 tot respectul ca ai masina,dar cum nici eu nu imi dau cu parerea care e mai bun un M3 e36 sau un M3 e 46 pentru ca in afara de performantele de pe hartie nu stiu nimic nu cred ca esti cel mai in masura sa zici ca is este mai bun,poate pentru tine este mai bun,eu am ales un 320,pentru ca mie mi s-a parut mai bun.
Link to comment
Share on other sites

Sfaturile nu erau pentru cine are un 320 deja.......erau pentru cine vrea sa-si ia si nu stie ce sa ia..

Asa ca pentru tine e mai bun 320 ca e al tau eu zic ca e mai bun 318is ca e al meu.........suntem subiectivi amandoi........dar stim toti ca 318is e mai bun.........asta este nu estecu suparare........din fericire unii fac alegeri mai proaste iar altii mai bune.

Nu ca as fii eu un destept dar eu cand am luat 318is l-am luat ca asa am gasit nu ca vroiam eu special 318is.....ca daca gaseam 316 poate as fii luat 316.......la banii care i-am avut......asa ca sa nu o mai tot lungim ca devine plictisior si CONCLUZIE: 318IS E MAI BUN DECAT 320I......DIN CAM TOATE PUNCTELE DE VEDERE.......CONSUM, TAXE, IMPOZITE, ASIGURARE, FIABILITATE, ETC....

Link to comment
Share on other sites

Sfaturile nu erau pentru cine are un 320 deja.......erau pentru cine vrea sa-si ia si nu stie ce sa ia..

Asa ca pentru tine e mai bun 320 ca e al tau eu zic ca e mai bun 318is ca e al meu.........suntem subiectivi amandoi........dar stim toti ca 318is e mai bun.........asta este nu estecu suparare........din fericire unii fac alegeri mai proaste iar altii mai bune.

Nu ca as fii eu un destept dar eu cand am luat 318is l-am luat ca asa am gasit nu ca vroiam eu special 318is.....ca daca gaseam 316 poate as fii luat 316.......la banii care i-am avut......asa ca sa nu o mai tot lungim ca devine plictisior si CONCLUZIE: 318IS E MAI BUN DECAT 320I......DIN CAM TOATE PUNCTELE DE VEDERE.......CONSUM, TAXE, IMPOZITE, ASIGURARE, FIABILITATE, ETC....

Tu nu intelegi ca nu ma intereseaza decat performanta? Nu ma intereseaza consumul, taxe ,impozite si alte prostii,am vrut un BMW cu 6 cilindri, masina a costat 7500 de euro in septembrie anul trecut adica atunci cand puteam sa iau una "beton" cu 3000, ca era taxa cat era. Si daca ar fi sa aleg a doua oara tot un 320 as lua. Si nu mai are rost sa continuam <_< o lasam pe a ta un is este mai bun deact un 2.0,desi cativa au cam ramas in urma pe la semafoare cu is-uri, rusine nu? Sa fie facuti ei care au is-uri de un 2.0 si ala din nikasil :))

Link to comment
Share on other sites

Sfaturile nu erau pentru cine are un 320 deja.......erau pentru cine vrea sa-si ia si nu stie ce sa ia..

Asa ca pentru tine e mai bun 320 ca e al tau eu zic ca e mai bun 318is ca e al meu.........suntem subiectivi amandoi........dar stim toti ca 318is e mai bun.........asta este nu estecu suparare........din fericire unii fac alegeri mai proaste iar altii mai bune.

Nu ca as fii eu un destept dar eu cand am luat 318is l-am luat ca asa am gasit nu ca vroiam eu special 318is.....ca daca gaseam 316 poate as fii luat 316.......la banii care i-am avut......asa ca sa nu o mai tot lungim ca devine plictisior si CONCLUZIE: 318IS E MAI BUN DECAT 320I......DIN CAM TOATE PUNCTELE DE VEDERE.......CONSUM, TAXE, IMPOZITE, ASIGURARE, FIABILITATE, ETC....

Tu cine esti de te-ai desemnat in masura sa alegi un castigator?

Noi cei cu 320i si cei cu 318is nici nu ar trebui sa facem altceva decat sa spunem bune/rele ce s-a intamplat de cand avem masinile.

Mie nu mi-a adus decat bucurie motorul acela, sunetul si chiar forta intr-o oarecare masura, fiindca are 6 cilindrii, imi pare rau ca nu am ales din start motor mai mare, oricum voi schimba cu un motor de 328, dar mai sa ma gandesc sa COBOR in jos spre 1800.

Fiecare are prioritatile sale, nu ma uit la 20-30 de ron la impozit, 3.3 ron la 100/km in plus, sau 150 ron in plus la asigurare.... pur si simplu nu ma uit.

Si repet, strict din punct de vedere tehnic, 320i e mai performant. deci mai bun

Asta e ceea ce conteaza pentru cei ca mine, pentru voi, care nu dormiti noaptea calculand la gram ca a mancat luna trecuta 11.2 si acum 11.4 si e un mare semn de alarma, atunci e bun 318is, sau pentru omul ce pur si simplu nu stie mare lucru, nu-l intereseaza si ia ce-i pica pe mana numai sa fie sub 2000cmc ca e eftin....

multi sau cei mai multi se incadreaza in profilul acesta, pana si tu, ai recunoscut.

EU am zis 6 cilindrii, de la inceput, fara alte optiuni.

Link to comment
Share on other sites

Sunt posesor de 318is, o luna si ceva nu stiam ce sa aleg 318is sau 320i, intr-un final am ales is-ul pt cum se simte peste 3500rpm, nu regret alegerea doar ca acum parca mai bine ma gandeam mai mult si cautam un 325. Roco123 sincer daca vrei performanta si nu te intereseaza restul trebuia sa iti iei 325 sau 328, 320 nu e pentru performanta .
Link to comment
Share on other sites

Radu fiecare cum crede, eu am zis ca is-ul e mai rentabil din mai multe puncte de vedere, daca vrei performante de la 2000 in sus, cum ai zis tu poate chiar de la 2500 in sus.

Daca as schimba masina acum dupa ce am vazut cum stau lucrurile cu e36 eu as alege 318is.

Sau de ce nu 328/M3 asta in cazul ca ma doare in basca de toate alea alea.

Link to comment
Share on other sites

Sunt posesor de 318is, o luna si ceva nu stiam ce sa aleg 318is sau 320i, intr-un final am ales is-ul pt cum se simte peste 3500rpm, nu regret alegerea doar ca acum parca mai bine ma gandeam mai mult si cautam un 325. Roco123 sincer daca vrei performanta si nu te intereseaza restul trebuia sa iti iei 325 sau 328, 320 nu e pentru performanta .

Ai dreptate, nu compar 320i la performanta cu 325 sau 328i.

Insa nici nu-l compar cu ceva mai slab, 318is.

Nu ai simtit un 320i de la 3500 in sus, si vorbesti din auzite.

E bine.

 

Ciupanezu

 

318is are, ce altceva <_<

Edited by roco123
Link to comment
Share on other sites

Sfaturile nu erau pentru cine are un 320 deja.......erau pentru cine vrea sa-si ia si nu stie ce sa ia..

Asa ca pentru tine e mai bun 320 ca e al tau eu zic ca e mai bun 318is ca e al meu.........suntem subiectivi amandoi........dar stim toti ca 318is e mai bun.........asta este nu estecu suparare........din fericire unii fac alegeri mai proaste iar altii mai bune.

Nu ca as fii eu un destept dar eu cand am luat 318is l-am luat ca asa am gasit nu ca vroiam eu special 318is.....ca daca gaseam 316 poate as fii luat 316.......la banii care i-am avut......asa ca sa nu o mai tot lungim ca devine plictisior si CONCLUZIE: 318IS E MAI BUN DECAT 320I......DIN CAM TOATE PUNCTELE DE VEDERE.......CONSUM, TAXE, IMPOZITE, ASIGURARE, FIABILITATE, ETC....

Tu nu intelegi ca nu ma intereseaza decat performanta? Nu ma intereseaza consumul, taxe ,impozite si alte prostii,am vrut un BMW cu 6 cilindri, masina a costat 7500 de euro in septembrie anul trecut adica atunci cand puteam sa iau una "beton" cu 3000, ca era taxa cat era. Si daca ar fi sa aleg a doua oara tot un 320 as lua. Si nu mai are rost sa continuam <_< o lasam pe a ta un is este mai bun deact un 2.0,desi cativa au cam ramas in urma pe la semafoare cu is-uri, rusine nu? Sa fie facuti ei care au is-uri de un 2.0 si ala din nikasil :))

 

 

Auzi prietene nu era pentru tine mesajul meu ci pentru cel care a postat topicul....iar aia care au ramas cu is la semafor...probabil sunt soferi de dacie sau nu sunt soferi.......e chiar stupid, iar daca nu te intereseaza decat peformantele credema ca ai dat foarteeeeeeee mult pe 320 ala.......la banii aia iti luai mai bine un 325, sau mai mult.....dar cred ca mai circulai duminica cu el....... asa ca nu te mai prostii si credema pentru toti cnteaza si consumul....sau te cheama Becali????....nu cred poate doar porecla....

Link to comment
Share on other sites

Sfaturile nu erau pentru cine are un 320 deja.......erau pentru cine vrea sa-si ia si nu stie ce sa ia..

Asa ca pentru tine e mai bun 320 ca e al tau eu zic ca e mai bun 318is ca e al meu.........suntem subiectivi amandoi........dar stim toti ca 318is e mai bun.........asta este nu estecu suparare........din fericire unii fac alegeri mai proaste iar altii mai bune.

Nu ca as fii eu un destept dar eu cand am luat 318is l-am luat ca asa am gasit nu ca vroiam eu special 318is.....ca daca gaseam 316 poate as fii luat 316.......la banii care i-am avut......asa ca sa nu o mai tot lungim ca devine plictisior si CONCLUZIE: 318IS E MAI BUN DECAT 320I......DIN CAM TOATE PUNCTELE DE VEDERE.......CONSUM, TAXE, IMPOZITE, ASIGURARE, FIABILITATE, ETC....

Tu cine esti de te-ai desemnat in masura sa alegi un castigator?

Noi cei cu 320i si cei cu 318is nici nu ar trebui sa facem altceva decat sa spunem bune/rele ce s-a intamplat de cand avem masinile.

Mie nu mi-a adus decat bucurie motorul acela, sunetul si chiar forta intr-o oarecare masura, fiindca are 6 cilindrii, imi pare rau ca nu am ales din start motor mai mare, oricum voi schimba cu un motor de 328, dar mai sa ma gandesc sa COBOR in jos spre 1800.

Fiecare are prioritatile sale, nu ma uit la 20-30 de ron la impozit, 3.3 ron la 100/km in plus, sau 150 ron in plus la asigurare.... pur si simplu nu ma uit.

Si repet, strict din punct de vedere tehnic, 320i e mai performant. deci mai bun

Asta e ceea ce conteaza pentru cei ca mine, pentru voi, care nu dormiti noaptea calculand la gram ca a mancat luna trecuta 11.2 si acum 11.4 si e un mare semn de alarma, atunci e bun 318is, sau pentru omul ce pur si simplu nu stie mare lucru, nu-l intereseaza si ia ce-i pica pe mana numai sa fie sub 2000cmc ca e eftin....

multi sau cei mai multi se incadreaza in profilul acesta, pana si tu, ai recunoscut.

EU am zis 6 cilindrii, de la inceput, fara alte optiuni.

 

Cine sunt eu????? Sunt un posesor de bmw la fel ca multi altii......sau vrei sa stii cum m cheama?........Nu cred .

Asa ca am si eu dreptul sa dau un verdict la fel ca si tine si ca si toata lumea.....deci oricine poate avea o parere, iar CONCLUZIA MEA NU ERA PENTRU TINE......asa ca sfatul meu e sa nu va mai bagati aiurea in seama daca eu nu va bag

CONCLUZIA MEA ERA PENTRU CEL CARE A FACUT ACEST TOPIC.......AI INTELES!!!!!!!?

Iar pentru tine .....n-am ce sa-ti zic........bravo tie ca ai 320i.....sa-l folosesti sanatos, si bine ca ai o stare financiara buna si ca nu te iti la 1l la 100km sau la taxe sau la bani.......BRAVO....dar poate altii se uita intelegi? Iar din punct de vedere technic am si eu o intrebare pentru tine daca tot vrei sa te bag in seama.....zi-mi si mie cu ce e mai performant 320 tau ca un 318is?

Ca are motor de 2.0 si 150CP........fata de 1.8 cu 140Cp.......asta numesti tu performanta? Asta e normal pentru ca e mai mare motorul. Si iti dau eu un exemplu de performanta fata de 320 tau.....de exemplu........fiat coupe motor 2.0 siiiii.......220Cp.....Asta e perforanta prietene nu ce ai tu acolu 150Cp obositi....Bafta si mai intereseazate si tu ce e aia performanta......innainte sa baci tu aprecieri.....

 

asa ca sa nu o mai tot lungim ca devine plictisior si CONCLUZIE: 318IS E MAI BUN DECAT 320I......DIN CAM TOATE PUNCTELE DE VEDERE.......CONSUM, TAXE, IMPOZITE, ASIGURARE, FIABILITATE, ETC....

 

Tu ce maşină ai?

 

Am crezut ca se se stie.......dupa id...........am 318is masina mea de suflet. dar nu e singura. Mai am un 525 din 2000 si un peugeot 206 motor 1124cm.....fiecare cu rostul ei......Multumit?

Edited by bmwiscoupe
Link to comment
Share on other sites

Si iti dau eu un exemplu de performanta fata de 320 tau.....de exemplu........fiat coupe motor 2.0 siiiii.......220Cp.....Asta e perforanta prietene nu ce ai tu acolu 150Cp obositi....Bafta si mai intereseazate si tu ce e aia performanta......innainte sa baci tu aprecieri.....

 

ala e turbo..

daca vrei aspirat zi de motorul de m3 E30.. 2.0 si 192cai

Link to comment
Share on other sites

Cine sunt eu????? Sunt un posesor de bmw la fel ca multi altii......sau vrei sa stii cum m cheama?........Nu cred .

Asa ca am si eu dreptul sa dau un verdict la fel ca si tine si ca si toata lumea.....deci oricine poate avea o parere, iar CONCLUZIA MEA NU ERA PENTRU TINE......asa ca sfatul meu e sa nu va mai bagati aiurea in seama daca eu nu va bag

CONCLUZIA MEA ERA PENTRU CEL CARE A FACUT ACEST TOPIC.......AI INTELES!!!!!!!?

Iar pentru tine .....n-am ce sa-ti zic........bravo tie ca ai 320i.....sa-l folosesti sanatos, si bine ca ai o stare financiara buna si ca nu te iti la 1l la 100km sau la taxe sau la bani.......BRAVO....dar poate altii se uita intelegi? Iar din punct de vedere technic am si eu o intrebare pentru tine daca tot vrei sa te bag in seama.....zi-mi si mie cu ce e mai performant 320 tau ca un 318is?

Ca are motor de 2.0 si 150CP........fata de 1.8 cu 140Cp.......asta numesti tu performanta? Asta e normal pentru ca e mai mare motorul. Si iti dau eu un exemplu de performanta fata de 320 tau.....de exemplu........fiat coupe motor 2.0 siiiii.......220Cp.....Asta e perforanta prietene nu ce ai tu acolu 150Cp obositi....Bafta si mai intereseazate si tu ce e aia performanta......innainte sa baci tu aprecieri.....

 

 

Am crezut ca se se stie.......dupa id...........am 318is masina mea de suflet. dar nu e singura. Mai am un 525 din 2000 si un peugeot 206 motor 1124cm.....fiecare cu rostul ei......Multumit?

 

De ce ai atitudinea asta de smardoi şi mare cunoscător?

 

Este atât de greu să vorbeşti civilizat?

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Sorry nu cred ca sunt smardoi si nici cunoscator.......si nu vreau sa jignesc pe nimeni si chir cred ca am vorbit civilizat.....dar nu-mi place cand eu imi spun parerea si tu sau altii va luati de mine ca cine sunt eu si chestii deastea.........sunt si eu un forumist ca si voi si imi spun doar paerea.

Scuze dar nu vreau sa supar pe nimeni dar fiecare cu parerea lui.Iar cei care ma contrazic sa vine si cu argumente sau daca nu sa nu se bage ca poate au mai multe de invatat......ca doar asta e rostul nu?......

 

Si iti dau eu un exemplu de performanta fata de 320 tau.....de exemplu........fiat coupe motor 2.0 siiiii.......220Cp.....Asta e perforanta prietene nu ce ai tu acolu 150Cp obositi....Bafta si mai intereseazate si tu ce e aia performanta......innainte sa baci tu aprecieri.....

 

ala e turbo..

daca vrei aspirat zi de motorul de m3 E30.. 2.0 si 192cai

 

 

Ai dreptate .........faceam doar o comparatie intre motoare de aceeasi capacitate........am uitat de E30......dar mai sunt si altele

Oricum sunt curios ce motoare de 1.8 cu putere mai mare sunt........fara chipuri si chestii.......

Link to comment
Share on other sites

Tu bagi aici alte masini omule, cand e vorba de 318is fata de 320i, din astea 2 320i e mai performant.

Nu conteaza ca e primu cu o diferenta de o sutime de secunda sau de 10 minute, primul loc e 320i.

Asa nu zici de 1.6 de pe v-tec 160 cai , sau 1.4 de pe polo cu 170 de cai (tfsi).

Am si zis ca nu ma cred mare si tare, pana la urma e un motor de 2000cmc, insa e mai bun ca 318is <_<) repet.

 

Ar fi culmea sa ma cert cu florin83 sau cu ciupanezu ca 320i al meu ii face... ambii au motoare mai mari si mai bune ca si mine, recunosc.

O bag la inaintare cu duma ca ei platesc mai multe taxe? nu. sunt mai bune motorizarile, din orice punct de vedere, asa au fost facute de bmw.

taxele sunt pe locul 2.

 

La tine sunt pe 1, e o opinie, tine-o pentru tine de acum, ne-ai spus-o de 10 ori.

Link to comment
Share on other sites

pai tocmai.. tu compari un motor de 1.8 din care s-a scos totul cu unul de 2.0 normal.

un motor de 1.8 scoate 115cai, cel de 2.0 150

un motor de 1.8 mai potent (318is) 143 cai, un motor de 2.0 192 cai..

 

 

Pai asta am zis si eu nu se poate compara 1.8 cu 2.0

Dar altii fac comparatii de performanta......e normal sa fie mai performant ca doar e mai mare dar nu e vorba de care e mai performant si oricum una e sa-l aduci tu la 192 Cp si alta e sa-l puna fabrica asa..........e o diferenta credema

iar daca ar fii sa comparam 318is cu 320i.......de fabrica.......eu zic ca e mai bun 318is ca si raport capacitate/putere.

Link to comment
Share on other sites

salut

ma frate dar tare rautacios mai esti

si vreau sa iti spun o chestie care sper sa nu te ofenseze

nu trebuie sa te agiti asa pt ca ti-a spus ca e mai bun IS-ul decat un 320

da si din punctul meu de vedere este mai bun nu neaparat ca performante ci ca si construcite a motorului

iar la faza unde pe tine nu te intereseaza diferenta de bani eu unu pe asta nu o cred ca daca nu te interesau banii aveau si tu vreu M ceva de genu nu un amarat de 320,eu tin sa spun ca am mers cu tot felul de bmw -uri de la motor de 1.6 la m5 e60 ce sa zic da este diferenta intre toate mashinile dar nu o mare diferenta intre 320 e36 shi 318 is

din toate punctele de vedere este mai bun si mai durabil un motor is datorita construcitei sale

asta este punctul meu de vedere,sper sa nu te fi suparat

uite eu am avut e32 shi benzinar shi diesel shi stiu ce inseamna consum mareeeeeeee sau consum mic

iar tu cu un motor de 2000 de cmc nu imi spune ca nu te intereseaza cat consuma shi taxele ca nu am cum sa cred sau sa creada cineva

bafta multa

 

care motor de 2.0 are 192 de cai? in afara de cel de m ca sunt tare curios?

Link to comment
Share on other sites

pai tocmai.. tu compari un motor de 1.8 din care s-a scos totul cu unul de 2.0 normal.

un motor de 1.8 scoate 115cai, cel de 2.0 150

un motor de 1.8 mai potent (318is) 143 cai, un motor de 2.0 192 cai..

 

nu e scos totul din acel motor, cu un kit de turbo fara modificari multe scoti 250cp. Modifici mai usor un is decat un 2.0. Nu sunt fan is prefer 2.5 sau 2.8, dar traiesc in romania si asta ma omoara.

Nu are rost sa vorbiti in contradictoriu, e normal posesorul de is sa zica ca e mai bun al lui si cel de 2.0 la fel, mentalitatea de roman dobandita din educatie. <_<

Link to comment
Share on other sites

salut

ma frate dar tare rautacios mai esti

si vreau sa iti spun o chestie care sper sa nu te ofenseze

nu trebuie sa te agiti asa pt ca ti-a spus ca e mai bun IS-ul decat un 320

da si din punctul meu de vedere este mai bun nu neaparat ca performante ci ca si construcite a motorului

iar la faza unde pe tine nu te intereseaza diferenta de bani eu unu pe asta nu o cred ca daca nu te interesau banii aveau si tu vreu M ceva de genu nu un amarat de 320,eu tin sa spun ca am mers cu tot felul de bmw -uri de la motor de 1.6 la m5 e60 ce sa zic da este diferenta intre toate mashinile dar nu o mare diferenta intre 320 e36 shi 318 is

din toate punctele de vedere este mai bun si mai durabil un motor is datorita construcitei sale

asta este punctul meu de vedere,sper sa nu te fi suparat

uite eu am avut e32 shi benzinar shi diesel shi stiu ce inseamna consum mareeeeeeee sau consum mic

iar tu cu un motor de 2000 de cmc nu imi spune ca nu te intereseaza cat consuma shi taxele ca nu am cum sa cred sau sa creada cineva

bafta multa

 

care motor de 2.0 are 192 de cai? in afara de cel de m ca sunt tare curios?

 

 

Masina aia, 320i touring a mea, nu e prima mea masina, in sensul ca mai am, o am si o voi tine din pasiune, de aia nu ma intereseaza consumul.

Daca nu ar fi 4000-5000 un motor de m3 as pune pe ea....poate gasesc ceva la vreo 3000 si atunci pun.

Tu detii acest bmw ca singura masina, de aia o aperi atat si de aia nu crezi ca NU ma intereseaza atat consumul si taxele alea de 2 lei. Ca nu e vreun motor de 5000 sa dau diferenta la taxe si benzina pe an, fata de un 318is de 1000-2000 de euro.

Nu este cazul la mine.

Nu este cazul nici sa ma cauti tu prin conturi sa vezi ce cascaval am sau nu am.

Daca iti spun ca am bagat 9000 de euro cu tot cu pretul de achizitie, (dovediti cu facturi) intr-un e36, 320i, ma crezi nebun....cu banii aia puteam lua m3 evo.

Fiecare cu bubele sale, pasiunile sale.

Macar eu ma mandresc cu un e36 care este PERFECT din punct de vedere tehnic, cati poti spune asta la un e36 ce-l au?....

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.