Jump to content

stergatoare !


user008

Recommended Posts

Auziti domnul Cezar, de stergatoarele SWF ce parere aveti ?

 

 

SWF este o divizie de la VALEO, adica mai pe romaneste, daca iei swf iei tot valeo, cum zicem noi, aceeasi marie, cu alta palarie.

 

la e60 ce stergatoare trebuie? , ambele au aceasi dimensiune ? :)

 

my friend , ptr tine un raspuns mai special.

dimensiuni 600 mm sofer / 580mm pasager

post-7052-1234372417_thumb.jpg

Codul pe care il gasesti in magazinele de specialitate este VM351.

Iti recomand cu incredere valeo, este mult peste bosch in toate punctele de vedere.

 

mersi de informatie ... ele vin in set asa sau trebuie sa iau 2 de 60 si 2 de 58 <_<

cam la ce pret ajung , nu stie nimeni ?

 

Vin la set stg+dr, pretul este pe masura calitatii, dar sunt mai ieftine ca cele originale.

Link to comment
Share on other sites

Auziti domnul Cezar, de stergatoarele SWF ce parere aveti ?

 

 

SWF este o divizie de la VALEO, adica mai pe romaneste, daca iei swf iei tot valeo, cum zicem noi, aceeasi marie, cu alta palarie.

 

la e60 ce stergatoare trebuie? , ambele au aceasi dimensiune ? :)

 

my friend , ptr tine un raspuns mai special.

dimensiuni 600 mm sofer / 580mm pasager

post-7052-1234372417_thumb.jpg

Codul pe care il gasesti in magazinele de specialitate este VM351.

Iti recomand cu incredere valeo, este mult peste bosch in toate punctele de vedere.

 

mersi de informatie ... ele vin in set asa sau trebuie sa iau 2 de 60 si 2 de 58 <_<

cam la ce pret ajung , nu stie nimeni ?

 

Vin la set stg+dr, pretul este pe masura calitatii, dar sunt mai ieftine ca cele originale.

da-mi si mie un pret pentru mine ... si termen de livrare :bashwall:

Link to comment
Share on other sites

Am cumparat recent din carrefour niste stergatoare foarte ieftine, pentru ca afara ploua si imi facea figuri cel de la sofer, cu gandul ca mai apoi sa le inlocuiesc cu ceva calumea. Treaba este ca s-au dovedit excelente, comparabile cu Bosch, Valeo, Champion sau ce mai vreti voi asa ca nu le mai schimb. Ba mai mult azi am mai luat un set ca sa am de rezerva. :)

 

Firma este Alca (www.alcamobil.de) cutia este gri si scrie pe ea numai in germana, au costat 7RON bucata, deci cine are nevoie de stergatoare si are drum la carrefour nu ezitati, oricum sunt aproape gratis. <_< Vreau sa subliniez ca nu au cu nimic de a face (in afara de pret) cu mizeriile care se gasesc de obicei la supermarket si prin vitan.

 

La E36 se potrivesc de 21 inch la sofer si 20 la pasager, de 20 nu mai erau foarte multe (la carrefour colentina).

 

Astazi mi-am luat si eu exact la fel,tot pt e36 si mi se par super.Acum sa vad cat o sa ma tina

Link to comment
Share on other sites

Am cumparat recent din carrefour niste stergatoare foarte ieftine, pentru ca afara ploua si imi facea figuri cel de la sofer, cu gandul ca mai apoi sa le inlocuiesc cu ceva calumea. Treaba este ca s-au dovedit excelente, comparabile cu Bosch, Valeo, Champion sau ce mai vreti voi asa ca nu le mai schimb. Ba mai mult azi am mai luat un set ca sa am de rezerva. :)

 

Firma este Alca (www.alcamobil.de) cutia este gri si scrie pe ea numai in germana, au costat 7RON bucata, deci cine are nevoie de stergatoare si are drum la carrefour nu ezitati, oricum sunt aproape gratis. <_< Vreau sa subliniez ca nu au cu nimic de a face (in afara de pret) cu mizeriile care se gasesc de obicei la supermarket si prin vitan.

 

La E36 se potrivesc de 21 inch la sofer si 20 la pasager, de 20 nu mai erau foarte multe (la carrefour colentina).

 

Astazi mi-am luat si eu exact la fel,tot pt e36 si mi se par super.Acum sa vad cat o sa ma tina

 

 

sunt relativ slabute, tin foarte putin, am avut pe o alta masina.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
la mine la e34 gasesc destul de greu stergatoare pe stoc. Alea aftermarket Bosch sau SWF au cam 1-2 euro diferenta fata de cele originale. Un set e 39-40 de euro. Foarte bune. Din pacate m-au lasat chiar cand am avut un drum lung din Germania pana in Austria :lol: . In Austria am gasit o reprezentata BMW intr-un orasel foarte mic, le-am cerut stergatoare si mi-au venit doar cu lamelele si au costat 30 de euro... hotomaniii.. :) Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Eu am folosesc stergatoare originale. Am luat doar lamelele din cauciuc (au cod separat) ultima data cand le-am schimbat. Mi se par cele mai bune.

Cat costa doar lamelele? Se monteaza greu?

Am dat 700 de mii pe amandoua. Nu se monteaza foarte greu. Daca ai inclinatie spre tehnica te descurci :)

Edited by ryso
Link to comment
Share on other sites

de pe stergatoare...

 

sunt 2 buline care initial sunt negre iar cand se fac galbene cu un semn de exclamare, se cer schimbate... oricum, bulina aia e gandita sa apara asa cam cand ar vrea ei sa cumperi tu stergatoarele... ca uzate nu-s nici acum si circul cu ele "aprinse" de 4-5 luni

 

sunt SWF, nu-s OEM...

Edited by Rhaziel
Link to comment
Share on other sites

Eu folosesc stergatoarele OEM, carora le schimb "gumele" cam de 2 -3 ori pe an, tot OEM. Trebuie sa se vada niste semne? Nu am bagat de seama....

 

 

 

Edit. Intre timp ai editat. Acum sunt lamurit. Mersi pentru info!

Edited by BOGDANIEL
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.