Jump to content

Seria 5 E60, 2003-2009


Christian10

Recommended Posts

Complicat...

Dar axul volan nu are nimic.

 

Marius, trosniturile astea se transmit foarte tare in caroserie, sunt greu de localizat. Ti-am zis, la Passat ultimul lucru la care m-as fi gandit era balamaua. Nu scartaia, nu pocnea la deschidere. Dar la accelerare uneori si la franare... poc poc.

O alta balama a elminat problema.

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

Cosmin,balamele au ramas singurele optiuni,altceva nu mai vad.Le-am controlat vizual,sunt fixe,nu joaca,usa nu freaca pe nicaieri!

Daca dau usa jos cu totul am cum sa imi dau seama daca ele sunt problema?

Poate s-o vedea ceva cu balamalele desfacute,sau o proba in mers fara usa in cauza... :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Va multumesc pentru raspunsuri si in acelasi timp vreau sa va zic ca,atunci cand cumpar o masina sunt curios si de consum! Chiar daca e BMW, ca poate unii ar zice ca dai un ban dar stai in fata, dar eu in principiu sunt curios si cum stau, daca tot stau in fata! In alta ordine de idei, citisem eu ceva pe aici(poate am inteles gresit) ca o cutie automata ar consuma mai putin decat cea manuala, si vroiam sa intreb sa fiu sigur daca am inteles bine sau nu! Am intrebat despre tractiunea integrala, ca sincer nu stiu nimic despre ea! Cat este de fiabila, cat este de costisitoare daca trebuie reparat ceva in legatura cu ea!Si da, daca consuma mai mult si ce inseamna mai mult decat tractiunea normala! Si am mai intrebat de optiuni, care ar fi mai cu "mot", adica ce optiuni sunt mai rare care mi-ar putea capta atentia la aceasta masina! Ca si pretul unei masini e in functie si de optiunile care le are! Si daca vad una mai scumpa sa stiu daca isi merita pretul pentru optiunile existente sau nu! Poate, necunoscator fiind, nu dau atentie si de asta am intrebat! Am vazut cu panorama roof, am vazut si fara, cu xenon si fara, cu sezutul de la scaune care iese inspre in volan si fara, am vazut si cu inchidere portbagaj la buton si fara(asta cred ca e foarte rara ca din ce am cautat doar una avea asa ceva) etc! Asta e o lista scurta, doar ca sa va faceti idee la ce ma refer! dar sunt sigur ca ar fi mult mai multe, si m-am gandit ca prin ajutorul vostru sa le identific mai usor cand ma duc sa ma uit la o masina! Pentru mine acum BMW, e OZN si nu stiu de unde sa incep si unde sa termin :) ! Am mai intrebat ce probleme ar putea fi la acest tip de masina mai frecvente sau mai grave ca sa stiu sa ma uit sau sa verific! Vroiam sa stiu cat de bine se pot masca erorile sau problemele la aceasta masina, sa stiu daca ceva nu e in regula sau nu! Nu vreau sa deranjez pe nimeni cu intrebarile mele, dar ca orice om, cred ca e important sa stii cate ceva, inainte sa dai banii! Si unde poti afla mai multe, decat pe un forum dedicat! Orice sfat e bine venit si apreciez!

Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Am fost ieri sa testez amortizoarele : 62-64% cele fata si 52-54% cele spate. Valoarea minima admisa e de 45%, la aceasta valoare amortizoarele trebuie inlocuite. Valoarea maxima pe care a intalnit-o domnul acela acolo pana acum a fost de 80 % ( amortizoare noi-noute) . In concluzie tremuratul volanului nu se trage sub nici o forma de la amortizoare. Sper sa gasesc pe cineva cu roti perfecte sa pot face o rocada pentru a vedea cum se comporta cu acelea. Tind sa cred ca totusi din jante provine disconfortul din volan :D
Link to comment
Share on other sites

Am fost ieri sa testez amortizoarele : 62-64% cele fata si 52-54% cele spate. Valoarea minima admisa e de 45%, la aceasta valoare amortizoarele trebuie inlocuite. Valoarea maxima pe care a intalnit-o domnul acela acolo pana acum a fost de 80 % ( amortizoare noi-noute) . In concluzie tremuratul volanului nu se trage sub nici o forma de la amortizoare. Sper sa gasesc pe cineva cu roti perfecte sa pot face o rocada pentru a vedea cum se comporta cu acelea. Tind sa cred ca totusi din jante provine disconfortul din volan :D

 

 

Nu inteleg de ce nu te duci la vulcanizare sa vezi daca sunt strambe sau daca nu sunt echilibrate bine.

Link to comment
Share on other sites

Nu inteleg de ce nu te duci la vulcanizare sa vezi daca sunt strambe sau daca nu sunt echilibrate bine.

 

Le-am echilibrat de vre-o 7-8 ori in ultimele 5 luni fara rezultat ( de 3 ori in ultimele 3 zile). Le-am dus la indreptat jantele de pe spate, iar cele de pe fata mi-au zis cei de la vulcanizari ca se invart perfect (inspectie vizuala).

Edited by Scorpio 82
Link to comment
Share on other sites

Atunci mai mult ca sigur nu e din jante, si eu am probleme cu vibratul la franare dar stiu cauza sigur discuri ovalizate, le-am schimbat de asta vara pana acum de 2 ori si acum iar sunt ovalizate , nu stiu ce sa mai pun sa nu se ovalizeze, momentan le las asa.

 

La tine poate sunt de vina anvelopele, incearca si asta.

Edited by branevl
Link to comment
Share on other sites

Atunci mai mult ca sigur nu e din jante, si eu am probleme cu vibratul la franare dar stiu cauza sigur discuri ovalizate, le-am schimbat de asta vara pana acum de 2 ori si acum iar sunt ovalizate , nu stiu ce sa mai pun sa nu se ovalizeze, momentan le las asa.

 

Sincer deja nici nu ma stiu ce sa verific. Am pus pe fata pentru proba rotile unui prieten si tot se simtea. Acuma daca erau perfecte jantele lui nu pot fi chiar sigur, dar oricum rotile mele puse pe masina lui nu dadeau vibratie in volan ... deci teoretic nu ar fi din roti (jantele mele de pe spate atunci aveau bataie).

Link to comment
Share on other sites

Atunci mai mult ca sigur nu e din jante, si eu am probleme cu vibratul la franare dar stiu cauza sigur discuri ovalizate, le-am schimbat de asta vara pana acum de 2 ori si acum iar sunt ovalizate , nu stiu ce sa mai pun sa nu se ovalizeze, momentan le las asa.

 

La tine poate sunt de vina anvelopele, incearca si asta.

 

Anvelope noi noute de iarna. Cele de vara la fel pe fata le-am cumparat noi. Aceasi mica vibratie cu toate anvelopele.

Edited by Scorpio 82
Link to comment
Share on other sites

Ciudat, verifica toate bucsile bratele, cardan... mie nu imi vibreaza nimic la nici-o viteza, doar pe franare dar macar stiu cauza.

 

Joc la directie verificat la doua service-uri (unul era reprezentanta BMW), si zero jocuri. Acuma la cardan nu s-a uitat, dar nu stiu daca are treaba cu vibratul... am sa verific si cardanul. La franare brusca la viteza mare se simte tremurat in volan destul de binisor. Aia sunt 99% ca o fi de la discuri, dar in mers teoretic discurile de frana nu au nici o legatura cu vibratiile in volan.

Link to comment
Share on other sites

Da la franare e din discuri in mers poate sa fie si din cardan, cutie...

 

Dupa cum poate ai vazut mai sus ,toata problema mi se trage de cand m-am afundat groaznic in noroi in iarna , si atunci masina a fost efectiv tarata pentru a o putea scoate de acolo. au intrat atunci rotile aprox 15 cm in pamant.

Link to comment
Share on other sites

 

Am fost ieri sa testez amortizoarele : 62-64% cele fata si 52-54% cele spate. Valoarea minima admisa e de 45%, la aceasta valoare amortizoarele trebuie inlocuite. Valoarea maxima pe care a intalnit-o domnul acela acolo pana acum a fost de 80 % ( amortizoare noi-noute)

 

Cumva le-ai verificat la Autovit?Am fost cu un prieten acolo cu un Opel,amortizoare curse vai mama lor si pe tester a dat 80-84%...

Link to comment
Share on other sites

Dupa cum poate ai vazut mai sus ,toata problema mi se trage de cand m-am afundat groaznic in noroi in iarna , si atunci masina a fost efectiv tarata pentru a o putea scoate de acolo. au intrat atunci rotile aprox 15 cm in pamant.

 

 

Da am vazut, poate sa fie si cardanul, nu stiu ce sa zic, mai incarca si intreaba la service-uri.

Link to comment
Share on other sites

Da am vazut, poate sa fie si cardanul, nu stiu ce sa zic, mai incarca si intreaba la service-uri.

 

Am sa schimb toate 4 rotile inca o data cu altele ,si daca tot asa face ma las pagubas. Oricum e o vibratie foarte putin sesizabila , la peste 75-80 km/h. La reprezentanta cel care a testat masina nici nu a reusit sa sesizeze vibratia respectiva (sau poate nu a vrut pt ca stia ca e mult de sapat) :D

Edited by Scorpio 82
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.