Jump to content

BMW Seria 3 E46


Bogdanel

Recommended Posts

Mah, daca nu apar probleme neprevazute (gen turbina sau alte minunatii specifice), si daca nu esti genul de om care face 3 km pe zi (cum fac eu) dieselul merita.

 

Dar...nu 4 cilindri, va rog :). Face ca un John Deere.

 

Sunt altele care fac si mai rau - VW.

Link to comment
Share on other sites

va salut, am un e46 din 99 si vroiam sa va intreb ce imi lipseste de la motor? am inteles ca pe acolo scoate gazele sau ceva de genu ...

va multumesc si astept un raspuns , din cauza asta cand dau drumu la clima imi miroase in masina a gaze ...?posibil?

salutt.

Link to comment
Share on other sites

va salut, am un e46 din 99 si vroiam sa va intreb ce imi lipseste de la motor? am inteles ca pe acolo scoate gazele sau ceva de genu ...

va multumesc si astept un raspuns , din cauza asta cand dau drumu la clima imi miroase in masina a gaze ...?posibil?

salutt.

Credcaiti miroase a gaze in masinasi pt ca ai pierderi de motorine pe undeva si cand se incinge motorul arde motorina cursa pe el dupa cum vad in poze este cam murdar de motorina

Link to comment
Share on other sites

mi-am luat si eu acum o saptamana un 320d touring din 2000, imi ia 6% la 135km/h pe autostrada , e un consum bun?

am o problema cu oglinzile nu merg de nici o culoare si mai am o belea cu stergatorul spate nu merge deloc.

Ce ar putea fi? m-am uitat la sigurante iar pe tester nu zice nimic de astea.

Link to comment
Share on other sites

am un 320d touring, am inteles ca luneta s-ar desface separat fara sa ridic hayonul?cand apas pe butonasul ala e electrica deschiderea sau manuala?se poate sa ramana ala intepenit acolo? nu se deschide deloc. :)
Link to comment
Share on other sites

Post #1484

 

 

Nou venit

*

 

Group: Members

Posts: 7

 

Joined: 31/Mar/10

From: Romania

Member No.: 34.550

 

 

 

 

QUOTE (alex77xax @ 31/Mar/2010, 22:40) *

Vrei sĂŁ-Ăži ĂŽmprumute careva maÂşina sĂŁ-Ăži faci concediul .... sau ce !? unsure.gif

 

 

Nu mai tata...vreau sa-mi cumpar unul.Sunt putin cam pretentios in leg cu masina,interior,exterior...wink.gif Daca stie cineva care are vreounul de vanzare il rog sa ma contacteze pe id de mess: danielcioban

Ms mult

Go to the top of the pageReport Post

 

 

 

 

Gasesti mai rapid si pe alese pe adrese de vanzari auto decat aici pe forum.....pana iti va raspunde unul care isi vinde masina se invecheste detot e46-ul....bafta

Edited by CLOSE_HAMANN
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

sal!

am si eu o intrebare.. am un 316 1.9i e46. acum este in service pt ca am avut un mic incident si m-am ales cu cateva zgarieturi.. si daca tot am dus-o am pus mecanicul sa imi verifice si articulatie fata-spate. ma suna omu' si imi spune ca nu am bara stabilizatoare pe spate... e posibil sa nu fi avut-o din fabrica? masina am achizitionat-o in 2006 din germania (am fost personal sa o iau).

multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Da, la 316i mi se pare ca nu e bara stabilizatoare pe spate. Dar am impresia ca poti sa-ti pui. Adica, prinderile ar fi acolo, trebuie doar bara si bieletele. Asta din auzite, nu stiu sigur daca e corect. Edited by chriss
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Salut! Vin si eu cu o intrebare: Am mers astazi la Barlad unde m-am intalnit cu un prieten caruia i-a placut Bmw-ul meu(320d din 2000). S-a urcat la volan si a turat-o pe loc, nu din mers, la 4500 de ture, deci la limita si a tinut-o asa cam 3 secunde. Venind inspre casa, in aceasta seara am constatat ca imi iese fum de sub capota. Am ridicat capota si am observat ca in zona injectoarelor imi iese fum. Am mers asa inca 70 km fara probleme. Masina trage la fel de bine si in bord nu am nici macar o eroare. Totusi de ce iese fum? Va rog ajutati-ma cu un raspuns. Daca nu am postat unde trebuia imi cer scuze dar sunt cam suparat si disperat. Multumesc.
Link to comment
Share on other sites

Salut! Vin si eu cu o intrebare: Am mers astazi la Barlad unde m-am intalnit cu un prieten caruia i-a placut Bmw-ul meu(320d din 2000). S-a urcat la volan si a turat-o pe loc, nu din mers, la 4500 de ture, deci la limita si a tinut-o asa cam 3 secunde. Venind inspre casa, in aceasta seara am constatat ca imi iese fum de sub capota. Am ridicat capota si am observat ca in zona injectoarelor imi iese fum. Am mers asa inca 70 km fara probleme. Masina trage la fel de bine si in bord nu am nici macar o eroare. Totusi de ce iese fum? Va rog ajutati-ma cu un raspuns. Daca nu am postat unde trebuia imi cer scuze dar sunt cam suparat si disperat. Multumesc.

 

nu este fum .. sunt vapori de motorina sub presiune. ai unul sau mai multe injectoare sparte.

Link to comment
Share on other sites

Eu, nu-s mecanic, da nu cred ca se datoreaza faptului ca a turat-o pe loc in 4500. Am facut si eu asta de cateva ori, si nu s-a intamplat nimic nasol. Tot 320d dar din 2001.

Sa fi declansat asta o problema mai veche? Asteptam si alte pareri, si io-s curios :twoup:

Link to comment
Share on other sites

dar credeti ca ar fi o problema daca merg in continuare sa zicem cu injectoarele sparte?

 

e posibil sa nu fie injectorul spart ci doar piulitza care tine conducta de motorina in capul injectorului. la modelul tau e posibil sa nu se intample nimic avand in vedere ca nu este common rail.

Link to comment
Share on other sites

Leoberti eu recunosc ca nu ma pricep la mecanica si de asta am apelat la ajutorul vostru. Asta nu inseamna ca trebuie sa fii atat de incisiv. Daca imi poti da un sfat il primesc cu mare drag dar te rog nu raspunde la o intrebare cu o alta intrebare ca asa nu poti sa-mi fii de folos. Multumesc oricum de raspuns.
Link to comment
Share on other sites

Leoberti eu recunosc ca nu ma pricep la mecanica si de asta am apelat la ajutorul vostru. Asta nu inseamna ca trebuie sa fii atat de incisiv. Daca imi poti da un sfat il primesc cu mare drag dar te rog nu raspunde la o intrebare cu o alta intrebare ca asa nu poti sa-mi fii de folos. Multumesc oricum de raspuns.

 

 

Am si eu o intrebare... Am un bmw 320 d din 2003 fara cruise control. Pot sa ii pun cruise control daca ii schimb volanul cu unul care are comenzile pe volan? daca da ce anume imi trebuie in afara de volan?

Link to comment
Share on other sites

Leoberti eu recunosc ca nu ma pricep la mecanica si de asta am apelat la ajutorul vostru. Asta nu inseamna ca trebuie sa fii atat de incisiv. Daca imi poti da un sfat il primesc cu mare drag dar te rog nu raspunde la o intrebare cu o alta intrebare ca asa nu poti sa-mi fii de folos. Multumesc oricum de raspuns.

 

Eu as merge la un service in locul tau sa vad ce are, nu te doare inima cand vezi ca are ceva? Eu nu mai sunt om cand ceva nu merge cum trebuie...

Link to comment
Share on other sites

Leoberti eu recunosc ca nu ma pricep la mecanica si de asta am apelat la ajutorul vostru. Asta nu inseamna ca trebuie sa fii atat de incisiv. Daca imi poti da un sfat il primesc cu mare drag dar te rog nu raspunde la o intrebare cu o alta intrebare ca asa nu poti sa-mi fii de folos. Multumesc oricum de raspuns.

 

du-te cu ea la mecanic cat mai repede. daca este ce spun eu ... exista probabilitatea (destul de mica) sa iti ia foc.

Link to comment
Share on other sites

Ba ma doare chiar foarte tare nu asa insa mie mi s-a intamplat chiar in seara aceasta si nu am la cine sa o duc; pe maine insa deja am programat-o la mecanic la ora 9. Sper sa nu se uite la ea ca mata-n calendar cum fac multi si sa-si dea seama de problema.

 

Leoberti nu ma speria!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.