Jump to content

Casco, Casco, Casco, a avea sau a nu avea?


Tien

Cati dintre posesorii de BMW avem Casco?  

863 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Am intrebat eu la BCR Asigurari daca se asigura masini mai vechi de 10-12 ani si mi-au spus ca nu, cu unele exceptii. Cica se poate negocia cu directorul de agentie sau asa ceva, audienta alea alea si au fost cazuri cand s-au asigurat si masini mai vechi. Cel putin asa mi-a spus un inspector de asigurari de la BCR.
Link to comment
Share on other sites

dupa parerea majoritatii allianz e cea mai buna ... cat despre vechime cei de la omniasig faceau casco si pentru masini mai vechi de 10-12 ani.Acum nu stiu daca mai fac sau daca se vor alinia toate firmele unui anumit standard

omniasig nu mai asigura masini mai vechi de 12 ani, decat in cazul in care se reinnoieste o polita existenta

 

Eu nu am inca .. la care dintre companii se asigura cel mai aproape de val de cumparare ? -masina second... Care dintre companii platesc cel mai rapid ion cazul unui eveniment?

nu cred ca poate sa iti spuna cineva care asigura cel mai aproape de val reala a masinii pana nu ti se face un calcul , mai ales la o masina la care nu esti primul proprietar. ( daca vrei eu te pot ajuta cu un calcul la Omniasig) .

cat despre companiile care despagubesc cel mai repede am auzit de la diversi clienti pe care ii am la Omniasig ca ar fi cei de la Generali.

Generali despagubesc cel mai bine, vb unui coleg "nu am mai auzit de la nici un client sa spuna sa le dea Dumnezeu sanatate celor de la Generali" DAR evident exista si un DAR

au conditii ciudate preturi si fransize mari in functie de client.( spre exemplu o sa obs o dif foarte mare intre un tanar de 25 ani si o pers de 45 ani cu sa zic un BMW 330xd din 2006)

 

In final daca vrei aduna cat mai multe oferte si imi dai un PM daca vrei un sfat, repet eu te pot ajuta cu o oferta de la Omniasig

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Saptamana trecuta am fost la BCR sa-mi faca o oferta de CASCO pt. al meu 318i/2002/143CP.

Mi-au cerut factura din Germania, unde era trecut pretul de 11500 EURO, fara TVA.

La asta au adugat TVA-ul nostru, 19%, si le-a dat valoarea totala a masinii de 13685 EURO.

Dupa care oferta a fost urmatoarea:

- 100 EURO fransiza/eveniment

- 0% fransiza la furt total

- 0% fransiza la dauna totala

 

1. In 6 rate lunare, 1184 EURO/an, adica 197 EURO/2 luni.

2. In 12 rate lunare, 1243 EURO/an, adica 103,5 EURO/luna

 

Mi se pare OK oferta.

Dar am de gand sa adun informatii si de la AlianzTiriac, Omniasig, ASIBAN, poate chiar si de la ASIROM.

Link to comment
Share on other sites

Saptamana trecuta am fost la BCR sa-mi faca o oferta de CASCO pt. al meu 318i/2002/143CP.

Mi-au cerut factura din Germania, unde era trecut pretul de 11500 EURO, fara TVA.

La asta au adugat TVA-ul nostru, 19%, si le-a dat valoarea totala a masinii de 13685 EURO.

Dupa care oferta a fost urmatoarea:

- 100 EURO fransiza/eveniment

- 0% fransiza la furt total

- 0% fransiza la dauna totala

 

1. In 6 rate lunare, 1184 EURO/an, adica 197 EURO/2 luni.

2. In 12 rate lunare, 1243 EURO/an, adica 103,5 EURO/luna

 

Mi se pare OK oferta.

Dar am de gand sa adun informatii si de la AlianzTiriac, Omniasig, ASIBAN, poate chiar si de la ASIROM.

La o masina a carei valoare e 13000 euro ti se pare o idee buna sa faci CASCO? Ai adesea evenimente neplacute sau ce te-a determinat sa faci CASCO la masina? Intreb de curiozitate doar.

Link to comment
Share on other sites

La o masina a carei valoare e 13000 euro ti se pare o idee buna sa faci CASCO? Ai adesea evenimente neplacute sau ce te-a determinat sa faci CASCO la masina? Intreb de curiozitate doar.

 

Off topic:

Ce vrei sa spui ? Daca 13,000 euro sunt asa o joaca la tine, atunci nu merita sa faci CASCO. Stii cat costa daca reusesti sa lovesti doar usor o masina din spate ? Aduna bari, faruri, masca si vei obtine 2,000 euro asa usor, daca ai norocul (sic) sa nu iti sara airbagul.

 

Eu m-am rasturnat cu un e39 din '98, daca nu aveam CASCO recuperam 2,000 euro, cu casco am recuperat 7,000 euro. E o diferenta.

 

On topic:

 

@Catzus: La BCR merita sa faci CASCO daca vrei fransize mai mari, sunt singurii care mai accepta fransize mai mari de 100 eur. Eu de exemplu am 500 euro / eveniment si 10% la dauna totala, ca o fi furt sa ca o fi avarie si astfel am redus CASCO de la 120 euro/luna la 60 euro/ luna.

 

Daca se intampla ceva, ma impacteaza financiar si pe mine un pic, dar mai tare pe compania de asigurari.

 

Atentie la ce declari in polita de asigurare, de exemplu ca ti-a calculat valoarea asigurata pe baza facturii pentru persoane fizice. Doar la persoane juridice se ia valoarea de factura si ca exceptie la persoane fizice, sa nu cumva sa ai probleme ulterior din cauza asta.

 

Daca ce e scris pe polita nu e corect/ adevarat si ai un incident, vezi ca este o clauza pe polita care spune ca semnezi si pt corectitudinea/ comprehensivitatea datelor. Deci ai grija ca polita sa fie 100% corect intocmita.

Edited by andrei27
Link to comment
Share on other sites

La o masina a carei valoare e 13000 euro ti se pare o idee buna sa faci CASCO? Ai adesea evenimente neplacute sau ce te-a determinat sa faci CASCO la masina? Intreb de curiozitate doar.

 

Inca nu mi-am facut CASCO la ea; doar sunt in stadiul de adunat de oferte.

Dar oricum imi voi face CASCO. Stiu ce inseamna si sa ai si sa nu ai. Pe mine personal pana acum m-a scos din multe belele, asa ca eu sunt adeptul politei CASCO. Si da, pt. valoarea ei de 13000 de euroi mi se pare o idee f. buna sa ii fac CASCO. Chiar si daca ar fi fost mai putin de 13k, tot ii faceam.

Poate pt. tine banii astia nu inseamna cine stie ce, dar pt. mine inseamna. Iar cand ti-o trozneste vre-unul, sau o gasesti troznita in parcare sau orice altceva se poate intampla, cel putin dpdv al confortului mental personal este OK sa stii ca ai CASCO :)

 

La o masina a carei valoare e 13000 euro ti se pare o idee buna sa faci CASCO? Ai adesea evenimente neplacute sau ce te-a determinat sa faci CASCO la masina? Intreb de curiozitate doar.

 

Off topic:

Ce vrei sa spui ? Daca 13,000 euro sunt asa o joaca la tine, atunci nu merita sa faci CASCO. Stii cat costa daca reusesti sa lovesti doar usor o masina din spate ? Aduna bari, faruri, masca si vei obtine 2,000 euro asa usor, daca ai norocul (sic) sa nu iti sara airbagul.

 

Eu m-am rasturnat cu un e39 din '98, daca nu aveam CASCO recuperam 2,000 euro, cu casco am recuperat 7,000 euro. E o diferenta.

 

On topic:

 

@Catzus: La BCR merita sa faci CASCO daca vrei fransize mai mari, sunt singurii care mai accepta fransize mai mari de 100 eur. Eu de exemplu am 500 euro / eveniment si 10% la dauna totala, ca o fi furt sa ca o fi avarie si astfel am redus CASCO de la 120 euro/luna la 60 euro/ luna.

 

Daca se intampla ceva, ma impacteaza financiar si pe mine un pic, dar mai tare pe compania de asigurari.

 

Atentie la ce declari in polita de asigurare, de exemplu ca ti-a calculat valoarea asigurata pe baza facturii pentru persoane fizice. Doar la persoane juridice se ia valoarea de factura si ca exceptie la persoane fizice, sa nu cumva sa ai probleme ulterior din cauza asta.

 

Daca ce e scris pe polita nu e corect/ adevarat si ai un incident, vezi ca este o clauza pe polita care spune ca semnezi si pt corectitudinea/ comprehensivitatea datelor. Deci ai grija ca polita sa fie 100% corect intocmita.

 

 

Multumesc andrei27 pt. sfaturi. Super utile.

Intrebare: daca pt. persoane fizice nu se ia valoarea de factura ca si baza de calcul pt. polita CASCO, ce se ia atunci? valoarea de catalog, actualizata cu indicele de uzura, sau cam asa ceva?

 

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Off topic:

Ce vrei sa spui ? Daca 13,000 euro sunt asa o joaca la tine, atunci nu merita sa faci CASCO. Stii cat costa daca reusesti sa lovesti doar usor o masina din spate ? Aduna bari, faruri, masca si vei obtine 2,000 euro asa usor, daca ai norocul (sic) sa nu iti sara airbagul.

 

Eu m-am rasturnat cu un e39 din '98, daca nu aveam CASCO recuperam 2,000 euro, cu casco am recuperat 7,000 euro. E o diferenta.

13000 de EURO sunt bani multi insa la o masina sub 30 000 EURO eu nu as face si nici nu fac CASCO. Pur si simplu nu am nevoie. Daca Doamne fereste se intampla ceva cu masina prefer sa dau banii pe reparatii doar atunci cand va fi cazul. Dar cum ai avut ghinionul sa te rastorni?

Link to comment
Share on other sites

@catzus: asa e. Au ei un catalog si iti calculeaza valoarea masinii. De obicei e peste valoarea de piata.

 

@ciprianbordei: Ceva imi scapa si fara sa vreau sa fiu ironic: cati ani ai ? esti angajat sau deocamdata intretinut ? ce masina ai si cum ai obtinut-o ? Nu de alta dar nu inteleg cum poti sa spui ca nu merita, inseamna ca nu te obliga nimic in viata sa fii responsabil, te bazezi tu pe ceva.

 

 

@duby: perfect de acord cu tine. Mai ales cum se conduce in Cluj. Crede-ma ca mi-e si groaza sa umblu cu bmw-ul prin centru la ore de varf, mai bine ies cu matizul prietenei mele, m-ar durea sufletul sa ma atinga cineva cand sunt cu bmw-ul.

Link to comment
Share on other sites

@ciprianborbei: Ceva imi scapa si fara sa vreau sa fiu ironic: cati ani ai ? esti angajat sau deocamdata intretinut ? ce masina ai si cum ai obtinut-o ? Nu de alta dar nu inteleg cum poti sa spui ca nu merita, inseamna ca nu te obliga nimic in viata sa fii responsabil, te bazezi tu pe ceva.

Daca te uitai la profilul meu observai ca am 23 de ani, maine, poimaine 24 multi ani inainte sa traiesc asemenea si tie. Masina pe care o am e un Reno Megane din Germania adusa si cumparata pe banii castigati la locul meu de munca la care activez de 3 ani. La o masina de 7000 de euro cat a costat a mea nici nu ma gandesc sa ii fac casco. De banii aia prefer sa ii cheltui in alte lucruri importante, cum ar fi ridicarea unei case, investitii, etc. Daca cumva mi-o loveste careva ori se defecteaza o repar si gata. Pentru tine a avea CASCO inseamna a fi responsabil? Iti respect parerea dar nu sunt deacord cu ea. Pur si simplu nu am nevoie de CASCO deocamdata. Cand voi avea masina de peste 30 000 EURO atunci mai vorbim. Pana atunci nu ii vad rostul CASCO.

Link to comment
Share on other sites

@ciprianborbei: Ceva imi scapa si fara sa vreau sa fiu ironic: cati ani ai ? esti angajat sau deocamdata intretinut ? ce masina ai si cum ai obtinut-o ? Nu de alta dar nu inteleg cum poti sa spui ca nu merita, inseamna ca nu te obliga nimic in viata sa fii responsabil, te bazezi tu pe ceva.

Daca te uitai la profilul meu observai ca am 23 de ani, maine, poimaine 24 multi ani inainte sa traiesc asemenea si tie. Masina pe care o am e un Reno Megane din Germania adusa si cumparata pe banii castigati la locul meu de munca la care activez de 3 ani. La o masina de 7000 de euro cat a costat a mea nici nu ma gandesc sa ii fac casco. De banii aia prefer sa ii cheltui in alte lucruri importante, cum ar fi ridicarea unei case, investitii, etc. Daca cumva mi-o loveste careva ori se defecteaza o repar si gata. Pentru tine a avea CASCO inseamna a fi responsabil? Iti respect parerea dar nu sunt deacord cu ea. Pur si simplu nu am nevoie de CASCO deocamdata. Cand voi avea masina de peste 30 000 EURO atunci mai vorbim. Pana atunci nu ii vad rostul CASCO.

 

Scuze, dar mi-am creat o impresie gresita.

 

Acum sa iti spun parerea mea de sofer de 10 ani si care am avut 2 tamponari usoare (una din cauza mea) si 1 accident urat din cauza mea (legal, dar de fapt un animal cu un camion m-a "vanat") care a insemnat dauna totala la fostul meu BMW.

 

Si eu la fel ca tine trag pt salariu si stiu cum e sa il aloci asa ca decizia cu CASCO nu a fost una relaxata ci am cumpatat un pic pana sa fac si pt masina asta. Dar, daca trag o linie, niciodata nu am iesit in pierdere cu CASCO.

 

Masina o am pe un credit rambursabil pana in 2012, iar daca fac un accident platesc ca prostul inca 4 ani rate la banca. Prefer sa platesc 60 eur/luna dar stau linistit in caz de accident sau furt. Mi se pare un schimb echitabil la cat costa un far de masina sau altceva. De aceea am fransiza 500 eur/accident, aia nu e o problema sa ii pun eu din buzunar, dar numai un far e 1,000 eur. Dar la cat e de frumoasa masina mea :) m-ar durea sufletul sa nu imi permit sa o repar la reprezentanta sau in fine, la un service adevarat.

 

Iar judecata ca merita doar la masini peste 30,000 euro e gresita/ falsa pt ca daca masina costa 7,000 eur, rata va fi proportional mai mica, deci efortul tau e mai mic. Tu ai avea o rata - tinand cont de vechime, marca, valoare - undeva la 30-40 eur/luna. Nu mi se pare mult tinand cont ca suntem tara cu cea mai mare rata a accidentelor din europa (cred).

 

Cel putin in Cluj parca a luat-o traficul razna, e la fel de aglomerat ca in Bucuresti dar cu diferenta ca lumea nu realizeaza ca nu se mai pot grabi si nu sunt obisnuiti cu traficul asta si ca urmare sunt foarte multe tamponari usoare. Numai eu stiu de cate am evitat eu pe altii in ultima luna.

 

 

Apropo, la multi ani !

Edited by andrei27
Link to comment
Share on other sites

ÂŞi ĂŽn caz de accident.

 

Eu personal nu lovesc masinile . Si daca ai avea Doamne fereste un accident in anul respectiv . Totusi platesti 700-800-1000e casco sau mai bine + fransiza de incident = minim 1100-1200e care ii dai ...... trebuie sa o lovesti frumusel chiar sa se merite casco (o dauna de minim 2500-3000e) . In caz de zgarieturi , julituri etc nu se merita , fiind oricum fransiza de minim 100e per incident !

Link to comment
Share on other sites

Accident grav eventual ai vrut sa zici. Ca pentru o zgarietura mi se pare aberant sa platesc mii de EURO anual

 

Păi să ne gândim un pic logic. :)

 

Faci un accident tipic şi banal, intri cu 60 la oră ĂŽn spatele unei maşini, n-ai casco pentru că ti s-a părut inutil, n-ai pneuri de iarnă pentru că ţi s-au părut inutile, paguba este ĂŽnsă minimă: bară faţă, capotă, aripi, faruri, radiator.

 

Să luăm ca exemplu un E60 pentru că tu chiar asta vrei să-ţi cumperi.

Piese sh de E60 nu prea găseşti deci trebuie să cumperi neapărat noi.

 

Tocmai te-ai ales cu o daună de minim 3500 €.

 

Merită acum casco?

 

Eu personal nu lovesc masinile . Si daca ai avea Doamne fereste un accident in anul respectiv . Totusi platesti 700-800-1000e casco sau mai bine + fransiza de incident = minim 1100-1200e care ii dai ...... trebuie sa o lovesti frumusel chiar sa se merite casco (o dauna de minim 2500-3000e) . In caz de zgarieturi , julituri etc nu se merita , fiind oricum fransiza de minim 100e per incident !

 

Faza asta cu eu nu lovesc maşinile nu e o lege, orice se poate ĂŽntâmpla, oricine poate face accident.

 

La un accident banal poţi să ajungi lejer la o pagubă de 3000 euro.

 

Ăn plus, ai de unde să ştii dacă ĂŽntr-un an o zgârii iar ĂŽn altul o faci daună totală?

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

corect ciupane!!!

un prieten a dat cu 110km/h itr-un caine fara frana....9700ron dauna la asigurari!!!

parampampam.....

 

de cand am avut accident frontal cu tirul....si acum se vad urmele pe fruntea mea, pt mine cel mai full casco, daca plec afara din tara cu masina de ex imi da asigurare de sanatate pt 5 persoane(pasagerii masinii) trebuie doar sa comunic cnp-urile

 

faceti-va casco, chiar daca vi se pare ca sunt bani aruncati, dar in caz de dauna, doamne fereste!!!

detalii.....sunt cele mai putin convingatoare, evenimentul spune tot!!!

Link to comment
Share on other sites

si in caz de accident , chiar daca nu e vina ta respectivul poate sa aiba RCA la o pocnitoare si sa te trimita sa repari masina pe nu stiu ce ulita si sa mai dureze si o luna doua...mai ales astia cu astra , sub 1 luna rar sa iti iei masina din service ... Si acum la fel , depinde tot de buzunarul fiecaruia
Link to comment
Share on other sites

Pãi sã ne gândim un pic logic. :)

 

Faci un accident tipic ºi banal, intri cu 60 la orã În spatele unei maºini, n-ai casco pentru cã ti s-a pãrut inutil, n-ai pneuri de iarnã pentru cã Þi s-au pãrut inutile, paguba este Însã minimã: barã faÞã, capotã, aripi, faruri, radiator.

Pai gandindu-ne putin logic tu exagerezi putin. In primul rand treaba cu pneurile de iarna nu stiu de ce o pui in calcul pentru ca eu am asa ceva si la orice masina o sa imi pun. Apoi sa lovesc eu spatele unei masini, Doamne iarta-ma, atat de atent sunt si eu. Eventual daca altul ma loveste pe mine. Insa cum pana acum nu s-a intamplat nimic am facut o economie de aproximativ 2000 - 3000 EURO iar in cazul unui accident mi-ar fi suficienti banii sa imi repar masina sub 1500 EURO

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.