Jump to content

Ce preferati intre e39 si e46?


ionutz_ng

  

1045 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

In cazul pretului unui E280 si a unui E46 316i, tocmai cererea si oferta influenteaza pretul.

 

Gandeste-te cata lumea cauta un E280 si cati cauta un 316i.

 

O masina cu motor mare este mult mai greu de vandut si are o valoare de revanzare mai mica decat una cu motor mic, este valabil in orice tara nu doar la noi.

 

Insa, dupa parerea mea, preturile din tara sunt oricum exagerate, de multe ori cu peste 3000 euro fata de preturile din Germania.

Mai ales avand in vedere starea tehnica deplorabila a masinilor din Romania.

Link to comment
Share on other sites

E46 este o bijuterie de masina.Pur si simplu e mai dragutza decat e39 atat la exterior cat si la interior.Este un adevarat bmw,adica masina sportiva.E39 il consider o masina prea eleganta,prea sobra.In plus un mare avantaj al e46-lui este manevrabilitatea mai mare data de pozitionarea rotilor din fata,cat s-a putut de mult de aproape de botul masinii.Practic,in fata unei roti de pe fata,mai raman vreo 5-6 cm de aripa.La nici o masina nu am mai vazut o astfel de pozitionare atat de extrem dusa spre fata a rotilor.
Link to comment
Share on other sites

E46 este o bijuterie de masina.Pur si simplu e mai dragutza decat e39 atat la exterior cat si la interior.Este un adevarat bmw,adica masina sportiva.E39 il consider o masina prea eleganta,prea sobra.

 

Pur si simplu sunt parerile tale. :twoup:

 

Pentru multi altii, este tocmai invers.

Link to comment
Share on other sites

E46 este o bijuterie de masina.Pur si simplu e mai dragutza decat e39 atat la exterior cat si la interior.Este un adevarat bmw,adica masina sportiva.E39 il consider o masina prea eleganta,prea sobra.In plus un mare avantaj al e46-lui este manevrabilitatea mai mare data de pozitionarea rotilor din fata,cat s-a putut de mult de aproape de botul masinii.Practic,in fata unei roti de pe fata,mai raman vreo 5-6 cm de aripa.La nici o masina nu am mai vazut o astfel de pozitionare atat de extrem dusa spre fata a rotilor.

 

 

 

cred ca exagerezi un pic.....

Link to comment
Share on other sites

e39-le e perfect. o fi parand e46-le mai sport, dar ptr mine cel putin e39-le e perfect.. nu simt in spataru scaunului genunchii lu ala din spate... dar probabil ca m-as fi simtit la fel si in e46, am ales e39 pentru spatiu mai mare si nu regret.

 

daca nu ai observat in spatele scaunelor din fata este o protectie de plastic care nu lasa genunchierele pasagerilor din spate sa te derenjeze...or fi fost scaunele din dacie 1310? :twoup:

dpdv al designului aleg interiorul(bord orientat spre sofer la modul realistic nu "metaforic"cum vb cineva de pe forum) din E46 cu exteriorul din E39

dar tinand cont ca am break am suficient spatiu de carat "oile" :twoup:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Desi sunt posesor de e46, aleg e39. Imi place foarte mult masina, si nu stiu de ce ziceti ca pare greoaie mie nu mi se pare deloc greoaie. Un seria 7 da e mare, dar cu un e39 eu zic ca te descurci prin oras.

E39 e o masina usoara, cel putin cele prefacelift :twoup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
Si a mea are forme, insa se intretine la sala biggrin.gif i-am spus ca dacaia in greutate si se puturoseste pun batzu pe ea si las toti cainii sa se pishe pe rotile ei asa ca se conformeaza biggrin.gif

 

 

Si asa o speli la cateva luni, nu cred ca se mai apropie cainii de ea de multa vreme :twoup:

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
am fost impresionat de un X5 care a luat frontal , pe mijloc, un copac. avea un mare V in fata pana la parbriz, unde era candva motorul, acesta era sub masina, iar interiorul intact. am inteles ca avea 160 la impact, cel putin asa spuneau cei de la Trado Motors, in curtea carora era masina.

 

LE - cica soferului i-ar fi intrat o musca in ochi ...

 

Daca la 160 km/h s-a oprit brusc adica intr-o fractiune de secunda intr-un copac, presupunand prin absurd ca masina K ( ca sa nu zic X sau Z ca se confunda cu seriile ) ar fi rezistat ca in povestirea de mai sus soferului ii s-ar fi rupt toate coastele, perforat plamanii, rupt ficatul si celelalte organe, sarit ochii din cap ( la propriu ) samm.

La viteza aia in ORICE masina ai fi, chiar si intr-un tanc decelerarea atat de brusca iti rupe carnea de pe oase.

Adevarat ca poti avea accident cu rasturanare samd adica foarte dramatic si la 200 km/h si sa scapi. Tocmai asta e secretul, atenuarea socului . Daca te opresti brusc esti subiect de povestiri memoriale.

Link to comment
Share on other sites

am fost impresionat de un X5 care a luat frontal , pe mijloc, un copac. avea un mare V in fata pana la parbriz, unde era candva motorul, acesta era sub masina, iar interiorul intact. am inteles ca avea 160 la impact, cel putin asa spuneau cei de la Trado Motors, in curtea carora era masina.

 

LE - cica soferului i-ar fi intrat o musca in ochi ...

 

Daca la 160 km/h s-a oprit brusc adica intr-o fractiune de secunda intr-un copac, presupunand prin absurd ca masina K ( ca sa nu zic X sau Z ca se confunda cu seriile ) ar fi rezistat ca in povestirea de mai sus soferului ii s-ar fi rupt toate coastele, perforat plamanii, rupt ficatul si celelalte organe, sarit ochii din cap ( la propriu ) samm.

La viteza aia in ORICE masina ai fi, chiar si intr-un tanc decelerarea atat de brusca iti rupe carnea de pe oase.

Adevarat ca poti avea accident cu rasturanare samd adica foarte dramatic si la 200 km/h si sa scapi. Tocmai asta e secretul, atenuarea socului . Daca te opresti brusc esti subiect de povestiri memoriale.

 

 

Si cei de la Mercedes si cei de la BMW au recunoscut ca in afara de Volvo la 140km/h, majoritatea accidentelor sunt mortale.

Link to comment
Share on other sites

Si cei de la Mercedes si cei de la BMW au recunoscut ca in afara de Volvo la 140km/h, majoritatea accidentelor sunt mortale.

 

In ORICE dispozitiv esti, masina , avion, balon plin cu airbaguri samd decelerarea atat de puternica precum oprirea in sub o zecime de secunda de la peste 100 si ceva de km/h provoaca rupturi ale organelor.

Accident este si cel in care te dai de peste 10 ori peste cap.

Ai mai multe sanse sa scapi din ala decat dintr-un copac.

 

NU am vazut niciodata in nici o masina nici un reportaj nicaieri, nici macar pe net, dar ABSOLUT nicaieri o masina care sa ia in brate un copac si sa mai se dea jos soferul.

 

Iar la viteza mentionata de colegul nostru nici o masina din lume nu poate vace ca el sa NU dea cu freza fix in copac ( el - soferul ).

Deci presupunand prin absurd ca nu ii s-au rupt matele in el din cauza decelerarii oricum se mula fizic pe copac.

La 160 km/h ( era pe net dar nu mai stiu unde ) un Sklasse model nou s-a mulat de asa o natura pe copac incat toata masina cu exceptia ultimului metru din masina , adica din portbagaj era contorsionata pe copac si avea o grosime de aproximativ 50 cm. Undeva pe acolo era si soferul, inconjurat de airbaguri. La viteza aia nu te mai salveaza NIMIC daca te opresti in ceva ce NU absoarbe sau disipa socul.

Link to comment
Share on other sites

hai sa nu aberam aici aiurea, cumnatu ar trebui sa-si foloseaasca inteligenta si sa-si dea seama, ca toata partea fata a masinii, a atenuat socul, soferul nu a ajuns de la 160 km/h la 0 km/h in 1 mm, oricum e gandita masina, ca botul sa disipe energia acumulata de la impact in lateral, pe langa asta, corpul se dezlipeste de scaun putin, se loveste de airbag, si toate balansurile astea atenueaza socul, hai sa nu mai vorbim aiurea. Intr-adevar este o raritate sa scape omul dintr-un accident de al 160 km/h tinand cont ca majoritatea avem masini "de sub 100.000 km, ne lovite ne nimic, si cu 2-3000 sub pretul pietei).

Pe acelas principiu sunt si masinile de formula 1, cumnatu, gandeste-te cand intra cu monoposturile in parapeti la viteze foarte mari, botul masinii o fii el din carbon, si se face literalmente praf la impact, dar functioneaza pe acelas principiu, disipa energia acumulata.

 

PS: In general in accidente se moare nu datorita socului ci datorita , obiectelor libere de prin masina, sau a bucatilor din masina care se desprind, nu socul in sine in sine omoara.

 

Ce zice cumnatul este valabil la motociclistii care intra din plin intr-un autobus de exemplu...

Edited by Lifestyle
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.