Jump to content

Touring vs Sedan


xpander

Recommended Posts

cei care vad Touringul doar pe-afara si nu au asa ceva sau macar sa-l fi condus vreodata, nu au cum sa-i inteleaga utilitatea pe deplin...

:twoup:

 

Ca sa-i intelegi utilitatea , inseamna sa ai nevoie de asa ceva...

Nu tre sa convingeti voi pe om sa-si ia touring, cand nu-i mai incap bagajele isi cumpara, pana nu are nevoie nu-si cumpara..

Link to comment
Share on other sites

M-am hotarat, merg pe touring cu incredere. De fapt, dpdv design&spatiu eram hotarat dinainte dar mi-era teama sa nu fie ceva mai putin "legata" decat un sedan. Am facut unu mini-testdrive cu un 330xd touring si mi-a placut mult cum se misca si cum sta pe asfalt. Sper si 320d-ul sa fie aproximativ in aceeasi parametri sau chiar mai bine avand in vedere ca e mult mai usoara.

 

 

 

Iar cei 150 de cap sunt super OK consumul foarte bun , felicitari!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Detin un 320d touring de 3 ani , este mai spatios ca un sedan.Am calatorit intrun Jeep Grand Cherokee 2007 3.0d si pot s a spun ca in tourig te lafai in spate pe cand in acel Jeep atingi cu genunchii de spatarul celui din fata.

+ aceeasi manevrabilitate ca la sedan - mai nici unu

distributia egala 50-50 intre punti la modelele mai vechi touring exista efectul de pendul la intrare mai brutala in

spatiu. curbe.acum cred ca sa remediat

motor excelent

consum mic 5.5 extraurban -8-9 urban sub 8 noaptea in BUc

 

Si dc sa nu mentionam ca 60% din vanzarile bmw germania sunt touring.

Din Axa Mercedes-Bmw-Audi toti pun la dispozitie modele de varf: E 55/63 AMG, M5 touring, S6-RS6 Avant bomba biturbo de 580 cp cu motor lambo :)

Link to comment
Share on other sites

Posesor de touring si foarte multumit l-am luat din italia acum 4 ani de zile printr-o intamplare si am ajuns sa nu mai pot sta fara el,e adevarat in oras e mai comod si mai usor de condus un sedan (ma refer la parcare si garda la sol) dar sa fim seriosi toti mergem la munte iarna , schiurile care hai le pui pe masina si ai scapat dar restul-clapari ,bete valize plus o pereche de prieteni pe bancheta din spate cu alte bagaje sau vara pina in Grecia sau pe litoralul mioritic un adevarat SPECTACOL. Eu o gasesc la fel de frumoasa si sexy(cum spune a mea sotie) si nu spun asta pt ca am touring .
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Si eu am o problema cu touring-ul in sensul ca e nasoala treaba cu acelasi habitaclu in masina si in portbagaj(chestii de miros si zgomot) si nu suport sa deschid o portiera spate care e una cu luneta,pur si simplu! Cu toate ca o astfel de masina are o suspensie mai tare(rezistenta).Si apropos de touring-uri,eu cred ca cele mai reusite ca design sunt noul VW Golf si Passat din modelele noi,iar din vechi imi placea VOLVO si VW BORA,dar doar la faza de admirat. <_<
Link to comment
Share on other sites

Si eu am seria 3 touring si sunt foarte multumit de el. Mi se pare foarte bine proportionat si un bun compromis intre spatiu interior, aspect si tinuta de drum. Plus ca la achizitionarea unui touring SH probabilitatea ca masina sa fi fost "fugarita" este mai mica. Partea proasta e ca la o eventuala revanzare va fi greu sa o dai la un pret bun.
Link to comment
Share on other sites

Cu toate ca merg 90% singur in masina prefer touringul. Imi plac cum arata, ai spatiu destul, mi se par mai usor de condus decat un sedan la mersul cu spatele, stergator luneta. Iti ofera confortul psihic ca atunci cand vei avea nevoie de spatiu il vei avea. e de ajus o data sa ai mare nevoie de asa ceva si sa nu poti folosi masina si-ti schimbi optica. Mai ales ca nu am luat BMW pt imagine, chiar ma deranjeaza asta. L-am luat pt ca era singura masina la momentul cumpararii care raspundea unor nevoi de putere, spatiu, fiabilitate, preturi piese si pt ca si arata foarte bine. Cine nu s-a lovit de necesitatea spatiului si cine si-a luat masina pt imaginea oferita de BMW de sportivitate, nu va intelege acest lucru, la mine insa spatiul imi permite sa bag cand vreau eu o bicicleta, niste scule de peste, niste carene moto, un catel, etc.

Ar fi si ceva dezavantaje: masina putin mai grea, centrul de greutate usor ridicat, efect de pendul cand e bruscata masina.

In rest numai de bine.

Link to comment
Share on other sites

Si eu am o problema cu touring-ul in sensul ca e nasoala treaba cu acelasi habitaclu in masina si in portbagaj(chestii de miros si zgomot) si nu suport sa deschid o portiera spate care e una cu luneta,pur si simplu! Cu toate ca o astfel de masina are o suspensie mai tare(rezistenta).Si apropos de touring-uri,eu cred ca cele mai reusite ca design sunt noul VW Golf si Passat din modelele noi,iar din vechi imi placea VOLVO si VW BORA,dar doar la faza de admirat. <_<

 

 

Miros? De unde? Daca te apuci sa cari mizerii cred ca-ti ajunge mirosul la nas si in sedan ,zgomot nici atat ,"greieri" sau alte chestii de incalzit se incalzeste la fel ,avantaj ca poti oricand sa ajungi la bagaje daca ai ceva de luat din portbagaj,iar faza cu luneta care se deschide independent de haion e super tare! :)

Link to comment
Share on other sites

cei care vad Touringul doar pe-afara si nu au asa ceva sau macar sa-l fi condus vreodata, nu au cum sa-i inteleaga utilitatea pe deplin...

<_<

Corect. Utilitate pe care o vezi atunci cind chiar ai nevoie, de exemplu 1500 km dintr-o bucata cu 4 persoane plus bagaje care nu ar fi incaput in portbagajul unui sedan. Si nu e vorba de un touring mare, ci de un E36, dar fiindca mai demult am avut si E36 sedan, de data asta am vrut touring. Iar inainte de E36 touring am avut un Omega B caravan cu 136 CP, care era chiar imens, dar extrem de stabil si care mergea lejer la peste 200 km/h. Plus de asta, gasesc haioasa faza sa alergi cu un combi care merge la peste 200 km/h, atunci cind depasesti compacte sau sedanuri. Urmatoarea masina o sa fie un E46 touring, Signum sau Vectra C caravan.

Link to comment
Share on other sites

:) (525touring): Diferenta la tine dintre un sedan si un break e faptul ca se deschide luneta independent de capota spate??? Asta e si mai "tare"!!!

 

Nu fac polemica dar am spus ca e o chestie care i-mi place diferita de sedan (citeste mai bine data viitoare) <_<

Link to comment
Share on other sites

Urmatoarea masina va fi un E91....imi place si am simtit pe pielea mea cum e sa ai berlina si cu un subwoofer mare in portbagaj...Am fost in vreo 3-4 excursii in ultimele 18 luni in strainatate si volumul cumparaturilor l-a depasit mult pe cel disponibil....Mi-as fi luat si niste jante din Germania , la 100 euro (atat am negociat cu vanzatorul , ceruse 250 initial ) dar n-am avut unde sa le mai pun....In rest n-am nevoie de mai mult volum. Am decis sa trec la touring in urma unui sondaj facut acum 3 saptamani in Germania pe autostrada...Am numarat toate sedan-urile si touring-urile ( nu numai BMW , ci si celelalte 2 marci competitive) si touring-ul a iesit net superior ca si nr fata de sedan. ( cam 70-80% din masinile intalnite in interval de 7-8 ore au fost touring ).Ma refer aici la modele 2004+...
Link to comment
Share on other sites

probabil ai si luat pana in mom asta masina dar prefer sa mi spun si eu parerea mea despre touring.

am mers in germania pregatit sa iau sedan si m-am inotrs cu un frumos bmw e46 touring cu pachet optic de M,inclusiv suspensie...deci nu am efectul ala de pendul de care se vorbea...

si a facut treaba pana in prezent...fara discutii.

diferente dupa cum au spus si alti colegi nu sunt,la performante,asta am observat.

pana acuma nu am avut probleme mari cu ea...la directie am schimbat doar 2 bucse pe fata de 1 an de cand am adus o...

la touring intra in discutie km "lungi" facuti pe autobanda asta e un risc...dar cei cu touring am scapat de reactiile de "furie" a pustanilor "Liniuta" <_<

as mai lua un touring inca o data...

Link to comment
Share on other sites

touringul indeplineste atat nevoia de spatiu, cat si de confort si performanta...

 

desi sunt diferite optic, tehnic sunt cam acelasi lucru... motorizare, etc, doar ca de regula touringul de serie sta mai bine la optiuni ca si sedanul ...

 

oricum, fiecare se adreseaza unui alt segment de piata, iar alegerea este foarte simplu de facut... vrei sau nu !

 

la capitolul gusturi, chiar daca ma repet, e ca si cum am compara Coca-Cola cu Pepsi... ultima la 2,5 l (ca sa fie mai mare) !

 

@red&bluestar: la touring "chestiile de miros si zgomot" nu sunt asa cum banuiesti tu... izolarea portbagajului e destul de buna... in plus, si la sedan daca iti moare pisica in portbagaj, impute toata masina...

 

in fine, ce nu prea inteleg eu e cum de "nu suporti sa deschizi o portiera spate care e una cu luneta, pur si simplu"... dar asta e problema ta, nu a mea ! :)

 

la mine la touring, portiera spate nu e una cu luneta... iar eu suport sa le deschid separat sau impreuna <_ daca te refereai cumva la haion>

Link to comment
Share on other sites

acum daca ar trebui sa-mi iau e 46 as lua touring pentru ca m-am lovit de nenumarate ori de problema cu portbagajul...in plus, un touring cu pachet M si interior sport +suspensie sport mi se pare foarte tare...evident ca masina o alegi si in functie de nevoi, iar la mine se simte nevoia de mai mult spatiu in spate.

 

in concluzie, prefer un touring accesorizat si cu motor minim 150 cai decat un 316/318d.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Mai e un aspect la touring pe care nimeni nu l-a zis.

Pe drum inzapezit nu mai fuge masina de spate ca un sedan.

La sedan daca nu cari un sac de nisip in spate esti terminat.

Pe mine ma bufneste rasul cand vad sedanurile BMW ramase impotmolite in zapada :).

  • Downvote 7
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.