Jump to content

BMW 325i


alex230ro

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
:) e mic si amarat si are doar o poza,topic are pe alt forum poate ai fac si aici unul.Stie careva un vopsitor bun ?La compact am o usa de facut si la "fratior" .... cam tot :)).Sper sa mai fac ceva poze maine sau sambata. Edited by alex230ro
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

:)) frumos in poza asta,dar o sa imi manance zilele am reusit sa termin o parte din mecanica,urmeaza tinichigeria si vopsitoria sau recarosare daca gasesc o caroserie "vie" in principiu as vrea sa fac tinichigeria anul asta dar daca e sa gasesc o caroserie buna e posibil sa fac recarosare.PS:in caz ca va intrebati cum am pus mana pe el,a fost cadou de la sotie de ziua mea,a zis ca asa mai scapa e mine :) Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

:) e mic si amarat si are doar o poza,topic are pe alt forum poate ai fac si aici unul.Stie careva un vopsitor bun ?La compact am o usa de facut si la "fratior" .... cam tot :)).Sper sa mai fac ceva poze maine sau sambata.

luna asta fac usa sofer la compact,sunt curios cum iese.

Fratiorul mic o sa primeasca si el numere cat de curand apoi intra la refacut pentru cateva luni,probabil ca la anul in primavara/vara va fi gata :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

intre timp am aruncat o caruta de bani in fratiorul mic,am scos interiorul si capitonajele din portbagaj ,are nevoie urgenta de reanimare partea dreapta e praf,sper sa ajung la sfarsitul lui sept sa il las pt tinichigerie ,mai am inca o gramada de piese de luat si pe mecanica.poze in linkul de mai jos ,sunt destul de mari si nu am cum sa le uploadez aici si imi e lene cu alte siteuri .ca se mearga linkul se sterg punctele binenteles,vad ca tot merg filtrele alea de cacat.

 

http://bmwz.o.n.e.ro/forums/index.php?s=&showtopic=11391&view=findpost&p=147158

 

piese schimbate la urs

 

-baia ulei+garnituri baie ulei

-garnituri capac distributie

-carcasa termostat+termostat+antigel

-caseta servo E36+bielete+capete bara+ulei servo+burduf caseta

-burduf planetara spate

-discuri+placute spate+schimbat conducte frana+lichid frana

-ceva bucse si alte nimicuri

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

o sa incerc sa ai fac si topic separat,e fratiorul mai mic al compactului sau poate face un moderator adaugare la 325ti + 318is :) .De vorbit pt moment nici nu o sa mai am prea multe de zis despre compact e cuminte deocamdata,sper ca peste 2 ani sa ma apuc si de el,pentru moment asta micu o sa imi manance zilele si banii.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
ieri era sa o patesc,a cazut o umbrela din aceea mare pe masina,noroc ca nu s-a indoit nimic sau la prima vedere nu e nimic grav.Sapt viitoare ajung sa fac usa sofer si ar trebui sa pun gumele de iarna si sa fac revizia.Ursul ar trebui sa intre sapt asta la tinichigerie mai e doar motorul si geamurile de dat jos,cu putin noroc poate la anu pe vremea asta o sa fie din nou pe strazi,pentru moment am luat decizia de a nu plati taxa de prima inmatriculare si sa folosesc banii aia pentru a lua diverse elemente probabil ca daca o sa il fac cum trebuie doar tablaria se va duce catre 3000-4000 lei deocamdata astept sa vad ce zice si tinichigiul,sa vedem ce se mai modifica in minunata legislatie pana atunci.
Link to comment
Share on other sites

mda iar au apucat-o dracii,am ceva missfire la rece,ieri mai urat azi dimineata mai subtire,in principiu din cauza umezelii face asa,preventiv am bagat si niste benzina peste ce mai era in rezervor(o parte din benzina din rezervor o luasem din urs ca a trebuit sa scot rezervorul cand l-am dus la tinichigiu).Sapt asta o duc pt reparatia ruginei de la usa sofer.Revizia probabil ca tot sapt asta o fac as reveni pe Motul,din ce am testat pana acum pe masina pare sa fi fost cel mai ok.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
rezolvat usa sofer,stopul dreapta spate se aburise un pic cand au spalat masina la vopsitorie asa ca l-am dat jos si am mai curatat garnitura pe acolo .Am pus si diagnoza un pic pe ea,cum banuiam deja clasicul missfire cil5 during warm up.urmeaza revizia ,probabil pe la sfarsitul lunii.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

96.004km -sapt viitoare schimb ulei+filtru ulei+filtru benzina,filtru de aer si polen le-am schimbat eu singur .

anu asta parca am mers mai mult :D

ursul face nani,mai am sa ai cumpar 2 praguri ,apoi vedem ce se mai gaseste la o radiografie amanuntita,sunt si ceva planuri de turbo dar mai e mult pana atunci.

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

mersi,ursu nu mai e asa misto acum,am scos interiorul de pe el, motorul si acum e la tinichigiu pt operatii estetice destul de importante.azi ajung si cu compactul la revizie,ma bate gandul sa vad daca ai fac pana la urma o resoftare anul asta desi nu prea se merita. Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

asadar s-au schimbat:

-filtre ulei benzina polen aer

-ulei Motul 8100 X-clean 5W-40

-senzor nivel ulei(degeaba ,sunt la al 3-lea senzor,banuiesc ca undeva pe cablaj am o problema)

la verificare am mai vazut:

-caseta directie are ceva joc(sus jos,pentru moment nu se aude)

-scutul de la toba spate rupt-prinderile din caroserie sunt ruginite,e cam dificil de pus inapoi

-tamponul(contragreutatea) de la toba rupt

-pe unul din lonjeroane o zgarietura mare a inceput sa ia un pic de rugina.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.