Jump to content

BMW 325i


alex230ro

Recommended Posts

e foarte grea talonul zice 1480kg,am pe undeva pe acasa si repartizarea maselor la ITP parca aveam catre 1600kg,repartitia maselor stiu ca era ok atat ca era mai grea pe dreapta decat pe stanga conform fisei .conform datelor tehnice de pe net am repartitie 50% 50% . Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

are ceva fier in ea+airbaguri si alte rahaturi,ciudat e ca ,conform datelor tehnice e un pic mai rapida fata de sedan sau coupe(bine nesemnificativ 0,1 sec).oricum din ce am vazut daca arunc toate cacaturile din interior de pe ea +inzonorizare +sunroof delete ajung pe la 1200 kg.A are si trapa de aici mai pui 30-50kg in plus.
Link to comment
Share on other sites

ce e aia dubash?M54 e motor ok,are el ceva bube dar in mare e ok,ca si probleme pt E46

-bobinele -a fost un lot Bremi cu recall

-sis racire-in general vasele de expansiune se duc,busonul de la vasul de expansiune si el trebue verificat,radiatoare si furtune mai pica si ele la km mare(peste 200-250k)

-bratele fata sensibile.

-DISA pica la peste 200.000 km

-garnitura capac culbutori

-piesa cu tepi

-macarale care fac zgomot

-senzor axa cu came

cam astea din ce imi vine acum in cap

motorul e ca orice aspirat vrei senzatii dai turatii :p

cuplu max la 4000 p max 6000

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

am facut 2 poze

are cineva idee cum e prins ieleronul asta de iem?al masinii zic,asta de vreau sa il pun se prinde cu suruburi si am doar unul vad ,din ce m-am uitat pe net aparent si asta de pe cazan e prins cu 2 suruburi da nu stiu 100%,eventual careva care a dezmembrat o saracie din asta :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

zi am fost la:

 

http://forum.4tuning.ro/707-evenimente-leg...15-06-13-a.html

 

am scos un loc 7 sau 8 si am realizat ca mai am de umblat un pic si la skill si la cazan.

anyway posibil sa mai merg la evenimente de genul asta.

in caz ca ca va intrebati in fata mea au fost:Peugeot 106 BMW e90 325d Smart coupe Brabus cred?Audi 1,8T break Opel Astra 1,6i,BMW E46 318i

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Sunt de acord cu tine,ai avut viteza medie de 115 km/h dar gandeste-te ca ai mers o gramada pe autostrada,viteza constanta,deci usor de facut media expusa de tine.

nu s-a mers constant asta e,in principiu am incercat sa mergem 170 dar s-a ajuns si la 200 sau 230 pe anumite reprize,la intoarcere am venit 180 cam asa .cutia e in 5 trepte deci nu ajuta mult la consum.

@Mircea nu e mare diferenta e chiar ceva mai greu decat sedanul in talon zice 1475kg masina cu plinul facut si bagaje eu sare de 1600 kg cred,de miscat se misca decent.Pe reprizele cu 320d imi trebuia ceva loc pt depasire,daca eram eu in fata ma desprindeam ceva mai usor mai ales la viteze de peste 200.

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

Am avut si eu in tinerete 328 pe E36 si parca nu sarea de 10% afara,destul de alergat,dar poate vorbesc prostii,a trecut ceva timp de atunci.Oricum,bucura-te de ea,fie ca o mai tii sau nu !

 

Bine,nu stiu diferenta de greutate intre E36 si a ta,dar nu cred sa conteze asa mult,ma gandesc ca motorul e de generatie mai noua,fiind 2001.

Link to comment
Share on other sites

http://www.zeperfs.com/en/fiche88-bmw-325-ti-e46-compact.htm

 

uite aici sunt ceva specs cat de cat apropiate

in general sub 10 rar scot afara.Am avut pe la inceputuri consumuri destul de mici dar in ultimul timp cam 9-10 media e afara,chiar am mai facut un drum pana la Corbu si a iesit vreo 9 consumul mers 130-150.fabrica zice 7 extra urban dar ala e daca merg cu 110 maxim.

 

http://www.automobile-catalog.com/car/2002/276695/bmw_325ti_compact.html

 

 

aici mai sunt ceva date.Oricum ca idee la 130 am deja 3500 rpm pe la 180-190 am 5000 rpm

In alta ordine de idei ar tebui sa fac rost de filtru pt admisia Performance parca la viteze mari se simte o diferenta stock vs Performance.

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

nu s-a mers constant asta e,in principiu am incercat sa mergem 170 dar s-a ajuns si la 200 sau 230 pe anumite reprize,la intoarcere am venit 180 cam asa .cutia e in 5 trepte deci nu ajuta mult la consum.

@Mircea nu e mare diferenta e chiar ceva mai greu decat sedanul in talon zice 1475kg masina cu plinul facut si bagaje eu sare de 1600 kg cred,de miscat se misca decent.Pe reprizele cu 320d imi trebuia ceva loc pt depasire,daca eram eu in fata ma desprindeam ceva mai usor mai ales la viteze de peste 200.

Alex eu am touring, in talon scrie 1580 kg , oricum se misca bine a mea pt greutatea ei, daca il compar cu un sedan greu il prind din urma, ma rog depinde de sofer...

Oricum frumoasa masina ta.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.