Jump to content

Dura Lube-merita sau nu


alex230ro

Folositi/recomandati un aditiv de ulei?  

419 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

In orice carte tehnica a vreunei masini scrie ca se folosesc urmatoarele:

 

-combustibil

-ulei

-apa(antigel)

-lichid de frana

-ulei servo

-freon

 

Daca in cartea tehnica a masinii tale scrie ca trebuie folosit duralube, te incurajez sa-l folosesti, daca nu-nu!

 

Cartea tehnica are rol informativ.Asta nu inseamna ca nu se folosesc aditivi pentru ulei, benzina,...

De exemplu BMW foloseste si aditivi pentru benzina si pentru ulei, de la caz la caz.

si care sunt aditivii aia pt bezina mi-s curios ..?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 352
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

In orice carte tehnica a vreunei masini scrie ca se folosesc urmatoarele:

 

-combustibil

-ulei

-apa(antigel)

-lichid de frana

-ulei servo

-freon

 

Daca in cartea tehnica a masinii tale scrie ca trebuie folosit duralube, te incurajez sa-l folosesti, daca nu-nu!

 

Cartea tehnica are rol informativ.Asta nu inseamna ca nu se folosesc aditivi pentru ulei, benzina,...

De exemplu BMW foloseste si aditivi pentru benzina si pentru ulei, de la caz la caz.

si care sunt aditivii aia pt bezina mi-s curios ..?

 

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?s=&...st&p=540225

Link to comment
Share on other sites

gooby---intreba-i pe cei de la rompetrol despre aditivii aia de benzina . vezi benzina efix. personal am folosit acasta marca de benzina si nu am avut nici o problema cu injectoarele ani de zile. inainte foloseam petrom si am curatat injectoarele de 2 ori in 40.000 km

 

personal am folosit superduralube la motor si cutie. o fi bine sau numai un efect placebo nu stiu. cert este ca nu a daunat motorului si nici cutiei de viteze,

Link to comment
Share on other sites

gooby---intreba-i pe cei de la rompetrol despre aditivii aia de benzina . vezi benzina efix. personal am folosit acasta marca de benzina si nu am avut nici o problema cu injectoarele ani de zile. inainte foloseam petrom si am curatat injectoarele de 2 ori in 40.000 km

 

personal am folosit superduralube la motor si cutie. o fi bine sau numai un efect placebo nu stiu. cert este ca nu a daunat motorului si nici cutiei de viteze,

se gasesc ceva aditivi de benzina buni la rompetrol sau tu te referi strict la benzina efix95? eu bag de la petrom 99+..duralube mar tenta si pe mine sa bag in cutie sa vad dak bubuie sau nu :) ca ma mancat sa schimb uleiul in ea...si parca tot mai bine mergea cu ala vechi al ei ..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
fratilor nu prea am citit tot ce sa vorbit despre dura lube , vad ca majoritatea lumii este nemultumita, eu unu am pus dura lube si nu am nici un fel de problema si am facut 30 de mii de km fara nici un fel de problema bmw este 2004 D 150 Cp ...mi`a recomadat cineva care are skoda 0 km si a pus de cand a luat`o si nu a avut nici un fel de problema si eu pot spune la fel sunt multumit, eu chiar va recomand , una la mana motorul este mai silentios eu asa observ nush la altii ce simtoame a avut ... bafta tuturor
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
mah frate, americanii astia ne spala creierii, daca maine vine nush ce John de la scularie de la NASA si zice ca urina e buna in motor sau la sprituitoarele de parbriz...... si mai si isi intareste afirmatiile cu o prezentare practica regizata ca in filmele cu Arnold..... gata... toata lumea e calare pe motor si se p.sa in el! Stai asa frate, ia doua masini identice si circula cu ele o zi cu una o zi cu cealalta, acelasi tip de ulei doar ca in una bagi dura-lube, in una nu! Si apoi vorbim peste 500 de mii de km..... ala-i test, nu kkturi gen " Garnier protejeaza firul de par pana la radacina" si vezi doamne mai iti arata in reclama si exact cum o face......
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Asta pentru America ? In Europa nu am auzit sa comercializeze cineva aditivul asta. Sau e re-branduit sub un alt nume ?

 

 

Asta pentru America ?

 

Nu, pentru BMW in general.Exista sub acest nume sau se poate cumpara original de la BMW.

 

 

Se vinde sub acest nume la BMW?

 

 

Se vinde sub acest nume la BMW?

 

82 14 0 413 341

 

 

Mersi, cred cĂŁ o sĂŁ cumpĂŁr.

 

Si eu folosesc destul de frecvent.Curata si depunerile de pe senzorii de benzina, la modelele care nu au contacte aurite.

 

Am uitat sa mentionez faptul ca la noi nu se comercializeaza asa ceva. AB nu stie nimic despre codul asta. E strict pentru SUA, banuiesc.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Eu vreau s apun ca deja am 150.000 si mai curata injectoarele...sau cel putin asa se zice <_<

Duralube nu curata injectoarele. Este un aditiv de motor sau de cutie, nu are legatura cu injectoarele....Doamne fereste sa pui aditiv de motor in benzina, ca s-a terminat distractia...

 

 

BA DA! Duralube curatza si injectoarele,exista duralube aditiv pt benzina,am pus eu si am observat un consum ceva mai mic!

 

Fratilor,fiecare crede ce vrea si isi baga in motor ce crede ca e de cuviintza. Un singur lucru vreau sa spun legat de aditivi;am folosit si incercat din toate,nu au avut niciun efect,ba chiar unele mi-au facut motorul sa flambeze,insa Duralube e chiar bun,si e singurul care chiar isi merita toti banii.

Am folosit in benzina si inainte sa-l pun tocmai verificasem consumul instant,aveam 13, la intoacere am pus duralube si la aceeasi viteza + ca eram incarcat aveam consum 9. E vorba de un bmw e39

528i

Link to comment
Share on other sites

Am uitat sa mentionez faptul ca la noi nu se comercializeaza asa ceva. AB nu stie nimic despre codul asta. E strict pentru SUA, banuiesc.

 

Nici nu ma asteptam sa stie AB de codul asta.I-am dat unui prieten din Bucuresti codul si a comandat aditivul.Nu l-am intrebat unde, dar ideea este ca se gaseste.

Incearca sa comanzi in alta parte.

 

,insa Duralube e chiar bun,si e singurul care chiar isi merita toti banii.

 

Da, dar acum a aparut Metabond care probabil este mai bun.Duralube asta nu innobileaza metalul.Nu stiu ce sa zic...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

am citit tot topicul asta de la inceput pana la ultimul post.....

am o problema si anume au inceput sa imi bata tachetii iar mecanicul mi-a recomandat dura lupe, tinand cont ca uleiul din masina are 6000 de km si este castrol 10w 40........eee si uite ca dupa 6k a inceput sa isi piarda proprietatile (uleiul)......masina mea are 280 000 de km si poate mai are si ceva dati inapoi, asta nu mai stiu.......concluzia mea este urmatoarea:

cei care au folosit duralupe au fost multumiti de el....iar cei care nu au folosit niciodata nu il recomanda........am vazut si cativa care au folosit durapule si s-au plans ca nu e bun cum ar fi "dupa 15 000 de km a trebuit sa refac motorul".....eu cred ca daca nu aveau dura lupe in motor poate il refaceau in 5 000 de km sau poate mai putin......chiar azi am cumparat ulei valvoline 10w 40 si duralupe si il voi incerca sa vad ce iese......sunt unii care vorbesc din experienta proprie iar altii care nu vorbesc decat din carti.........multi vorbiti ca nu recomanda bmw si gata insa eu va intreb pe voi.....oare ce iti recomanda bmw la o masina de 300 000 sau 400 000 sau 500 000 de mii de km?.....va spun eu......CASAT.....si uite ca inca merg si unele din ele chiar foarte bine.....am intalnit masina la 1 170 000 de km si inca merge......Consider ca cei mai indicati sa dea sfaturi sunt cei care au folosit si incercat duralupe sau metabond..........

Link to comment
Share on other sites

Duralupe nu cred ca exista, poate duralube. Am pus eu duralube intr-un peugeot care avea motorul cam obosit si nu a facut absolut nimic. Nici rau nici bine, pur si simplu bani aruncati. Mai bine pastrezi banii si faci un plin sau un schimb de ulei. <_<
Link to comment
Share on other sites

Duralupe nu cred ca exista, poate duralube. Am pus eu duralube intr-un peugeot care avea motorul cam obosit si nu a facut absolut nimic. Nici rau nici bine, pur si simplu bani aruncati. Mai bine pastrezi banii si faci un plin sau un schimb de ulei. <_<

da ai dreptate "dura lube"..........am mai spus ca acum 6000 de km am schimbat uleiul...si am pus ulei bun si uite ca acum am probleme.......ce sa fac....sa il schimb iar si dupa 5 sau 6 mii sa cedeze iar?.......o sa incerc cu aditiv si daca nu merge la primul zgomot schimb tachetii si poate si axa cu came daca va fi nevoie........560 lei tachetii si 750 lei axa.......

Link to comment
Share on other sites

Am folosit duralube de curatat injectoare ( cel care il pui in rezervor, se gaseste de regula la benzinarii...gen OMV ). Asa deci am pus un flacon intreg la 30 litri ( ei recomanda la un rezervor full ). Am pus la mercedes, passat si la bmw ( diesel toate trei). Toate masinile peste 100.000 km La mercedes frectie, La passat cand calcam aceleratia parca avea o idee asa sa se infiga mai tare, la Bmw nici un rezultat. S-a mers cam pana in 10.000km cu masinile de atunci. Concluzia ? Eu nu am vazut o inbunatatire dar nici nimic de rau. Dar cine stie poate o fi curatat ceva pe acolo, adica ars mai bine spus.
Link to comment
Share on other sites

nu bag asa ceva in motor!!! ...nu stiu cam cat costa un flacon de duralube sau metabond sau alte porcarii de astea, dar decat sa bag asa ceva in motor mai bine cu banii aia imi cumpar un ulei de calitate (acum am castrol magnatec diesel 10W40 care costa 30lei/litru)...

deci cu 150lei pe care ii dau pe castrol + banii de pe aditivii astia => pot sa-mi iau 5litri de Aral sau BMW longlife sau alt ulei de calitate... si daca il schimb la 10000km cred ca ii face mai bine motorului decat toate mizeriile de aditivi

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.