Jump to content

Masina se adapteaza stilului tau de condus ?


Andrei92

deci ?  

678 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

DacĂŁ mergi normal Âşi apeÂşi brusc pedala la maxim, cutia va rĂŁspunde destul de lent, cam dupĂŁ o secundĂŁ Âşi jumĂŁtate.

 

DacĂŁ faci acelaÂşi lucru dupĂŁ ce ai condus sportiv, timpul de rĂŁspuns este ĂŽnjumĂŁtĂŁĂžit.

 

Ti se pare , e placebo.

Link to comment
Share on other sites

N-am spus cã la alte BMW-uri nu este la fel dar nu am condus destul de mult E60-uri cu steptronic Încât sã mã pronunÞ.

 

Pai tocmai stabilisem ca te pricepi foarte bine la masini, acum ai nevoie de mai mult timp sa analizezi. <_<

Pai asta se simte imediat, la un drum de 5 minute iti dai seama.

Link to comment
Share on other sites

DacĂŁ mergi normal Âşi apeÂşi brusc pedala la maxim, cutia va rĂŁspunde destul de lent, cam dupĂŁ o secundĂŁ Âşi jumĂŁtate.

 

DacĂŁ faci acelaÂşi lucru dupĂŁ ce ai condus sportiv, timpul de rĂŁspuns este ĂŽnjumĂŁtĂŁĂžit.

 

Ti se pare , e placebo.

Nu e deloc placebo .. stai linistit .. chiar asta se intampla .. si la BMW si la Audi .. si la Mercedes.

Link to comment
Share on other sites

Mai mie imi e mila de voi luptati pe 2 fronturi si aici si pe cel cu bmwul racheta (ciupanezul si bavaria)

 

 

Pai nu ne luptam deloc.Incerc sa il fac sa priceapa ca nu poate schimba mai rapid deoarece nu asa lucreaza o cutie automata, el nu, Batman.

 

DacĂŁ mergi normal Âşi apeÂşi brusc pedala la maxim, cutia va rĂŁspunde destul de lent, cam dupĂŁ o secundĂŁ Âşi jumĂŁtate.

 

DacĂŁ faci acelaÂşi lucru dupĂŁ ce ai condus sportiv, timpul de rĂŁspuns este ĂŽnjumĂŁtĂŁĂžit.

 

Ti se pare , e placebo.

Nu e deloc placebo .. stai linistit .. chiar asta se intampla .. si la BMW si la Audi .. si la Mercedes.

 

 

Parca am simtit si eu ceva dupa ce am resetat acceleratia, nu sunt sigur.Oricum, stiu ca nu se poate.

Link to comment
Share on other sites

Parca am simtit si eu ceva dupa ce am resetat acceleratia, nu sunt sigur.Oricum, stiu ca nu se poate.

Nu e adevarat ... chiar "invata" cum si cand sa schimbe ... in functie de stilul in care este condusa ...

Nu vorbesc de faptul ca schimba mai repede sau mai incet dintr-o treapta in alta.

Vorbesc de faptul ca raspunde la comenzile tale diferit .. in functie de stilul de condus ...

Spre exemplu:

Daca Ciupanezu conduce 535 ul lui calm prin Bucuresti .. eu am toate sansele sa il fac cu Audi ala de 3 litri diesel ...

Pentru ca al meu are un mare defect: are in permanenta un tzacanit intre volan si scaunul soferului...

Ciupi: asta era o gluma ... <_< stiu .. n-am nici o sansa .. nu? :)

Link to comment
Share on other sites

Parca am simtit si eu ceva dupa ce am resetat acceleratia, nu sunt sigur.Oricum, stiu ca nu se poate.

Nu e adevarat ... chiar "invata" cum si cand sa schimbe ... in functie de stilul in care este condusa ...

Nu vorbesc de faptul ca schimba mai repede sau mai incet dintr-o treapta in alta.

Vorbesc de faptul ca raspunde la comenzile tale diferit .. in functie de stilul de condus ...

Spre exemplu:

Daca Ciupanezu conduce 535 ul lui calm prin Bucuresti .. eu am toate sansele sa il fac cu Audi ala de 3 litri diesel ...

Pentru ca al meu are un mare defect: are in permanenta un tzacanit intre volan si scaunul soferului...

Ciupi: asta era o gluma ... <_< stiu .. n-am nici o sansa .. nu? :)

 

si in capul meu e ceva de genul asta. inca nu am ajuns la o concluzie daca e placebo sau depinde doar de starea de spirit!!

Link to comment
Share on other sites

Ce am observat clar este cĂŁ noile steptronic-uri sunt mult mai rapide, rĂŁspund mult mai bine.

 

Azi am ajuns pe la BMW cu o problema si am intrebat cum sta treaba cu schimbatul vitezelor.

Se schimba doar turatia la care se face schimbarea de viteza si nu viteza.Viteza este constanta.

Link to comment
Share on other sites

eu am un e39 300 d steptronic si la fel face si a mea, in oras merg nu prea sportiv si cand o calc in stop pleaca incet, nu smuceste, in schimb dupa un drum de Bucuresti si alergat pe autostrada, in intersectii in Bucuresti cand plecam intra ASC-ul. Deci ....ori aerul de la Constanta , sarat <_< , nu-i prieste ori intradevar se adapteaza stilului de condus. Am mai incercat de cateva ori si la fel s-a intamplat
Link to comment
Share on other sites

Daca Ciupanezu conduce 535 ul lui calm prin Bucuresti .. eu am toate sansele sa il fac cu Audi ala de 3 litri diesel ...

Pentru ca al meu are un mare defect: are in permanenta un tzacanit intre volan si scaunul soferului...

Ciupi: asta era o gluma ... <_< stiu .. n-am nici o sansa .. nu? :)

 

Nu prea conduc calm. :bashwall:

 

Azi am ajuns pe la BMW cu o problema si am intrebat cum sta treaba cu schimbatul vitezelor.

Se schimba doar turatia la care se face schimbarea de viteza si nu viteza.Viteza este constanta.

 

La BMW lucrează tot felul de oameni.

 

Lag-ul este destul de mare atunci când conduc calm şi răspunsul este aproape instant atunci când merg sportiv.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

[La BMW lucreazĂŁ tot felul de oameni.

 

Lag-ul este destul de mare atunci când conduc calm ºi rãspunsul este aproape instant atunci când merg sportiv.

 

Ai dreptate ca lucreaza multi oameni, insa am vorbit cu un tip de la BMW care lucreaza la hot-line si se pricepe destul de bine.

Practic tu vrei sa spui ca in modul sport viteza se schimba dupa 1s sa zicem, iar in modul economic dupa 2s?Ceva de genul asta?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.