Jump to content

Filtru epurator - localizare, ce rol are, cand trebuie schimbat


pavel_marius

Recommended Posts

Raul46 >>> Nu ai acel epurator de pe E46/E90 diesel. Este piesa #15 de aici : http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=11&fg=15

 

krysttall >>> Epuratorul [oil separator] de la motorul tau este localizat aproape identic ca la E46. Piesa #15 de aici : http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=11&fg=15

99,9% ca tu ai varianta din plastic, adica decantor.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Poate ai un furtun fisurat/spart [turbo sau vacuum]

Poate e defect debitmetrul.

 

Poti anula EGR pentru ca sa vezi cum se manifesta masina fara el cativa km.

 

Daca te duci la cineva cu tester...trebuie sa testati masina in mers. Daca e debitmetrul stricat si testerul nu este de jucarie :twoup: ... o sa apara erorile.

Link to comment
Share on other sites

Poate ai un furtun fisurat/spart [turbo sau vacuum]

Poate e defect debitmetrul.

 

Poti anula EGR pentru ca sa vezi cum se manifesta masina fara el cativa km.

 

Daca te duci la cineva cu tester...trebuie sa testati masina in mers. Daca e debitmetrul stricat si testerul nu este de jucarie :) ... o sa apara erorile.

Merci mult o sa ma duc la un mecanic sa vedem ce iese :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Ma doare capul pentru ca modelul cu pasla trebuie cumparat integral deci cu garnitura cu capac cu tot si e in jur de 230ron, iar daca iau un decantor scap mult mai ieftin si nu mai trebuie sa iau epurator intreg ci doar curat decantorul si gata. Ms Rares de info

zi-mi s mie de ce trebuie cumparat cu totul si nu doar elementul filtrant ca eu asta vroiam sa fac

mersi

Link to comment
Share on other sites

Deci... eu tot nu am inteles: la NFL merge filtru de plastic sau doar de pasla?

Ma poate lamuri si pe mine cineva?

Pentru masina din semnatura.

Multumesc.

 

la NFL am incercat eu cu filtrul de plastic si nu merge (am cumparat doar elementul filtrant , nu stiu sigur daca ar merge cand il cumperi cu carcasa cu tot; poate e diferenta intre carcasa filtrului epurator dela fl la nfl)

Link to comment
Share on other sites

1. piesa 11 de aici : http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=11&fg=15

#11 BREATHER >>> 11127799224 [sPUI LA MAGAZIN ACEST PART NR.]

 

2. Filtrul il schimbi daca este imbacsit sau cu mult ulei in el. Deci desfaci si verifici.

3. Nu conteaza producatorul avand in vedere functia pe care o indeplineste. Poti sa iti faci singur acel filtru.

4. Filtru polen nu ai.

eu zic ca titlul din engleza este sugestiv, mai ales avand in vedere explicatia lui Jacobs de pe prima pagina.

Edited by Airhead
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Salut.

Azi am schimbat filtrul epurator, dar am o nedumerire.

El arata ca si cum ar avea 2 parti. Cea cu elementul filtrant si cealalata.

La mine, in partea cealalalta era depus ulei, in suportul acela. Nu am stiut daca sa il scot afara sau nu, asa ca l-am lasat acolo. E bine sau nu?

Link to comment
Share on other sites

Vin si eu cu o intrebare pt ca vad ca unii se pricep aici, si poate ma lamuresc si pe mine. La al meu 525d, e60, 2006, wbanc51050cr28505, nu am schimbat niciodata acel filtru, si oricum am observat ca mereu mi se inegreste esapamentul .... Eu am luat masina din germania la 145.000 si acum am 178.000 si ma gandeam sa il schimb si eu. Problema este unde are pozitionarea acest filtru, si ce trebuie sa cumpar pt modelul meu ? ori elementul filtrant ori cu tot cu carcasa. Vreau sa evit totusi blocarea acelei clapete la el, o pot verifica? Multumesc pt intelegere.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Inviu topicul din morti.

Am un E92 330D 2007/03 - vreau sa va intreb daca eu am acel filtru epurator si daca trebuie schimbat sau curatat.

 

Am inteles ca la a mea as avea dar doar trebuie spalat?

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=AS71&mospid=47635&btnr=11_3312&hg=11&fg=15 am comparat locatia de la E46 ce l-ati mentionat mai sus, dar nu am gasit nimic.

Aici e linkul pentru a mea http://realoem.com/bmw/showparts.do?model=WD51&mospid=49559&btnr=11_3934&hg=11&fg=15

 

Alte chestii ce trebuie schimbate la ~184k km ?

Urmeaza sa imi pun blanket caps pe galerie si am DPF off.

 

edit: Multumesc!

Edited by flo_sb
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
  • 2 months later...

se poate inlocui vortexu din epurator cu filtru din pasla la e 90?

 

 

Ti-am zis pe topicul celalalt ca eu l-am inlocuit pe cel de plastic cu elementul de filtrare din pasla de la E46. Deci, da merge!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Buna seara,

 

Sunt nou prin zona.

 

De curand (aproximativ o luna si jumatate) sunt proprietarul unui 320d (e91) 2006 (vin: KY24080) si m-am hoatarat sa-i fac revizia si pe langa clasicele filtre de aer, habitaclu, ulei si combustibil, vreau sa schimb si filtrul epurator, si m-am oprit asupra acestuia:

http://www.epiesa.ro/ventil-aerisire-carter-febi-bilstein-45195-item-2085273.htm

Numai ca nu inteleg o chestie: nu ar trebui sa aiba un filtru din "pasla" sau ceva de genul? tot ce vad in acea imagine e o chestie din plastic. Ala ar trebui sa fie filtrul?

E OK sa-l comand?

 

Va multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Buna seara,

 

Sunt nou prin zona.

 

De curand (aproximativ o luna si jumatate) sunt proprietarul unui 320d (e91) 2006 (vin: KY24080) si m-am hoatarat sa-i fac revizia si pe langa clasicele filtre de aer, habitaclu, ulei si combustibil, vreau sa schimb si filtrul epurator, si m-am oprit asupra acestuia:

http://www.epiesa.ro...tem-2085273.htm

Numai ca nu inteleg o chestie: nu ar trebui sa aiba un filtru din "pasla" sau ceva de genul? tot ce vad in acea imagine e o chestie din plastic. Ala ar trebui sa fie filtrul?

E OK sa-l comand?

 

Va multumesc!

 

Salut,cumpara doar filtru nu si capaculthumbsup.png

Filtru vine si cu cele doua garnituri de la capacthumbsup.png

Link to comment
Share on other sites

Buna seara,

 

Sunt nou prin zona.

 

De curand (aproximativ o luna si jumatate) sunt proprietarul unui 320d (e91) 2006 (vin: KY24080) si m-am hoatarat sa-i fac revizia si pe langa clasicele filtre de aer, habitaclu, ulei si combustibil, vreau sa schimb si filtrul epurator, si m-am oprit asupra acestuia:

http://www.epiesa.ro...tem-2085273.htm

Numai ca nu inteleg o chestie: nu ar trebui sa aiba un filtru din "pasla" sau ceva de genul? tot ce vad in acea imagine e o chestie din plastic. Ala ar trebui sa fie filtrul?

E OK sa-l comand?

 

Va multumesc!

 

acela este filtrul epurator

oe este 216 lei, vaico 150 si autoteile 145 lei

Link to comment
Share on other sites

Buna seara,

 

Va multumesc pentru raspunsuri.

 

Legat de revizie, sper sa nu se supere nimeni pe mine ca scriu tot aici, dar am ales ca toate filtrele sa fie MANN, sunt OK?

Mentionez ca inainte de aceasta masina, am fost posesorul unui VW golf 4 1.4 16v (prima mea masina), iar filtrele la dansul le-am schimbat la alegerea service-ului la care faceam revizia, toate erau MANN, si de acceea ma gandeam sa le pun si pe aceastea tot pe MANN, filtrul epurator pe Febi, iar legat de ulei, BMW LL04 5w30.

Toate cele necesare ajung la o suma de 700ron (mi-am luat o marja de 1L ulei in plus pentru eventualitatea unui consum de ulei)

-filtru ulei (Filtru ulei MANN-FILTER HU 722 x)

-filtru aer (Filtru aer MANN-FILTER C 15 105/1 BMW 3 Touring (E91))

-filtru habitaclu (Filtru aer habitaclu MANN-FILTER CUK 8430 BMW 3 Touring (E91))

-filtru motorina (Filtru combustibil MANN-FILTER WK 5001)

-filtru epurator (Ventil aerisire carter FEBI BILSTEIN 45195)

-7L ulei (BMW LL04 5w30) (ULEI MOTOR BMW Quality Longlife 04 5W30 - 1L)

 

Toate le-am ales in functie de cod OE de pe RealOEM.com

 

Va multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.