Jump to content

ULEIURI - totul despre uleiuri: teste, recomandari, etc.


Recommended Posts

Sigur la masina alegi uleiul numai dupa cateva criterii consacrate: km masinii, cat te mananca talpa si starea de spirit restul e cancan.

 

Sau poti frumusel sa intri aici: http://ew5.earlweb.com/search.php?site=6

 

Si o sa gasesti recomandarea pentru masina ta.

 

Sigur la masina alegi uleiul numai dupa cateva criterii consacrate: km masinii, cat te mananca talpa si starea de spirit restul e cancan.

 

Sau poti frumusel sa intri aici: http://ew5.earlweb.com/search.php?site=6

 

Si o sa gasesti recomandarea pentru masina ta.

Link to comment
Share on other sites

Castrol Edge 5w30 l-as recomada eu. Poti sa pui si MOTUL sau alte uleiuri scumpe insa cu mentiunea sa respecti acel "5w30" sau ce o fi indicat la tine(in carte).

Nu schimba tipul uleiului in functie de km masinii, este o greseala.

 

Eu personal acum am Castrol Edge 5W30, dar il schimb la 10k km.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

cand merg in magazine de piese auto, si mai vad pe unu ca isi cumpara un ulei ieftin cu un ambalaj urat,

ma uit asa, si in mintea mea ma gandesc " ca acel ulei de calitate "slaba" cu ambalajul urat, este de 100 de ori mai bun ca uleiul care-l folosesc eu, si din intamplare si majoritatea conducatorilor bmw,= castrol ptr ca este contrafacut, si acel ulei ieftin este original, si cine il fabrica il fabrica asa cum trebuie ,si ca la carte ...insa uleiul nostru este fabricat, de...nu stiu..ori de nemti ori de romani, nu mai stim nici noi

chiar ai invidiez pe cei care-i vad ca isi cumpara ulei "prost" ptr ca defapt eu sunt cel care cumpara ulei prost, +ca al meu e si mai scump ca este de firma.....nu spun astea ptr ca mi-a facut vreo figura sau ceva de genu, sa ca nu as fi multumit de acest tip de ulei.

insa am impresia ca este cel mai slab ulei, din cate am auzit, mi-a intrat in reflex ,si parca as vrea sa ma orientez spre liqui moly

din cate m-am documentat si eu este un ulei din clasa superioara, insa ma tem ca din cauza superioritati lui, este si acesta contra facut

pana la urma care este cel mai bun ulei, si ORIGINAL

eu zic ca cele din pecuri sunt originale. cum ar fi lukoil.

cand am fost acum cateva luni in germania, un var de-al meu folosea ulei de la SHELL era foarte bun, avea o culoare foarte frumosa si motorul(un omega 2.5.v6) se comporta super, masina care am conduso pana in spania. numai la viteze mari.

am vrut sa-mi cumpar 5litri dar nu am avut ocazia

Edited by bmw3er
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

cand merg in magazine de piese auto, si mai vad pe unu ca isi cumpara un ulei ieftin cu un ambalaj urat,

ma uit asa, si in mintea mea ma gandesc " ca acel ulei de calitate "slaba" cu ambalajul urat, este de 100 de ori mai bun ca uleiul care-l folosesc eu, si din intamplare si majoritatea conducatorilor bmw,= castrol ptr ca este contrafacut, si acel ulei ieftin este original, si cine il fabrica il fabrica asa cum trebuie ,si ca la carte ...insa uleiul nostru este fabricat, de...nu stiu..ori de nemti ori de romani, nu mai stim nici noi

chiar ai invidiez pe cei care-i vad ca isi cumpara ulei "prost" ptr ca defapt eu sunt cel care cumpara ulei prost, +ca al meu e si mai scump ca este de firma.....nu spun astea ptr ca mi-a facut vreo figura sau ceva de genu, sa ca nu as fi multumit de acest tip de ulei.

insa am impresia ca este cel mai slab ulei, din cate am auzit, mi-a intrat in reflex ,si parca as vrea sa ma orientez spre liqui moly

din cate m-am documentat si eu este un ulei din clasa superioara, insa ma tem ca din cauza superioritati lui, este si acesta contra facut

pana la urma care este cel mai bun ulei, si ORIGINAL

eu zic ca cele din pecuri sunt originale. cum ar fi lukoil.

cand am fost acum cateva luni in germania, un var de-al meu folosea ulei de la SHELL era foarte bun, avea o culoare foarte frumosa si motorul(un omega 2.5.v6) se comporta super, masina care am conduso pana in spania. numai la viteze mari.

am vrut sa-mi cumpar 5litri dar nu am avut ocazia

 

 

Traiesc cu acelasi sentiment :thumbsup:

PS: si eu m-am gandit la liqui moly de multe ori...

Edited by raul_bog
Link to comment
Share on other sites

cand merg in magazine de piese auto, si mai vad pe unu ca isi cumpara un ulei ieftin cu un ambalaj urat,

ma uit asa, si in mintea mea ma gandesc " ca acel ulei de calitate "slaba" cu ambalajul urat, este de 100 de ori mai bun ca uleiul care-l folosesc eu, si din intamplare si majoritatea conducatorilor bmw,= castrol ptr ca este contrafacut, si acel ulei ieftin este original, si cine il fabrica il fabrica asa cum trebuie ,si ca la carte ...insa uleiul nostru este fabricat, de...nu stiu..ori de nemti ori de romani, nu mai stim nici noi

chiar ai invidiez pe cei care-i vad ca isi cumpara ulei "prost" ptr ca defapt eu sunt cel care cumpara ulei prost, +ca al meu e si mai scump ca este de firma.....nu spun astea ptr ca mi-a facut vreo figura sau ceva de genu, sa ca nu as fi multumit de acest tip de ulei.

insa am impresia ca este cel mai slab ulei, din cate am auzit, mi-a intrat in reflex ,si parca as vrea sa ma orientez spre liqui moly

din cate m-am documentat si eu este un ulei din clasa superioara, insa ma tem ca din cauza superioritati lui, este si acesta contra facut

pana la urma care este cel mai bun ulei, si ORIGINAL

eu zic ca cele din pecuri sunt originale. cum ar fi lukoil.

cand am fost acum cateva luni in germania, un var de-al meu folosea ulei de la SHELL era foarte bun, avea o culoare foarte frumosa si motorul(un omega 2.5.v6) se comporta super, masina care am conduso pana in spania. numai la viteze mari.

am vrut sa-mi cumpar 5litri dar nu am avut ocazia

 

Personal de frica facaturilor (si nu numai) folosesc: http://www.swdrheinol.com/

Link to comment
Share on other sites

[...]am intrebat pe cineva de la piese auto, si mi-a zis ca intradevar castrol este contrafacut

insa liqui moly nu este.

ori vorbesti si crezi orice ti se spune "de la piese auto", ori te lasi pacalit foarte usor in general...

 

1. de unde stii tu ca ce ti-a zis ala "de la piese auto" este intradevar... ADEVARAT ?

 

2. de unde stie EL ca uleiul Castrol este contrafacut? sau il contraface acasa in cada ?

 

3. si de unde stie ca Liqui Moly nu este contrafacut? e cada prea mica ?

 

eu nu inteleg cum de poti emite astfel de judecati, proprii de altfel, fara a discerne putin intre ce spune "de la piese auto" si ce e intradevar in magazine... nu de alta dar mai citeste vreunu' mai credul ca tine si o ia de buna.

 

vorbeste documentat, adu argumente, dar nu "de la piese auto"...

Link to comment
Share on other sites

ori vorbesti si crezi orice ti se spune "de la piese auto", ori te lasi pacalit foarte usor in general...

 

1. de unde stii tu ca ce ti-a zis ala "de la piese auto" este intradevar... ADEVARAT ?

 

2. de unde stie EL ca uleiul Castrol este contrafacut? sau il contraface acasa in cada ?

 

3. si de unde stie ca Liqui Moly nu este contrafacut? e cada prea mica ?

 

eu nu inteleg cum de poti emite astfel de judecati, proprii de altfel, fara a discerne putin intre ce spune "de la piese auto" si ce e intradevar in magazine... nu de alta dar mai citeste vreunu' mai credul ca tine si o ia de buna.

 

vorbeste documentat, adu argumente, dar nu "de la piese auto"...

 

poi de asta am si intrebat colegu, cum i se pare liqui moly,

ca sa trag o concluzie .

si in primul rand ,evident ca nu l-am crezut ca nu stie el ce fac firmele mari de productie.

si in al doilea rand este un prieten foarte bun mie, mi-a spus si el ce stie.

in concluzie nu l-am crezut

dar cam toti spun ca castrol e contrafacut, chiar si aici pe forum sa spus de multe, ori

 

deci pana la urma eu sunt convins ca ,castrol este contrafacut. nu conteaza cum am ajuns la aceasta concluzie

si vreau sa trec pe liqui moly, dar mie frica sa nu fie si acesta contrafacut.

 

un indiciu ca ,castrol este contra facut, toti producatori de ulei, in afara de dopul principal ,mai au un sigil de carton

insa castrol nuthumbsup.pngthumbsup.png

Link to comment
Share on other sites

Revin cu experienta personala aici, eu am pus la schimb ulei BMW 10W40 luat de la Claudiu BWR cu 25 de lei/L. Acum deja urmeaza sa fac un al treilea schimb, absolut nici o problema, consuma maxim 500 ml intre schimburi (la 10.000km). Bine, eu am inlocuit simeringurile de la supape (chiar daca are pana in 150.000km, are 20 de ani vechime, cauciucul imbatraneste) si nu am pierderi de ulei pe nicaieri. Multi se vaita de faptul ca le consuma ulei si pun toata vina pe seama uleiului, nu cauta si alte cauze.

La vreo 8000 de km facuti cu uleiul BMW am desfacut motorul pt inlocuirea simeringurilor si rectificat scaune supape/supape, totul era perfect curat, fara urme de depuneri, cu toate ca inainte nu cred ca se facuse schimbul de 7-8 ani, nu se mai mersese cu ea deloc.

Asta iarna la -20C se aude tacanit de tacheti (sunt hidraulici) 1 sec pana isi trage ulei, becul se stinge imediat.

In situatia asta, si contrafacut daca ar fi, cu ce ma deranjeaza atat timp cat respecta cerintele mele? Povesti din astea cu vanzatori de piese atotstiutori sunt multe...

Voi credeti ca uleiul de motor se poate rafina in curtea casei (nu in cada cum spune XXL :laugh: )?

Edited by DYC88
Link to comment
Share on other sites

diferente nu se observa atata ca te gandesti ca ii facut in germania daca o fi chiar asa nu in EU cum sunt altele.probabil ca pe termen lung o fi ceva diferente ,bune sau rele cine stie.

 

chestia este ca,castrol are performante superioare, ptr exloatarea motorului in orice situatie,

si daca nimeresti un bidon contrafacut, si nu respecta perfomantele respective, te miri dece doamne iarta-ma pica garniturile,simeringurile.,si dupa nush cati zeci de mine, te pomenesti ca scoate fim pe toba, de la segmentii uzati, si tu care ti-ai facut schimburile, la timp.

 

eu cand am achizitionat masina, in noiembrie 2011, aveam ulei valvoline,10w40, totul era ok,

dar cand am facut schimbul de ulei. castrol magnatec 5w40, mi-a puscat garniturile de la carcasa corp filtru ulei, si oringurile de la bujii.

acuma nu stiu daca uleiul, este vinovatul sau este doar o simpla coincidenta. nici in 7000km am completat 1.5litri insa cu vechiul ulei nu am completat deloc pana la 10.000 km, si aveam lipsa undeva la 800-900ml nivelul fiind aproape de minim, (acuma poate fi vb si de vascozitatea uleiului, nu stiu, nu sunt expert)

in alta masina opel vectra, am ligui moly toptec 4000 sau ceva de genu,,,5w40 si am facut peste 10.000km si inca nu este negru, lipsa este doar 200g acum.,

opel- 1999- 205mii si ceva km,

bmw-1997-163mi si ceva km.

Link to comment
Share on other sites

cumva, statistic vorbin la nivel european, cel putin acu cativa ani, estimarea era ca 30% din ce era pe piata era contrafcut, ori nu respecta standardele inscrise pe bidon.

Sa nu mai vorbim de ''originalele'' bmw, care vin in acelasi bidon, doar cu alta eticheta decat uleiul ford 5w-30, am si desfacut doua bidoane si inauntru ca si culoare si textura as spune ca e acelasi lucru.

http://www.uleiuri-cosmetice-auto.ro/img/bmw%205%20w%2030.jpg

http://2.bp.blogspot.com/-aGK3jaWJu_o/T6ULyx99RyI/AAAAAAAAACQ/EpOYYOv1Af8/s1600/ford+formula+f+5w30.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cate pareri.... Acum chiar sunt derutat :)) Pana acum am cam fost si eu convins sa merg pe ulei BMW, insa acum nu stiu ce sa mai cred.

Momentan cum am spus si mai sus am ulei BMW si totul este ok, insa ma gandesc si eu in timp, poate ca alt ulei este mai bun... Acum ma bate gandul sa pun si Valvoline... chiar nu stiu.

Link to comment
Share on other sites

Cate pareri.... Acum chiar sunt derutat :)) Pana acum am cam fost si eu convins sa merg pe ulei BMW, insa acum nu stiu ce sa mai cred.

Momentan cum am spus si mai sus am ulei BMW si totul este ok, insa ma gandesc si eu in timp, poate ca alt ulei este mai bun... Acum ma bate gandul sa pun si Valvoline... chiar nu stiu.

 

bmw sigur este contrafacut, dar cred ca daca il cumperi din reprezentata e original.

cel mai sigur este sa mergi pe un ulei, mai "normal" nu ca cei din clasa superioara. ceva nemtesc sa nu fie asa renumit.

valvoline din cate stiu este fabricat in UK.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.