Jump to content

ULEIURI - totul despre uleiuri: teste, recomandari, etc.


Recommended Posts

BMW 320D 2003

Ultimul schimb de ulei a fost 5w40 Castrol Magnatec C3. Am fost ieri intr-un supermarket si am vazut

1. Castrol Magnatec 5w40 C3 (cu capac verde)

2. Castrol Magnatec Diesel 5w40 B4 (cu capac negru)

Am vazut ca multi de pe acest forum folosesc Castrol Magnatec 5w40 C3 pentru masinile "diesel". Care mai este rolul uleiului Castrol Magnatec Diesel 5w40 B4 ????

 

 

 

e un tip tare aici pe site...grozadan ...ulei original bmw 5.30 ....40 ron litru!

Link to comment
Share on other sites

Acel ulei este garantat cĂŁ se poate folosi 30 000 km ĂŽn Germania.

 

La noi este o situaĂžie diferitĂŁ:

 

  • combustibili proÂşti
  • foarte mult praf
  • foarte multĂŁ aglomeraĂžie

 

Recomandarea mea este valabilĂŁ pentru cei care circulĂŁ mai ales ĂŽn oraÂş.

O intrebare de n00b am si eu, trebuie sa recunosc ca nu ma pricep. Pe unde poate intra praf in ulei?

Ma gandesc ca prin camera de ardere, dar chiar scapa filtrele praf? Poate am spus o prostie. :)

Link to comment
Share on other sites

Prin admisie.

 

Probabil cã asta nu s-ar Întâmpla În alte Þãri dar În România este foarte mult praf.

MĂŁ rog, nu peste tot ci doar ĂŽn oraÂşele mari.

 

Plus cĂŁ mulĂži au o metodĂŁ de curĂŁĂžare a filtrului prin care eu cred cĂŁ mai mult ĂŽl distrug.

 

Unii suflĂŁ filtrul de aer cu ajutorul unui compresor.

BĂŁnuiala mea este cĂŁ porii filtrului de aer se mĂŁresc ĂŽn aceastĂŁ situaĂžie.

O soluĂžie mai bunĂŁ ar fi aspirarea cu un aspirator normal deÂşi nu cred cĂŁ meritĂŁ efortul.

 

Eu schimb filtrul de aer la 5000 km ºi tot e negru când Îl schimb.

Link to comment
Share on other sites

BMW 5W-30 Longlife-04.

 

PoĂži cumpĂŁra din Autovit, 1 litru costĂŁ 40 Ron.

 

Ai nevoie de 5.5 litri.

 

Ref. la E46 320D 2004 am si eu 2 nedumeriri:

1. De ce aceasta diferenta enorma de pret intre ulei BMW Ll 04 5W-30 (40-48 ron adica ~ 10euro) si castrol Ll 04 5W-30 (~ 30 euro) ?

Masina mea a primit pana acum 5W-40 BMW si a facut in germania schimburile la 40.000 km (stiu ca nu e bine sa schimbi uleiurile / ma refer la marca / tip)

2. Longlife are aceeasi limitare in timp ca si uleiul normal? Adica 1an? Pentru ca eu nu fac 40.000 km pe an nici batut.

Link to comment
Share on other sites

Adica uleiul nu trebuie schimbat doar la atingerea unui nr. de km.

 

La vw era scris in manual f. clar; chiar daca faci 1.000 km sau 15.000 daca a trecut 1 an de la schimb - esti obligat sa schimbi uleiul la motor.

 

In manualul bmw o scalda un pic. Daca parcurgi f. putini km (sub 5.000 km/ 1 an) poti sa mai amani o perioada schimbul. (dar nu am gasit nimic definit clar).

 

Asta pentru ulei normal (nu long life). La uleiul long life - pe langa faptul ca poate fi tinut teoretic 40.000 km are si o valabilitate mai mare in timp?

Eu fac 25.000-30.000 km in 2 ani.

 

PS: @Ciupanezu - eu sunt patit cu schimbatul uleiului nejustificat de des. Tatal meu a schimbat la vw ca la dacia (la 7500 km); Asa cum ai spus si tu nu a stricat nimic la motor. Doar ca la ~80.000 km el deja schimbase uleiul de 11 ori si a trebuit schimbat carterul de aluminiu ca nu mai strangea bine piulita pe unde se scurge uleiul de atata frecat toata ziua. Sunt de acord cu tine pana la un punct (datorita conditiilor din romania mult mai proaste e bine sa se faca mai devreme schimbul). Dar de aici si pana la schimbatul uleiului de 40.000 km la 10.000 e o diferenta.

 

Mai este inca un aspect - uleiul BMW Ll 04 este exagerat de ieftin (uleiul de VW normal - de folosit maxim 15.000 il gasesc la 50-90 ron)

 

1. Daca tot e asa ieftin as putea sa pun long life si sa il tin 1 an sau 15.000 km (desi din punctul meu de vedere l-as schimba prea repede; chiar si 20.000 km ar fi la jumatatea recomandarii facute de producator).

2. Eu nu sunt convins ca uleiul de 40 ron din autovit nu este contrafacut (cam asa ar trebui reformulata nedumerirea mea). E periculos de ieftin ca sa zic asa.

Link to comment
Share on other sites

care este diferenta dintre un ulei sintetic sau semisintetic si unul natural (nesintetic sa zic asa :) ) si care este recomandat pt motoarele diesel???

...as vrea sa stiu de care sa iau la urmatorul schimb de ulei...

in carte scrie ca intra 5litri de ulei... dar cel de la care am luat masina mi-a zis ceva de genul 4,5l...

Link to comment
Share on other sites

care este diferenta dintre un ulei sintetic sau semisintetic si unul natural (nesintetic sa zic asa :) ) si care este recomandat pt motoarele diesel???

...as vrea sa stiu de care sa iau la urmatorul schimb de ulei...

in carte scrie ca intra 5litri de ulei... dar cel de la care am luat masina mi-a zis ceva de genul 4,5l...

sintetice cele mai bune :)

Link to comment
Share on other sites

PS: @Ciupanezu - eu sunt patit cu schimbatul uleiului nejustificat de des. Tatal meu a schimbat la vw ca la dacia (la 7500 km); Asa cum ai spus si tu nu a stricat nimic la motor. Doar ca la ~80.000 km el deja schimbase uleiul de 11 ori si a trebuit schimbat carterul de aluminiu ca nu mai strangea bine piulita pe unde se scurge uleiul de atata frecat toata ziua. Sunt de acord cu tine pana la un punct (datorita conditiilor din romania mult mai proaste e bine sa se faca mai devreme schimbul). Dar de aici si pana la schimbatul uleiului de 40.000 km la 10.000 e o diferenta.

 

Asta e o chestie care se Întâmplã mai greu...

 

CâÞi km circuli pe an?

Link to comment
Share on other sites

Nu-i acelasi drac ? 10W vs 10W...

 

Rãmâne de vãzut. :)

 

10W-40 e recomandat pentru motorul lui ĂŽn timp ce 10W-60 nu este.

 

@micky: 0W mi se pare prea subĂžire.

 

am o intrebare am un E90 din 2005 320 d 163 caluti.in masina acum am castrol 5w-30 si as vrea sa ii fac schimbul .la service mi-au recomandat uleiul acesta EDGE TURBO DIESEL 0W-30 .e bun sa il bag sau nu?

 

Nu cred cĂŁ ai de ce sĂŁ schimbi uleiul.

 

E bun Âşi 0W-30 ĂŽnsĂŁ de ce sĂŁ te legi la cap fĂŁrĂŁ sĂŁ te doarĂŁ? :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.