Jump to content

Consum ulei


florin83

Consum ulei  

199 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

dar oare sunt cei de la reprezentanta de acord ? ....ca de obicei spun "asculta computerul " .... si eu vreau sa schimb filtre + ulei in octombrie sa intru in iarna cu masina pregatita. apropo ....am o intrebare pt posesorii de X3 ...pe spate cate faruri de ceata vi se aprind ? mie doar unul pe stanga , rotund ....? e ars celalalt sau asa e ...
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 298
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

am o intrebare pt posesorii de X3 ...pe spate cate faruri de ceata vi se aprind ? mie doar unul pe stanga , rotund ....? e ars celalalt sau asa e ...

112519[/snapback]

 

Asa e la mai multe modele, nu neaparat la X3. Mai era un topic despre E46, aceeasi situatie.

Link to comment
Share on other sites

Normele UE.

Ideea este ca se aprinde doar cel din stanga, astfel incat cel din spate sa stie ca ceea ce vede este stg masinii tale si sa stie pe unde sa te depaseasca sau sa se fereasca la nevoie.

La Megane, desi exista becuri pe ambele perti, cel d epe dreapta nu e alimentat pt modelel vandute in Europa.

 

Cat costa o revizie/schimb ulei la BMW X3 ?

Link to comment
Share on other sites

La 10.000 am schimbat in garantie bratele pe fata.

Acum schimb tot in garantie maciulia de la schimbatorul de viteze care s-a tocit !!!!

Cam atat.

Referitor la problema cu uleiul cei de bavaria mi-au zis ca masina a mancat ceva ulei dar becul din bord nu s-a aprins...

Dupa 2 ani sunt indragostit iremediabil de ea. Deabea astept zapada. :blink:

Link to comment
Share on other sites

ce simptome dadeau bratele pe fata ? ...adica bateau ...reactii in mers sau doar zgomot la gropi ? mi se pare putin 10 000 ..eu am 14 000 si nu mi se pare sa aiba vreo problema...apropo ...X3 voastre sunt la fel de rigide in gropi ...si au suspensia destul de zgomotoasa asa ....adica se aude cand iei o groapa....am si un Land Cruiser...ala e ca vaporul ...trece fara sa simti...poate d-aia mi se pare mie ...astept pareri
Link to comment
Share on other sites

:) ce chestie....si daca eu schimb la 20 000 uleiul ...dupa 10 000 cand o sa fie oficial revizia ...trebuie sa fac din nou schimbul ? ......ciudat ciudat

112916[/snapback]

 

Nu inteleg ce este ciudat :blink:

 

Daca intervalul de schimb este de 30000km(de exemplu),si vrei sa schimbi la jumate,nu vad care este problema.Schimbi uleiul la 10-15000mii,dupa care la revizie,la 30.000 il schimbi din nou.

 

Daca iti ies calculele cu virgula,urmareste indicatiile computerului :)

Link to comment
Share on other sites

Nu sunt mecanic, insa e ce l-as schimba, cand BMW te cheama la service la 30 000 Km ? In zazul meu indicatorul spune pe la 27 000 Km...

 

Sincer m-am saturat de masini care doar in .ro li se face revizia la 10 000 Km pt ca dealerul sa faca bani. :)

Aceleasi marci, in lume fac revizia la 15 000 Km !

112322[/snapback]

In Romania e alta lume :blink: (lumea a5-a)

Link to comment
Share on other sites

La mine unde am facut revizia inainte de 30.000 mi-au resetat computerul si am iar 30.000 in fata.

Bratele scartaiau . Scartaiau precum o somiera veche. Masina mergea la fel dupa parerea mea dar scartaia de intorcea lumea capul pe strada. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Suspensiile sunt rigide si nu am pachetul Sport.

 

Totusi, nu sunt f.rigide.

Sa nu uitam ca suspensiile moi dau o tinuta de drum poasta la viteze mari si curbe.

 

Nu poti sa le ai pe toate...

 

BMW are by default suspensii destul de tari.

 

P.S. La mine nu scartaie nimic, insa la fiecare groapa aud de la amortizoare cate un PST scurt si puternic.

Asta daca merg cu geamul deschis...

Link to comment
Share on other sites

Courage...asa fac si la mine ...psttt ... ..am observat de altfel ca amortizoarele au o cursa f scurta.....oricum ...m-am indragostit de masina si nu as conduce altceva....de frane sunt extrem de multumit....iar motorul e f bun pt traficul de la noi....Bavaria ....mi se parea ciudat sa iti faca aia revizia ...si sa nu iti reseteze computerul...ca normal asa ar trebui ...la un schimb de ulei sa iti reseteze ....dar MMC m-a lamurit...lui , cand a facut revizia ....i-a resetat computerul....oricum sunt dezamagit de orice service din zona mea .....atat Contempo cat si de la alte marci...am fost azi cu un prieten la Tess , sa schimbe ceva la un Audi ....si de 4 zile are masina in service si abia acum ii schimba...pana vine stau pe net :blink: dupa aia directia Neptun !....
Link to comment
Share on other sites

noi....Bavaria ....mi se parea ciudat sa iti faca aia revizia ...si sa nu iti reseteze computerul...ca normal asa ar trebui ...la un schimb de ulei sa iti reseteze ....dar

113440[/snapback]

 

Am impresia ca vorbim limbi straine :)

 

E ma refeream la schimburi INTRE inspectii(sau oil service).Nu se reseteaza nimic,nu se face nici o inspectie,nu se face oil service(schimb microfiltru,verificat fluide,etc),DOAR se schimba filtrul si uleiul.Acest lucru se trece in cartea de service,exista loc special :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

salut....

 

am fost duminica in tirg ... din curiozitate si lipsa de activitate ...

 

 

am vazut un 530 break .. m am uitat la el ...etc ...era frumos.... si din vorba in vorba ....ajungind la " ce probleme are dom'le masina?" omul a zis ca e perfecta si ca consuma ulei ca la carte' ... in limitele date de fabricant ....

 

.....si mi a spus ca la 2000 km ia papat 250 grame ulei ( asta' presupun ca a apreciat ochiometric uitindu se pe joja... cam greu de crezut ca a putut aprecia acele 250 grame pe joja ....eu zic ca erau mult mai mult de 250 grame din moment ce a observat cu ochiul liber :) )

 

..in fine' ..ideea era .. ESTE NORMAL SA CONSUME ULEI ?

- DACA DA' ... IN CE CANTITATE ??

 

mersi.... :blink:

Link to comment
Share on other sites

salut....

 

  am fost duminica in tirg  ... din curiozitate si lipsa de activitate ...

    am vazut un 530 break ..  m am uitat la el ...etc ...era frumos.... si din vorba in vorba ....ajungind la " ce probleme are dom'le  masina?"    omul a zis ca e perfecta  si ca consuma ulei ca la carte' ... in limitele date de fabricant  ....

 

  .....si mi a spus ca  la 2000 km  ia papat 250 grame ulei ( asta' presupun ca a apreciat ochiometric uitindu se pe joja... cam greu de crezut ca a putut aprecia acele 250 grame pe joja ....eu zic ca  erau mult mai mult de 250 grame din moment ce a observat cu ochiul liber  :)  )

 

    ..in fine' ..ideea era ..  ESTE NORMAL SA CONSUME ULEI ?

                                                  - DACA DA' ... IN CE CANTITATE  ??

 

      mersi.... :blink:

149362[/snapback]

da este norma , in cantitatea care scrie in carte :)

Link to comment
Share on other sites

700 ml la 1000 km?  :blink:  :)  Imposibil !!! Asta inseamna ca la 10000 km se duc 7 l ulei ??? Asadar din 6 l la un schimb .. se pierd 7 ... cool ! Pai ala deja nu mai e motor pe motorina ci pe ulei !

149484[/snapback]

 

Nu am facut decit sa postez exact fraza din bmw TIS 2005 indicind si capitolul din care a fost extras. Nu este parerea mea proprie.

Eu cred ca mai degraba valoarea este data pentru ca producatorul sa se spele pe miini in perioada de garantie pentru a evita discutii.

Oricum valoarea indicata este MAX admisa.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Am schimbat uleiul acum 2500-3000 km.Folosesc castrol rs de cind am adus-o din Germania.Masina este un 320d 150 cp si are 150.000 km.Mi s-a aprins becul galben si m-am uitat la joja.Este la minim...asa consum mare sa aiba in 3000km?Pina acum nu mi s-a intimplat asa ceva si am mers 50000 km in Romania .Era sa uit.Cind bag piciorul in ea scoate un fum negru-albastrui ca il vad si eu in oglinda.Ce e de facut?Sa schimb tipul de ulei?Sau m-a lasat motorul,turbina sau altceva?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.