Jump to content

E46-mici secrete


zixx

Recommended Posts

Lasa-l ca e bun pentru cei care au ratat topicul asta .

 

 

ce chestie .. n-am stiut ca inaintea mea a fost alt user pe forum cu acelasi nick :) mersi de info BoBo

 

 

Este ciudat ca aveti acelasi numar de membru si aceeasi data de aderare :)

:blink: this is wicked

Link to comment
Share on other sites

stie cineva daca se poate monta cotiera spate cu suport de pahare in locul celeia fara suport???????

si pe unde se gaseste????????

pt E 46 cuprins in intervalul 2002 - 2004

oare se potriveste in locasul ei cand o ridici???

Edited by 20cm
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Daca ma intrebati de anumite lucruri din seria 3 E-46 poate le stiu.Asa ca cine vrea sa stie ceva sa scrie.Eu am sa incerc sa raspund dar numai cand am timp.

 

 

cum imi dau seama daca are alarma sau nu? ca sincer nu prea stiu, nu vad nici un senzor in interior si nu am auzit-o sa piuie niciodata! 320d 2004

Link to comment
Share on other sites

Interesant, deci se pare ca sunt diferente intre 4 cilindrii benz si 6 cilindrii benz, respectiv la 4 cil e 22.000. Eu am 325 (6 cil) si mi se reseteaza la 25.000.

 

Stai linistit ca nu o sa o faci la 22.000 reali - o sa vezi ca nu scade km pe km, ci mai repede. Variaza enorm dupa stilul de condus. A mea isi cere schimbul pe la 12-15.000 reali in loc de aia 25.000. Eu zic ca poti linistit sa faci schimbul dupa calcului masinii, cu conditia sa bagi ce trebuie in ea. Eu de ex. iau uleiul de la BMW, acelasi indif de vara sau iarna (parca e 5w40, nu bag mana-n foc insa, pot sa ma uit in garaj daca vrei). Scrie BMW pe el da' e facut OEM de Castrol, unii zic ca ar avea niste aditivi speciali pt. BMW altii ca nu. Mie mi-a fost suficient sa vad cat de curat e uleiul la 10.000 reali (chiar curat!) ca sa ma conving ca e bun si ca pot sa las masina sa faca socoteala.

am intrebat la reprezentanta la brasov, si mi-au spus ca motoarele sunt motoare "inteligente", si ca nu e bine sa le faci schimbul mai devreme de indicatia de pe bord.

si intr-adevar, nu sunt k reali, scad mai repede in functie de stilul de condus

 

 

la mine se reseteaza la 30 mii km, sa inteleg ca se reseteaza la fiecare in functie de gradul de uzura?

nu cred ca ar fii indicat sa merg atat cu un schimb de ulei!!!

astep pareri si sugestii

Link to comment
Share on other sites

Sa ne intelegem:

1. Da, sunt inteligente in ideea ca acei km pana la schimbul de ulei nu scad odata cu km parcursi, ci in functie de stilul de condus, daca mergi mai mult in oras scad mai repede, si tot asa.

2. Sa schimbi uleiul la 30k, chiar si la 25 de mii este cam mult. Recomandat in carte am vazut ca este la 20 de mii. Recomandat Romania, plus in functie de uzura motorului in jur de 10 mii.

3. Daca schimbu uleuiul mai devreme nu are ce sa dauneze, sa fim seriosi. Daca va spune un mecanic asta va rog cereti mai multe detalii, chiar as fi curios.

 

Per total poate ca nu trebuie sa schimbi uleiul la 10 mii, dar pentru ca esti in RO si e foarte mult praf, cu siguranta fltrele tb schimbate. Daca tot le schimbi, cred ce poti schimba si uleiul cu ocazia asta.

Link to comment
Share on other sites

cum imi dau seama daca are alarma sau nu? ca sincer nu prea stiu, nu vad nici un senzor in interior si nu am auzit-o sa piuie niciodata! 320d 2004

 

Cauta si tu pe forum, dar daca nu ai rabdare, inchide-ti prietena inauntru si vei afla in max 1 minut daca ai sau nu. :blink:

Link to comment
Share on other sites

deci

sunt doua optiuni in mufa din spatele cd playerului. asta cel putin pt mine care nu am cd original bmw ci altceva pus.

sa ai curent permanent sau prin contact. asa ca asta nu se face din butoane ci din conexiunea firelor. pt cei cu cele originale, exista alimentarea cu ambele optiuni insa nu stiu daca poti schimba

Link to comment
Share on other sites

in mufa originala care ramane pe masina daca dai jos cd playerul exista pin si pt curent permanent si pt curent prin contact. daca pui adaptor mufa euro poti face din mufa euro schimbarea. mergi la orice electrician care monteaza audio pe masini si o va face. e simplu. adevarat ca la cel original nu poti schimba sau nu stiu eu. dar pinii exista altfel de unde ar fura mufa euro posibilitatea asta?

 

 

spun astea pt ca am fost acolo cand mi s a schimbat radio orig cu unul pe care l am vrut eu. si m a intrebat cum vreau sa fie. am vazut cum se face deci pot sustine cauza, nu?

dar nu pot fii sigur care e pinu din mufa orig.

Link to comment
Share on other sites

aseara am verificat faza cu geamurile din telecomanda. merge desi nu am alarma. 320d din 99. si inca ceva legat de afisarea temperaturii exterioare si de la climatronic. dai sa ti afiseze temperatura ext pe bord si apoi apesi pe butonul din dreapta din bord. zona indicatoarelor de bord. se schimba in grade F
Link to comment
Share on other sites

Am gasit topicu asta aici unde pune toata lumea intrebari si m-am gandit sa pun si eu cateva.

In primu rand habar nu am sa imi potrivesc ceasu... Cum se face

In al doilea rand cum se poate verifica lichidul de frana... cat timp mai are pana trebuie schimbat?

Si in al 3-lea dar nu in ultimul rand(adik mai revin) in bord apar mai multe beculete. Unul din ele e cu un omultet care arfe o centura de siguranta pentru el, si alt omulet care se vede din profil si are o bila, cerc ce o fi ala in fata. E.... ala nu se mai stinge nush de la ce e.

Cateodata se mai stinge dar asta foarte rar.Pentru ce e ala si cum se poate remedia problema

Link to comment
Share on other sites

am o problema mai naspa cu un E 46,am fost in service la BMW si mi-au schimbat un injector master si de atunci la relanti motorul are fluctuatii si nu stiu ce are,am fost inapoi cu ea si o tot dau la intors acuma ,ca ar putea fi EGR.Problema e ca astia acuma zic ca nu mai depinde de ei din moment ce cand am plecat din service era ok masina.Stie careva care ar fi problema,sau ce sa fac?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.