Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

daca era vw audi era trecut 2012 in talon.Dar e BMW ...asa ca e 2011 in talon

Eu am avut e65 730d, dupa vin era 03.09.2007, iar in carte si talon era 2008, nu stiu cum, dar asa a fost. Masina a fost cumparata de noua de la Banat Car

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ce parere aveti de asta ? http://autovit.ro/anunt/bmw-seria-5-520-ID7GeOj1.html#1824a0d7c5 Vanzatorul zice ca e 2012 ... seria de caroserie zice 05.12.2011. Nu cred ca are cum sa fie trecut pe carte la RAR ca an de fabricatie 2012. Zic bine?

 

 

Ba da, este model 2012. Pe carte iti va trece 2012, iar in talon iti va trece 2011, in talon se trece data fabricarii masinii.

 

 

 

@cristie35, gresesti si la vw audi, tot la fel se trece, adica in talon 2011, in carte 2012. Citeste cu atentie ce scrie in talon pe verso la rubrica respectiva: ,, anul fabricarii masinii".

 

In talon se trece ,,anul fabricarii masinii", iar in carte se trece ,,modelul anului", respectiv dupa luna a - 09, sau a- 10 a fiecarui an, apare modelul anului urmator.

Iar aceste lucruri nu le spun din auzite, am avut si eu experiente similare.

Edited by florin1967
  • Like 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Aberezi rau. Cum sa difere anul in talon fata de cel din carte?

 

 

Mai colega, tu daca nu stii, nu mai vorbi, pardon nu mai scrie ce nu stii sigur. Daca ai intradevar masina, uita-te ce scrie pe talon, asa ca las-o moarta.

Iti mai spun odata ca sa intelegi si tu, in carte se trece modelul anului, iar in talon luna / anul inmatricularii masinii. Intai fii documentat cand scrii ceva, ca altfel nefiind documentat te faci ce ,,cacao". A ! si multumesc pentru minus, chiar duceam lipsa :LMAO:

 

Cred ca unii scriu pe forum, asa ca sa se afle in treaba, cand ei de fapt nu stiu mai nimic

 

 

 

 

tocmai am vandut un vw .Era 2001 in carte si 2002 in talon sau invers ,nu mai retin exact :blink:

 

 

Mai mult ca sigur era invers. :thumbsup:

Edited by florin1967
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Nelule, ai dat 525i? Aveai topic pe aici dar l-ai ingropat. Ce-ti place la E91 din anunt? Cheala rau masina...il cred si eu pe ala ca vrea sa scape de ea desi el zice ca nu o utilizeaza.

 

Dupa 5 ani de cand am platit-o integral, astazi am reusit sa intru in posesia cartii de identitate a masinii, un 525i, E60.

 

In scurt timp o voi scoate la vanzare.

 

Daca sunt forumisti interesati le stau la dispozitie.

 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ia puneti niste poze cei care sustineti ca difera anul in Carte fata de Talon. Si ma refer la cartea romaneasca nu la brief sau alte carti straine. Am patit doar la un Passat b6 sa il treaca 2004 in cartea romaneasca desi el era din 2003 in brieful nemtesc pt ca avea nu stiu ce caracter in serie.

Si am avut peste 20 de masini, si Bmw si Audi si Mercedes si americane si japoneze si nu am mai vazut sa difere anul de fabricatie din carte de cel din talon.

Asa ca, hai sariti cu poze sa vad si eu asa minunatie.

  • Downvote 11
Link to comment
Share on other sites

Ce e asa greu de inteles, masina mea , vw e inmatriculata prima data in belgia in noiembrie 2010, in carte scrie anul fabricatiei 2011, si in talon scrie data primei inmatriculari noiembrie 2010. La grupul vw si mai sunt si altele, daca masina este fabricata dupa jumatatea anului este trecut in carte anul urmator. Acum o masina poate sa fie fabricata 2010 la sfrarsit si inmatrculata prima data in 2010 sau 2011 si in talon se trece prima inmatriculare, de aici si diferentele. Cavaliere las-o mai moale ca zici prostii...
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

http://m.mobile.de/auto-inserat/bmw-z8-alpina-optik-einzelstßck-von-bmw-rÜdermark-urberach-nähe-frankfurt-am-main/213162038.html#desImages

Ceva deosebit ca sa ne mai clatim ochii. Imi vine sa plang dupa ce am vazut pozele astea :)) acum 5-6 ani era intre 80-100 k una. Am ezitat atunci, era inutila insa era un vis realizabil. Azi s-a indepartat tare la 250k +.. oricum este Bmw-ul dreamcar pt mine.

  • Like 1
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

Asa e. Z8 devine din ce in ce mai exclusivista. Pot sa pun pariu ca ii creste valoarea pe an ce trece. Tot ce se gaseste sh sunt oricum foarte multe din Usa. Masina face toti banii, doar sa ii si ai. Evident, majoritatea dintre cei care au are 250k euro de dat pe o masina, foarte probabil ca isi va lua o masina contemporana superioara performantelor si tehnologiei.

Insa Z8 ramane un vis frumos, dupa parerea mea ultimul Bmw clasic, daca ii putem spune asa. Motorizarea e si ea oldschool, acel 5 litri de pe e39 m5. Ceva deosebit, in contextul in care in urmatorii 10 ani probabil o sa vedem maxim 3 litri cu nu stiu cate turbine.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.