Jump to content

BMW Diesel vs. BMW Benzina


Romulus

Diesel sau Benzina  

1002 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

E din cauza rulmentului de presiune care trebuie inlocuit...asa am patit si eu la Carisma

19434[/snapback]

 

Sa stii ca ai dreptate,aceleasi simptome le aveam la 525,dar se si auzea huruind.O sa ii zic la om,sper sa nu ma bage pe mine la inaintare,ca i-am stricat eu rulmentul.Chiar ziceam ca nu mai imprumut masina de la altcineva,dar eu nu am asigurare si rovigneta si trebuia sa plec din localitate.

Link to comment
Share on other sites

personal am condus putine diesel-uri, din pacate nici un BMW diesel-chiar as fi curios-, dar nici unul nu mi-a placut in mod deosebit. Singurul care era nou- un Peugeot 406 2.2 HDI -tragea foarte bine, a urcat rapid la 130km/h, dar feeling-ul nu se compara :) Prefer un benzinar, 'ursuletul' meu suna altfel - si merge total diferit bineinteles.E cu totul alta senzatie un benzinar dus la 3500-4000 de ture :blink:
Link to comment
Share on other sites

pana acum 2 zile am fost benzinar convins. acum convingerea mea este sub semn de intrebare. am admirat e90-le de la bavaria, un 320d, am aruncat si o privire peste specificatii:

 

320i - 0-100 km/h 9 sec.

320d - 0-100 km/h 8 sec, :blink:

 

nu mai stiu ce sa cred. de consum nici nu mai zic, 7l/100. o fi chiar atat de frumos oare?

Edited by cyborg
Link to comment
Share on other sites

320i - 0-100 km/h 9 sec.

320d - 0-100 km/h 8 sec,  :blink:

 

19663[/snapback]

 

Nu mai inteleg nimic.Un motor de 170 de cai scoate mai putin ca unul de 150 sau cat are dieselu?

Poate nu era 320i,poate era tot genu 316 cu motor de 1,9.

320i are motor de 2200cmc cu 170 de cai,cum sa fie mai slab ca 320d?

Link to comment
Share on other sites

Nu mai inteleg nimic.Un motor de 170 de cai scoate mai putin ca unul de 150 sau cat are dieselu?

Poate nu era 320i,poate era tot genu 316 cu motor de 1,9.

320i are motor de 2200cmc cu 170 de cai,cum sa fie mai slab ca 320d?

19670[/snapback]

 

nici nu mai exista 316 sau 318 in oferta. doar 320, 325 (sau 323), 330 si 320d.

Link to comment
Share on other sites

Cind eu va spun ca dieselul BMW este deosebit....scriu aici o comparatie intre noul Audi A4 2.0 TDI,Mercedes C220 CDI,si BMW 320 d luata din Auto-moto-si-sport

Audi A4 1968cc 140cp/320nm 0-100km/h in 9,7 sec top speed 212 km/h

MercedesC 2148cc! 150cp/340nm 0-100km/h in 9,9 sec top speed 224 km/h

BMW320d 1995cc 163cp/340nm 0-100km/h in 8,3 sec top speed 225km/h

si deabia astept noul diesel de 3litri de 231 cp(ii pui un chip cind iese din garantie sil duci la 270 cp mai mult decit noul 3 litri pe benzina de 256 cp :) )

personal mi-ar place 320d u asta nou pt consumul lui ca masina de zi cu zi full accesorizata si pentru senzatii sa-mi pastrez 535i-u E34 sa-i dau in gura fara mila .....ma rog pot sa visez si eu nu...... :blink:

Link to comment
Share on other sites

in cazul asta as putea sa devin si eu adept al motoarelor diesel. dar as vrea mai intai sa dau o tura cu un 320d. nu suport zgomotul produs de motoarele diesel, sunt curios sa le aud p-astea noi.

19795[/snapback]

 

Din principiu benzina o sa fie mereu mai tacuta (la relanti si cu evacuare stock) si vibratiile vor fi mai mici. Oricum, la E46 de exemplu, doar la drum lung sunt deranjate.

Link to comment
Share on other sites

un diesel nou, da, poate si asta sa rupa scaunele cu tine (335d)...

dar oricat de nou e...un 2500 de 170 P.S. ridica si mortii si face sa tremure genunchii la orice om.

sa nu zic de un 4,4 V8 care poate sa absoarba prin admisie orice masina sub 1,5 tone care se afla la mai putin de 5 metri cand trece de 3000 rpm.

si un diesel nou performant nici nu mai consuma chiar putin, ma refer pe bune nu cifre date de producator

Link to comment
Share on other sites

la performantele atinse de motoarele diesel in ultimii 4-5 ani, nu m-as mira ca inca peste 2-3 ani ele sa devina mai silentioase de cat benzinarele :blink:

20041[/snapback]

 

Uhm.. eu zic ca din principiile diferite de functionare nu o sa ajunga asa. Bine, asta in caz ca evolueaza amandoua in paralel.

Link to comment
Share on other sites

daca-ti ziceam acum 5 ani ca 320d va avea 163 cp si va prinde 100 km/h in 8 s, nu ma credeai, nu?

20183[/snapback]

 

Da, evolueaza, corect. Dar si benzina la fel. Eu zic ca o sa se apropie foarte mult, dupa cum a si inceput deja, dar evoluand in paralel nu o sa se schimbe situatia intre ele. Vedem in viitor. :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.